Skocz do zawartości

XIV Zlot w Zatomiu - warsztaty astrofoto.


stefanchm

Rekomendowane odpowiedzi

Chłopaki tak przyglądam się, od dłuższego czasu, Waszym, na szybko obrobionym materiale, i teraz to już domagam się wręcz :) wykładów na zlocie dotyczących praktycznej obróbki, odszumiania itp, na przykładach.  

Ta masa szczegółów, którą udał się Wam wydobyć jest powalająca!

Uprzejmie więc nalegam na podzielenie się na wiosennym zlocie Waszymi doświadczeniami. 

  • Like 3

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myśl przednia, tylko chyba trzeba na 2 tematy rozłożyć wypięknianie... Przy pomocy PS i PIXa bo to chyba najbardziej efektywne programy i najczęściej używane - czyli jeden prelegent oba lub dwóch by się musiało zgłosić....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, stefanchm napisał:

Ale Jacku my sobie pogadamy, a tu trzeba chętnych do prowadzenia szkolenia. Masz jakieś pomysły.

 

Tak - pilnuj wątku jak powstanie luty/marzec oddzielny pt. ,, XIV Zlot w Zatomiu - Program oraz Konkurs na najlepszą prelekcję " i wierć dziurę w brzuchu naszym czołowym Fociarzom (ja Cię będę wspierał) aż się któryś zlituje ;)
 

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Tak - pilnuj wątku jak powstanie luty/marzec oddzielny  (...)
 

To będzie za późno :):) Po ostatnim zlocie i kilku rozmowach wg mnie można by spróbować w taki sposób:

  • przede wszystkim warsztaty. Może się to nazywać prelekcja, ale to muszą być warsztaty - każdy musi mieć komputer, ewentualnie w parach i coś podłubać przy wspólnym materiale. Ale czysta prezentacja do obejrzenia nic nie da - od tego mamy całe mnóstwo tutoriali
  • godzina to za mało. Najlepiej byłoby to podzielić na dwie sesje w osobne dni, a każda po 1-2h
  • no i trzeba by zacząć od jakiegoś wspólnego poziomu. Trzeba zawczasu ustalić co musimy wiedzieć i się przygotować - np wiemy jak operować na krzywych i poziomach, wiemy jak pracować z warstwami i jeszcze wiemy do czego służą maski, jak je tworzyć i jak używać. To takie sensowne minimum według mnie. 

No i trzeba pamiętać, że obróbka każdego zdjęcia jest inna. Można się nauczyć i poćwiczyć różne techniki i metody, ale dobór konkretnego zestawu procesów, ocenianie otrzymanych wyników i wyciąganie wniosków to już często sprawa subiektywna. Dodatkowo różnym osobom różne metody pasują mniej lub bardziej. Możemy już teraz stworzyć wątek o warsztatach na XIV zlocie, na początku zrobimy jakąś ankietę jakie tematy chcemy przerobić najbardziej, potem w wątku zdecydujemy co musimy wiedzieć, potem wybierzemy jakiś materiał do wspólnych prób, i tak dalej, i tak dalej. I jak dobrze pójdzie, to na zlocie już tylko będziemy podziwiać nasze wyniki i wymieniać spostrzeżenia :) 

Aha, i nie wszystko co piszą w internetach to prawda :)

1476110539_tjpnzx_600.jpg

  • Like 8

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak sobie to wyobrażałem, tylko tak skrótowo myśl Stefanowi rzuciłem.
Moim zadaniem aby ,,wyrównać poziom" przyszły Wykładowca dla przyszłych studentów powinien rzucić zestakowany plik (zakładając, każdy ze składaniem i kalibracją kłopotów nie ma.....) I zacząć ze swoimi laptokami prace na warsztatach - jak i jakimi sposobami i programami (założyć np dwa) wyciągnąć z tego ciemnego czegoś, coś co w Konkursie Henia nam pierwsze miejsce zapewni ;)

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu

Powiedziałeś bardzo konkretnie coś, o czym każdy z nas, tak naprawdę, myślał. Oczywiście warsztaty to jedyny sensowny sposób, żeby coś z tego wynieść. Jestem absolutnie za!

