Skocz do zawartości

Niedługo pęknie 5.000 userów


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Astronoce jednak się ładniej starzeją. Jako archiwum wciąż mają siłę. Z forum jest o tyle inaczej, że teraźniejszość jest ich siłą, a archiwum wątków - jedynie ważnym atutem (ale nie tym najważniejszym).
Forum bez ruchu "tu i teraz" zupełnie przestaje być atrakcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Astronoce.. tłumaczenia lornetkowych artykułów Harringtona to było moje astro abecadło, mam je wszystkie wydrukowane.

Więc może ruchu dużo tam nie ma ale polskojęzyczny astro internet byłby bez tej strony wiele uboższy. Tego w statystykach nie zobaczycie więc może nie one są najważniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań, Astronoce to wciąż aktualne informacje, piękne opisy i naprawdę porządny kawał historii (nie mylić z histerią ..) Pamiętam jak dziś jak jeszcze na astropolis kiedyś jakoś inaczej się nazywało wstyd powiedzieć ale już zapomniałem jak tak około 2004 r. czekałem na każdy test (test okularów 6mm i 30mm, soczewek barlowa itp), każdy artykuł  napisany przez Was czytałem od dechy do dechy po kilka razy Pamiętam poczucie humoru i posty emde i zazdrość że możecie "dotknąć" takiego sprzetu :)
Myślę, że forum traci delikatnie na popularności przez kilka przyczyn chociaż nie będę odkrywczy wymienię tutaj brak pogody i "delikatny" brak aktualnego materiału ale ciągle na dysku są "zapasy" materiału i zawsze można wrócić i powtórzyć obróbkę. FB także nas nie rozpieszcza - w dobie wiecznego i notorycznego pospiechu mamy wszystko w jednym a wrzucając selfie z teleskopem lub fotkę psa dostajemy kilkadziesiąt lików :) Mamy co chcieliśmy ale nie dajmy się zwariować ciągle jest ekipa i wiecznie coś się dzieję na stronach forum i na zlocie (a papryczek Kennego nie zapomnę do końca życia :))  ) Pracuję przy komputerze i jako jedną z wielu zakładek jest  FA co jakiś czas, kiedy mam chwilę wytchnienia lubię zerknąć co dzieje się na FA - dlatego zapowiadam że łatwo się mnie nie pozbędziecie :)  Co do obsługi działam  w/g opisanego wcześniej schematu jak co jakiś czas sprawdzę "co słychać" sprawdzam tematy najnowszych postów często więc   jakiś temat  mi umknie ale "C'est la vie" jak śpiewał pewien fajny muzyk zwany Alibabą :)

  • Like 3

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pękną wszyscy na raz czy po kolei?

 

P.S.

Może ludzie tu mniej piszą bo forum jest zbyt merytoryczne? Zamiast 20 odpowiedzi w wątku jest jedna lub dwie opisująca cały temat a nie ma czynnika ludzkiego - błędów, żartów, życia, historii itp. ?

  • Like 2

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Panasmaras napisał:

(...) Forum bez ruchu "tu i teraz" zupełnie przestaje być atrakcyjne.

Według mnie to raczej dotyczy współczesnych portali społecznościowych w których obecność polega na zwracaniu na siebie uwagi. Fora internetowe mają raczej swoje korzenie w usenecie czy BBSach, a ich zadaniem (a może wynikiem ich działania?) było budowanie społeczności zgromadzonej wokół wybranej tematyki. Portale społecznościowe tego nie robią, "termin ważności" informacji tam zamieszczanych jest ekstremalnie krótki, a archiwum jest bezwartościowe. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale ruch w dyskusjach to obecność dyskutantów. A obecność to szersze przegadanie tematu. 
Dyskusja, w której ktoś się odezwie po kilku tygodniach nie musi być zła, ale jednak czasami trąci tym:

