Skocz do zawartości

Orion UK CT8 nie ma róży bez kolców


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

To teraz już wiem skąd ta pogoda nad morzem... Zachciało się...... A reszta cierpi :( Mimo wszystko Gratulacje :) 

Co do wyciągu - ja bym mu dał szansę, pozostał Ci chyba po apusiu motorek - spróbuj.... A jak chcesz wymieniać to na spokojnie jakiś sprawdzony już z motorkiem, obserwować giełdy nasze i zagraniczne.
Co do korektora - Antoni niedawno sprzedawał taki zestawik i z powodzeniem (co widać po jego fotografiach) używał RCC Baaderka.

No i szybko pierwszego strzału życzę :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, alien napisał:

2 Krzywo zamontowany wyciąg do podstawki (konieczna rozbiórka i poprawienie)

Ja bym nie podchodził do tego tak pochopnie. Tu nie ma pojęć "krzywo, prosto", to jest kolimacja! Wyciąg to taki sam element do kolimacji, jak LW, czy LG. Nie wystarczy, by był "na oko" prosto do tuby. Być może właśnie ta krzywizna jest celowa i zapewnia w efekcie dobre ustawienie? Zapewne teleskop był kolimowany w OO i nie sądzę, że zapomnieli o rzeczy podstawowej, czyli wyciągu. Mój wyciąg, aby był dobrze ustawiony, posiada szczelinę ze 2-3 mm z jednego rogu.

Ja bym się jeszcze ciut zmartwi dość długimi łapkami na LG, SW na krótsze. W efekcie będziesz miał ciut bardziej nieidealne gwiazdki. Ale to kosmetyka. Choć aby wykonać maskę na LG, to trzeba by zasłonić już sporą część.

  • Like 2

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, alien napisał:

Co do łapek to wszyscy tak mają a po zdjęciach nic nie widać.

Coś tam widać, bo by ludzie nie robili masek na LG :) Ale to detale, ja również praktycznie nie widzę różnicy.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zapytajmy użytkowników CT8. Bez przesady Ja nic nie widzę, Ty piszesz ze nie ma praktycznie różnicy i oto chodzi. Nie rozdrabniajmy zdjęć do poziomu cząstek atomowych.

Czy macie porobione maski na łapki podtrzymujące lustro główne?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kupno korektora komy - mam do wyboru trzy MPCCRCC i GPU Designed Aplanatic Newtonian Coma Corrector 4-element wszystkie trzy są w moim zasięgu finansowym, tyko który będzie pasował najlepiej? Oto jest pytanie. Może ktoś podpowie?

Szukałem kiedyś informacji na temat tego 4-elementowego korektora i znalazłem to:
http://www.astroblogs.nl/2013/06/24/recensie-skywatcher-comacorrector-f4-versus-televue-paracorrector-type-2/
http://komakorrektor.blogspot.co.at/
http://www.teleskop-austria.at/index.php?produkt=KomakorrF4

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw GRATULACJE!

Potem w "m..." za brak pogody :)

A na poważnie:

- od razu pomyśl o usztywnieniu pająka, bo z ciężkim LW będzie tak se... Poza tym gięcie tuby i pająka pod ciężarem zabawek zamocowanych w wyciągu (im dalej - tym bardziej),

- sprawdź laserem osiowość wyciągu. Tak jak mówi Mateusz: jedynie krzywo zamocowany może dawać prosty obraz...,

- testowałem GPU. To świetny aplanatyczny korektor! Tylko on ma 10cm długości - stać Cię na to???

Tomek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem?  Ja w teleskopach SW tyle przeróbek nie robiłem i było ok.

Czyli co carbon grubości 2mm jest bardziej giętki od cienkiej blachy 1mm SW?

Wyciąg jest mocowany na jaskółczy ogon do podstawy?

Usztywnienie pająka  - czyli co wymiana?

Ten CT według starej wersji ma obręcz usztywniającą na końcu tubusu. Pająk siedzi z 5cm głębiej niż w starej wersji z brzegu.

Ten teleskop ma obsłużyć tylko Atika 383 nic więcej.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, alien napisał:

Nie wiem?  Ja w teleskopach SW tyle przeróbek nie robiłem i było ok.

Czyli co carbon grubości 2mm jest bardziej giętki od cienkiej blachy 1mm SW?

Wyciąg jest mocowany na jaskółczy ogon do podstawy?

Usztywnienie pająka  - czyli co wymiana?

Ten CT według starej wersji ma obręcz usztywniającą na końcu tubusu. Pająk siedzi z 5cm głębiej niż w starej wersji z brzegu.

Ten teleskop ma obsłużyć tylko Atika 383 nic więcej.

 

A ja zaczynałem od MTO i to był najbardziej bezproblemowy sprzęt jaki miałem. Potem się zaczęło: mania ogniskowej i apertury... ... ...

Dobra. Nic nie mówiłem. Sam zobaczysz... Obym się mylił!?

Z pełną odpowiedzialnością dodam tylko tyle: im droższy sprzęt, tym więcej wydatków na marketing, dlatego taka cena.

