Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 9.11.2016 NGC 891


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Nawet w tak dużej lornecie pasmo pyłowe w NGC 891 jest niewidoczne. Sprawdziliśmy to z Piotrem Guzikiem w Trzonowie nieco ponad rok temu. Relacja jest TUTAJ  a ja zanotowałem:

"NGC 891 w Andromedzie (9.9 mag; SB 13.6 mag; 11.7'x1.6') to w lornecie 45x141 zaledwie blada smużka. Później spojrzałem jeszcze raz na nią przez Taurusa 13". Piotr przez kurtuazję napisał, że "zdecydowanie lepiej (przynajmniej w mojej opinii) prezentowała się w teleskopie", ale tu trzeba walić prosto z mostu - w tym przypadku teleskop 13" rozłożył lornetę na łopatki. Przy 114x galaktyka wypełnia sporą część pola widzenia, pięknie widać zgrubienie w środku, zerkaniem wyskakuje też ciemna kreska. Ta była jednak bardzo ulotna, to nie to samo, co w "Sombrero", czy NGC 4565..."
Nie zmienia to faktu, że w konfiguracji 45x141 galaktyka - choć ulotna - wyglądała pięknie, majestatycznie unosząc się w 1.5 st polu bogatym w gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lukost napisał:

* - galaktyka powinna zadowolić nawet Marasa, z uwagi na obecność ciemnego, pyłowego pasa ? jak na ironię niewidocznego jednak w lornetach.

Made my day! :D 

14 godzin temu, lukost napisał:

(...) spróbowaliśmy użyć jeszcze mniejszej dwururki (Olympus 10x42); mimo kilkuminutowych starań, ogłosiłem klapę przedsięwzięcia - choć Panas stwierdził, że ją ma. Ale czy na pewno? O tym napisze pewnie sam zainteresowany. ;)

No dobrze, a tak bardziej merytorycznie - prawdę mówiąc, mam spore wątpliwości, przynajmniej odnośnie tamtej sesji. 
Po próbie w 10x42 faktycznie wydało mi się, że ją mam, ale później próbowałem wrócić i w 10x42 i w 10x50 - i zgłupiałem. Na ten moment wolę jednak powiedzieć, że nie widziałem ani w 10x50, ani w 10x42.

Podjąłem tez próbę kilka dni temu, ale tylko raz czy dwa razy coś mi mignęło - znów trochę za mało, żeby powiedzieć, że widziałem. Z drugiej strony - pamiętam, że kiedyś wrzuciłem NGC 891 razem z NGC 1023 do grupy obiektów wyłuskiwalnych w małej lornetce (tę drugą mam "świeżo upolowaną" w 10x50).
Za to w 22x85 było widać (choć tylko zerkaniem) długą, wąską kreskę.

Niemniej, będę jeszcze próbował i dam znać jak poszło ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Panasmaras napisał:

 (...) pamiętam, że kiedyś wrzuciłem NGC 891 razem z NGC 1023 do grupy obiektów wyłuskiwalnych w małej lornetce (tę drugą mam "świeżo upolowaną" w 10x50).

W przypadku NGC 1023 SB wynosi 12.9mag, czyli jest sporo łatwiejsza, przynajmniej w teorii. Z drugiej strony, gdy paczaliśmy na nią z drugim Markiem w ES-iku 11 mm, zgodnie stwierdziliśmy, że specjalnie jasna to ona też nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnim zlocie w Zatomiu po kilku szlagierach zapolowaliśmy wizualnie na NGC891 przez SCT8". Dla mnie był to dość trudny obiekt (z okularem 24mm), ale po minucie-dwóch już było wiadomo, że to jest to. Pasma pyłowego nie uświadczyłem. Potem podpiąłem do SCT kamerkę i popełniłem fotkę tego paskudztwa*:

m1NTJkko7YNaEbssGqkmAtDn58c1AWY8PKy-Iiy7

* to tak z przekory, tak naprawdę to jedna z moich ulubionych galaktyk :) 

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dlaczego Jolo nie można obrazka powiększyć? Po kliknięciu na obrazek mam dalej tej samej wielkości przez co nawet nie można określić czy jest dobry czy nie ;)

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
8 minut temu, wessel napisał:

Moje spotkanie z tym obiektem z 2016 roku...zwróćcie uwagę na lewy dół obrazka... mały challenge? Kto zobaczy NGC 906 i NGC 898? Skala ok. 1 arcsec/pix.

 

Masz na myśli wizual?

Ostatnio właśnie przerobiłem kilka galaktyk z tamtego obszaru. 

NGC898 jest zdecydowanie łatwiejsza. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)