Skocz do zawartości

Połączenie WiFi z setupem - jak to ugryźć


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

No kurczak - wszystko rozumiem ! :)  Oczekuję nastąpienia ciągu dalszego też zrozumiałego Geek

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów o modyfikacji wariantów już opisanych - komputer przy setupie pracujący z własna karta WiFi może być wyposażony ( jeśli ma odpowiednie gniazdo) w kierunkową , dodatkową antenę.

O coś takiego :

Znalezione obrazy dla zapytania antena wifi

To zwiększa zasięg działania WiFi, ale tez zwiększa pobór mocy o około 5 W. Oczywiście ze względu na kierunkowa charakterystykę anteny musi być ona odpowiednio ustawiona - skierowana - na antenę naszego domowego AP lub w okolice routera.

Mateusz wspomniał też  ( dotyczy to wariantu III) o wykorzystaniu karty WiFi komputera pracującego pod systemem operacyjnym Win 7 i wyżej jako AP. Faktycznie jest taka możliwość, ale te rozwiązanie nie zawsze zapewnia stabilne połączenie - jak napisał sam Mateusz a ja doczytałem w necie. Lepiej zastosować urządzenie dedykowane. Poza tym wykorzystanie karty WiFi jako AP nie zwiększy zasięgu WIFi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, wessel napisał:

Kilka słów o modyfikacji wariantów już opisanych - komputer przy setupie pracujący z własna karta WiFi może być wyposażony ( jeśli ma odpowiednie gniazdo) w kierunkową , dodatkową antenę.

O coś takiego :

Znalezione obrazy dla zapytania antena wifi

To zwiększa zasięg działania WiFi, ale tez zwiększa pobór mocy o około 5 W. Oczywiście ze względu na kierunkowa charakterystykę anteny musi być ona odpowiednio ustawiona - skierowana - na antenę naszego domowego AP lub w okolice routera.

Czy też można zastosować coś takiego do ,,wydłużenia" mocy sygnału jak REPEATER??   Moc.jpg

Ostatnio zakupiłem, mieszkam w kamienicy z bardzo grubymi ścianami z cegły (mur zewnętrzy 55 cm + ocieplenie) po błahej instalacji, w wersji bez kablowej wszędzie mam 100% mocy sygnału na WiFikach, łącznie z parkingiem pod domem gdy siedzę w samochodzie :) Raz skonfigurowany nawet po wyłączeniu prądu działa.

P.S. Zakryłem post Pawcia na prośbę Maćka - zajmujemy się tylko siecią bezprzewodową w temacie :)

 

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyboru do koloru :) Ja dodam od siebie jeszcze jedną kombinację - most WiFi (wireless bridge), ale posłużę się grafiką z netu:

wireless-bridge-network.jpg

Ma to u mnie zastosowanie w astroszopce. Router WiFi w szopce pracuje wtedy jako klient WiFi (większość routerów posiada taką opcję) i obsługuje kilka urządzeń sieciowych (u mnie to laptop, rejestrator GISE oraz Arduino Uno) podłączonych do niego kablami LAN. Urządzenia te są widziane wtedy jako część sieci domowej, a sam most stanowi jakby jej przedłużenie - zastępuje kabel LAN i switch sieciowy. 

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, szczególnie dla osób, które planują i szukają skutecznego sposobu skonfigurowania łącza bezprzewodowego. Ja od prawie 3 lat stosuję konfiguracją opisaną przez Łukasza. Router w obserwatorium ustawiony jest w tryb "station-infrastructure" z wyłączonym rzecz jasna DHCP. Taka konfiguracja znakomicie sprawdza się w stałym obserwatorium. Daje możliwość łatwej rozbudowy o kolejne urządzenia, zarówno po stronie obserwatorium jak i domowej. Propozycje Wessel'a (1,2) świetnie sprawdzą się przy sprzęcie "rozstawianym".

