Skocz do zawartości

TS 20x80 IF z filtrami UHC ,brać czy nie.


marianowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Koleżanki i Kolegów

Ostatnimi czasy rzadko tu goszczę bo czasu mało na hobby i w związku z tym i pisać za bardzo nie ma o czym :( 

Chcę zaopatrzyć się w jakąś fajną lornetkę do obserwacji mgławic,gromad otwartych czy ewentualnych komet które od czasu do czasu stają się fajnymi obiektami dla lornetek.

Przeglądając ofertę polskich sklepów spodobał mi się taki sprzęt :  http://teleskopy.pl/Lornetka-astronomiczna-TS-20x80-IF-z-filtrami-UHC-(TS2080Astro)-teleskopy-2084.html  ,waga jak na parametry przystępna,bez problemu powieszę ją na swoim foto statywie,źrenica 4mm czyni ją dla mnie uniwersalną,da radę pod miastem jak i w ciemnym polu,a to dla mnie ważne bo będzie ze mną podróżować wszędzie gdzie wypadnie mi robota i to będzie decydowało w jakich warunkach będę obserwował.Duże tripletowe obiektywy też są chyba zaletą,notka marketingowa je super zachwala,ciekawy jestem co Wy o nich sądzicie? No i wreszcie te filtry,na pewno nie zaszkodzą,ale nie do końca opis tłumaczy standard tych szkiełek,a w zasadzie wcale.I tu mam pytanie do Was,czy są to filtry identyczne z tymi teleskopowymi np.1,25 cala?,bo jeśli tak fajna bylaby perspektywa uzupełnienia lornetki o lepsze szkiełka.

Chętnie i uważnie poczytam waszych opinii,w szczególności doświadczonych lorneciarzy,a może osobiście ktoś miał kontakt akurat z tym modelem.

Czy warta jest swej ceny,a może coś innego lepszego o podobnych parametrach.

Chcę zaznaczyć że świadomie poszukuję lornetki z większym powiększeniem,choć te 25x wydają mi się jużza ciężkie,bardziej na żuraw niż statyw,a lornetkę 10x już posiadam.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
1 godzinę temu, zarek napisał:

Z tego co widzę to filtry są wbudowane w tor optyczny i ich wymiana raczej nie będzie trywialna zwłaszcza na placu boju. Sam jestem ciekaw opinii

 

Tak,ale mnie interesuje czy np.można będzie korzystać z każdego innego filtra 1,25" czy jednak TS dla lornetki zastosowali jakiś własny odmienny system?

Cytat
1 godzinę temu, Hagen napisał:

Lorneta optycznie czy mechanicznie dość dobra, ale jest jedno "ale". Jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać, ale jej aktywna apertura to.....68 mm!!! Potwierdzone testami! Pozdrawiam wszystkich!!!

 

No to mnie zmartwiłeś tą wiadomością,dasz radę podlinkować jakiś test tej lornetki ?.Jeśli to faktyczne parametry to i obraz będzie już zauważalnie ciemniejszy,hmm, nie dobrze...

Dzięki Panowie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze wiadomości odnośnie lornet a miedzy innymi o TS 20x80 znajdziesz w postach  Panasamarasa w dziale "lornetki" tu czy na Astropolis. Konkretnego testu nie znalazłem, wiem tylko że użytkownicy tego sprzętu sprawdzali to "testem latarkowym" i takie otrzymywali wyniki. Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, prestoneq napisał:

 kiedyś panasmaras miał taką na obserwacjach i sobie przez nią luknąłem. Widoków jak z wąskopasmowych UHC typu ultrablock czy lumicona nie oczekuj.

Wszystko rozumię,tylko nadal nie wiem jakie filtry lornetka obsługuje,skoro jak wyżej piszesz miałeś okazję luknąć tym sprzętem to jesteś w stanie odpowiedzieć czy mogę tam stosować dowolne filtry Baadera Lumicona i wszelkie inne standartowe,czy jednak TS zaprojektowali coś indywidualnego,co nadaje się tylko do tego sprzętu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowane filtry (o charakterystyce zbliżonej do UHC-s) są umieszczone w środku, między okularami a pryzmatami. I te są niewymienialne.
Natomiast jeśli chciałbyś zaprząc do pracy inne filtry, musiałbyś jakoś chałupniczo zamontować je przed okularami, np. przy pomocy pierścienia wyciętego z gąbeczki - wewnątrz trzymającego filtr, a zewnętrzną krawędzią trzymający się muszli okularowych.