1304618376_tumbleweed-gif.gif

Być może problem leży gdzie indziej: fora mają się względnie dobrze, ale portale społecznościowe przyzwyczajają nas do zbyt mocnego i szybkiego feedbacku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Żeby nie było, że patrzę na to tak pesymistycznie - i tak tu będe właził :P
Ruch mógłby być czasem większy, ale z drugiej strony - poza bardzo nielicznymi wyjątkami, ruch w wątkach wizualowych jest tu najbardziej treściwy - sporo uwag do wymienienia, sporo nowych obiektów podsuniętych pod nos (nie przypominam sobie, by na innym forum ktoś wskazał mi jakąś ciemnotkę do wyłapania - a tutaj trochę ich było, że nie wspomnę o innych galaktykach i mgławicach).
Faktem jednak jest, że większy odzew u czytających to więcej poczucia sensu pisania u piszących. Do szuflady pisze się dużo gorzej...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jolo napisał:

Według mnie to raczej dotyczy współczesnych portali społecznościowych w których obecność polega na zwracaniu na siebie uwagi.

 

Tu też w sumie o to chodzi. Rozsławiamy astrofotografię konkursami, zachęcając do publikacji coraz to lepszych prac. Ludzie którzy robią takie zdjęcia, siłą rzeczy są postrzegani przez gawiedź jako bardzo trendy. Inni też chcą tacy być i tak robić. Wizual schodzi więc na dalszy plan. Chodzi by zaistnieć i pokazać wspaniałe wyniki. Samo gapienie  się przez okular, już nie jest tak atrakcyjne jak kiedyś.

Wasze elitarne konkursy wizualowe są więc bardzo cenne, jednak wymagają większego nakładu wysiłku niż oglądanie fotki na ekranie. Choć niewielu z tych ?oglądaczy wie ile czasu i pracy na polu i przed kompem ta fotka autora kosztowała".

Niemniej jednak wracając do meritum sprawy:  Nasze obiekty tygodnia, konkursy wizualowe wymagają: nieba,  odnalezienia obiektu,  wysiłku intelektualnego na który niestety  wielu nie stać.

Co może być powodem?  A te masowe, kolorowe i  łatwo przyswajalne przekazy z twarzo-książki są niczym gazety z brukowych tabloidów.   

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, jeszcze trochę inaczej - forum jest dla nas, ale świeża krew jest zawsze mile widziana.
A inna sprawa to aktywność zarejestrowanych użytkowników - można mieć 20000 zarejestrowanych osób i martwe forum, jak i 100 zarejestrowanych i aktywne forum.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda nie pamiętam czasów poprzedniej wersji forum, bo na tym akurat forum nie jestem zbyt długo, ale ta nowa do mnie również średnio przemawia. Po pierwsze, działa wolno i to nie ważne na jak wypaśnym kompie, czy internecie. Jest wolne samo z siebie. I to bardzo denerwuje. Po drugie, jest jak dla mnie mało przejrzyste i jakoś nie mogę się przekonać do używania tutejszych różnych mechanizmów. Astropolis jest również zaawansowane, choć chyba ciut mniej nowoczesne, ale działa względnie szybko i jest bardzo czytelne. Na AP również nie miałem problemów z nauczeniem używania się praktycznie wszystkich jego funkcji.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia gęby walniętej książką (FB) to złożony problem. Ale czy on nas tak dotyczy? Ilu z was jest aktywnym użytkownikiem FB? Mamy tu większość dorosłych ludzi, a oni najczęściej nie zajmują się takimi głupotami. Im ktoś bardziej interesuje się nauką, wiedzą, tym mniej zajmuje się tym szajsem. Największe "wzięcie" FB ma wśród ludzi, którzy nie mają żadnych zainteresowań, ani niczego ciekawego do powiedzenia - mam nadzieję, że takich nie ma wśród nas. Z tego powodu sądzę, że akurat w naszej społeczności FB nigdy nie stanie się dominujące i zawsze będzie miało mniejsze znaczenie, niż "średnio rzecz biorąc w społeczeństwie".

Ja FB używam raczej "z konieczności". Wiele lat się przed tym broniłem, ale w końcu trzeba było się dostosować do innych. W zasadzie zarejestrowałem się, aby widzieć wpisy w grupie dotyczące mojej klasy w liceum (że nie ma nauczyciela, jakieś ustalenia itp).