Komputery i tak w większości bierzemy na zlot. 

Co do wyrównania wiedzy tu może być gorzej ja np nie znam w ogóle PIXa i jego filozofi, ale może uda się określić jakieś minimum wiedzy, którą trzeba będzie, na własną rękę, wchłonąć. 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, stefanchm napisał:

Co do wyrównania wiedzy tu może być gorzej ja np nie znam w ogóle PIXa i jego filozofi, ale może uda się określić jakieś minimum wiedzy, którą trzeba będzie, na własną rękę, wchłonąć. 

Stefanie - to już dobra wola przyszłych studentów. Czasu troszkę jest, pogody brakuje co też chwyceniu teorii sprzyja a zobacz ile tu podstaw mamy i Pixa i Psa http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/71-szkoła-astrofotografii/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na razie Pixa odpuścił sobie i zaczął od złożonego materiału i skupił się na fotoszopie. Nie wszyscy mają Pixa, a i procesy i filozofia pracy w Pixie, choć często daje dobre efekty, to jest daleka od bycia przyjaznej użytkownikowi. Szczerze mówiąc, to ostatnio już w Pixie głównie tylko wyrównuję i składam klatki, rzadko kiedy coś więcej. Na początku kalibracja w Maximie, potem składanie w Pixie i kalibracja koloru, zapis do TIFFa i reszta w PS. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, stefanchm napisał:

 Teraz tylko KTO?

Zrobimy tajną naradę ,,debili wykończeniowych" i zaczniemy stalking wybranej osoby ;) No chyba, że KTOŚ się sam poświęci :)

P.S. O ! I się doigraliśmy - Jakiś Mod nam się do miejsca gdzie się plecy kończą dobrał i wywalił nas z wątku ASI1600 zakładając temat zlotowy ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, jolo napisał:

To będzie za późno :):) Po ostatnim zlocie i kilku rozmowach wg mnie można by spróbować w taki sposób:

  • przede wszystkim warsztaty. Może się to nazywać prelekcja, ale to muszą być warsztaty - każdy musi mieć komputer, ewentualnie w parach i coś podłubać przy wspólnym materiale. Ale czysta prezentacja do obejrzenia nic nie da - od tego mamy całe mnóstwo tutoriali
  • godzina to za mało. Najlepiej byłoby to podzielić na dwie sesje w osobne dni, a każda po 1-2h
  • no i trzeba by zacząć od jakiegoś wspólnego poziomu. Trzeba zawczasu ustalić co musimy wiedzieć i się przygotować - np wiemy jak operować na krzywych i poziomach, wiemy jak pracować z warstwami i jeszcze wiemy do czego służą maski, jak je tworzyć i jak używać. To takie sensowne minimum według mnie. 

Kurcze... od razu przychodzi mi z powrotem pomysł który już kiedyś rzucałem w eter naszego forum - raz w miesiącu transmisja na żywo. Jest teraz tyle portali społecznościowych i możliwości. Albo Facebook albo, uważam znacznie lepszy Google+. Jest tam takie narzędzie: Google Hangouts, gdzie ludzie mogą w sposób interaktywny zadawać pytania, uczestniczyć w pokazie. Prowadzący robi obróbkę zdjęcia, mówi, opowiada a reszta się przygląda i zadaje pytania. Trzeba mieć tylko konto google plus - mogę napisać tutorial co i jak. W momencie gdy mamy już konta, osoba prowadząca zapowiada transmisję, wysyła zaproszenia a reszta akceptuje. Gotowe. Osoba prowadząca albo pokazuje ekran kompa albo siebie samego (zarządza widokiem) i jest moderatorem dyskusji

Warsztaty na żywo są genialne, ale technologia idzie do przodu. Żadne forum nie ma takiej formy tutorialowej. Jestem wiernym fanem FA i strasznie bym się cieszyły jakby tak u nas były takie cuda. 