Swoją drogą, lornetka jest w miarę przyzwoita, ale dość daleko jej do jakości lornet 15x70 z serii BA8. Jako, że wymieniona 20x80 i 15x70 z BA8 są w tej samej cenie, brałbym 15x70. W tym przypadku, często masz gwinty filtrowe (mają je lornety brandowane przez TS, DO i chyba Omegona), a wtedy zaprzęgasz do zabawy takie filtry, jakie chcesz, bez żadnego kombinowania z gąbeczkami, wytłoczkami i innymi takimi.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasmaras dzięki za wyprowadzenie z ślepego zaułka,a Twoim zdaniem co jest godne uwagi oczywiście na statyw nie droższe od trzech kafli +- gotowe przyjąć systemowe filtry

Jeśli jest coś droższego nadającącego się na statyw z dużym obiektywem chętnie przemyślę,może jestem w błędzie ale 70mm to trochę za mało dla mgławic,80 mm też nie grzeszy wszech stronnoscią 

Pytanie do Ciebie jako doświadczonego lukacza,co wybrać ,znaczy doplacam i cieszę się DSami w stereo.Wiem że DSy wymagają odpowiedniej apertury,jest coś fajnego co możesz polecić komuś gdzie lornetka będzie grała pierwsze skrzypce.

Tymczasem obserwuje gołym okiem,buchnęli mi auto,w bagażniku było małe sct i 15x 70 i teraz zaczynam od lornetki,chcę aby pod ciemnym niebem pokazała pazurki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli twój budżet wynosi max. 3K, z czystym sumieniem mogę polecić 22x85.
Bardzo dobra do DS, Słońca, Księżyca. Jak na tak skromne powiększenie, pokaże zadziwiająco dużo na planetach (np. pozwoli na wyraźne oddzielenie pierścienia Saturna od jego tarczy, pokaże dwa pasy na Jowiszu).
W Pannie przyprawi o zawrót głowy, w Drodze Mlecznej o opad gaci. 
Ma gwinty filtrowe, więc po dozbrojeniu w UHC (od razu polecam porządne - UltraBlocki lub Lumicony) albo O III, staje się wymiataczem małych i dużych mgiełek (sam zamierzam pobawić się w łowienie planetarek takim właśnie sprzętem). W mojej opini, jest to jedna z najlepszych jakościowo lornet z serii BA8 (wyżej cenię sobie tylko optykę 10.5x70 i 7x50).

Gdybyś chciał o niej doczytać, kiedyś ładnie opisał ją Marvaz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 22x85 wciąż jakoś mnie przyciąga.. mimo że mam lornetę kątową 100mm. To już chyba tak z lornetkami jest.

Bardzo mocno rozważałem jej zakup swego czasu i tak jak Panas pisze to chyba najlepsza opcja w tej cenie / tych parametrach. Mnie zniechęciły jedynie trudności obserwacji wyżej położonych obiektów przy lornecie prostej, ale coś za coś - lorneta kątowa to albo za małe pryzmaty albo (za) duże koszty :).

Jeszcze od siebie dodam że chyba nie ma co przeceniać gwintów filtrowych, można spokojnie radzić sobie bez nich przy minimalnej inwencji własnej.

Weź pod uwagę dodakowy koszt - statyw i głowica. Ja bardzo miło wspominam Triopo NB-3S, dźwigała bez kłopotu SM 25x100 - hydrauliczna blokada kuli + podkładki tefonowe zamiast smaru dawały bardzo fajne połączenie pewnego trzymania lornety i możliwości zmiany położenia bez szarpnięcia przy rozpoczynaniu ruchu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy za pomoc,świetnie mieć świadomość że można liczyć na praktyków w temacie.

22x85?, poczytałem to co podlinkował Panasmaras i to co znalazłem w sieci,i trzeba było podjąć męską decyzję.Jak męska była to decyzja czas pokaże bo na dzień dzisiejszy trzech kafli nie wysupłam,a i czas oszczędności nie sprzyja gdy na uwadze urlop,potem święta a i wcześniej w rodzinie ważne wydarzenie które da po kieszeni :) Więc będę ciułał na ten sprzęt,tyle że jestem spragniony obserwacji i boję się aby nie zboczyć w międzyczasie z słusznej drogi i z głupoty spowodowanej niecierpliwoscią nie łyknąć jakiejś przysłowiowej okazji.