FB to w zasadzie śmietnik. Już po kilku minutach wpisy są zjadane przez entropię, prawie niemożliwe do znalezienia. Przeglądając wpisy wstecz trzeba bezmyślnie scrollować, brak jakichkolwiek kategorii, brak jakiejkolwiek logiki w kolejności postów. Z tego powodu to złe miejsce do pisania czegokolwiek merytorycznego, bo i tak za chwilę nikt tego nie znajdzie.

Jako, że interesuję się od niedawna dronami, to mam jakiś obraz "tamtejszej grupy ludzi". To społeczność takiego typu, co nasza, tam wszyscy mają po prostu inne hobby. Jednak drony do dość nowe hobby, w porównaniu z astro. Z tego powodu większość ichniejszej aktywności jest na FB, w przeciwieństwie do naszych rozbudowanych i popularnych forów. Grup droniarzy na FB, a naszych for nawet nie ma co porównywać - zupełnie inna jakość. Oni żyją w śmietniku - merytoryczne posty znikają w niebycie, ciekawych dyskusji nie można znaleźć. Poziom dyskusji jest żenujący - połowa to hejterzy, co chwila kłótnie. Mało merytorycznych wpisów. Jakby Ci ludzie przyszli na nasze forum, to od razu by ich Ignis zbanował. FB też nie tworzy żadnej więzi między ludźmi - większość jest dla siebie obca. Brak również bezinteresowności, pomocy. Ogólnie tragedia.

Fora internetowe to genialny wynalazek. Niestety w głupiejącym społeczeństwie tracą popularność. Ale nasza pasja, miejmy nadzieję, przetrwa ten trend i nie damy się pokonać!

Swoją drogą, czy istnieją jakieś większe grupy na FB dotyczące astro? Coś, co miałby konkurować z forum? Wątpię.

I przy okazji, skoro już jest taki temat - może wywalicie wreszcie ten idiotyczny pasek FB z lewej? Jego przydatność jest żadna (raz w życiu można tam polubić stronę, potem staje się bezużyteczny), a ciągle mnie wnerwia, jak przypadkiem najadę tam myszką i się rozwija. Chyba że ja czegoś nie czaję i tam można zrobić coś więcej, niż to jedno w życiu kliknięcie?

  • Like 7

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MateuszW napisał:

może wywalicie wreszcie ten idiotyczny pasek FB z lewej? Jego przydatność jest żadna

Nawet nie wiedziałem że taki jest, widać mam już wpisane podświadome ignorowanie tej wszędobylskiej literki..
Jest sporo racji w tym co pisze Mateusz, FB to śmietnik.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, adam_bie napisał:

Nawet nie wiedziałem że taki jest, widać mam już wpisane podświadome ignorowanie tej wszędobylskiej literki..
Jest sporo racji w tym co pisze Mateusz, FB to śmietnik.

Panowie Mateuszu i Adamie. Może i śmietnik (też tak uważam) ale niestety - trzeba się z nim liczyć jak z poważnymi mediami i może też spowodować dopływ ,,świeżej krwi". Stąd Marek Panas dba niestrudzenie o jego wygląd zamieszczając nasze wydarzenia :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i udowodniliście, że jednak FA żyje. prawie 50 odpowiedzi w temacie i ponad 700 wyświetleń. AA.png  W dyskusji bierze udział o ile dobrze liczę 18 osób! Jak sądzicie, czemu to dowodzi? Może nie chodzi tu o negatywny wpływ facebooka albo kiepską oprawę forum (wg niektórych). Może po prostu tematy stają się oklepane? Może to one nie zachęcają do dyskusji. Zobaczcie, temat ni z gruchy ni z pietruchy przekształcił się w dyskusję o sprawach forum i nagle pojawiają się nowe wpisy, coraz więcej osób bierze udział w rozmowie, po prostu forum ożywa. 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jacek E. napisał:

Panowie Mateuszu i Adamie. Może i śmietnik (też tak uważam) ale niestety - trzeba się z nim liczyć jak z poważnymi mediami i może też spowodować dopływ ,,świeżej krwi". Stąd Marek Panas dba niestrudzenie o jego wygląd zamieszczając nasze wydarzenia :)

Ja nie neguję, że należy umieszczać "zajawki" naszych tematów na FB w celach zachęcających i poszukiwawczych "świeżej krwi". Chodzi mi tylko o ten bezużyteczny pasek. Jest on szczególnie uciążliwy na laptopie z małą rozdzielczością, gdzie często zdarza mi się na niego najechać przypadkiem, a wtedy zasłania pół ekranu! Na większym monitorze faktycznie go nawet nie zauważam i jest ok. A jego funkcja jest żadna. Jak się raz kliknie na "lubię to", to już nic więcej nie można zrobić. Proponuję go albo przerobić na statyczny przycisk gdzieś "uwiązany" do strony w nieprzeszkadzającym miejscu, albo dodać dla użytkownika jakiś krzyżyk do zamknięcia.

