Skocz do zawartości

Proszę o pomoc. Problem z punktowością gwiazd


Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi że biegun nie jest w miejscu gdzie jest gwiazda Polarna.

Może pokażę jak ja "przekręcam" oś godzinową przy ustawianiu osi godzinowej  (Kochab Clock)

Tu jest krótka insrukcja http://thestardeckobservatory.com/Polaralign.html

Tutaj jest to fajnie wyjaśnione http://www.weasner.com/etx/ref_guides/polar_align.html

ustawiam

To TY ustawiasz na mapkę  :o  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Kenny zrób tak :

1 ustaw dokładnie na polarną ( ja ustawiam np. fotograficznie bo nie mam widoku Polarnej ani zjustowanej lunetki)

  http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=9789&start=0 metoda nr 6

2 wyważ setup jak sugeruje statek i poukładaj kabelki aby nie ciągnęły i nie były naprężone

3 ustaw ostrość w kamerce guidującej 

4 załącz w PHD Guiding w zakładce Tools>Enable Logging i Enable Graph

  Enable Logging  - zapisuje Ci log z danej sesji

  Enable Graph - widzisz prowadzenie guidingu na bieżąco i możesz konfigurować ustawienia poniżej wykresu ( załączam fotkę )

5 dopracuj ostrość w aparacie bo na podesłanym zdjęciu jeszcze trochę brakuje

6 Czy skracałeś wyciąg od nowości ?

Po spełnieniu pkt. 1-5 zapraszam z materiałem i będzie łatwiej zinterpretować przyczynę. Bo na teraz wg. mnie to masz za długi wyciąg stąd te obcięte gwiazdki ( ja w swoim skracałem wyciąg ), i widać szarpnięcia montażem podczas korekt.

Dla porównania załączem zrzut z wykresu PHD Guiding i pojedynczą klatkę w linku do pobrania. Też gwiazdki nie są do końca okrągłe.

http://wyslijto.pl/plik/87sfqersk7

PS Panowie proszę konkrety jak pomóc Kennemu, bo każdy ustawia montaż inaczej i nie jest to temat jak ustawić na biegun. Jedynej idealnej metody ustawiania na biegun nie ma ilu fotografów to tyle metod. 8)

post-13-137699818914_thumb.png

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Statek za rysunek, postaram się według niego wyważyć sprzęt.

Wydaje mi sie, że guiding zamocowany jest solidnie, więc to bym raczej wykluczył,

choć dzięki za uwagę. Mimo wszystko sprawdze mocowanie.

Qba zamieszczam dwa zdjęcia, surowe klatki:

jedno 10s z włączonym guidem

drugie 300s również z guidem.

Na obydwóch widać to samo.

No to masz temat wyjaśniony. Nie ma tu żadnego "pojechania gwiazd". Nie jest to ani wina guide ani ustawienia na biegun tylko nieosiowości układu. Zrób zdjęcie jak masz zamocowaną kamerę do wyciągu, może od razu będzie widać problem.

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien postaram się zrobić dokładnie jak wypunktowałeś, zobaczymy kiedy będzie pogoda...

Od czasu gdy kupiłem tubę nową w delcie nie robiłem przy wyciągu nic. Tuba ma ok pół roku.

Ostrości też nie ustawiałem super widząc mizerne efekty...

Qba oto zdjątko zrobione telefonem:)

post-236-137699818925_thumb.jpg

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz temat wyjaśniony. Nie ma tu żadnego "pojechania gwiazd". Nie jest to ani wina guide ani ustawienia na biegun tylko nieosiowości układu. Zrób zdjęcie jak masz zamocowaną kamerę do wyciągu, może od razu będzie widać problem.

Chyba masz rację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien postaram się zrobić dokładnie jak wypunktowałeś, zobaczymy kiedy będzie pogoda...

Od czasu gdy kupiłem tubę nową w delcie nie robiłem przy wyciągu nic. Tuba ma ok pół roku.

Ostrości też nie ustawiałem super widząc mizerne efekty...

Qba oto zdjątko zrobione telefonem:)

Jak ogarniesz problem to będziesz musiał skrócić wyciąg bo będzie Ci takie coś wychodzić na zdjęciu, ale to dopiero na końcu jak będzie Ci wszystko chodzić.

post-13-137699818959_thumb.jpeg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien postaram się zrobić dokładnie jak wypunktowałeś, zobaczymy kiedy będzie pogoda...

Od czasu gdy kupiłem tubę nową w delcie nie robiłem przy wyciągu nic. Tuba ma ok pół roku.

Ostrości też nie ustawiałem super widząc mizerne efekty...