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając sprzęt w obserwatorium wypadałoby jednak pociągnąć kabel do domu, aby mieć stabilne połączenie. Wifi to mimo wszystko coś o dużo większej zawodności i wrażliwości na zakłócenia. Oczywiście jak wymagałoby to przekopania całego ogródka, w którym żona już posadziła kwiatki, to odpada :)

Co do repeaterów, to jest to najgorsze rozwiązanie. Takie połączenie jest mało stabilne i często wolniejsze, a nie wydłuża za bardzo zasięgu.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

 

Co do repeaterów, to jest to najgorsze rozwiązanie. Takie połączenie jest mało stabilne i często wolniejsze, a nie wydłuża za bardzo zasięgu.

I tu się mylisz :) Jak maturzystka twierdzi, że idealnie jest teraz, bez rwania, bez spowalniania - to jest idealnie - jej zapotrzebowanie na Net to minimum karta 100GB LTE :D Ja też odczułem poprawę. nawet sprawdzałem programowo. No i tak jak napisałem, na podwórzu jest super zasięg. Reasumując - wydłużyło. Wszystko napisałem z autopsji po ponad miesięcznym użytkowaniu.

P.S. Do zakupu namówił mnie kolega, który się wprowadził w sierpniu do nowo wybudowanego domku. Też takim urządzonkiem rozwiązał sobie polepszenie zasięgu i w domu i w części rekreacyjnej ogrodu.

P.S. 1 Żeby nie być gołosłownym, poniżej zrzut ekranowy. Ruter stoi 3 pokoje dalej przy oknie po drodze szafa 3 ściany - grube z cegły i jedna regipsowa z ameliniowa konstrukcją w środku. Wcześniej było 74% i 65% Repeater jest po środku.

To.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Jacek E. napisał:

I tu się mylisz :) Jak maturzystka twierdzi, że idealnie jest teraz, bez rwania, bez spowalniania - to jest idealnie - jej zapotrzebowanie na Net to minimum karta 100GB LTE :D Ja też odczułem poprawę. nawet sprawdzałem programowo. No i tak jak napisałem, na podwórzu jest super zasięg. Reasumując - wydłużyło. Wszystko napisałem z autopsji po ponad miesięcznym użytkowaniu.

Kłócić się nie będę, bo specjalistą nie jestem :) Rozmawiałem na ten temat z jednym użytkownikiem forum, który ponoć zna się na rzeczy i odradzał mi takie połączenie. Ale zależy to pewnie od wielu czynników i niekoniecznie on miał rację :)

W domu mimo wszystko warto zrobić tak, że przedłużasz zasięg za pomocą access pointa, który łączysz kablem z routerem i oba urządzenia tworzą tą samą sieć bezprzewodową. Ale jak nie da się puścić kabla, to pozostaje repeeter.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam repeater Dlink DIR 505 - takie małe cóś wtykane w gniazdo 230V , bo brakowało mi pokrycia na pięterku. Teraz jest ok. To teź jest urządzenie dla ludzi.

Dla osób bardziej zaawansowanych - warto skonfigurować sobie dwa VLANy - jeden z Internetem, drugi bez. Oczywiście w przypadku jeśli juz decydujemy się na wpuszczenie Internetu do naszej sieci " produkcyjnej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie Macieju (tak tylko teoretyczne, bo w praktyce nie ma to większego znaczenia) zwiększony pobór mocy w przypadku zastosowania anteny kierunkowej. Podłaczenie takiej anteny nie powoduje zwiększenia mocy nadajnika (a w radiokimunikacja 5W to bardzo dużo) tylko wypromienowaniej dostępnej mocy w jednym kierunku zamiast dookoła i stad zysk. Na myśl przychodzi mi wyjaśnienie takie, że zwiększa się przepustowość łacza i procesor jest bardziej zajęty, dlatego rośnie pobierana moc. Może kiedyś przy okazji mógłbyś to sprawdzić?

  • Like 2

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest banalnie prosta - kazda taka antena aktywna kieunkowa ma zasilacz a co za tym idzie to dodatkowy pobôr mocy. To mialem na myśli, nie rozpatruje zmian poboru mocy komputera przy jego stalej konfiguracji bo zwyczjnie nie wiem jak to policzyc..

