Skocz do zawartości

Lornetka 100 mm


matt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

chcę kupić duża lornete 100mm lub więcej z ograniczeniem budżetowym 5000zł. Mam trzy propozycje i proszę kogoś do świadczonego o radę co wybrać lub o zaproponowanie czegoś innego. Zaznaczam, że nie chce nic mniejszego jak 100mm. W związku z tym ze mieszkam chwilowo w UK podaje sprzęt z firmy Helios bo cenowo najtańszy.

1. https://www.harrisontelescopes.co.uk/acatalog/Helios_Apollo_High_Resolution_28x110_Observation_Binocular.html cena 460 funtów przy obecnym beznadziejnym kursie 2200. Dla porównania cena odpowiednika TS w sklepie teleskopy 2895zł. Choć nie mam pewności czy Helios to nie jakaś gorsza wersja. 

2. http://www.opticalvision.co.uk/binoculars-helios-observation_binoculars/lightquest-hr-20x100-25x100.html cena 679 funtów czyli droższa a mniejsza od wyżej wymienionej. Nie wiem skąd rożnica w cenie jakaś tajemnicza ta lornetka. Interesuje mnie wersja 25x

3. http://www.harpersphoto.co.uk/helios-binoculars/helios-quantum-5-2040x100-observation-binoculars.htmll około 3700 złotych czyli dość tanio jak na kątówkę choć to zasługa złego kursu funta.

Lornetką kątowa to wygoda i zmienne powiekszenie bo wymienne okulary. Świadomy jestem jednak, że kątówka APO tych gabarytów kosztuje 3-4x wiec czy aby ten helios nie będzie rozczarowaniem czy ktoś z Was miał z tym do czynienia i ma jakiś punkt odniesienia jakości optyki np do prostej 25x100mm za 1500 zł? 

28X110 to ferrari w tym przedziale cenowym jednak boje się trochę braku wygody(okolice zenitu na leżąco?) i gdyby taki helios nie był dużo gorszy optycznie od niej to bym wybrał kątówkę.

Lornetka n2 wykonana z magnezu(lepiej by było gdyby była wykonana z jakiegoś stopu magnezu bo chyba magnez może się zapalić) Pole widzenia odrobinkę lepsze niż w tanich 25x100mm np od TS. trochę lżejsza od wykonanych z aluminium. ale czy optyka warta ceny?

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza z tych lornet to ciężki kloc o naprawdę dużych możliwościach, wymagający solidnego montażu. TUTAJ masz garść moich relacji z obserwacji z jej wykorzystaniem.

Druga łudząco przypomina Omegona Argusa i pewno Panasmaras nieco o niej napisze (bo ją ma ;) ).

Trzeciej w lapach nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, matt napisał:

Lornetka n2 wykonana z magnezu(lepiej by było gdyby była wykonana z jakiegoś stopu magnezu bo chyba magnez może się zapalić)

Tych z magnezu wystrzegaj się jak ognia - co chwilę słyszy się o kimś poważnie poparzonym lornetką, która zapłonęła żywym ogniem podczas obserwacji ;).

A na poważnie, to w opisie możesz przeczytać: " The body material is constructed from magnesium alloy ", czyli jednak jest z jakiegoś stopu magnezu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pguzik napisał:

A na poważnie, to w opisie możesz przeczytać: " The body material is constructed from magnesium alloy ", czyli jednak jest z jakiegoś stopu magnezu.

widać nie doczytałem:) Jest 900g lżejsza od tanich wersji 25x100 aczkolwiek to jest najmniej ważne.

