Skocz do zawartości

XIV Zlot w Zatomiu - warsztaty astrofoto.


stefanchm

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie co i jak jest w mojej ocenie rzeczą drugorzędną choć na pewno niezmiernie ważną. Tyle, że potrzebujemy kogoś kto chciałby i czułby się na siłach poprowadzić taki warsztat. Jeżeli znalazłaby się taka osoba to spróbuję pobawić się z technikaliami (założę konto, które oddam administratorowi, przetestuje połączenie z paroma osobami, napiszę helpa jak tego używać) - pójdzie szybko. W między czasie ustalimy tematykę. Co Wy na to?

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, MarWo napisał:

Ale żeby wydobyć tak jak należy to trza dobrze zestackować materiał z dobrze zrobionymi klatkami kalibracyjnymi. Po co się później męczyć przy obróbce ze spapranym materiałem na wstępie?

Nie będę więcej naciskał. Ja tylko dałem taką propozycję. Może niech zainteresowani tematem jak zrobić odpowiednio takie klatki i zestackowaniem ich później napiszą czy chcieli by taki warsztat.

MarWo ma rację. Nie da się po prostu "wyciągnąć szczegółów". To jest cały proces..od doboru obiektu do fotografowania poprzez konfigurację setupu zaczynając...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że podchodzimy do tego tak, jak byśmy chcieli napisać książkę od podstaw, która musi przejść przez srogich recenzentów zanim trafi do druku. Od totalnego zera (od podstaw) po zaawansowane techniki obróbki astrofotografii i to z zachowaniem odpowiedniej kolejności postępowania. A nie powinno być tak, żeby każdy kto ma coś do przekazania po prostu zgłasza swój akces i administrator zapowiada odcinek - wówczas każdy znajdzie coś dla siebie i ten zaawansowany i czasami ten który zaczyna od początku. Nagrane odcinki można układać według określonego Workflow w bibliotece. Efekt będzie taki że występujący na ekranie będzie miał dowolność doboru tematu, będzie miał "fun" i nie będzie w tym wszystkim sztywności projektowej. Być może za rok albo dwa powstaną różne odcinki, które pozwolą ułożyć w całość proces astrofotografii (od ustawienia montażu na trawie po finalne zdjęcie). W sumie to powinna być zabawa w sensie przyjemności z dzielenia się wiedzą. 

  • Like 4

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, wessel napisał:

MarWo ma rację. Nie da się po prostu "wyciągnąć szczegółów". To jest cały proces..od doboru obiektu do fotografowania poprzez konfigurację setupu zaczynając...

Maciek - możne i ma rację, ale ta konkretnie sprawa powstała po zdaniu Stefana, w którym chwalił  jak Koledzy jego fotografię finalną przedstawioną na FA potrafili w ,,czarodziejski" sposób zmienić, od wydobycia szczegółów po kolory i inne detale - no to chyba da się...... Dlatego też propozycja padła aby to na warsztatach pokazać...
Idąc Twoim i Marcina tokiem myślenia to zacznijmy od doboru sprzętu.. no przecież im lepszy tym lepsze klatki złapie i będą lepsze, zacznijmy je robić tylko w Zatomiu lub Bieszczadach albo na Atakamie.
No kurczak - mamy konkret to sie na nim skupmy bo tak to zaczniemy od wymyślania koła. Dobra już nic nie piszę - Stefan ma tu decydujące zdanie - to jego pomysł.

  • Like 5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MarWo napisał:

Ja tylko dałem propozycję takiego tematu i faktycznie Jacku, niech Stefan zadecyduje od którego momentu zabawy z obróbki astrofotografii chciałby takie warsztaty :)

Co nie znaczy że nie można by utworzyć osobnych wątków na te inne tematy (np:kalibracja,maski,warstwy itp.)

  • Like 2

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Anva napisał:

Co nie znaczy że nie można by utworzyć osobnych wątków na te inne tematy (np:kalibracja,maski,warstwy itp.)

