Skocz do zawartości

AstroHub mini PC


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Tak szczerze mówiąc, sam myślałem nad stworzeniem takiego urządzenia. No i mnie wyprzedziliście :) Ale nic, będę kibicował i może sam się zdecyduję na zakup.

Nie wiem, na ile się już wgryzałeś w temat tego komputerka, ale może już rozgryzłeś ciekawiące mnie rzeczy? Zastanawia mnie, jak to arduino się komunikuje i integruje z resztą. Jest na stałe połączone jakimś portem z częścią "PC"? Bo z jednej strony można tam pisać po prostu w arduino IDE, a z drugiej są przykłady w VisualStudio. I te drugie przykłady są o tyle dziwne, że w kod, który wykonuje procek Intel wplecione są funkcje sterujące wyjściami Atmegi. Czy w tym wypadku w Atmedze jest wgrywany jakiś stały soft, który odbiera "rozkazy" po jakimś złączu od intela i je wykonuje wprost? W zasadzie są dwie rzeczy odnośnie tego połączenia - medium do komunikacji miedzy prockami w czasie działania programu oraz do programowania. Bardzo skąpe informacje znajduję w internecie.

Drugie pytanie jest o wifi. Dają tam w zestawie jakiś "drut". Jaki to ma zasięg pewnie nikt nie wie, ale zapewne nie zabójczy. Moim zdaniem wypadałoby dodać jakoś złącze do zewnętrznej anteny. Tylko, czy do tego "jakiegoś" złącza na płytce da się rozsądnie dodać coś, aby wyprowadzić już normalne złącze antenowe na zewnątrz (tak, aby nie tracić sporo przez zakłócenia)?

Moim zdaniem, aby to miało sens, to hub usb jest rzeczą obowiązkową.

Właśnie stąd moje pytanie- wskazówka. Jeśli karta WIfi - to jesteśmy zależni od lokalnej sieci i jej AP. Jeśli AP to wymiary zestawu na setupie i pobór mocy -  rosną. Ja mam TP-linka WA 5210  i jest duży 300x120x80 mm , ale ma zasięg ponad 100 metrów w gołym polu ( z laptopem jako drugim elementem) . W domu przechodzi z garażu przez 2 ściany i wzmocnione drzwi.

Warto to przemyśleć. Własna sieć jest plusem - jest to po prostu nasz drut. No ale to większy moduł i większy pobór prądu. Karta WiFi jest lekka i mam mały pobór mocy ale wymaga i tak zbudowania sieci WiFi - czyli AP. Sprawa prosta  domu, ale w polu to już nie.

Skoro Jolo nie będzie tego w swoim projekcie proponował to warto pomyśleć samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam do astrohuba dodałem mini pc, dokładnie ten:

https://www.tinygreenpc.com/fitlet-ia10-barebone.html

i teraz mój zestaw wygląda tak:

astrohub.jpg

Nie używam routera wifi, łączę się z mini pc przez sieć ad hoc. Komputerek ma na pokładzie Windowsa 7 x64. Z innych komputerów z Win 7 połączenie działa bezbłędnie (setup na balkonie, zasięg w całym mieszkaniu przez 2-3 ściany). Win 10 nie wspiera więcej ad hoc, można było to obejść (dla zainteresowanych: https://globalcache.zendesk.com/hc/en-us/articles/114094165352) ale po ostatnich update systemu przestało działać. Jestem w trakcie rozgryzania problemu. 

Ogólnie, fajne rozwiązanie, gdyby nie inne problemy z setupem (FSQ do kolimacji!) obsługa setupu zdalnie z ciepłego domu to sama przyjemność. 

Jolo, koniecznie rozwijaj ten pomysł, zrób jakąś konkurencję temu ustrojstwu:

http://www.primalucelab.com/astronomy/eagle-control-unit-for-telescopes-and-astrophotography.html

Pomysł świetny, ale ceny z kosmosu.

