Skocz do zawartości

Pierre na balkonie - czy ma sens ?


Rekomendowane odpowiedzi

Ja walczyłem z korektorem GSO przez pół roku.... poddałem się, sprzedałem go i kupiłem Baadera Mark III. Teraz jest prawie dobrze a przynajmniej z każdą sesją przed którą wprowadzam korekty, jest lepiej :).... Z GSO się namęczysz - wiem co mówię, jest bardzo czuły na brak osiowości.

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pod Newtony SW 5/f nie warto się bawić w nic innego, jak MPCC. On działa po prostu "out of the box", co w astro jest niespotykane. W przypadku lustrzanki nakręcasz na niego pierścień T2 i już - odległość jest prawidłowa.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wychodzi na to, że robiłem według jego instrukcji tylko czytałem to w pdfie w okrojonej wersji. Ten wątek mi umknął. Dzięki za podrzucenie.

Na co dzień zajmuję się naprawianiem, więc każdy problem traktuję jako wyzwanie. Im większe wyzwanie tym większa satysfakcja z rozwiązanego problemu. Z tego co piszecie czeka mnie w przyszłości WIELKA satysfakcja. ZŁEJ KOLIMACJI, BRAKU OSIOWOŚCI, NIEDOKŁADNEMU USTAWIENIU KOREKTORA mówię zdecydowane NIE. A jak nie dam rady to korektor trafi na giełdę :)

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Energetyk napisał:

.... A jak nie dam rady to korektor trafi na giełdę :)

Sugeruję już wystawić. MPCC III po wkręceniu pierścienia T2 nie jest idealnie ustawiony ale ma możliwość dodatkowej regulacji w zakresie ok 2-3mm dzięki pierścieniowi kontrującemu o który nawiasem mówiąc pytał ostatnio Zdzisiek.

Przykładowa fotka z moim GSO korektorem który próbowałem już wtedy wielokrotnie ustawić myśląc, że już będzie prawie dobrze:

2.jpg

I fotka jedna z ostatnich którą zrobiłem już z MPCC III nie ustawiając jeszcze dokładnie backfocus'a:

3.jpg

Różnice między GSO i Baader'em są widoczne od razu jak przybliżysz narożniki zdjęcia... Pamiętaj, że GSO już do tej fotki ustawiałem wielokrotnie a Badera tylko 1 raz korygowałem odległość obracając pierścień.

  • Like 2

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kapral napisał:

Sugeruję już wystawić. MPCC III po wkręceniu pierścienia T2 nie jest idealnie ustawiony ale ma możliwość dodatkowej regulacji w zakresie ok 2-3mm dzięki pierścieniowi kontrującemu o który nawiasem mówiąc pytał ostatnio Zdzisiek.

Przekonałeś mnie. Różnica w zdjęciach ogromna. Popatrzyłem jeszcze na swoje pojedyncze klatki i faktycznie widać, że problemem nie są pojechane gwiazdy a właśnie koma.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

W końcu znalazłem trochę czasu na wykończenie balkonu. Finalna wersja poniżej. Sprzęcik chłodzi się w oczekiwaniu na Księżyc i Jowisza (tyle mnie dzisiaj zadowoli :)).

DSC_0451.thumb.JPG.bc7c5552b05bf5fd85f508ec1e7ac09f.JPG

  • Like 4

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jolo napisał:

Elegancko się prezentuje! Ten narożnik balkonu to południe i zachód?

Róg prawie idealnie na zachód.

 

43 minuty temu, sferoida napisał:

I jaka ładna Korona Północna

Niby głupie lampki solarne z Biedronki. Idealnie światła dają i nie psują adaptacji :)

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)