Sprawdzam teraz strone United Optics http://www.united-optics.com/products/binoculars/Giant_Binoculars/BA10_Series/BA10_Series.html i to chyba nie jest BA10 bo pole widzenia ma szersze ale moze się  znów myle:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że gapiłem się przez wszystkie trzy lornety i niestety, nie mam łatwej odpowiedzi. W skrócie ująłbym to tak:

28x110 BA8 (apertura efektywna 110 mm)
zalety: dobra transmisja i kontrast, przyzwoicie skorygowany astygmatyzm, pełna iluminacja centrum źrenicy wyjściowej, gwinty filtrowe
wady: krótki ER, zauważalna dystorsja poduszkowa, gabaryty, mocowanie na pręcie centralnym
Wrażenia w kilku słowach: sprzęt do wszystkiego (DS, większe obiekty US, podwójne), ale jednocześnie z tyłu głowy siedzi mi, że to chyba najsłabsza lorneta ze świetnej serii BA8 - i w tym kontekście rozczarowuje. Krótki ER sprawia, że nie ogarniałem całego pola, a ciężar zabijał radość operowania lornetą (wg mnie, nawet na statywie lorneta musi być "ruchliwa").

25x100 (apertura efektywna ~97 mm)
zalety: bardzo dobra transmisja i kontrast, dobry ER, gabaryty (lorneta mieści się do średniego plecaka i waży tylko 3,8 kg), mocowanie na pręcie centralnym
wady: astygmatyzm, szybko gubi ostrość.
Wrażenia w kilku słowach: rewelacyjna do DS, przeciętna do Słońca, słaba do gwiazd podwójnych. Jeśli skupiasz się na głębokim niebie, czasem chcesz spojrzeć na Księżyc i nie masz wymagań, by gwiazdki były punktowe i ostre w całym polu - będzie to dobry wybór.

20/40x100 (apertura efektywna 100 mm, ale...)
zalety: zmienne powiększenie
wady: konstrukcyjnie może być niedorobiona, wymaga zainwestowania w dobre okulary, optyka obiektywu na poziomie zwykłego achromatu, mocno ścięte źrenice (stąd "ale" przy aperturze efektywnej), mały przelot na pryzmatach.
Wrażenia w kilku słowach: to, że napisałem najmniej w dwóch wersach wyżej wynika z tego, że o sile lub słabości lornety w znacznej mierze zadecydują okulary, które dorzucisz. Jeśli zostawisz kitowce, obraz będzie dość mętny, a wady obiektywu zostaną podbite przez wady okularów. Jak zainwestujesz w coś lepszego, jakość obrazu może wzrosnąć diametralnie: np. LVW dadzą punktowe gwiazdki, ES-y świetną transmisję. Lornetę ograniczają nieco pryzmaty, które w połączeniu z okularami o ogniskowej ?24 mm dadzą zauważalną winietę (widać ją także w nocy). 

Co wybrać? Wszystko zależy, gdzie jesteś najbardziej skłonny pójść na kompromis. Jeśli jesteś zakamuflowanym miłośnikiem teleskopów ;) i niestraszna Ci waga sprzętu, bierz 28x110. Poradzi sobie z każdym rodzajem obiektu, zasięg i możliwości lornety są naprawdę imponujące. Poza porządnym statywem, nie wymaga dodatkowej inwestycji.
Jeśli lubisz DS-y, jesteś w stanie polubić najsłabsze gwiazdki w zestawieniu (tragedii nie ma, ale nie takiej jakości oczekujemy za tę cenę) a przy okazji nie lubisz dźwigać ciężkiego sprzętu - bierz 25x100 (Argus i pochodne). Spośród tych trzech lornet, mimo gwiazdek pływających w astygmatyzmie, tutaj miałem zdecydowanie najwięcej frajdy z obserwacji pod ciemnym niebem. I lepszej M42 nie widziałem nigdy wcześniej i nigdy potem w innym sprzęcie.
Jeśli lubisz kombinować z powiększeniem, masz budżet na porządny statyw/montaż do lornety i do tego planujesz zakup lepszych okularów - możesz iść w tę opcję. Jak pisałem, obiektywy nie zachwycają (zwykłe achromaty na poziomie skywatcherowskich za tysiaka), ale co dwoje oczu, to nie jedno. Pewnego razu porównywaliśmy te lornetę z refraktorem Meade dobrej klasy (apo lub semi-apo) - patrząc przez lornetę jednym okiem, obraz wyraźnie odstawał od meadowskiego. Ale na dwoje oczu - jednooki apochromat nie miał szans.