A odnośnie profilu FA na FB, to objawia się kolejna idiotyczność tej beznadziejnej strony - nie wiedzieć czemu, nie wyświetlają mi się posty FA na stronie głównej FB. Jak wejdę w profil, to je widać, ale na głównej brak. Tym samym wartość popularyzatorska na FB jest zerowa, bo prawie nikt nie widzi tych wpisów. Nie mam pojęcia, jakim algorytmem kieruje się FB przy decydowaniu o wyświetleniu jakiegoś wpisu lub ich kolejności, ale coraz bardziej mi się wydaje, że to algorytm losowy. Generalnie na FB jest tyle błędów, że głowa boli...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MateuszW napisał:

A odnośnie profilu FA na FB, to objawia się kolejna idiotyczność tej beznadziejnej strony - nie wiedzieć czemu, nie wyświetlają mi się posty FA na stronie głównej FB. Jak wejdę w profil, to je widać, ale na głównej brak.

To akurat może być kwestia ustawienia wyświetleń. Jak wejdziesz na profil FA, najedź myszką na "Lubisz to" (pod zdjęciem w tle) - wyświetli Ci się rozwijane menu, gdzie możesz ustawić widoczność postów (priorytet, zwykły, nie wyświetlaj).
Odśwież ustawienia, jakie byś chciał - i polub czasem jakiś post. Brak feedbacku (lajki, komentarze, udostępnienia) z Twojej strony to sygnał dla algorytmu FB, żeby nie zaśmiecać Ci ścianki wiadomościami z FA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wyglądało to forum przed "pierestrojką",ale według mnie jest okey, a na zloty do Zatomia to od 15-tego niech stanie coś na czymś mam zamiar ze swoją drugą połówką być na każdym. Niech przekona się że astrozakręceni to fajne ludki a nie nietoperze!!! Pozdrawiam wszystkich!!! 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabieraj się z żonką na zlot a jakże! Ja zawsze (do tej pory byliśmy "aż" na trzech :)) ) biorę swoją małżowinke a niech zobaczy lokalny koloryt baa ostatnio nawet Azar chciał z niej zrobić motocyklistkę :)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pawcio napisał:

Zabieraj się z żonką na zlot a jakże! Ja zawsze (do tej pory byliśmy "aż" na trzech :)) ) biorę swoją małżowinke a niech zobaczy lokalny koloryt baa ostatnio nawet Azar chciał z niej zrobić motocyklistkę :)

A Cesar wokalistkę ;)

  • Like 2

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.10.2016 at 08:52, Panasmaras napisał:

To akurat może być kwestia ustawienia wyświetleń. Jak wejdziesz na profil FA, najedź myszką na "Lubisz to" (pod zdjęciem w tle) - wyświetli Ci się rozwijane menu, gdzie możesz ustawić widoczność postów (priorytet, zwykły, nie wyświetlaj).
Odśwież ustawienia, jakie byś chciał - i polub czasem jakiś post. Brak feedbacku (lajki, komentarze, udostępnienia) z Twojej strony to sygnał dla algorytmu FB, żeby nie zaśmiecać Ci ścianki wiadomościami z FA.

Jakby mi choć raz wyświetlił post FA, to bym polubił, a tak to nie mam szansy :) Za to wywala mi mnóstwo spamu innych osób, którego nie chcę. Co za piękne algorytmy :) Ja sobie mogę zmienić widoczność na priorytet (tak zrobię), ale setki innych osób, dla których Fa nie jest takie ważne lub nie wiedzą o tej opcji, tego nie zrobi i nie będzie widzieć nic. No ale to już wina FB, z tym nie da się walczyć.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)