A osiągi tych zabawek w stosunku do ilości zer... to osobny temat. I tu nazbierałoby się na kilkugodzinny referat :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no spoko mów i pisz. Jakiekolwiek modyfikacje mogę zrobić, ale stopniowo bo nie wytrzepię dodatkowych 4k 

W pierwszej kolejności chcę odłożyć na korektor, potem na wyciąg ( tu już wiem że trzeba podmienić ale koszt to z 2 - 3k)

I tak powoli stopniowo.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to Ty zapnij kamerę do wyciągu bez korektora (jeśli go nie masz) i jeśli starczy BackFocus'a.

"Poskacz" po niebie i sprawdź powtarzalność kolimacji. Może nie trzeba będzie niczego wymieniać ;), choć to brzmi zbyt fantastycznie.

Oriony (niestety) słyną z tego, że zaczynają się dobrze zachowywać dopiero po dołożeniu dodatkowych obejm, usztywniających wyciąg - pod warunkiem, że on sam trzyma kolimację :) . Drogą na skróty jest tu szerokoprofilowe siodełko pod wyciąg, ale chyba jednak szkoda czasu.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie od tego trza zacząć Tom-cio. I systematycznie będzie się problemy jak jakieś wynikną eliminować. Do końca przyszłego tygodnia będę już miał Go przygotowanego to pierwszych testów.

Problemem są finanse nie mam możliwości nic na razie zdziałać przez najbliższy rok. Wszystko poszło na kamerę, teleskop i filtr Ha 2", a L 2"mam pożyczony (12k)  więc jestem obecnie spłukany :) Jestem świadom pewnych niedociągnięć i już zacząłem odkładać. Na pewno jak coś zajdzie nie omieszkam się spytać co z czym i jak. Aby dobrze wydać kolejne odłożone banknoty. Ten teleskop i kamerka zostają u mnie już na baaardzo długo. A jeszcze chcę małe obserwatorium postawić aby nie latać co chwila z rozkładaniem No sporo tego i nie da rady wszystkiego od razu.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, wessel napisał:

To dobra baza pod dalsze modyfikacje :) Z takim  CTkiem to zdaje się Szymek Ozimek walczy z sukcesem a wiesza na nim QHY 9 , koło i fokuser. Marudził na ugięcia, ale jakoś poradził sobie.

Ja poległemIll

Ale podobno Tur sobie z nim poradziłBlush

Walcz Zdzichu-będę kibicował,powodzenia!!!!!

  • Like 1

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na przyklad Szymek ma maske na LG. Ale oczywiscie na poczatek warto zobaczyc jak rysuje Ci setup, moze bedziesz zadowolony. Zreszta to zmienia tylko obraz duzych gwiazd.

  • Like 1

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że właściciele CT-kó nie piszą jakie poczynili modyfikację i jak to wpłynęło na wynikowe fotki. Fajnie mógł by się temat rozwinąć dla np. kolejnych użytkowników.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzichu - a nie lepiej najpierw tak jak Tomcio napisał zapiąć sprzęt, poczekać na pogodę i zobaczyć pierwsze strzały, później dłuższe i dopiero wtedy podpytywać co zrobić aby zmienić - np. za duże gwiazdki, jak usztywnić przy wyciągu bo mój się z zabawkami ugina na mocowaniu itp.... Zapewne wtedy pomoc uzyskasz. A tak cóż - pisać o wszelkich modyfikacjach jakie ktokolwiek przeprowadzał ??? Najczęściej zapewne pod pozostały setup czy swoje preferencje.....
Poczekaj chwilę - zbierz pierwsze fotonki :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.10.2016 at 14:08, Tom-cio napisał:

- testowałem GPU. To świetny aplanatyczny korektor! Tylko on ma 10cm długości - stać Cię na to???

Tomek

A na jakim teleskopie go testowałeś i z jakim wyciągiem?

Jak sprawdzić przed zakupem czy jego długość mi nie będzie przeszkadzała i nie będzie wchodził w kadr?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 10" Newtonie. Rodzaj wyciągu nie ma tu znaczenia. Ważne, żeby był osiowy, "małoluzowy" i kolimowalny. Bez dobrego ustawienia osi wyciągu dalsza procedura kolimacji Newtona mija się z celem.

Musisz ustalić gdzie masz ognisko, uwzględniając jego dodatkowe przesunięcie o ~1/3 grubości soczewek korektora i potem sprawdzić, czy tubusik nie wejdzie Ci w światło tuby!?

Teoretycznie producenci powinni podawać te parametry i jest to policzalne. Jeśli nie to empirycznie. Powodzenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie było ze się nic nie dzieje. W przyszłym tygodniu powinienem dostać z powrotem wyciąg i dorobione mocowanie do silnika od fokusera. Wykonawca jest nam dobrze znany MateuszW. Widziałem jak to będzie wyglądać - powiem że będzie pełna profeska. Zdjęcia z nowego zestawu będą publikowane na razie w zbiorczym temacie tu będzie zamieszczał info o modernizacjach teleskopu.

:) 

A pytanie do użytkowników te wentylatory pod lustrem głównym to powinny chodzić cały czas czy nie ma to znaczenia i mogą być wyłączone?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A pytanie do użytkowników te wentylatory pod lustrem głównym to powinny chodzić cały czas czy nie ma to znaczenia i mogą być wyłączone?

Ja w swoim używam tylko do schłodzenia - około 1 H potem wyłączam , aczkolwiek w instrukcji jest napisane , ze są to nie wibracyjne (lub mało) wentylatory i można je stosować przez cały czas fotografowania *(odnośnie ADL300)

  • Like 1

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)