5W to pobor mocy zasilania a nie moc promieniowania. Antena aktywna duzego zasiegu bierze do 400 mA z 12 V. Moc promieniowana  na pewnie duzo mniej niz 1W. W radiokomunikacji niezbyt często  poslugujemy się mocą wyrażoną w Watach, znacznie częściej są to decybele :D   Dlatego wolę pisać o mocy pobieranej ze źródła zasilania niż o mocy promieniowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy

W4.jpg

Wariant IV ( pisał już o nim Jolo) ? most WiFi - nasz setup lub obserwatorium jest odsunięty od domu i nie ma tam zasięgu domowego WiFi, ale nadal nie chcemy albo nie mamy jak zbudować połączenia kablowego. Na USB za daleko. Przy setupie lub w obserwatorium  instalujemy punkt dostępowy ( AP-Access Point) i podłączamy się do jego portu LAN (zwykle kabel skrętka z wtykiem RJ 45) z komputerem przy setupie. Koszt takiego urządzenia to ok. 200 pln ( na przykład TP-link TL-Wa7210 N lub podobny). Podobne urządzenie instalujemy na naszym domu, kierując jego antenę kierunkową w stronę AP przy setupie. Większość AP posiada software wspomagający proces dokładnego wzajemnego ustawienia anten. Urządzenie domowe konfigurujemy jako WiFi klient. Zasięg w otwartej przestrzeni do 15 kilometrów (wg. danych producenta- sam sprawdzałem 3 km na urządzeniu Tl WA5210 firmy TP link)  Taki układ także pozwoli nam nie tylko zdalnie sterować setupem i ściągać po sieci bezprzewodowej klatki zdjęć na nasz komputer domowy do obróbki, ale także podłączyć inne urządzenia w obserwatorium / przy setupie do sieci domowej, a także dostarczyć do nich Internet ( co nie koniecznie musi być zaletą). Taki układ powiększa o około 10 W pobór mocy przez setup.

Z takiego przestawienia możliwych konfiguracji połączeń wynika już bezpośrednio ta część, która powinna być zainstalowana po stronie setupu ( lub obserwatorium).

Zestaw 1 ? podstawowy. Komputer z kartą WiFi. Brak dodatkowych urządzeń, mały zasięg ( czyli mała odległość od routera WiFi) , wymaga pozostawania w zasięgu sieci domowej WiFi lub innej. Nieprzydatny do pracy w miejscach gdzie nie ma sieci.

Zestaw 2 ? pozwala zwiększyć zasięg działania naszego połączenia bezprzewodowego poprzez zastosowanie pasywnej lub aktywnej anteny - z reguły jest to antena kierunkowa. Przy zastosowaniu anteny o zysku powyżej 9 dB zasięg może wzrosnąć w otwartej przestrzeni nawet o 30%-40%. Nieprzydatny do pracy w miejscach gdzie nie ma sieci WIFi. Zastosowanie anteny aktywnej powiększa pobór mocy , z reguły o mniej więcej 4 do 5 W.

Zestaw 3 ? zapewnia pełna autonomię, ponieważ buduje własną sieć WiFi . Pozwala na połączenia do 100 metrów od miejsca gdzie postawimy setup ( na przestrzeni otwartej). Dodatkowy pobór mocy to ok. 10 W.

 

Warianty setup.jpg

W powyższych zestawieniach brakuje opisu wykorzystania konfiguracji karty sieciowej laptopa jako AP ( na co pozwalają systemy operacyjne MS Windows od 7 w górę), ale jest to rozwiązanie nie zapewniające stabilnych połączeń i bardzo kłopotliwe w użytkowaniu ( w razie utraty połączenia np. wymaga restartu komputera). Dlatego  też pomijam je całkowicie w rozważaniach.

Niektórzy koledzy wykorzystują tez Wariant I w polu, stawiając sieć WIFi z wykorzystaniem małych routerów np. ASUS RTN-12. Router stoi wtedy koło setupu lub komputera sterującego. Zasięg jak w Wariancie I.