Tak - osobne wątki Cool a nie mieszanie grochu z kapustą w jednym :) I konsekwentne w kolejności powstania ich realizowanie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie. Wydaje mi się, że zdanie każdego jest tutaj ważne i warte do rozpatrzenia. To, że jest to wątek Stefana to myślę, że każdy z zainteresowanych tematem (i nie tylko) forumowiczów powinien się wypowiedzieć. Zawsze można jakieś konkrety wyłuskać.

A tak już w temacie, to uważam, że powinniśmy się skupić nad jednym materiałem dla wszystkich. Niech to na początek będzie ta fotka Stefana, bo jak sami widzimy, są różne techniki jej obróbki. A to o czym pisał Marcin, czyli podejście do klatek kalibracyjnych, oczywiście jest to bardzo ważne, ale myślę, że to można załatwić tutaj na forum i nie tracić na to czasu na zlocie.  Pomysł z wideokonferencją dla zainteresowanych jest super i przy dobrych układach załatwił by nam bardzo dużo tematów.

  • Like 1
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku doskonale to podsumowałeś. Nic dodać nic ująć. A umieszczenie tych fotek koło siebie było bardzo trafnym posunięciem.

Dziękuję Rafałowi za chęć prowadzenie warsztatów. Może Ktoś jeszcze?

Rafałowy pomysł warsztatów online jest świetny, chociaż we mnie od razu budzą się wątpliwości:

a to czy będą chętni do prowadzenia

a to czy uda się zgrać terminy§

a to czy znajdziemy czas.

Rafał ja nie jestem przeciwny ale jakoś nie mam już do tych metod serca. Spróbuję wytłumaczyć dlaczego: na zlocie jesteśmy dla jednej sprawy nie rozpraszamy naszych zasobów (czas intelekt) na dziania poboczne - praca, rodzina i różne inne codzienne procedury. Jest skutecznie bo jesteśmy w całości zanurzeni w atmosferze ASTRO.

I tu dotykamy jeszcze jednej sprawy otóż umknęła nam informacja od Maćka o RODOS. Dowiedziałem się o tym RODOS, w zabawny sposób, przy okazji innego wątku (Maxim DL - video tutoriale). Już wówczas odczułem "bolesne ukłucie zazdrości". A teraz tym bardziej wydaje mi się, że to doskonała sprawa, godna jak najbardziej rozpowszechnienia. Mieszkam na wsi pod Zgorzelcem (10 km), mam duży dom chętnie przyjmę na kilka dni 5-6 astromaniaków.

  • Like 5

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na najbliższym zlocie mogę się podjąć zrobienia takich warsztatów. Wcześniej opisałem jak to mogłoby mniej więcej wyglądać, a wkrótce postaram się przedstawić jakiś szczegółowy plan tak, żeby się dobrze przygotować i wykorzystać jak najlepiej przeznaczony na to czas. Nie chciałbym też, żeby nagle zmieniła się formuła zlotu i nagle wtem część osób spędzi większość czasu przed monitorami. Według mnie fajnie jest jak jest, zlot ma łączyć i choć wiadomo jakie zainteresowania kierują nas w to miejsce spotkania, to warto zachować trochę dystansu do naszego hobby :) 

  • Like 8

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak z uporem maniaka doprowadziłbym ten temat  do końca (XIV Zlot w Zatomiu - warsztaty astrofoto.).
Choć nie ukrywam Stefanie, że Twoja propozycja jest bardzo ciekawa i zachęcająca.
Niemniej skupmy się w tej chwili na tych konkretnych warsztatach na najbliższym zlocie.....
1. Temat mamy.
2. Miejsce - Świetlica Pyrlandii
3. Czas - 30.03 czwartek, godz. 16:00 - 17:30. 31.03 piatek, godz. 10:00 - 11:30, 01.04 sobota, godz. 10:00 - 11:30.
4. Wykładowca/wykładowcy ......

