Skocz do zawartości

NGC 1333 z RODOS


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy się odważę ;)

 

Stety-niestety wessel zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko - no ale pokazuję co mi udało mi się wysmażyć. Materiału jak na lekarstwo, sesję mogłem rozplanować trochę lepiej - więc na zdjęcie składa się tylko LRGB 100:15:35:25 min (L sub 10 min, RGB sub 5 min), biasy, flaty.

Miałem (mam? ;)) ogromny problem z kolorystyką. Tego obszaru nie ma w eXcalibratorze, więc próbowałem ustawić balans bieli na jednej z bielszych gwiazd o indeksie B-V 0,35 (HIP 16034) - czyli biała z lekką domieszką ecru, jak to ustaliłem z ekspertem od gwiazd :)

Tylko co porównywałem inne prace, to wychodziła interpretacja tych barw ... no daleka od wskaźników :) Kompletną masakrą popisał się APOD, na którym np. gwiazda, która powinna wpadać w żółć, była wściekle niebieska. Zbiło mnie też z tropu zdjęcie wessela (Maciek to nie jest zarzut - ja się na Twoim zdjęciu wzorowałem!), na którym moja "referencyjna" niemal biała (od strony żółtej) gwiazda jest lekko niebieska... rozbolała mnie od tego głowa, stwierdziłem - koniec z rzeźbieniem, poddam się fali krytyki ;)

Mile widziane konstruktywne uwagi, wiem że zdjęcie jest zaszumione, ale lepiej nie będzie z tej ilości materiału ;)

Załączam dwie wersje - pierwsza w której nad jądrem mgławicy pracowałem... mniej, a na drugiej bardziej swobodnie ;)

HEQ5 mod, 150/750 mod, QHY9

1. !Final_NGC1333-LRGB_V2_noise_1600px.jpg

7. !Final_NGC1333-LRGB_V2_flat_blue_MAX_C_DARK_1600px.jpg

  • Like 6

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne, w sumie mgławica jakoś podobna do mojej :) ...faktycznie, też o tym pisałem.. kolorystyka gwiazd w tym regionie to masakra...

Ja trochę podejrzewam, oglądając swoje zaszumione klatki luminancyjne , że tam jednak jakiś cirrus cały czas wysoko wisiał..

Cieszę się że jest identyczny kadr, mogę sobie popatrzeć jakie błędy zrobiłem :)

Dziki, ja po prostu w pewnym momencie poddałem się i pociągnąłem niebieski na gwiazdach, żeby nie były w smutnym kolorze be-żo-wym . I pewnie dlatego ta co miała być biała wyszła niebieska.

Acha no i masz lepiej dobrany rozmiar piksela do optyki... dzięki czemu masz mniejsze gwiazdki :)ciut mniejsza skala tez swoje robi..

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mnie uświadomił Łukasz, że gwiazda o indeksie 0,3 wcale nie jest wizualnie lekko żółta, tylko powinna być właśnie delikatnie niebieska. Ergo: to co u Ciebie jest lekko niebieskie... takie powinno właśnie być :) A ja durny miałem rozterki :)

Jak starczy sił to spróbuję zrobić balans bieli jeszcze raz, zobaczymy co wyjdzie.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście swędziało, więc odrobinę podłubałem przy kolorystyce.

Dzięki wessel za wskazówki odnośnie czerwonych mgławiczek - nabrały wyrazistości teraz :)

 

!Final_NGC1333-LRGB_V3_1600px.jpg

  • Like 2

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)