CDN.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

W powyższych zestawieniach brakuje opisu wykorzystania konfiguracji karty sieciowej laptopa jako AP ( na co pozwalają systemy operacyjne MS Windows od 7 w górę), ale jest to rozwiązanie nie zapewniające stabilnych połączeń i bardzo kłopotliwe w użytkowaniu ( w razie utraty połączenia np. wymaga restartu komputera). Dlatego  też pomijam je całkowicie w rozważaniach.

Czy ja wiem. Trochę wyolbrzymiłeś tutaj wady tego rozwiązania. Jest za to ogromna zaleta - minimalizacja rozmiaru, masy i ilości potrzebnych urządzeń jak tylko się da. Zasadniczo, z punktu widzenia filozofii sieci jest to rozwiązanie najlepsze, bo zbudowane w oparciu o minimalną konieczną liczbę urządzeń.

W praktyce pozostaje faktycznie kwestia stabilności i niezawodności. Osobiście używam rozwiązania bazującego na oprogramowaniu producenta karty wifi, a nie Windowsa (bo pracuję na XP). Do tej pory dwukrotnie zdarzyła mi się sytuacja awarii sieci, która wymagała restartu. Czy to dużo? Pewnie więcej, niż z oddzielnym AP, jednak wciąż akceptowalnie. Ale co jest najważniejsze, ta stabilność u mnie wynika z softu producenta karty, a nie Windowsa! Być może mechanizmy Windowsa (>=7) są znacznie lepszy i niezawodne. Ja tego nie wiem i nie oceniam. Aby się odnieść do tego rozwiązania rzetelnie należałoby poczytać o tym lub zrobić testy. Jeśli znasz takie testy, które potwierdzają zawodność tego rozwiązania, to chętnie zerknę.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, MateuszW napisał:

Czy ja wiem. Trochę wyolbrzymiłeś tutaj wady tego rozwiązania. Jest za to ogromna zaleta - minimalizacja rozmiaru, masy i ilości potrzebnych urządzeń jak tylko się da. Zasadniczo, z punktu widzenia filozofii sieci jest to rozwiązanie najlepsze, bo zbudowane w oparciu o minimalną konieczną liczbę urządzeń. (....)

Mateusz, ale to zależy od subiektywnych kryteriów. Wiadomo, warto to ocenić jakoś obiektywnie, ale jeśli komuś zależy na zminimalizowaniu ilości urządzeń, to wybierze programowy AP. Jeśli ktoś akceptuje kolejne urządzenie, ale ma mniej kompromisowe podejście do niezawodności, to wybierze kolejne pudełko. Jeśli ktoś chce mieć koniecznie niezawodne i szybkie połączenie, to położy kabel, a jeśli komuś starcza 20Mbps i kłopoty raz na rok, to nie będzie kopał (tak jak ja :) ) itp, itd... Warto znać opcje. 

A programowy AP nie tylko się wiesza sam z siebie, wiesza się też tak jak programista - ze swoim systemem :) 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wessel przypiął ten temat
Dnia 8.11.2016 at 10:46, wessel napisał:

 

W3.jpg

Wariant III? nasz setup lub obserwatorium jest odsunięte od domu i nie ma tam zasięgu domowego WiFi, ale nadal nie chcemy albo nie mamy jak zbudować połączenia kablowego. Na USB za daleko. Przy setupie lub w obserwatorium  instalujemy punkt dostępowy ( AP-Access Point) i podłączamy się do jego portu LAN (zwykle kabel skrętka z wtykiem RJ 45) z komputerem przy setupie. Komputer przy setupie nie musi mieć karty WiFi !Koszt takiego urządzenia to ok. 200 pln ( na przykład TP-link TL-Wa7210 N lub podobny). Domowy komputer łączymy po WiFi z siecią tworzoną przez AP przy setupie/obserwatorium. Zasięg w otwartej przestrzeni do 100 metrów ( z przeciętnej klasy kartą WiFi laptopa lub PC-ta przy setupie)- zależny jest jednak mocno od lokalnych warunków- ściany, okna z metalizowaną folią itp. U mnie w domu mam zasięg przez dwie ściany konstrukcyjne i wzmocnione drzwi ? setup w garażu a ja przy telewizorze. Z setupem na zewnątrz domu ? ok. 80 metrów. Trzeba pamiętać że antena AP ma charakterystykę kierunkową i skierować ją w stronę komputera domowego. Taki układ także pozwoli nam zdalnie sterować setupem i ściągać po sieci bezprzewodowej klatki zdjęć na nasz komputer domowy do obróbki. Brak połączenia z Internetem zdecydowanie poprawia poziom naszego bezpieczeństwa.  Taki układ powiększa o około 10 W pobór mocy przez setup. Jest to także układ , który można zastosować w polu- poza domem bez żadnych modyfikacji - a więc jest uniwersalny.

