Skocz do zawartości

IX Zimowy Zlot Miłośników Astronomii


BODI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Dzisiaj poprószyło śniegiem, więc najwyższa pora ruszyć z tematem Zimowego Zlotu.


IX Zimowy Zlot Miłośników Astronomii

odbędzie się tradycyjnie w ośrodku ?Pod złota Wiechą" w Odernem.

Termin: 26-29 Stycznia 2017r.

Koszt zlotu: 320zł
Cena ta zawiera wszystko, tj. noclegi, śniadania, obiady, kolacje z grilla, koszulki, identyfikatory, wspaniałą zabawę i co najważniejsze piękną zimową, gwieździstą pogodę.

Chęć wzięcia udziału w zlocie proszę przesyłać (póki co) mailowo na adres [email protected]
W mailu proszę podać: Imię i Nazwisko, Nick z forum, rozmiar koszulki, kontakt tel.

W mailu zwrotnym otrzymasz pozostałe istotne informacje.


Mile widziane są osoby chętne poprowadzić prelekcje lub przedstawić swoje astro-osiągnięcia.

Pamiętajcie. My się zimy nie boimy! :-)
 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Lista zlotowiczów:

1.  Ela
2.  Maja
3.  BODI
4.  PawelBe
5.  Sawes
6.  Starczek
7.  Panasmaras
8.  Piotr4d
9.  bas.sic
10. Darek_b
11. Lukasz83
12. Aśka
13. Ha-linka
14. Wimmer
15. Marta Szary
16. Karol Szary
17. lukost + 1
18. roberciu
19. gryf188
20. Duser
21. AX
22. Alice
23. Winter
24. LukaszP
25. Grzędziel
26. Karol Wójcicki
27. Paweł Trybus
28. ancientcdr +2
29. alexandra90

30. Adamo

31. Marcin Matusiński

 

W sumie 34 osoby.

Wszystkie łoża (jeśli ktokolwiek w ogóle będzie chciał z nich korzystać :)) ) są zajęte. 

Jeśli lista ulegnie uszczupleniu i zwolnią się miejsca to będę informował.

 

Pozdrowionka.

 

PS. Czy są chętni do poprowadzenia prelekcji lub pogadanek?

 A może rzucajcie tematami o których warto by wspólnie pogadać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BODI napisał:

PS. Czy są chętni do poprowadzenia prelekcji lub pogadanek?

W sumie, jeśli nie znajdą się ciekawsze tematy, mógłbym ponudzić o tym, jak wzorem Odysa wypłynąłem na nieznane, ciemne wody, zaprzągłem cyklopa do pracy i stoczyłem nierówną, acz zwycięską walkę z bykiem...
Nazwijmy to roboczo "Wizualne oblicze TMC-1 i innych obłoków molekularnych zimowego nieba".

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Hej. Zlot coraz bliżej. Program zlotu powoli się dopina. Jedno już teraz wiemy, na pewno będzie ciekawie :).

 

W programie m.in.

+ Prelekcje

+ Konkurs 1z10

+ Zabawy o tematyce astronomicznej: "Zgadnij co to jest?" oraz cieszące się nieustającym zainteresowaniem Kalambury, czyli walka drużyn na śmierć i życie.

+ Kiermasz książki (masz jakąś, która leży i zbiera kurz na półce - weź ją ze sobą)

+ Giełda sprzętu astronomicznego (Jeśli chcesz sprzedać swój sprzęt, akcesoria itp. weź go na zlot - dodatkowo napisz tutaj w wątku, co miałbyś do zaoferowania)

Oraz mała niespodzianka, o której napiszę już wkrótce - czuję że się Wam spodoba.

 

Gdyby ktoś z Was miał jeszcze pomysł co można by było "dorzucić" do programy to piszcie śmiało.

 

PS.Ten zlot będzie jednym z najbardziej licznych zimowych zlotów. Pamiętajcie. My się zimy nie boimy! :)

  • Like 3

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Program okrągłej iX rocznicy Zimowego Zlotu Miłośników Astronomii.
 
Czwartek:
Od rana: Przyjazd i zakwaterowanie
20:58 Oficjalne otwarcie zlotu
21:07 Wieczoór integracyny
Obserwacje nieba / Fotografowanie
 
PIĄTEK:
08:24-10:27 - Śniadanie
10:59 Panel otwarty, w tym*:
Giełda sprzętu astronomicznego oraz książek o tematyce astro (masz coś na półce, co Ci zalega, weź ze sobą, inni się ucieszą,)
Prezentacja własnych sprzętów astronomicznych
Matty:
?Ewolucja gwiazd w zależności od ich masy i typu widmowego?
?Nowoczesne obserwatoria radioastronomiczne - projekt LOFAR, POLFAR?
 
