Skocz do zawartości

Wyjątkowy Super-księżyc


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

supermoon-perigee-full-moon-apogee-2011-CB-Devgun-e1477769430768.jpg

 

Super-księżyc to najnormalniej koincydencja pełni księżyca lub nowiu z największym zbliżeniem Księżyca do Ziemi na swojej eliptycznej orbicie.

 

Księżyc wynurza się wtedy znad horyzontu w swej największej, pozornej wielkości tarczy: 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy!

Ten układ to: Perygeum-syzygy (z grec. Suzugo "połączony jarzmem" ) - będzie to:najbliższa oku obserwatora  linearyzacja trzech ciał niebieskich wedle jednej linii.

Określenie "superksiężyc" nie jest astronomiczne, ale powstałe w nowoczesnej astrologii.

 

Księżyc oddziałuje na pływny oceaniczne i skorupy ziemskiej, zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń, takich jak trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów, nie ma to potwierdzenia w badaniach zjawisk przyrody.

Istnieje jednak pojęcie pływu  syzygijnego (pływu maksymalnego) ? zjawiska pływowego powstającego, gdy Ziemia, Księżyc i Słońce znajdują się w linii prostej. Oddziaływania grawitacyjne Księżyca i Słońca działają wówczas na Ziemię w tym samym kierunku (choć ich zwrot może być ten sam lub przeciwny), skutkiem czego występujące na Ziemi pływy morskie są maksymalne.

Zjawisko to występuje dwa razy w miesiącu synodycznym: w pełni Księżyca (Ziemia jest wtedy pomiędzy Księżycem i Słońcem) oraz w nowiu (Księżyc jest wtedy pomiędzy Ziemią i Słońcem).

 

Zdarzało się się jednak , że super-księżyc zbiegał się z całkowitym zaćmieniem księżyca . Zdarzenie to obserwowaliśmy rok temu w dniach 27-28 września 2015 roku, a następnym razem będzie w 2033.

W dniach w dniach 13-14 listopada 2016 r. nastąpi jednak wyjątkowe zjawisko. Księżyc będzie najbliżej od 1948 r. Występuje tu unikalna zbieżność jasności i średnicy kątowej Księżyca

Co do mechanizmu:

Odległość Księżyca zmienia się co miesiąc pomiędzy od 357 tysięcy do 406,000 km z powodu swej eliptycznej orbity wokół . Pełnia Księżyca w perygeum jest wizualnie największa bo o14% średnicy (czyli około 30% powierzchni) i świeci 30% jaśniej niż w apogeum.

Teraz trochę historii:

Nazwa superksiężyc została wymyślona przez astrologa Richarda Nolle?a w 1979 roku, dowolnie definiowana jako: (...Nów lub pełnia Księżyca w jego największym zbliżeniu do Ziemi (minimum 90% orbity tzw.perygeum). W skrócie, Ziemia, Księżyc i Słońce są w jednej linii z Księżycem w najbliższej odległości od Ziemii. Termin super-księżyc nie jest używany w społeczności astronomicznej, która używa terminu perygeum-SYZYGY lub perygeum pełni /nowiu.

Jak wspominałem

?        Perygeum jest punkt, w którym Księżyc jest najbliżej w swojej orbicie Ziemi

?        syzygy zaś kiedy Ziemia, Księżyc i Słońce są wyrównane, co zdarza się w każdej pełnej lub nowiu.

 

Stąd pojęcie superksiężyca można traktować jako unikalną  kombinację tych dwóch definicji, choć nie całkowicie pokrywających się za każdym razem

Pełen cykl naszego n. satelity to około 13,9443 synodycznych miesięcy (około 411,8 dni). Miesiąc synodyczny jest o ponad 2 dni dłuższy od miesiąca syderycznego. Czas ten jest potrzebny, by Księżyc ponownie znalazł się w tym samym położeniu względem prostej Słońce-Ziemia. Tak więc w przybliżeniu co czternasta dni synodycznych przypada superpełnia. Jednak w połowie cyklu pełnia będzie zbliżona do apogeum, a nowe ?księżyce?

bezpośrednio przed i po mogą być również superksiężycami. Tak więc mogą być aż trzy superksiężyce w pełnym cyklu księżyca.

W tym roku mogliśmy  obserwować to: 16 października, a będziemy  14 listopada i 14 grudnia.

 

 

pery.jpg

Czekające nas zbliżenie Księżyca do Ziemi będzie wyjątkowe,  zbliży się do nas o  356 511 km.

2034 będzie  ciut bliżej  bo o356 447 km. Warto jednak popatrzeć.

 

 

Zachęcam do obserwacji fotografii tego zjawiska

 

Skorzystano z Wikipedia oraz:

http://earthsky.org/tonight/closest-supermoon-since-1948

 

  • Like 7

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ignisdei napisał:

Zachęcam do obserwacji fotografii tego zjawiska
 

A swoimi fotografiami dzielimy się TU - mini konkursik.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, miron napisał:

 Szykuje się u mnie bonus w postaci tranzytu ISS :)

Łoj - to by dopiero było... Choć on będzie najbardziej atrakcyjny na tle chałupek, drzew czy innych naziemnych obiektów ....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to duża szansa dla dużego obszaru Polski na wschód Super Munia ........ :)
Fotki się mogą posypać na  mini konkursik.

