Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 28.10.2016 - TGUH 775 (LDN 1265, vdB 1, LkH? 198)


Rekomendowane odpowiedzi

Nie byłbym zdziwiony gdyby niedługo na CN nie zaczęły się pojawiać tłumaczenia tekstów Panasa na angielski... Phil Harrington miałby co czytać Cool

7 godzin temu, Panasmaras napisał:

Adam, do dzieła!

Jestem w gotowości jeno 100% zachmurzenie ustępuje złośliwie chwilami tylko za dnia i nic nie wskazuje poprawy. Toż to już drugi nów zaraz przejdzie koło nosa!

No i miałeś rację - bez większej dwururki się nie obejdzie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adam_bie napisał:

Nie byłbym zdziwiony gdyby niedługo na CN nie zaczęły się pojawiać tłumaczenia tekstów Panasa na angielski... Phil Harrington miałby co czytać Cool

Dzięki za miłe słowa, ale póki co, teksty Phila jeszcze przez jakiś czas pozostaną moim źródłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, świetny tekst popełniłeś! Teraz aż głupio coś swojego wstawiać, bo poprzeczka zawisła wysoko, oj, wysoko...

Od siebie dodam tylko, że o ile VdB wygląda - no, jak zwyczajna mgławica refleksyjna, to HH bardziej przypominał mi kłaczek urwany z emisyjnej lub zgoła nietypową planetarkę ( z uwagi na nieco spłaszczony kształt). Niestety, filtry w tym przypadku nie działają, a wręcz przeciwnie - zarówno H-beta, jak i UHC gaszą obiekt niemożebnie.

Poza tym atlas Interstellarum podpowiedział mi, że po przeciwnej stronie van den Bergha 1 znajduje się gromada otwarta Alessi 20, ale konia z rzędem temu, kto potrafi wyodrębnić i poprawnie zidentyfikować to "coś"...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to znalazłem - temat był tam tak ładnie opracowany, że postanowiłem do niego nie zaglądać podczas pisania, bo skończyłoby się na przetłumaczeniu. Swoją drogą, to właśnie tam jest opis upolowania vdB 1 w refraktorze.
Nie mogę tego zalinkować, ale wystarczy wpisać w Google "deep sky companions van den bergh 1" - i kliknąć w pierwszy wynik prowadzący do Google Books.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten obiekt tygodnia to dla mnie miła niespodzianka. Prawie dokładnie dwa lata temu widziałem vdB1 oraz obiekt LkHa 198. Wprawdzie wtedy nie byłem do końca pewny tego co widziałem (tym bardziej, że na moje pytania w relacji dotyczące tych obiektów, nie było wtedy żadnego odezwu) ale pewny tego, że coś widziałem. Po tym odcinku wszystko stało się jasne i moja niepewność została rozwiana w pył :) Poniżej moja notatka z teleskopu 12".

"Po chwili spędzenia czasu z IC 10, zająłem się obok czymś co mnie zaintrygowało dwa dni wcześniej. Były to pewne trzy gwiazdki nie daleko bety Kasjopei, które zdawały się znacznie rozświetlać, szczególnie przy patrzeniu zerkaniem. Wyglądały jakby były spowite jakąś mgłą ale no właśnie..czy mgławica Van den Berg 1 jest dostępna w wizualu? Może to jedynie rozświetlenie od tamtejszych gwiazd? Ten trójkącik szybko stał się dla mnie zagwostką a żeby tego było mało, tuż obok też jest coś równie intrygującego. Malutki mglisty punkt, który się nieco różni od gwiazd. Co ciekawe, dokładnie w tym miejscu są mgławicowe obiekty tzw obiekty Hebriga-Haro z młodymi gwiazdami zmiennymi V 633 oraz V 376."

