Skocz do zawartości

Jowisz - tranzyty księżyców galileuszowych


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,mam kilka pytań co do moich obserwacji Jowisz.Chciałem zobaczyć tranzyt Europy ,ale nic z tego nie wyszło (10 mm)

ale spróbowałem założyć 4 mm do mojego pluto i dało radę ,wcześniej próbowałem kilka razy i był kiepski obraz i ....gdy tak sobie podziwiałem Jowisza powoli zaczęła wchodzić na niego jakaś czarna kropeczka (21.06)

1.Czy ta kropeczka to cień księżyca a jeśli tak to Europa czy Io ?

2.Czy cień księżyca na Jowiszu to częste zjawisko ?

3.Czy tranzyt na Jowiszu można w ogóle zobaczyć przez domowy teleskop ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. cień; sam księżyc jest dość jasny i słabo kontrastuje z tarczą planety

2. nie tak rzadkie, ale część wypada w dzień :)

3. oczywiście, a najlepiej jak trafisz w dobry seeing

Spróbuj zapolować na WCP - jak już ją dostrzeżesz to Cię oświeci jak to wygląda i czego szukać. A same księżyce najfajniej wyglądają jak wchodzą lub schodzą z tarczy planety. Jak trafisz w taki moment to zrozumiesz dlaczego :) Praktyka czyni mistrza!

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec jeszcze raz ,czy dobrze zrozumiałem ,Europa miała tranzyt którego ja nie widziałem , cień rzucał inny księżyc,jesli tak to można określić którego księżyca to był cień  ?

Jestem ciemmmniak,przyznaje sie ale chciałbym zrozumieć  to co oglądam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak patrze na to zdjęcie i chyba zrozumiałem,to jest cień Europy ,a jest tak daleko od Europy (cień ) bo tak akurat padają promienie słoneczne

No i dochodzisz do sedna, nawet w astronomii amatorskiej trzeba też samemu wyciągać wnioski. Zapraszam do poczytania np tego http://www.samosedno.com.pl/astronomia-bez-tajemnic-poznaj-fascynujacy-swiat-planet-i-gwiazd,809.html lub poszukać na wyprzedażach NIEBO PORADNIK UŻYTKOWNIKA  - DAVID H. LEVY bardzo dobra pozycja. NIEBO. Przewodnik po Wszechświecie

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieraz widać cień a nie widać Księżyca, zależne jest to od ustawienia Jowisza względem Ziemi i kierunkiem padania promieni Słonecznych na dany księżyc. Może być tak że najpierw widzisz cień a później księżyc lub odwrotnie najpierw księżyc a później cień.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remi-Gratulację poszerzasz bazę forum o nowe -ciekawe wątki.

Mała prośba:  zapoznaj się ze strukturą forum i [glow=red,2,300]zakładaj nowe wątki tematyczne w konkretnych działach[/glow] zamiast pisać wszystko w temacie (teleskop za 1200 zł) ;D

Nie będę musiał tego co chwile dzielić.  Ta wiedza przyda się następnym nowym, którzy przyjdą po Tobie!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja patrze na stelarium to Europa schodzi 21.02 patrze z perspektywy Warszawy nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ,mam źle "ustawione" stelarium czy jest jakiś inny powód

Ok. Robercie, nie chciałem zaśmiecać forum nowymi tematami,nie myślałem ze dzień po dniu zacznę 2 ciekawe tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium NIE JEST dobrym programem do wyznaczania momentów tranzytów/zakryć. Do tego używa się dedykowanych programów. Np. tego powyżej, albo skryptów na stronie www.skypub.com.

Popatrz na to:

18:14 UT, Europa begins transit of Jupiter.

20:02 UT, Europa's shadow begins to cross Jupiter.

20:38 UT, Europa ends transit of Jupiter.

22:18 UT, Io enters occultation behind Jupiter.

22:30 UT, Europa's shadow leaves Jupiter's disk.

Dodaj godzinę GMT+1 i wyjdzie, że Europa skończyła tranzyt 21:38.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,mam takie drobne pytanko dotyczące Jowisza i WCP .Czy stelarium dobrze pokazuje wcp ,a moze są jakieś dokładniejsze programy .?

Minęło 6 dni, ale posty się nie dezaktualizują. Kilka postów wyżej masz dwa bardzo dobre linki do sprawdzania tranzytów. Nie lepiej je najpierw sprawdzić, a potem pytać?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie 10 minut temu rozpoczął sie tranzyt Europy na tle tarczy Jowisza, ok 23:38 na tarczy pojwi się cień tego ksieżyca. o 00:03 Europa opusci tarcze planety a jej cień o 02:02. Jutro sytuacja powtórzy się lecz tym razem tranzytujacy będzie Io. 16 stego znow Io. 20-12 Europa.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)