 

  • Like 3

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze dodać, że dodatkowo powstaje zapis wideo z takiej sesji więc wideo-tutorial jest gotowy

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co dzień w pracy posługuję się Microsoftowym linkiem ze spotkaniami audio i video, w zależności od potrzeb. Jest to fajne ale...

Nic nie zastąpi kontaktu na żywo, przecież zupełnie inaczej przeżywasz wizytę w kinie, czy teatrze, czy filharmonii niż podczas słuchania płyty w domu nawet na super sprzęcie. Nic tak nie mobilizuje i integruje jak kontakt na żywo. Ja jestem bardzo za "żywymi" warsztatami na zlocie.

  • Like 1

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez dwóch zdań spotkania na zlocie to podstawa i w żaden sposób nie chcę pomniejszać wagi takiego wydarzenia. Ale jedno z drugim nie stoi w sprzeczności. Dla przykładu załączam link do The Astro Imaging Channel na Google Plus. Nie nalegam choć jestem wielkim orędownikiem takich wydarzeń. Wyobraźcie sobie np..... niedziela, godzina 19:00 bierzemy herbatkę czy co tam kto lubi :drink2:, zasiadamy przed monitorem i patrzymy jak ktoś obrabia materiał. Kto ma ochotę ściąga surowy materiał foto z Dysku Googla i próbuje za prowadzącym obrabiać zdjęcia.....dla mnie marzenie :))

https://youtu.be/HpAaizon_b8 

  • Like 2

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dla mnie zupełnie nowe. Nie wiedziałem, że taki kanał istnieje. Czy chodziło Ci o: https://plus.google.com/+TheAstroImagingChannel

To kolejny powód do wymiany myśli zawsze jest jakiś, mówiąc górnolotnie, efekt synergii (jedna głowa + jedna głowa, to wcale nie dwie głowy tylko np trzy).

  • Like 1

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dla mnie zupełnie nowe. Nie wiedziałem, że taki kanał istnieje. Czy chodziło Ci o: https://plus.google.com/+TheAstroImagingChannel

To kolejny powód do wymiany myśli zawsze jest jakiś, mówiąc górnolotnie, efekt synergii (jedna głowa + jedna głowa, to wcale nie dwie głowy tylko np trzy).

Tak, dokładnie chodziło mi o ten kanał. Problem z nim jest taki, że emitowany jest na żywo czasu USA czyli u nas 3 nad ranem w poniedziałek.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni link który załączyłem trochę jest nie fortunny o tyle, że może nie zachęca bo koledzy fajnie sobie pogadali. Na spokojnie znalazłem taki odcinek, w którym faktycznie prowadzone są warsztaty. Najważniejsze to znaleźć pierwszego "odważnego" do prowadzenia warsztatu. Ja z chęcią bym wystąpił żeby przełamać pierwsze lody, ale obawiam że z moim dorobkiem nie wiele ciekawych rzeczy miałbym do opowiedzenia :) . Niemniej jednak jeśli była by taka wola narodu żeby zrobić pierwszą sesję techniczną, typu ".... cześć, widzicie mnie? Słyszycie....proszę o pierwsze pytanie...." to można pomyśleć