Czy może ktoś próbował następującego rozwiązania dotyczącego wariantu III
2 komputerka z WiFi i teraz tworzymy bezproblemowo sieć Ad Hoc (nie trzeba korzystać z internetu. Na otwartej przestrzeni bez problemowo mamy zasięg i ze 40m - wszystko chodzi OK ale jak już siedzimy w domciu to ściany tłumią i w zależności od jakości WiFiczek mamy około 15 m zasięgu. Maciek napisał o punkcie dostępowym, którego cena waha się od 200 do 300 zł.
Czy jest możliwość skonfigurowania, może ktoś próbował.... wydłużenia zasięgu przy użyciu repeatera, którego cena oscyluje w granicach 35 - 60 zł ???? Jest to możliwe ????

Przy okazji wczorajszej niepogody (delikatnie pisząc :( ) pobawiłem się programem, którym możemy sterować drugim komputerkiem - nazywa się Radmin  - no śmiga toto jak ta lala - bardzo szybka konfiguracja i bardzo przyjemny interfejs :)  Tu filmik z instalowania i uruchomienia

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wessel napisał:

.... Zdecydowanie poprawia zasięg dla setupów, wymaga tylko starannej konfiguracji.

A napiszesz parę zdań jak go skonfigurować ??? W tej konkretnej konfiguracji - dwie laptokowe WiFiki na przeciwko siebie, miedzy nimi repeatorek.
Wczoraj jak tylko zacząłem się bawić to babiszcza moje wrzask podniosły - ,,co z tym Internetem się dzieje !!!! " ;)
P.S. Za bardzo nie wiedziałem jak mu strzelić WPSa tak jak to się robi z ruterkiem przy konfiguracji....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konfiguracja zależy od modelu repeatera.

Nie musisz korzystać z WPSa. Wystarczy że zalogujesz się na hasło do sieci.

Rozumiem , że jeden laptop jest skonfigurowany jako AP?

Konfigurujesz tak, żeby po stronie odbiorczej widział sieć Twojego laptopa ( tego z AP) a po stronie ustawień wireless miał swoją sieć o innej nazwie i ustalonym haśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chciałbym przedstawić swój problem z łącznością miedzy obserwatorium a domem. Mam na obserwatorium zainstalowany Acces Poinnt ,wewnątrz laptop z programem Team Viewer 12 całość połączona za pomocą kabla. W domu laptop i też program Team Viewer 12. Z obserwatorium połączę się poprzez zdalny pulpit z domem, natomiast z domu do obserwatorium już nie. Wpisuje prawidłowe ID ale połączenia nie ma. Co może być nie tak?

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na to że karta wfi w komputerze stacjonarnym pokazywała mi tylko 1 kreskę zasięgu a od czasu do czasu 2 próbowałem to na dwóch laptopach a tam nie podpinam kabla do internetu a jeśli jest sygnał z rutera to i tak wchodząc na sieć z Acces Poinnta wyłączony jest internet.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresetowałem Acces Point chcę go skonfigurować od nowa i nie mogę tego zrobić wpisując http://192.168.0.254 czy w tym wypadku muszę mieć dostęp do sieci internetowej robię to w obserwatorium a tam nie ma internetu, czy to połączenie następuję pomiędzy laptopem a Acces Poinntem. Za chiny nie chce mi się połączyć. Wykonałem pierwszy krok tz. przypisałem ten nr. 192.168.0.100.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)