 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel, można zrobić AP na karcie wewnątrz kompa, nie potrzeba do tego dodatkowego routera na setupie. Windowsy od 7 począwszy wspierają same z siebie funkcję AP. Na XP można to zrobić odpowiednim software (tak jest u mnie). Wtedy karta wifi tworzy swoją sieć do której się łączysz. Pozostaje kwestia stabilności - zewnętrzny router jest raczej bardziej niezawodnym urządzeniem, niż to, co proponuję (choć routery też lubią się wieszać, ale zawsze można go zresetować niezależnie od PC).

Również uważam, że tworzenie własnego AP to dużo lepsza opcja. Uniezależniamy się od lokalnej infrastruktury - możemy działać gdziekolwiek, a nie tylko na własnym podwórku.

  • Like 2

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MateuszW napisał:

Wessel, można zrobić AP na karcie wewnątrz kompa, nie potrzeba do tego dodatkowego routera na setupie. Windowsy od 7 począwszy wspierają same z siebie funkcję AP. Na XP można to zrobić odpowiednim software (tak jest u mnie). Wtedy karta wifi tworzy swoją sieć do której się łączysz. Pozostaje kwestia stabilności - zewnętrzny router jest raczej bardziej niezawodnym urządzeniem, niż to, co proponuję (choć routery też lubią się wieszać, ale zawsze można go zresetować niezależnie od PC).

Również uważam, że tworzenie własnego AP to dużo lepsza opcja. Uniezależniamy się od lokalnej infrastruktury - możemy działać gdziekolwiek, a nie tylko na własnym podwórku.

No i kwestia zasięgu czyli wielkości i skuteczności anteny  Ten mój AP to właściwie obudowa anteny- elektroniki tam prawie nie ma.

Na RODOS często jest tak, że do mojej sieci podłączają sie inni :). Przy włączonym DHCP to żaden problem a wygoda spora. Na ostatnim RODOS było, o ile pamiętam, w porywach do 7 niezależnych sieci WiFi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MateuszW napisał:

Wessel, można zrobić AP na karcie wewnątrz kompa, nie potrzeba do tego dodatkowego routera na setupie. Windowsy od 7 począwszy wspierają same z siebie funkcję AP.

Mateusz pisząc AP miałeś na myśli to ??? http://www.blog.ravns.net/windows-7-jako-access-point-wi-fi-hot-spot-wireless-hosted-networks/

Proszę, piszcie po ludzku, mam PCta od 1981 roku, potrafię złożyć skonfigurować, naprawić itp. Ale te nazwy używane przez współczesnych informatyków wpadające w ich normalny slang nieraz powodują zawrót głowy i zmuszają do nadmiernego wytężania starych szarych komórek ,,normalnych" ludzi :) Piszę to chyba nie tylko za siebie .... ;) 

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wessel napisał:

No i kwestia zasięgu czyli wielkości i skuteczności anteny  Ten mój AP to właściwie obudowa anteny- elektroniki tam prawie nie ma.

Na RODOS często jest tak, że do mojej sieci podłączają sie inni :). Przy włączonym DHCP to żaden problem a wygoda spora. Na ostatnim RODOS było, o ile pamiętam, w porywach do 7 niezależnych sieci WiFi :D

Tak, zasięg to również ważna sprawa. Ja w otwartym terenie osiągam coś pod 80 metrów, ale to różnie bywa(ściany to wyrok śmierci). Do wewnętrznej karty można zawsze podpiąć antenę "aktywną" z własnym zasilaniem (no i znowu robi się to duże :) ). Ja w sumie szukałem czegoś pomiędzy - tak ze 2x silniejsze, niż zwykle anteny wifi, a nie wielka antena panelowa. Niestety, nic nie znalazłem...