W Mu.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wyjątkowy Super-księżyc

A co w nim wyjątkowego? Ot pełnia, jak każda inna. Dla oka różnica niedostrzegalna, dla zdjęcia różnica nieistotna.

Cytat

Nazwa superksiężyc została wymyślona przez astrologa

No jasne, że astrologa, bo kto inny by wymyślił takie głupoty?

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

A co w nim wyjątkowego? Ot pełnia, jak każda inna.

No niezupełnie jak każda inna...  Dziadka lub babcię zapytaj o wrażenia sprzed siedemdziesięciu lat ;)

P.S. A ten fotomontaż dokładnie to obrazuje, oczywiście najlepszy widok będzie na tle chałupek, drzew czy innych obiektów, po wschodzie. Jak ,,pójdzie" w górę to rzeczywiście już będzie normalka :)

supermoon-perigee-full-moon-apogee-2011-CB-Devgun-e1477769430768.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przy okazji całej tej "medialnej burzy" zacząłem się zastanawiać nad jedną rzeczą:

Dlaczego odległość Ziemia-Księżyc w czasie perygeum jest zmienna?

Pomijając na chwilę kwestię pełni. Gdyby orbita Księżyca była IDEALNĄ elipsą, to wówczas co ok. 28 dni Księżyc byłby w TAKIEJ SAMEJ najbliższej odległości od naszej planety. Co więc sprawia, że odległość ta raz wynosi np. 362, a innym razem 356 tys. km? Jaki jeszcze czynnik poza eliptyczną orbitą Muńka ma wpływ na ich wzajemną odległość?

Będą wdzięczny jak ktoś z forumowiczów mi to wytłumaczy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej za ,,Kosmonauta.net" :)

,, Orbita naszego satelity jest elipsą, co oznacza, że odległość Ziemia-Księżyc może się zmieniać od 350000 km do 400000 km. Z powodu tzw. recesji linii absyd orbity z okresem 8.85 lat, perygeum (kiedy Księżyc jest najbliżej) czasem wypada podczas pełni, czasem podczas nowiu.

14 listopada te dwa zjawiska wystąpią zaledwie kilka godzin po sobie, będziemy więc obserwować tarczę Księżyca z małej odległości. Dzięki temu jej średnica kątowa będzie o kilkanaście procent większa niż podczas apogeum (kiedy Księżyc jest najdalej)."

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj panowie atakujemy swoje miejscówki i oglądamy jego mość :D

            "Observations indicate that the universe is expanding at an ever increasing rate. It will expand forever, getting emptier and darker."

Stephen Hawking

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha... :) Dzięki Tobie Jacek wygooglałem sobie pojęcie "precesja linii absyd" i już wszystko chyba rozumiem. Pozwolę sobie wkleić za wikipedia (hasło: Oribta Księżyca), bo może parę innych zielonych ludków zadawało sobie to samo pytanie co ja:

"Dokładny kierunek orbity nie jest stały, lecz podlega precesji. Innym ruchem związanym z orbitą jest precesja linii apsyd: elipsa orbity Księżyca powoli obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara z okresem tego obrotu równym 8,85 roku (3233 dni); występuje też precesja płaszczyzny równikowej (zgodna z ruchem wskazówek zegara) wokół osi prostopadłej do ekliptyki. Punkty, w których orbita Księżyca przecina płaszczyznę ekliptyki (węzły), również podlegają precesji o okresie 18,6 roku (6793 dni)."

PS: U mnie w Poznaniu taka mgła, że nie widzę budynku po drugiej stronie ulicy, o Muńku nie wspominając. Dobrze, że wczoraj mogłem sobie chociaż przez chwilę popatrzeć na niego przez lornetkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety dziś MGŁA ale...

Wczoraj wstałem o godzinie 2,30 zakończyć sesję a-foto. I szok, normalnie jak w dzień! Jasno jak cholercia, budynki i drzewa rzucające cień jak w słoneczny dzień. Ten łysol tak po oczach dawał. 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Przemek_K napisał:

A oto moje dzisiejsze dokonania: "Wschód Superksiężyca 2016" ;)

Przemek - wrzuć tu :) 
A to moja ustecka promenada - już był wysoko:

Konik.jpg

  • Like 7

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Przemek_K napisał:

A łapie się taka mozaika na warunki konkursu? :)

To nie mozaika - stanąłem przed neonem konika powieszonym na wysokim słupie - mam ich z 15 na różnych wysokościach. To pojedyncza klatka z Canona 450D + Jupiterek 21M :)

Kon.jpg

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to szczęście, że Super Księżyc widziałem w klimatycznym miejscu, niestety nie miałem ze sobą statywu i zdjęcia, które wykonałem w większości idą do kosza. Do tego wszystkiego przeszkadzał strasznie zimny Mistral i przy temp. 6 stopni powyżej zera, wydawało się, że jest przynajmniej minus 5.

Zdjęcie zrobione na południu Francji w Avignon

DSC_2861.JPG

DSC_2867.JPG

 

 

  • Like 1
Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)