Skocz do zawartości

Sztywne połączenie korektora komy z wyciągiem SW


Rekomendowane odpowiedzi

I surowa klatka...

Tak jak pisał qbanos wygląda mi to na nieosiowość korektora komy. Gwiazdy krzywią się z lewej strony.

Też tak miałem. Dwiema śrubkami w wyciągu trudno jest uzyskać osiowość układu.

Aby pozbyć się problemu zaprojektowałem sztywne połączenie korektora komy z wyciągiem SW 150/750.

Mam już wykonany i wszystko pasuje.

post-195-137699818983_thumb.jpg

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał qbanos wygląda mi to na nieosiowość korektora komy. Gwiazdy krzywią się z lewej strony.

Też tak miałem. Dwiema śrubkami w wyciągu trudno jest uzyskać osiowość układu.

Aby pozbyć się problemu zaprojektowałem sztywne połączenie korektora komy z wyciągiem SW 150/750.

Mam już wykonany i wszystko pasuje.

Heniek napisz coś więcej, masz to już zrobione może zapodaj zdjęcia jak to wszystko jest zamocowane w wyciągu, czy ostrzy .. itp.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniek napisz coś więcej, masz to już zrobione może zapodaj zdjęcia jak to wszystko jest zamocowane w wyciągu, czy ostrzy .. itp.

Wiem ze to pytanie do Henia ale wtrące swoje trzy grosze (bo widziałem tą złączkę)

Złączka zaprojektowana przez Henia jest genialna. Gdy wkręcisz korektor komy w złączkę zrobiona zgodnie z tym rysunkiem bedziesz miał punkt ostrości przy takim samym wysunięciu wyciągu jak teraz.

Ja już zamówiłem sobie taką złączkę, jak dobrze pójdzie to będe miał ją we wtorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze to pytanie do Henia ale wtrące swoje trzy grosze (bo widziałem tą złączkę)

Złączka zaprojektowana przez Henia jest genialna. Gdy wkręcisz korektor komy w złączkę zrobiona zgodnie z tym rysunkiem bedziesz miał punkt ostrości przy takim samym wysunięciu wyciągu jak teraz.

Ja już zamówiłem sobie taką złączkę, jak dobrze pójdzie to będe miał ją we wtorek.

Dzięki Tadek.

To ja też taką zamawiam ;) Heniu

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniek napisz coś więcej, masz to już zrobione może zapodaj zdjęcia jak to wszystko jest zamocowane w wyciągu, czy ostrzy .. itp.

Adapter jest przydatny tylko dla wyciągów takich jak w SW150/750.

wyciag.jpg

W to miejsce wkręcamy adapter z korektorem komy MPCC (nie innym), po uprzednim wykręceniu cienkiego pierścienia z korektora.

zl7.jpg

Teraz możemy wieszać co dusza zapragnie.

zestaw.jpg

Długość adaptera podałem 22mm, aby korektor wystawał nieco poza adapter, co ewentualnie ułatwi wkręcanie filtrów 2" w korektor. Jednakże spowoduje to, iż punkt ostrości przesunie się o 2 mm od teleskopu. Jeżeli rurka wyciągu została mocno przycięta, to może zeskoczyć z łożysk. Dotychczasową ostrość uzyskuje się gdy adapter ma długość 24mm.

Jeszcze rzut na gotowy adapter

zl5.jpg

Aha, jeszcze jedno. Nie wykonuję tego elementu, tylko go zaprojektowałem.

Nie chcę uprawiać kryptoreklamy, więc miejsce gdzie zleciłem wykonanie zainteresowanym podam na priva.

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Świetne rozwiązanie, dzisiaj sobie to wytoczyłem w robocie ,pół godzinki przy tokarce I kolejny problem z głowy  :D, jakby ktoś potrzebował to proszę na priv. ;)

post-15-137699820184_thumb.jpg

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pozwólcie, że odświeżę temat. Gdzie można taką złączkę kupić? Zapodajcie jakimś linkiem. W Astrokraku złączek jest mnóstwo i nie wiem która to. A może ktoś ma taką na zbyciu? Chętnie odkupię za rozsądną cenę.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)