14:57-16:44 - Obiad
16:43 - 19: 62 - Prelekcje
Panasamaras -
"Wizualne oblicze TMC-1 i innych obłoków molekularnych zimowego nieba".
Lukost -
"Marudzenie o wypadzie do RPA i niebie południowym"
Karol Wójcicki -
"Zorza w Tromso - co, gdzie, jak?"
20:03 Kolacja z grilla
    Obserwacje nieba / Fotografowanie
(W razie braku pogody Kalambury astronomiczne - walka drużyn)
 
SOBOTA:
08:27-10:31 - Śniadanie
Od 11:59 -  Prelekcje
Łukasz Sujka:
Astrofotografii Wenus w różnych pasmach, oraz o wykorzystaniu filtrów w astrofotografii planetarnej.
Wimmer:
"Wybrane motywy astronomiczne w filmach fabularnych"
 
14:44 - 15:59 - Obiad
16:23 - Zabawa astronomiczna - ?Co to jest?? Prowadzący Roberciu
17:17 - Konkurs 1z10 - Walka na śmierć i życie :)
20:00! Kolacja z grilla
    Obserwacje nieba / Fotografowanie
21:01 Ziemniaczki z grilla
(W razie braku pogody Kalambury astronomiczne - walka drużyn)
 
NIEDZIELA:
 
7:59-10:11 - Śniadanie
10:12 - Oficjalne pożegnanie uczestników. (Zdjęcie grupowe)
 
HOWK!
 
PS. Godziny programu mogą ulec zmianie maksymalnie o półtorej minuty.
 

giphy.gif

  • Like 3

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu:

Kto z Was ma jakieś książki na zbyciu, lub sprzęt astro?

Prosiiiiiiimy o informację tutaj w wątku zlotowym.

 

PS. Pamiętajcie. My się zimy nie boimy!!

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojeeeejku :)

 

Zapomniałem o jednej, bardzo ważnej sprawie. Dziś dostałem informację potwierdzającą, iż "Urania - Postępy Astronomii" przeznaczy 3 roczne prenumeraty swojego dwumiesięcznika, jako nagrodę dla 3 pierwszych miejsc w konkursie 1z10.

 

Również Piotr Brych, przekaże swój miesięcznik Astronomia na nagrodę, dla najlepszego w naszym konkursie.

 

W naszym oraz w imieniu uczestników, dziękujemy  droga "Uranio" oraz "Astronomio".

 

PS. My się zimy nie boimy!

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zlotu pozostały praktycznie tylko dwa dni, chociaż ja z Bodim już jutro wyjeżdżam na miejsce, aby wszystko przygotować na Wasze przybycie.

 

PS. Jeszcze nie widzieliście, ale tak będzie wyglądać koszulka w tym roku. I tutaj bardzo, bardzo mocno, chcę podziękować Panasmarasowi, za rysunek astronauty. Dzięeee ku je :)

Nie wiem jak Wy, ale ja się będę w niej dumnie nosił na zlocie:)

 

tshirt_ix_zzma.jpg

  • Like 6

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała sprawa organizacyjna dla osób, którzy jada pierwszy raz do Odernego.

 

1. Prosimy kierować się na miejscowość Ropa, następnie Uście Gorlickie, w Uściu na rondzie prosto jak na Kwiatoń, a po przejechaniu 1km w lewo na skrzyżowaniu i później już do samej góry. Ośrodek nie znajduje się na szczycie, ale około 30 metrów poniżej poziomu drogi po prawej stronie.

 

2. Ważne! Nie kierujcie się, na Bielankę oraz Kunkową, jak mogą kierować Was GPS-y, bo chociaż droga jest przejezdna, to można tam w kilku miejscach zostawić zawieszenie, a i sama droga też nie jest super szeroka.

 

W skrócie. Wybieramy wariant 1, i jedziemy spokojnie główną drogą, drugi wariant wybieramy, kiedy chcemy przetestować zawieszenie i przez ostatnie ~10 km  zastanawiać się "gdzie ja motyla noga jestem?" :)

 

W razie czego dzwońcie lub piszcie na 500 313 586

 

Pozdrawiam, Paweł.

oderne_m.jpg

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do Was wczoraj dołączyć, ale niestety kiedy wróciłem z pracy po 19, stwierdziłem, że jazda 2,5h samotnej jazdy w takim stanie (przez trzy wcześniejsze noce spałem tylko po 6 godzin) to zbyt duże ryzyko...