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę chciał spróbować je wyłowić, choć częściowo :) Prawdę mówiąc to widoczność ciemnych mgławic w tym rejonie (zwłaszcza z uwagi na bliskość jasnej gwiazdy), jest dla mnie takim małym zaskoczeniem ale jak to mówią:

21 godzin temu, Panasmaras napisał:

I tylko na pierwszy rzut oka niczego nie widać...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, adam_bie napisał:

Nie byłbym zdziwiony gdyby niedługo na CN nie zaczęły się pojawiać tłumaczenia tekstów Panasa na angielski... Phil Harrington miałby co czytać Cool

To jest dobry pomysł... Gdyby np. na AN pojawił się tekst Marka z tłumaczeniem na angielski to na pewno przyciągnęło by to sporo osób czytających Cloudy Nights, Stargazers czy inne.

Mamy się czym pochwalić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Pięknie opisane obiekty uruchomiły w mojej głowie natarczywą i irytującą mantrę "spróbuj i daj znać, jak poszło! spróbuj i daj znać, jak poszło! spróbuj..."

Ja chcę pogody i trochę wolnego czasu! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28 October 2016 at 22:20, Damian P. napisał:

Prawdę mówiąc to widoczność ciemnych mgławic w tym rejonie (zwłaszcza z uwagi na bliskość jasnej gwiazdy), jest dla mnie takim małym zaskoczeniem

Będę się upierał, że LDN 1265/TGUH 775 jest najłatwiejszym obiektem w stawce. Swoją drogą, w widoczności obiektu przeszkadza nieco Caph, ale bardziej chyba idzie o interpretację widoku, a nie o widoczność samą w sobie. W końcu - jeśli jest mało gwiazdek blisko latarni, to interpretujemy to jako LP od latarni ;) 
Kilka wieczorów temu, przy słabo widocznej Drodze Mlecznej, nie miałem większego problemu z wyłapaniem tej ciemnotki w 10x50.
 

Dnia 29 October 2016 at 21:06, Grzesiek napisał:

Niestety, tak świetnie opisany odcinek z - przynajmniej jak dla mnie, tak nieszablonowym obiektem nie działa motywująco na moje pisanie ;).

Gupiś.
Siłą Obiektu Tygodnia jest różnorodność, a nie wodolejstwo i czarnowidztwo (co uparcie uprawiam). Przyznam, że przyłożyłem się trochę bardziej do tego obiektu, bo miał zbyt dużo wyników w wyszukiwarce :D i szkoda było zamknąć go w kilkunastu zdaniach ;).
Poza tym, chodził mi to po głowie od dłuższego czasu - o czym może świadczyć ten fragment:

Cytat

Parę tygodni później, również na jesieni 2015 r., miałem okazję spojrzeć przez (...)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby kogoś wciągnął temat wizualnych obserwacji obserwacji obiektów HH, to na stronie Reinera Vogela można znaleźć fajne opracowanie, łącznie z przewodnikiem obserwacyjnym (klikamy na young stellar objects).

4 godziny temu, wessel napisał:

Samo VdB 1 nie jest atrakcyjne, ale z otoczeniem już tak :D

Why not? Sympatyczne są te van den Berghi - takie ulotne, świetliste mgiełki. Warto przeskanować obszar miedzy Bykiem a Woźnicą,  troszkę tam tego jest.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Właśnie niedawno wyskoczyłem z lornetkami do obory, po to by spojrzeć głównie na okolice gwiazdy Caph. Używałem prawie cały czas 10/50 za żurawiu i spieszę donieść com widział :)
Pustka w miejscu LDN 1265 jest ewidentna, z grubsza przypominająca kształtem rogala przylegającego do gwiazdek - miejsca vdB1.
Zidentyfikowałem również ciemną plamę w odpowiednim miejscu, gdzie leżą LDN-y 1253 oraz 1254. Plama ta z biegiem czasu stawała się coraz bardziej intensywna i mięsista, ale nawet nie próbowałem rozdzielić jej na poszczególne LDN-y.
Widać było również pewien bezgwiezdny, ciemniejszy rów, szukając dokładnie w miejscu LDN-ów 1256, 1257, 1258.
Wypatrywałem także LDN 1249 ale tutaj trochę już bez dokładnej lokalizacji i na zasadzie, że widziałem różne miejsca, z czego być  możne jedno z nich było tym czym powinno (do poprawki).
Na wspomniane obiekty spojrzałem także z ręki SM 15/70 i widoki były nieco bardziej wyraźne (pomijając skaczący obraz).