No, my z kolegami sobie zrobiliśmy z mojego teleskopu serwer do grania w Twierdzę :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jacek E. napisał:

Mateusz pisząc AP miałeś na myśli to ??? http://www.blog.ravns.net/windows-7-jako-access-point-wi-fi-hot-spot-wireless-hosted-networks/

Proszę, piszcie po ludzku, mam PCta od 1981 roku, potrafię złożyć skonfigurować, naprawić itp. Ale te nazwy używane przez współczesnych informatyków wpadające w ich normalny slang nieraz powodują zawrót głowy i zmuszają do nadmiernego wytężania starych szarych komórek ,,normalnych" ludzi :) Piszę to chyba nie tylko za siebie .... ;) 

Tak, o to chodzi. Przy czym ja używając XP nie mam tego zaszytego w systemie, a używam oprogramowania od mojej karty wifi. Skrót AP to tak jak u nas PE, czy RC :P

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Moi Panowie, przeczytajcie mnie uważnie proszę :)

Mamy konkretny temat - jak w temacie ;) Na konkretnym ustrojstwie - jak w pierwszym poście, za cenę minimalną - jak w linku pierwszego postu ;)
Jesteście cudowni pokazując, podpowiadając swoje zapewne sprawdzone i wspaniałe ustrojstwa do zdalnego sterowania setupem astro - Ale.....


Z takiej mąki chlebka nie upieczemy chyba... Tak nam się rozmydli, że zanim się przebrnie przez posty zapomnimy tytułu tematu :(
Może skupmy się na tym konkretnym maleństwie i w tym konkretnie temacie znający się na rzeczy spróbują podpowiedzieć Łukaszowi i Luckowi jak maksymalnie i najmniejszym kosztem wycisnąć z niego wszystko aby służył jednemu celowi - Siedząc leciutki i malutki w odpowiedniej obudowie na rurce mógł wykonać polecenia z ciepłego domu aby setup z programem akwizycyjnym potrafił zasilić, zorientować, spinpointować, znaleźć i zassać parę godzin materiału z nieba :)


Chyba to mają na myśli przyszli jego nabywcy. - Zapraszam do konkretów - czytelnych nawet dla laików nawet w tym temacie :)
P.S. Napisałem do nich czy jest możliwe wywalenie W10 i zastąpienie go W7 i jeśli tak to jak - będziemy mieli konkret - nie tylko chyba ja nie lubię najnowszego wodotrysku pt. W10 :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Może skupmy się na tym konkretnym maleństwie i w tym konkretnie temacie znający się na rzeczy spróbują podpowiedzieć Łukaszowi i Luckowi jak maksymalnie i najmniejszym kosztem wycisnąć z niego wszystko aby służył jednemu celowi - Siedząc leciutki i malutki w odpowiedniej obudowie na rurce mógł wykonać polecenia z ciepłego domu aby setup z programem akwizycyjnym potrafił zasilić, zorientować, spinpointować, znaleźć i zassać parę godzin materiału z nieba :) (...)

Dokładnie taki cel mi przyświecał jak pracowałem nad AstroHubem i dalej chcemy ciągnąć ten temat - zobaczcie zestaw Tomka kilka postów wyżej. W takiej roli cały czas widziałem astrohuba oczami wyobraźni. Wystarczy  podpiąć kabelek 12V i gotowe. Astrohub mini PC to ma być właśnie połączenie tych dwóch pudełek w jedno, jak najmniejsze, ale żeby nie straciło zbyt wiele na funkcjonalności w porównaniu do AH 3.0.  

A jak się z nim będziemy łączyć - każdy może jak chce, to jest zupełnie odrębny temat, ale zachęcam do szukania najprostszych rozwiązań. Każde dodatkowe ogniwo w łańcuchu, każdy metr kabla, każdy przedłużacz, dodatkowa wtyczka, każdy punkt dostępowy, most czy repeater sieciowy, każdy niepotrzebnie działający w tle program, każda kolejna opcja, którą trzeba skonfigurować to wszystko statystycznie obniża niezawodność naszego zestawu. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo pudełko chyba za małe. Mam identyczne ale 160x220x50mm. Próbuje w środku upchać "3-piętrowe" raspberry, arduino i parę mniej ważnych pierdułek. Lekko nie jest, generalnie najwięcej miejsca pożerają kable i standardowe wtyki/gniazda także zacząłem tam gdzie moja wiedza pozwala lutować bezpośrednio kable aż doszedłem do wniosku że postaram się co mogę przenieść na PCB. Dla mnie istny kosmos :)

Trzymam kciuki za powodzenie, na bank skończycie szybciej niż ja chociaż zacząłem jakieś 4-5 m-cy temu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jacek E. napisał:

P.S. Napisałem do nich czy jest możliwe wywalenie W10 i zastąpienie go W7 i jeśli tak to jak - będziemy mieli konkret - nie tylko chyba ja nie lubię najnowszego wodotrysku pt. W10 :)

Mam odpowiedź od Pana z działu technicznego co do zmiany systemu operacyjnego:

,,Dzień dobry ,
niestety ta platforma jest przystosowana do najnowszej wersji systemu Windows 10. Poprzednie wersje nie bedą działały w sposób stabilny.