Qba oto zdjątko zrobione telefonem:)

Bardziej chodziło mi o zdjęcie aparatu siedzącego w wyciągu (sorry za skrót myślowy apropos kamery) :)

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ustawiam oś godzinową tak jak na tym rysunku

Ale późnej i tak sprawdzam i lekko koryguję metodą fotograficzną.

Nie znam metody fotograficznej  ::)  długo to trwa ?

Wiesz ja póki co stosuje (co ważne skutecznie) ustawianie dzięki programowi Polarisfinder. Przyznam się szczerze, że z mapką próbowałem, ale nigdy mi się nie udało :( zrobić na tyle dokładnie bym był zadowolony.

Dzięki PF'owi stawianie skróciłem chyba do minimum,  max 3 minuty w nieznanym terenie.

Słyszałem, że metoda dryfu jest bardzo skuteczna, ale to chyba trwa ponad 10 minut  :-\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam metody fotograficznej  ::)  długo to trwa ?

Słyszałem, że metoda dryfu jest bardzo skuteczna, ale to chyba trwa ponad 10 minut  :-\

Tu jest to fajnie wypunktowane http://www.astrophotoinsight.com/node/568

(tą metodę gdzieś reklamował Qbanos)

Trwa to z pół godziny, im dokładniej chcesz ustawic tym dłuższa procedura.

Ostatnio zacząłem stosować metodę z guiderem i PHD, na innym naszym forum jest to fajnie opisane http://astropolis.pl/topic/36306-phd-drift-polar-alignment/

Ta metoda jest szybsza od poprzedniej.

Nie znam metody z Polarisfinderem ale może przy okazji ją wypróbuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest to fajnie wypunktowane http://www.astrophotoinsight.com/node/568

(tą metodę gdzieś reklamował Qbanos)

Trwa to z pół godziny, im dokładniej chcesz ustawic tym dłuższa procedura.

Ostatnio zacząłem stosować metodę z guiderem i PHD, na innym naszym forum jest to fajnie opisane http://astropolis.pl/topic/36306-phd-drift-polar-alignment/

Ta metoda jest szybsza od poprzedniej.

Nie znam metody z Polarisfinderem ale może przy okazji ją wypróbuję.

Dzięki za info,  na szczęście phd nie stosuje. Co do PF to jest tak prosty, że aż banalny - tu masz linki:

Można go stosować w 3 opcjach:

1. własny komputer + net + link: http://www.takahashi-europe.com/support/softwares/polarisfinder/polarisfinder-1.5-en.htm

2. poprzez komórkę z możliwościa odczytywania plików swf (ścięgamy plik z linku powyżej, dodajemy ustawienia w notatniku)

3. z komórka na Androida: http://www.polarfinder.com/android.html

acha pozostaje  jeszcze 4 metoda - telefon do przyjaciela    :lol:  (serio, zastosowałem tego lata)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do PF to jest tak prosty, że aż banalny - tu masz linki:

jestem na tyle leniwy, ze póki nie opracuje Ktoś czegoś szybszego i prostszego, to pozostanę przy tej metodzie.

Jale, pozostaje jeszcze kwestia tego, jak dokadnie chcemy ustawić montaż na biegun i jaką ogniskowa focimy.

Metode dryfu (używajac PHD) mam w jednym paluszku, ale dla mojego Wo72 i ogniskowej 432mm, taka dokładnosć nie jest potrzebna i zabiera za dużo czasu, więc metoda PF jest jak najbardziej wskazana (zakładajac, że mamy dokładnie zjustowaną lunetke biegunową). Myślę, że przy ogniskowych 750 i wiecej metoda dryfu jednak bedzie wskazana. Zabiera wiecej czasu, ale montaz bedzie lepiej prowadził i bedziemy mieli mniej klatek do wyrzucenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jale, pozostaje jeszcze kwestia tego, jak dokadnie chcemy ustawić montaż na biegun i jaką ogniskowa focimy.

Metode dryfu (używajac PHD) mam w jednym paluszku, ale dla mojego Wo72 i ogniskowej 432mm, taka dokładnosć nie jest potrzebna i zabiera za dużo czasu, więc metoda PF jest jak najbardziej wskazana (zakładajac, że mamy dokładnie zjustowaną lunetke biegunową). Myślę, że przy ogniskowych 750 i wiecej metoda dryfu jednak bedzie wskazana. Zabiera wiecej czasu, ale montaz bedzie lepiej prowadził i bedziemy mieli mniej klatek do wyrzucenia.

Wniosek z tego jest jeden.  Stosujmy metodę najbardziej adekwatną do ogniskowej.  Póki co fotografowałem z ogniskowa do 800 mm i faktycznie  PF  sprawdził się, zobaczymy przy większej ogniskowej - przyjdzie mi zgłębiać metodę dryfu czy też nie  ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ogarniesz problem to będziesz musiał skrócić wyciąg bo będzie Ci takie coś wychodzić na zdjęciu, ale to dopiero na końcu jak będzie Ci wszystko chodzić.

