Skocz do zawartości

Pomoc w zakupie pierwszego teleskopu


1derboy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pierwszy post i od razu problem ;-) Oczywiscie przejrzalem forum i podobne watki, ale moj problem jest troche innej natury niz opisywane do tej pory (te co przejrzalem).

Otoz mam zamiar kupic mojej lepszej, piekniejszej polowie na swieta przyrzad do obserwacji nieba. I tutaj od razu rodza sie pytania:

1. Co kupic dla nowicjuszki, zeby jej nie zniechecic. Jednoczesnie zeby koszt takiego sprzetu nie byl oszalamiajacy na wypadek gdyby jednak ogladanie nieba nie bylo tym co tygrysy lubia najbardziej ;-) Moje propozycje jakie wyszperalem w internecie:

http://www.teleskop.pl/product-pol-1152189308-Teleskop-OPTICON-UNIVERSE.html

http://www.teleskop.pl/product-pol-1152195153-Teleskop-OPTICON-StarRider.html

Czy te produkty sie nadaja i nie beda do wyrzucenia za pol roku?

2. Ewentualnie jaka literature fachowa polecacie, ktora dla jest dla laika/nowicjusza odpowiednia? Znowu - niezbyt skomplikowana, ale dajaca przekrojowa wiedze i wzbudzajaca zainteresowanie tematem?

3. Mieszkamy w Warszawie, wiec mozliwosci ogladania malo zanieczyszczonego nieba swiatlem beda dosc ograniczone. Ewentualne wypady gdzies gdzie jest idealne niebo raczej bardzo sporadyczne. Wprawdzie jestesmy zmotoryzowani, ale to tylko ja prowadze niestety mimo, ze moja wybranka posiada prawo jazdy. Prosze to tez wziac pod uwage przy rekomendacjach sprzetu.

4. Czy lepiej jest najpierw kupic literature, a potem brac sie za sprzet?

5. Wolalbym raczej kupic sprzet fabrycznie nowy - chociaz jesli mozna kupic gdzies tanio bardzo dobry uzywany sprzet, ktory bedzie pasowal do moich zalozen - to taka opcja tez wchodzi w rachube. W koncu uzywany sprzet mniej bedzie tracic na wartosci w przypadku jesli jednak zabawa sie nie spodoba.

6. Sprzet nie musi byc super lekki - jesli bedziemy gdzies go zabierac w teren na obserwacje nieba to raczej samochodem. Wiec rozmiar/waga raczej nie stanowi problemu. A z balkonu tez mozna dowolnym sprzetem obserwowac niebo.

7. Dlaczego nie lornetka? Bo sprzet ma wygladac profesjonalnie, zeby jej snobistyczna natura rowniez zostala zaspokojona ;-) Lornetke w razie czego sie dokupi jak juz sie wciagnie w temat.

Licze na pomoc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)