Ze względu na świetną pogodą obudziłem się jednak około 2:00 i pojechałem na Koskową Górę. Na pewno nie miałem tak ciemnego nieba jak Wy na zlocie (SQM-L pokazywał mi około 20.9 mag/"2), za to przejrzystość była niesamowita - o godzinie 3:40 Betelgeza była bardzo wyraźnie widoczna gołym okiem (mniej więcej jak gwiazdy 4 mag w zenicie), choć znajdowała się na wysokości zaledwie 0.3 stopnia. W lornetce 10x50 kilka stopni nad horyzontem dostrzec można było bez większego trudu kulistą M 80 w Skorpionie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

W Odernem mój SQM-L pokazał 21.10 mag/s2, więc było tak sobie. Po kilku godzinach spędzonych w miłym towarzystwie wróciłem do domu rodzinnego w Łajscach, wyszedłem z samochodu i zobaczyłem niebo zdecydowanie lepsze, niż na Zlocie. Szybko rozstawiłem lornetę, SQM-L pokazał świetną wartość 21.36 mag/s2, przejrzystość była też bardzo dobra. Mróz -14st pozwolił tylko na godzinkę obserwacji, ale zaliczyłem kilkanaście Herscheli w CMa, Pup i CnC. Dzisiejszej nocy powtórka obserwacji z podwórka :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po zlocie...

Wczoraj mieliśmy fajną nockę - wreszcie z minimalną wilgotnością i znośną temperaturą (wcześniej na teleskopach ochoczo osadzała się szadź). Zacząłem od wczesnozimowych "wynalazków", łapiąc między innymi blade pojaśnienie IC 2087 w Byku, kapitalną planetarkę NGC 1360 (świetny widok w lornecie 22x85 Panasa, z filtrami UHC na pokładzie) czy parkę galaktyk skatalogowanych jako NGC 1888/1889 (tudzież Arp 123) w Zającu, opisaną przez P. Guzika w styczniowej "Astronomii". Następnie przeskoczyłem do Oriona, ciesząc się Messierem 42, Płomieniem (znów zajefajny widok w 22x85), NGC 1999 (zwaną Dziurką od Klucza) czy "doklejonym" do ? Ori planetarnym Abellem 12. 

Dużo frajdy sprawił mi też Sharpless 2-301 w Wielkim Psie (ponownie dziękuję Piotrkowi za inspirację) - rozległa i zaskakująco wyraźna (przy użyciu filtra UHC) mgławica emisyjna, "wydmuchany" przez gwiazdę Wolfa - Rayeta Hełm Thora (NGC 2359) czy gromady otwarte: NGC 2360 oraz Caldwell 64 (alias NGC 2362 lub Tau CMa Cluster). 

Nie odmówiłem sobie przyjemności pomęczenia "przypadkowych" przechodniów Abellami (przykładowo Marek - gryf188 ma już na koncie numer 21 ;)), zebrałem też materiał obserwacyjny na kilka kolejnych odcinków Obiektu tygodnia. 

Dzięki wszystkim za wspaniałe towarzystwo (szczególne ukłony dla Asi, Marka i Jurka ;)), ciekawe prelekcje, no i brawa dla organizatorów (Bodi i PawelBe) za perfekcyjne "ogarnięcie" całości. 

Kto nie był, niech żałuje. Do zobaczenia za rok!

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz za krótką ale bardzo fajną  sesję obserwacyjną. Bardzo podobała mi się ta planetarka / nie pamiętam symbolu/, którą mi pokazywałeś, nawet bez filtra z tą małą gromadą prezentowała się  bardzo ładnie. Zaskakująco piękna była też podwójna h3945 nazywana zimowym Albireo w Wielkim Psie . Dla mnie jeden składnik żółty z lekkim zafarbem pomarańczu i drugi niebieki . Myślę że gdybym nie wiedział spokojnie mógłbym uznać że to Albireo w Łabędziu. Dziś sprawdziłem ,że to trochę ciaśniejszy układ bo separacja składników h3945 ,to ok. 27" przy ponad 34" Albireo Łabędzia. No i na koniec muszę wspomnieć o tym Abelu 21 . Najlepsze że wydawało mi się że nie znam tego obiektu , a to inaczej Sh2-274 Meduza który dobrze znam i niedawno go sobie fotografowałem . W wizualu niestety nie jest tak spektakularna jak w astrofotografii, Krater powiedziałby chyba ,że to  paskuda a ja  dodam więcej , paskuda jakich mało :)).  Sam bym tego na pewno nie znalazł  , musiałem się dobrze wpatrywać jakiś czas żeby uznać ,że coś tam majaczy . Naprawdę słabiutkie pojaśnienie i to przy krawędzi  , a środek praktycznie dla mnie niewidoczny. 

Zlot był fantastyczny  , dzięki całej ekipie za towarzystwo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)