Dlatego życzę sobie wytrwałości a Wam ciemnego pogodnego nieba i dziękuję tym czasem,chyba że jeszcze macie jakieś pożyteczne porady. :) 

Pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam 22x85 jako kawał dobrego optycznie i mechanicznie sprzętu, choć i tu zdarzają się wpadki z kolimacją i dopracowaniem części "pracujących". Żadna tania 20x80 nie podskoczy serii BA8. Trzeba jednak pamiętać, że to ciężkie kloce, wymagające solidnego statywu i głowicy foto lub montażu. Żadne półśrodki nie zdadzą tu egzaminu. Ja, w odróżnieniu od Panasamarasa, zostałem z modelem 15x85. W Astroshopie jest on w bardzo dobrej cenie, a jeszcze jakiś czas temu w podobnej cenie były modele 22x85, które obecnie podrożały. Mamy obecnie w grupie poznańskiej dwie 22x85 i jedną 15x85.

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby to było takie proste... zapominasz o zabawie ze źrenicą wyjściową. Obiekty rozległe w niektórych przypadkach będą wyraźniejsze w 15x85 :) . Poza tym - większe powiększenie = mniej kontekstu tła. Czasem ten kontekst jest niezbędny.
Oczywiście w przypadku zwartych obiektów (np. galaktyki kilkuminutowej rozpiętości) - pełna zgoda.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I takie to nasze hobby,o pełnej uniwersalności nie może być mowy i tyle.Wybór uniwersalnego sprzętu zawsze będzie obarczony jakimś kompromisem,mniejszym czy większym.

Przerabiałem to podczas wyboru teleskopu,miał być mobilny i do"wszystkiego",padło wtedy na SCT 6 cali,mimo że miałem świadomość że niektóre obiekty będą lepiej wypadały w MAKach,inne zaś w refach itd :) 

Jeśli chodzi o lornetę tu też nie będę skakał z kwiatka na kwiatek,klamka zapadła.Wszelkie spostrzeżenia zawsze chętnie poczytam,tym bardziej pisane ręką Użytkowników poszczególnych modeli.

Pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dziękuje Wam Przyjaciele!!! Znów jak młodziak spoglądam w niebo.

Lornetka (lorneta) którą poleciliście jest dla mnie kolejną super zabawką,teleskop na dłuższą chwilę odpocznie.Kolory gwiazd,pole w stereo itp kładą teleskop na bok.

Wiem,to trochę jak entuzjazm dziecięcy,ale wiem co ten sprzęt dokona pod ciemnym niebem gdy słonko będzie wystarczająco nisko pod horyzontem,na razie tylko lukałem dostępne klasyki i ochy i achy są mi tylko znane,

Dziękuje Panasmarasie i Adamie_bie za namiary,dziękuje Wam wszystkim że mam tą lornetkę.

Skrobnę uczciwą recezje,raczej własne uczucia gdy dłużej się pogapię,na razie podskakuje z radochy 

Pozdrawiam  :)

To mój sprzęcik

003.jpg.5d727ec2ad8609cb0cef9ed9ad90f36d.jpg

ps.Słuchajcie porad,BO WARTO

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...
W dniu 31.07.2018 o 14:19, marianowski napisał:

Dziękuje Wam Przyjaciele!!! Znów jak młodziak spoglądam w niebo.

Lornetka (lorneta) którą poleciliście jest dla mnie kolejną super zabawką,teleskop na dłuższą chwilę odpocznie.Kolory gwiazd,pole w stereo itp kładą teleskop na bok.

Wiem,to trochę jak entuzjazm dziecięcy,ale wiem co ten sprzęt dokona pod ciemnym niebem gdy słonko będzie wystarczająco nisko pod horyzontem,na razie tylko lukałem dostępne klasyki i ochy i achy są mi tylko znane,

Dziękuje Panasmarasie i Adamie_bie za namiary,dziękuje Wam wszystkim że mam tą lornetkę.

Skrobnę uczciwą recezje,raczej własne uczucia gdy dłużej się pogapię,na razie podskakuje z radochy 

Pozdrawiam  :)

To mój sprzęcik

003.jpg.5d727ec2ad8609cb0cef9ed9ad90f36d.jpg

ps.Słuchajcie porad,BO WARTO

Cześć, odkopuję temat, pisałem do Ciebie PW w celu kilku zdań / własnej recenzji i odczuć co do lornetki. Może jednak napiszesz tutaj, aby każdy miał dostęp? :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja czasu wymaga,ja tego nie mam.Mieszkam na co dzien daleko i latam tam samolotem.W domu mi ten sprzęt leży,jako podręczna jest 10x60 i z niej najczęściej korzystam Do takich podróży to nie ten sprzęt,ale na odpowiednim statywie robi swoje.

Chcesz pogapić się w niebo w pełnym wymiarze buty Ci spadną,ale pamiętaj że bez dobrego statywu polegniesz.