Pozdrawiam / Best regards,
Szymon Mońka
"

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MrOD napisał:

Jolo pudełko chyba za małe. Mam identyczne ale 160x220x50mm. Próbuje w środku upchać "3-piętrowe" raspberry, arduino i parę mniej ważnych pierdułek. Lekko nie jest, generalnie najwięcej miejsca pożerają kable i standardowe wtyki/gniazda także zacząłem tam gdzie moja wiedza pozwala lutować bezpośrednio kable aż doszedłem do wniosku że postaram się co mogę przenieść na PCB. Dla mnie istny kosmos :)(...)

Heh, znam to. Ale to fakt, przy obecnej miniaturyzacji kable i złącza zaczynają zajmować znaczącą ilość miejsca. Jak dostanę w łapki LattePanda to jakoś to obmierzę, a wszystkie pozostałe elementy (których nie będzie za dużo na szczęście) będą na osobnej PCB. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Mam odpowiedź od Pana z działu technicznego co do zmiany systemu operacyjnego:

,,Dzień dobry ,
niestety ta platforma jest przystosowana do najnowszej wersji systemu Windows 10. Poprzednie wersje nie bedą działały w sposób stabilny.

Pozdrawiam / Best regards,
Szymon Mońka
"

No to Ja dopadam. W10 dyskwalifikuje dla mnie używanie tego urządzenia. Może z czasem to zmienią ale wątpię.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać że wersja LattePanda za 599 w promocji posiada klucz licencyjny W10 https://botland.com.pl/lattepanda/6391-lattepanda-2gb-ram-32gb-eemc-intel-quad-core-wifi-windows-10.html

A wersja za 429 tego klucza nie posiada i trzeba dokupić licencję osobno co zwiększa koszty https://botland.com.pl/lattepanda/7298-lattepanda-2gb-ram-32gb-eemc-intel-quad-core-wifi.html

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii BT chciałem dorzucić dwa grosze. Tak jak pisałem mam wszystko w identycznym niemalże pudełku. W środku jest też raspberry pi z BT na USB do komunikacji z montażem. EQDIR na BT jest zaraz przy głowicy montażu. Odległość jednego do drugiego to co najmniej 0.5m. Nie miałem jak dotychczas żadnych problemów z tym związanych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.11.2016 at 21:48, swobodny napisał:

Nie, próbowałem tylko regulacji wyciągu. Nie pomogło. Obecnie FSQ jest na kolimacji w Takahashi Europe, stwierdzili "misalignment of front lens" :(

Czyli (pewnie) dokręcą i zakontrują celę i wystawią fakturę...

Cela FSQ N jest niekolimowalna, chyba, że kręcą poszcz. soczewkami!? Może w ED jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametrowo to jest to samo, co obecnie wypuszczane miniPC z Win10. Trzeba by się tylko zastanowić jak tego używać. Bo taki miniPC z WiFi czy LANem wisi na zestawie i sterowany jest raczej zdalnie. A taką tabletę powiesić, to nie dość, że świeci, to jeszcze trzeba dotykać, a raczej zestawu nie powinno się dotykać w czasie pracy. Chyba że też zdalnie tym sterować. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślałem, żeby to ustrojsto zamknąć w skrzyneczce, a sterować zdalnie przez np. TimeViewer.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to jest wielka kobyła 99,6 cm x 37,6 cm (wysokość x szerokość). Coś się chyba im przecinki poprzestawiały, bo na zdjęciu to wygląda na maleństwo.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)