I tu na tę chwilę czarno na białym - brak.......
Na zlocie najczęściej pojawiającymi się astrofotografami, którzy POTRAFIĄ wydobyć piękny obraz z surowego złożonego materiału są według kolejności alfabetycznej Jolo, Kenny, Qbanos.
Nie da się tego ukryć - co pokazuje np. Konkurs Henia, że Łukasz, Kuba i Paweł do elity należą.
Panowie do Was Apel - czy weźmiecie udział w tym przedsięwzięciu jako Ciało Pedagogiczne ??? Jeden z Panów a nawet trzech, dzieląc się metodami, sposobami, czy zdradzając swoje kruczki i sztuczki ????

P.S. Pisałem to na raty i nie zauważyłem postu Łukasza - To chyba - jeśli formuła warsztatów zostanie zaakceptowana i będą chętni słuchacze punkt 4 mamy na najbliższy zlot bez pytajników :) Jak zerkniecie na czasy to zostaje jeszcze miejsce na co najmniej 3 prelekcje, coby obserwatorzy nie zarzucili, że fociarze zlot zdominowali :)

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, jolo napisał:

Ja na najbliższym zlocie mogę się podjąć zrobienia takich warsztatów. Wcześniej opisałem jak to mogłoby mniej więcej wyglądać, a wkrótce postaram się przedstawić jakiś szczegółowy plan tak, żeby się dobrze przygotować i wykorzystać jak najlepiej przeznaczony na to czas. Nie chciałbym też, żeby nagle zmieniła się formuła zlotu i nagle wtem część osób spędzi większość czasu przed monitorami. Według mnie fajnie jest jak jest, zlot ma łączyć i choć wiadomo jakie zainteresowania kierują nas w to miejsce spotkania, to warto zachować trochę dystansu do naszego hobby :) 

Łukasz pełen szacun.  :koktajl:

Masz 100% rację co do tego żeby całkiem nie zmieniać formuły zlotu

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, taka drobna uwaga. Wydaje mi się, że rozpoczęcie warsztatów mogło by być ciut później. Zakładając, że zarwiemy nockę na obserwacjach to nawet jak wstaniesz przed 9,00 zjesz śniadanko, wypijesz kawkę i doprowadzisz się do staniu użytkowania to i tak ta godzina 10.00 może być za wczesna. 

Co do samego projektu, SUPER SPRAWA. Rezerwuję miejsce w pierwszym rzędzie!!! :)

 

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
57 minut temu, prestoneq napisał:

Ja też rezerwuję miejsce w pierwszym rzędzie, moim zdaniem osoby które chcą być na warsztatach powinny podstawy PS przyswoić sobie już teraz.

Tylko Co to znaczy "podstawy PS"? ten program jest tak rozbudowany, ze dla każdego "podstawy" to troche inny zakres ;)

P.S. ja również rezerwuję miejsce w pierwszym rzędzie ;) bo mój warsztat softwareowy ostatnio się mocno pogorszył. fotki mi wychodzą coraz gorsze i nie bardzo umiem ruszyć do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prowadzący warsztaty (jak zresztą ostatnio)  będzie odpowiednio nagrodzony :) przez Sponsora i Forum zachęcam do szerokiej edukacji na zlocie! 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak myślę (choć jeszcze szczegółowego planu nie mam - ciągle powstaje), żeby na własną rękę poznać takie rzeczy w PS:

  • praca z warstwami (Layers)
  • posprawdzać sobie jakie efekty dają zmiany trybów przenikania warstw (luminance, color, overlay, soft-light, lightness, screen i zmiana stopnia przenikania warstwy
  • operacje zaznaczania (różdżka, lasso, zakres koloru, zwiększanie/zmniejszanie zaznaczenia, rozmycie zaznaczenia)
  • stworzenie z zaznaczenia maski na warstwie i ogólnie jak działa maska (tutaj można na przykład stworzyć kopię warstwy, wyostrzyć ją dość mocno filtrem Smart Sharpen z 2-3 przebiegami dla różnych promieni), dodać do wyostrzonej warstwy czarną maskę, która wszystko zasłoni i malować po niej pędzlem z Opacity ustawionym na 30-50% w miejscach, które chcemy wyostrzyć. Zamiast Smart Sharpen można użyć na warstwie filtra High-pass z różnymi promieniami, ustawić tryb przenikania na Overlay albo Soft-light i ponownie dodać czarną maskę, którą selektywnie możemy pędzlem odkrywać
  • jak działa i co robi Maska przycinająca (Clipping mask). To jest proste - ona działa tylko na warstwę poniżej, a nie na cały stos. 