Ale tak po prawdzie, jedyną lornetą kątową, jaka mnie zachwyciła to TA. Wiem, droga w cholerę, ale jest warta swej ceny. Ma jednak taki minus, że trzeba obserwować w pampersach.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze APM semi-apo (http://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/giant-binoculars-100mm-aperture-more/apm-100-mm-ed-semiapo-binocular.html).

Nie spoglądałem przez niego ale recenzje miał dobre. Poczytaj sobie o nim, może Ci się spodoba. Warto zaglądać też na Ebay, tam APM od czasu do czasu robi promocyjne ceny na swoim oficjalnym profilu.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naj kątową Panasmarasa adam_bie jak widzę w stopce masz? Możesz potwierdzić czy naprawdę jest taka dobra? Jaki statyw jest do niej sensowny? Jeśli popełniłeś jakąś recenzję to byłbym wdzięczny za link :)
A wersja 90 stopni jest wam znana? Wydaje mi się wdzięczniejszy kąt do spoglądania w niebo.
APM 100 mm 90° ED-Apo Fernglas mit 1,25" Wechselokularaufnahme

no i czy to czasem nie jest to to samo co lunt ofertuje? Lunt Engineering 100 mm 45° ED-Apo Fernglas mit 1,25" Okularaufnahme

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panasmaras za porownanie tych sprzętów. Bino kupie w grudniu wiec mam czas do namysłu jeszcze. Ta AMP za 3tysiaki euroodpada z prostego powodu jest za droga jak na sprzęt 100mm jak dla mnie. Ale ta AMP za tysiaka o której pisał Deneb jest w moim zasiegu - ciekawe czy ma ściete żrenice - bo to jest najgorsza wada tańszych kątówek. 

NA chwile obecną odrzucam tego heliosa z pozycji nr 3 - a ja jego miejsce wezme pod uwage tą AMP ED. Poszukam wiecej opinii na jej temat.

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Panasmaras napisał:

Gdybyś znalazł jakiąś dobrą recenzję, podziel się nią z nami - tez chętnie się czegoś dowiemy :) 

tu jest jakaś recenzja po ang http://www.cloudynights.com/page/articles/cat/user-reviews/apm-100mm-binocular-telescope-?more-horse-power-for-the-aperture-hungry-eyes?-r2473

mozna użyć translatora: https://translate.google.co.uk/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.cloudynights.com/page/articles/cat/user-reviews/apm-100mm-binocular-telescope-%E2%80%9Cmore-horse-power-for-the-aperture-hungry-eyes%E2%80%9D-r2473&prev=search 

strasznie słabo tłumaczy ale wyczytać mozna że sa jak najbardziej ok. Choć nie zauważyłem tam informacji o ścieciu źrenicy. Moze jednak to bedzie moj zakup...

Nie oczekuje cudów za tą kase jak w porownaniu do 3x droższych amp - ale niechaiałbym płacić 5k PLN za optyke z lornetki 25x100 za 1400złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kątowych lornetek jest jeszcze poniższa nowa achromatyczna lorneta APM http://apm-telescopes-englisch.shopgate.com/item/333036353330

Co ważne, ma większe pryzmaty niż wersja ED.

Zebrała także bardzo dobre opinie po zlocie forum binomania.it

http://www.binomania.it/recensione-apm120sd_apm100semi-apo/

Warto ją rozważyć, jeżeli nie zależy Ci na dużych powiększeniach.

Pozdr

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MB_WA cena niestety większa. Chciałbym mieć najlepszy sprzęt w cenie ok 5000zł. I tak jeszcze statyw trzeba dokupić więc popłyne z kasa wiecęj. Lorneta którą chce kupić bedzie moją pierwszą duzą bino. mam mały teleskop 130mm i lornetke 10x50 i ciągnie mnie w kierunku lornetek jednak. Jeśli bym był zadowolony z duzej bino i serfowaniu po niebie to kiedyś w przyszłości można by rozmyślać nad skladaniem na jescze wiekszą lornete.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)