To już co prawda nie dotyczy ww obiektu tygodnia ale zaplanowałem także okazyjnie i z dużej ciekawości, podłużną, ciemną mgławicę LDN 1310, ulokowaną gdzieś pomiędzy gammą Cas a gromadą otwartą NGC 457. Obiekt zaskoczył mnie bardzo pozytywnie i był widoczny bez większego trudu zarówno w 10/50 jak i w średniej lornetce. Znajdował się dokładnie tam gdzie powinien, ciągnąc się od jednej gwiazdki do drugiej (a raczej parki gwiazd).

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Mgławicę VdB 1 widać w lornecie 141mm, przy powiększeniu 45x na niebie SQM-L 20.88 i z Kasjopeją świecącą niemal w zenicie. Delikatna mgiełka otaczająca trójkąt gwiazd wyskoczyła na wprost i nie była specjalnie trudna. Nie wracam do Newtona! :-))
Z kolei widok kompleksu ciemnych mgławic LDN 1256-57-58 w układzie 33x141 był niesamowity, przestrzenny, ciemne obszary wyskakiwały wręcz na pierwszy plan!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem wczoraj w okolice bety Cas z Taurusem 300 i ES-em 28 mm na pokładzie. Pola nieco mało (te okolice znacznie lepiej prezentuje się w lornetce), jednakowoż wyłapałem bezproblemowo ładnie zarysowany, wyprany z gwiazd rogal (jak go określił Damian), czyli LDN 1265. To oczywisty obiekt; reszta okolicznych ciemnotek wołała o szersze pole widzenia i szczerze powiedziawszy w dużym niutku specjalnie efektowna nie była. Co innego w Nikonie 7x50 - mniam, mniam... 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukost napisał:

Co innego w Nikonie 7x50 - mniam, mniam... 

Karta Seniora coraz bliżej...

A tak bardziej serio: mam niemałą frajdę (szczególnie po wpisach z ostatnich dni), że tak... dziwny obiekt załapał :) 
Co więcej, małym pokłosiem jest też rozpoznawalność łańcuszka LDN 1256-8 i jego siępodobanie :) co cieszy mnie chyba jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Się podobają, w rzeczy samej. A przy najbliższej okazji spróbuję namierzyć ciemnotę w Cefeuszu, jest tam bogato reprezentowana (wnioskuję po zerknięciu na mapki w Interstellarum). Myślę, że w lornecie gęsto będzie się kładł trup ciemny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
Dnia 22.11.2016 at 11:06, Paweł Trybus napisał:

Mgławicę VdB 1 widać w lornecie 141mm, przy powiększeniu 45x na niebie SQM-L 20.88 i z Kasjopeją świecącą niemal w zenicie. Delikatna mgiełka otaczająca trójkąt gwiazd wyskoczyła na wprost i nie była specjalnie trudna. (...)

Z ciekawości sprawdziłem wczoraj, co widać w lornecie 25x100 mm na podmiejskim niebie. Zaskoczenia nie było - mgiełki niet. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 10 miesięcy później...
  • 3 tygodnie później...

Dzisiejszej nocy (ok.3 rano)widoczność była znakomita,w skali 10 dałem 11!?,niestety seeing (IV/VA)był kiepski wszystko się gotowało,dlatego pooglądałem tylko sobie kilka galaktyk i wycelowałem w VdB1(była wówczas w zenicie)

Po dłuższej chwili wpatrywania się i żonglerce powiększeniami postanowiłem utrwalić ją na szkicu .Na dole majaczy HH

newton 14" f/4.2

167x(SvBony UWA 68* 9mm)

SQM 20.9-21.0mag/arc2

Image_20200928_0001.jpg.2593469a5938a1d01c99795663e52688.jpg

kontrast podniesiony

Pozdrawiam Irek

  • Like 7

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)