Lornetami bardzo podobnymi obserwuje Ciekawska i Panasmaras,chyba nie są  zawiedzeni ???Zresztą Ich piękne relacje bez problemu znajdziesz na Tej Stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw jest dość lekki,Triopo a głowica dość porządna Benro,taka z gałami,kulowa to cienki pomysł pod ciężką lornetkę.

Kulowa która jest na zdjęciu to olejak który świetnie trzyma dodatkowe ramię tak by lżejsza lornetka wisiała z boku stojaka,ma to znaczenie gdy obserwuje się w pobliżu zenitu.W ten sposób obserwuje lornetką 10x60 którą nabyłem od Kolegi Janko.Mimo że na pozór lekka swoje waży,ale to kawał optycznie i mechanicznie świetnego szkła więc coś musi ważyć.Mimo że to dachówka to pod dobrym niebem robi swoje jak na Fujinona przystało,a obserwacja przyrody o zmierzchu lub świcie kładzie na łopatki najlepsze dokumenty z serii National Geografic czy BBC.

Janku,miałem trochę obaw gdy kupowałem od Ciebie tą HB,ale dzisiaj mogę śmiało powiedzieć że opinie dziwne o dachówkach w asrto są chyba przesadzone,a dobijanie targu z Tobą to przyjemność i żałuje tylko że z braku czasu nie mogliśmy sfinalizować zakupu osobiście.Każdemu życzę tak Miłego i Rzeczowego Kontrahenta,a przede wszystkim cierpliwego :) 

Odnośnie statywu to uważam że może on być lżejszy,znaczy że może mieć udźwig nieco lżejszy od deklarowanego lornety która będzie wisiała,ważne by dało się blokować rozstaw nóg.Ale głowicę do statywu warto kupić z sporym zapasem wagowym,jest ich mnóstwo na rynku i bez problemu mieszczą się nawet w samolotowym bagażu podręcznym.Ja można powiedzieć że wybrałem pierwszą z brzegu w Fotozakupach i jestem zadowolony.Kupiłem głowice Benro,Linki i zdjęcia zrobię gdy będę w domu.

Pozdrawiam :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Towerfox,

dokładnie mam taki statyw; https://fotozakupy.pl/product-pol-33325-Statyw-Triopo-GT-3128x8C-tylko-nogi.html

a głowica taka ; https://www.cyfrowe.pl/aparaty/glowica-benro-hd2a-aluminiowa-z-uchwytem-i-plytka-pu70.html

razem do kupy tak to wygląda,sorry za jakość fotek ale ciemno dziś jak diabli i podparłem się fleszem.

Mam jeszcze takie boczne ramię ale niestety nie jest w domu,kiedyś sfocę i dorzucę.

004.thumb.JPG.c960370a4959c4ce739344776a988445.JPG

005.thumb.JPG.c5af81cc4ca925eedb98903ff6f1da7f.JPG

Pozdrawiam :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2018 o 09:21, marianowski napisał:

...Janku,miałem trochę obaw gdy kupowałem od Ciebie tą HB,ale dzisiaj mogę śmiało powiedzieć że opinie dziwne o dachówkach w asrto są chyba przesadzone,a dobijanie targu z Tobą to przyjemność i żałuje tylko że z braku czasu nie mogliśmy sfinalizować zakupu osobiście.Każdemu życzę tak Miłego i Rzeczowego Kontrahenta,a przede wszystkim cierpliwego :) ...

Oh, my Goodness ł!!!:klapouchy:

Ty tak  w ramach świątecznej dobroci ? :))

W każdym razie, dziękuję.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Janko napisał:

Oh, my Goodness ł!!!:klapouchy:

Ty tak  w ramach świątecznej dobroci ? :))

W każdym razie, dziękuję.?

:D Jasiu jak zwykle skromny.

Do mniejszej lżejszej lornety wykorzystuje taki patent,nie mogę tego odszukać w necie.Samo ramię chyba około sto pięćdziesiąt kosztowało ale aby to miało ręce i nogi potrzebna jest łączka kątowa 45 stopni a Manfroto woła sobie aż ponad dwie stówy.Jest to solidny kawał żelastwa ale przesadzili z ceną.Statyw dla stabilności dociążam wieszając odważnik 2kg.na haku od głównego ramienia.

006.thumb.JPG.19ed91caf6b75293481d6945930d5c90.JPG

Z takim patentem obserwacja w zenicie jest łatwiejsza,ale zaznaczam że lornety ważącej 5kg raczej bym na tym nie powiesił...

Pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)