Fajnie by było, jakby do czasu warsztatów uczestnicy się czuli w miarę swobodnie w takim właśnie zakresie. Praca na warstwach, kopiowanie warstw, tryby oraz stopień przenikania, łączenie warstw, dodawanie i edycja maski, różne sposoby tworzenia i modyfikacji zaznaczenia (selection) oraz tworzenie maski z zaznaczenia. Oraz zaznaczanie i rysowanie po masce albo po obrazie. 

Dość sporo, ale czasu dużo. A jak to wszystko poznacie, to będziecie w sumie wiedzieli więcej ode mnie i korzyść z warsztatów będzie obustronna :) To są jakby narzędzia, a na warsztatach chciałbym się zająć sposobami na budowę domu. Jeśli zajmiemy się nauką obsługi narzędzi, na pewno nam braknie czasu na naukę budowy. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
51 minut temu, jolo napisał:
  • praca z warstwami (Layers)
  • posprawdzać sobie jakie efekty dają zmiany trybów przenikania warstw (luminance, color, overlay, soft-light, lightness, screen i zmiana stopnia przenikania warstwy
  • operacje zaznaczania (różdżka, lasso, zakres koloru, zwiększanie/zmniejszanie zaznaczenia, rozmycie zaznaczenia)
  • stworzenie z zaznaczenia maski na warstwie i ogólnie jak działa maska (tutaj można na przykład stworzyć kopię warstwy, wyostrzyć ją dość mocno filtrem Smart Sharpen z 2-3 przebiegami dla różnych promieni), dodać do wyostrzonej warstwy czarną maskę, która wszystko zasłoni i malować po niej pędzlem z Opacity ustawionym na 30-50% w miejscach, które chcemy wyostrzyć. Zamiast Smart Sharpen można użyć na warstwie filtra High-pass z różnymi promieniami, ustawić tryb przenikania na Overlay albo Soft-light i ponownie dodać czarną maskę, którą selektywnie możemy pędzlem odkrywać
  • jak działa i co robi Maska przycinająca (Clipping mask). To jest proste - ona działa tylko na warstwę poniżej, a nie na cały stos. 

 

Powiedzmy że ja dopiero zaczynam od pierwszego punktu Fools. Czyli tak na prawdę od zera, byłem na warsztatach zorganizowanych przez Allano ale moja zerowa znajomość programów do obróbki szybko dała sie we znaki. Tu zaznaczyć tam odznaczyć, różdżki i inne i człowiek może się na początku pogubić. Brakuje mi ostatnio czasu na zgłębienie tutoriali ale teraz będzie go wkońcu więcej.:)

 

Edit: uczestnicy takich warsztatów mogą ufundować nagrodę specjalną :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jolo napisał:

 

  • praca z warstwami (Layers)
  • posprawdzać sobie jakie efekty dają zmiany trybów przenikania warstw (luminance, color, overlay, soft-light, lightness, screen i zmiana stopnia przenikania warstwy
  • operacje zaznaczania (różdżka, lasso, zakres koloru, zwiększanie/zmniejszanie zaznaczenia, rozmycie zaznaczenia)
  • stworzenie z zaznaczenia maski na warstwie i ogólnie jak działa maska (tutaj można na przykład stworzyć kopię warstwy, wyostrzyć ją dość mocno filtrem Smart Sharpen z 2-3 przebiegami dla różnych promieni), dodać do wyostrzonej warstwy czarną maskę, która wszystko zasłoni i malować po niej pędzlem z Opacity ustawionym na 30-50% w miejscach, które chcemy wyostrzyć. Zamiast Smart Sharpen można użyć na warstwie filtra High-pass z różnymi promieniami, ustawić tryb przenikania na Overlay albo Soft-light i ponownie dodać czarną maskę, którą selektywnie możemy pędzlem odkrywać
  • jak działa i co robi Maska przycinająca (Clipping mask). To jest proste - ona działa tylko na warstwę poniżej, a nie na cały stos. 