:o Alien co to? mam identyczną tubę jak Kenny, też canon z korektorem komy, wyciąg fabryczny bez skracania i nic takiego nie mam...

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem na tyle leniwy, ze póki nie opracuje Ktoś czegoś szybszego i prostszego, to pozostanę przy tej metodzie.

Przyglądałem się pobieżnie Twojej metodzie z PolarisFinderem i widze że to mniej więcej ta sama metoda co moja z Kochabem i ramieniem przeciwwagi.

Moja metoda jest o tyle prostrza że nie ma potrzeby używania żadnego softu czy tabel żeby ustawic odpowiednio oś godzinową.

No i wydaje mi się że jest równie dokładna.

Tu jeszcze raz ten sam rysunek.

post-118-137699818995_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest to fajnie wypunktowane http://www.astrophotoinsight.com/node/568

(tą metodę gdzieś reklamował Qbanos)

Trwa to z pół godziny, im dokładniej chcesz ustawic tym dłuższa procedura.

Należy zaznaczyć, że ta metoda jest najbardziej odpowiednia gdy nie widzimy północnej części nieba + mamy dostęp do kawałka południa i wschodu lub zachodu. Inna metoda się w tym przypadku nie sprawdzi i nie bardzo jest wyjście :) A że długo trwa? Zawsze to lepsze niz ustawiac na ślepo :) W polu tak jak pisałem, lunetka wystarcza!

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zaznaczyć, że ta metoda jest najbardziej odpowiednia gdy nie widzimy północnej części nieba + mamy dostęp do kawałka południa i wschodu lub zachodu. Inna metoda się w tym przypadku nie sprawdzi i nie bardzo jest wyjście :) A że długo trwa? Zawsze to lepsze niz ustawiac na ślepo :) W polu tak jak pisałem, lunetka wystarcza!

Pod warunkiem że jest dobrze zjustowana.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam ponownie.

Niestety nawet po zastosowaniu adaptera problem nie zniknął.

Wstawiam crop zdjęcia wykonanego z adapterem, oraz screena z Enable Graph do pobrania.

Coś mi się wydaje, że sam problemu nie rozwiąże.

post-236-1376998246_thumb.jpg

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze: efekt jest taki jak by korektora komy nie było w  wyciągu ::)

Spróbuj jednak pobawić się optyką:

Któraś ze śrub LG  może...zbyt mocno dociska lustra.. Poluźnij śruby dociskowe LG  potem je dokręć  ale nie na chama -teoretycznie lustro powinno się obracać i być tylko przytrzymywane przez celę...to jeszcze tekst z powszechnych czasów występowania tub ATM. Teraz synta stosuje przylepce co uniemożliwia kręceniem lustrem. Trzeba je zluzować  tak aby wszystkie dociskały równomiernie ale by tylko lustro przytrzymywały.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na moje oko, to problem leży w lekkiej nieosiowości wyciągu. Wyraźnie widać, że najgorzej efekt wychodzi w dolnym prawym rogu, a na górze jest prawie idealnie. też tak mam w moim refraktorze, gdzie ciężar aparatu troszeczkę ugina wyciąg i zawsze ejden róg gorzej wyglada od pozostałych. jak do tej pory nie udało mi się tego efektu do końca wyeleiminować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na moje oko, to problem leży w lekkiej nieosiowości wyciągu. Wyraźnie widać, że najgorzej efekt wychodzi w dolnym prawym rogu, a na górze jest prawie idealnie. też tak mam w moim refraktorze, gdzie ciężar aparatu troszeczkę ugina wyciąg i zawsze ejden róg gorzej wyglada od pozostałych. jak do tej pory nie udało mi się tego efektu do końca wyeleiminować.

Jest To wysoce prawdopodobne. Też przez to przechodziłem z EDkiem SW. Wina ewidentnie leżała po stronie wyciągu. Tylko że nie ugięcie było problemem, a fabryczna nieosiowość. Dopiero zabawa z regulacją wyciągu wyraźnie pomogła.

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro adapter korektora komy jest zainstalowany, to nieosiowość aparatu względem wyciągu odpada.

Pozostaje nieosiowość wewnątrz teleskopu. Światło z lusterka wtórnego nie pada prostopadle na korektor komy.

Trzeba dobrze skolimować teleskop, tylko nie laserem, ponieważ nie daje on pełnej diagnostyki.

Najlepszą metodą jest metoda Hamala http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

W moim SW150/750 po zastosowaniu adaptera korektora komy mam 100% powtarzalność i brak problemu nieosiowości.

post-195-137699824764_thumb.jpg

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)