Skocz do zawartości

NGC 2024 Płomień


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze mnie zastanawiało jak powstają takie szkice,znaczy o tym jakich materiałów,o rodzajach papieru i innych technicznych aspektach to w sieci coś się znajdzie.

Mnie ciekawi czy to co prezentujecie już na forach,czyli finalne szkice są już nimi na polu,czy jeszcze z pamięci coś poprawiacie po powrocie z obserwacji.Pytam dlatego bo wiem że dłuższe wpatrywanie się w obiekt pozwala wychwycić więcej szczegółów które z początku są jakby za kurtyną tego co na pierwszy rzut oka widać.Szkicowanie i obserwowanie wymaga podzielności,jedno jakby zaburzało drugie,jedno wymaga ciemności najlepiej absolutnej,drugie nie uda się bez podświetlenia.Podczas obserwacji zawsze staram się jak najmniej korzystać z mapy,bo nawet subtelna czerwona latarka ma wpływ na adaptację wzroku,chyba że coś z latarką mam nie tak.Dlatego uważam że mimo iż szkicujący czerpie wiele radochy z samej czynności (bo po co by to robił) to musi być w jakimś stopniu męcząca zabawa.

Może pytanie wyda się głupie Autorowi fajnego powyższego szkicu,innym może też,ale serio jestem ciekawy jak to jest.

Dzięki za ewentualną odpowiedź 

Pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mnie ciekawi czy to co prezentujecie już na forach,czyli finalne szkice są już nimi na polu,czy jeszcze z pamięci coś poprawiacie po powrocie z obserwacji.

?         Do szkicu podchodzę z kartką papieru wpiętą w skoroszyt.

?         Mam 3-4 ołówków miękkich i jeden twardy

?         czołówkę na głowie mam wyłączoną,  tylko mały klips LED  przy kartce.

?         Najpierw nanoszę najważniejsze gwiazdy

?         Potem rysuję kółko talerzykiem

?         Alnitak na polu obserwacyjnym, zaznaczyłem kółkiem oraz zakres blasku rozmazanym ołówkiem.

?         Mgławicę najpierw nanosiłem bez filtra, by oznaczyć zakres/granicę blasku obiektu.

?         Potem założyłem filtr Ultablock by zaznaczyć ciemne obszary, zrobiłem to rysując linie i wymazując gumką   

?         Potem nanoszę resztę słabych gwiazd  

?         Finalnie dokonuję notatek ołówkiem

?         Szkic roboczy , który obrabiam w domu wygląda trochę jak komiks, pełno tam zygzaków, zakreślonych krzyżykami i liniami pól.

?          W domu poprawiam, cieniuje, rozmazuje

?         Finalnie w gimpie robię inwersje, czasem zaokrąglam ręcznie gwiazdy

UWAGA: Jasność mgławicy jest subiektywna, a jej szczegółowość odzwierciedla sumaryczny czas wpatrywania się w obiekt i odczytywania i nanoszenia detali.

Pomaga mi też nagrywanie audio na smartfon.     

 

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja nie mam nic przeciwko temu jeśli ktoś odwzorowuje to co widzi odpowiednio to opisze znakami... Własne subiektywne spostrzeżenia a potem to rozwinie przy biurku, to tylko chwalić.. ale jeśli ktoś chamsko zrypie ze zdjęcia to dla mnie  jest to przegięcie.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ignisdei napisał:

 ale jeśli ktoś chamsko zrypie ze zdjęcia to dla mnie  jest to przegięcie.

Oczywiście,i nie ważne jak zwał taki zabieg z pewnością nie jest to szkic obserwacyjny,a zadając pytanie właśnie takie(obserwacyjne) miałem na myśli.

Odpowiedziałeś w jasny prosty sposób i szczery i to mi się podoba,a wzmianka z mojej strony że jeszcze trzeba popracować dalej w domu nie miała nic w sobie z negatywnego wytyku,przeciwnie,każdy kto ma minimalne pojęcie o sztuce,wie że najwięksi artyści plastycy  zaczynają od najprostszego szkicu który jest bazą dla finalnego dzieła,u Ciebie jak sam napisałeś wygląda on trochę jak komiks,ale w finale jest dobrym odwzorowaniem tego co może zobaczyć każdy wizualizowiec.A chyba oto biega w tej zabawie.

Dla jasności a raczej przestrogi dodam że pytanie nie miało prowokatorskiego charakteru,nie chciałem niczego udowadniać,zwyczajnie zawsze mnie to ciekawiło jak w tak wilgotnej aurze można cokolwiek narysować i odpowiedź otrzymałem nader satysfakcjonującą za co dziękuje i

Pozdrawiam :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)