 

A można prosić tutka do tego zestawu :)-nie jest to żart !!!!

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jolo napisał:

Ja tak myślę (choć jeszcze szczegółowego planu nie mam - ciągle powstaje), żeby na własną rękę poznać takie rzeczy w PS:

  • praca z warstwami (Layers)
  • posprawdzać sobie jakie efekty dają zmiany trybów przenikania warstw (luminance, color, overlay, soft-light, lightness, screen i zmiana stopnia przenikania warstwy
  • operacje zaznaczania (różdżka, lasso, zakres koloru, zwiększanie/zmniejszanie zaznaczenia, rozmycie zaznaczenia)
  • stworzenie z zaznaczenia maski na warstwie i ogólnie jak działa maska (tutaj można na przykład stworzyć kopię warstwy, wyostrzyć ją dość mocno filtrem Smart Sharpen z 2-3 przebiegami dla różnych promieni), dodać do wyostrzonej warstwy czarną maskę, która wszystko zasłoni i malować po niej pędzlem z Opacity ustawionym na 30-50% w miejscach, które chcemy wyostrzyć. Zamiast Smart Sharpen można użyć na warstwie filtra High-pass z różnymi promieniami, ustawić tryb przenikania na Overlay albo Soft-light i ponownie dodać czarną maskę, którą selektywnie możemy pędzlem odkrywać
  • jak działa i co robi Maska przycinająca (Clipping mask). To jest proste - ona działa tylko na warstwę poniżej, a nie na cały stos. 

 

 

No tak, tylko dla niektórych to tak, jakbyś wziął kogoś, kto całe życie jeździł maluszkiem, wsadził go do samolotu i powiedział:

"Naucz się latać a ja pokażę ci jak robi się powietrzne ewolucje" >:O

 

1.jpg    2.jpg

 

 

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, bez stresu. :)

No ale sam zobacz poprzednie wpisy. 

Zmierzam do tego, jakiego typu mają to być warsztaty. Czy podstawowy proces obróbki, czy szlifowanie obróbki a może sztuczki dające konkretne efekty?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.11.2016 at 16:03, Anva napisał:

A można prosić tutka do tego zestawu :)-nie jest to żart !!!!

Dla znających angielski (chociaż podstawy) polecam  Photoshop CS6 One-on-One. Można znaleźć w sieci i ściągnąć na dysk. Przystępnie i przyjaźnie, krok po kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmhm, ja nie używam tego dodatku. W sumie z dodatków używam tylko jakiegoś pluginu do redukcji szumu (obecnie Noise Ninja) i sporadycznie Gradient XTerminatora. 

Co do zakresu to proponuję rozpoczęcie procesu od surowego złożonego zdjęcia kolorowego, aż do momentu... tak daleko jak nam się uda dojść. Nic na siłę. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jolo napisał:

Co do zakresu to proponuję rozpoczęcie procesu od surowego złożonego zdjęcia kolorowego, aż do momentu... tak daleko jak nam się uda dojść. Nic na siłę. 

Dokładnie tak, tak było w założeniach - mamy złożoną surowiznę i wyciągamy za uszy :) Ile się da .....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Zlot zbliża się wielkimi krokami i pora podnieść temat na nowo :) 

Pierwsze pytanie - na jakim materiale będziemy pracować? Ten który udostępnił Stefan https://www.dropbox.com/s/zz5j02uf5jbaw1m/ic7023.tiff?dl=0 wg mnie się nada, ale może ktoś ma coś innego, co mogłoby się bardziej nadawać? Przypominam - chodzi o złożony, surowy materiał LRGB, albo z kamerki OSC. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)