https://youtu.be/IjYAiYaZncM

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem takie warsztaty należałoby zacząć od początku i po kolei iść dalej. Pisząc od początku miałem na myśli robienie klatek kalibracyjnych, czyli jak prawidłowo je wykonać, a następnie stackowanie i obróbka. Przy klatkach kalibracyjnych wydaje się proste, ale ja np miałem problem ze zrobieniem dobrego flata z odpowiednim czasem naświetlania i wydawało mi się że robiłem flaty dobrze, a jednak  było inaczej. Każda kupiona czy zrobiona przez nas samych flatownica daje inne światło i mamy różne kamerki które mają inną czułość, migawki elektroniczne, mechaniczne itp.  i przez to flat musi być inaczej robiony. Dopiero gdy Łukasz - dziki po obejrzeniu jednego z moich flatów uświadomił mi że jednak jest nie taki jak ma być i napisał mi jak powinien być zrobiony prawidłowo i jak sprawdzić w Mxm-ie czy jest ok (okazuje się że 1ms naświetlania robi różnicę ). Oczywiście nie wszystko na jednym zlocie. Na XIV warsztat z  robienia klatek kalibracyjnych i stackowania materiału. Przy stackowaniu można pokazać i objaśnić funkcje, metody różnych programów służących do tego np. w DSS-ie, Maximie czy Pixie i porównać który robi to lepiej. Na następnych zlotach po kolei etapy obróbki.

  • Like 1

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MarWo napisał:

Moim zdaniem takie warsztaty należałoby zacząć od początku i po kolei iść dalej. Pisząc od początku miałem na myśli robienie klatek kalibracyjnych, czyli jak prawidłowo je wykonać, a następnie stackowanie i obróbka.

Nie - moim zdaniem i zresztą Stefana założyciela i dyskutujących w wątku chodzi o pracę nad już złożonym - skalibrowanym materiałem danego obiektu. W ten sposób to my nawet nie zaczniemy.
P.S. Na dzień dobry PS na surowiźnie - jak wydobyć coś ładnego.
 

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Jacku, ale żeby mieć dobrze skalibrowany materiał trzeba mieć dobre klatki kalibracyjne bo od tego chyba też zależy co nam później wyjdzie przy obróbce. No chyba że to nie przeszkadza, a ja się mylę.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu niuansów jest mniej. Jak kalibrować/składać ,,po bożemu" masz kupę tutków, natomiast wydobycie to już finezja i multum sposobów i tajników. Jeszcze raz napiszę, w ten sposób to za chwilę cofniemy sie do warsztatów z ustawieniem i podłączeniem sprzętu, ustawianiem na Polarna i wyszukiwaniem obiektów itd........

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się wtrącić? Od 2013 roku robimy takie panele warsztatowe na Rodos.

W składzie mamy różne osoby - bardzo doświadczone, doświadczone, odświeżające wiedzę, greenhornów.

Organizujemy takie warsztaty tematycznie : jak zrobić dobrą kalibrację ( w tym flaty), wyciaganie ciemnych mgławic, składanie LRGB, składania HST, itp, itd.

Nie da się na takim spotkaniu zrobić " od początku do końca" , to trzeba konsekwentnie przez parę zlotów ciągnąć.

W waszej sytuacji proponowałbym dwa rózne panele: dla początkujących i dla zaawansowanych w wybranych zagadnieniach dla obu grup. I KAŻDY z komputerem. No i oczywiście przygotowany materiał pod każde zagadnienie.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak chcemy właśnie - konkret mamy od pierwszego postu - poskładany przygotowany materiał, każdy z programem i lapkiem i jedziemy od gołego Tifka :)
A inne mogą być na jesiennym, wiosennym i znów jesiennym i wiosennym......

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jacek E. napisał:

.... natomiast wydobycie to już finezja i multum sposobów i tajników. Jeszcze raz napiszę, w ten sposób to za chwilę cofniemy sie do warsztatów z ustawieniem i podłączeniem sprzętu, ustawianiem na Polarna i wyszukiwaniem obiektów itd........

Ale żeby wydobyć tak jak należy to trza dobrze zestackować materiał z dobrze zrobionymi klatkami kalibracyjnymi. Po co się później męczyć przy obróbce ze spapranym materiałem na wstępie?

Nie będę więcej naciskał. Ja tylko dałem taką propozycję. Może niech zainteresowani tematem jak zrobić odpowiednio takie klatki i zestackowaniem ich później napiszą czy chcieli by taki warsztat.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)