Skocz do zawartości

Wyjątkowy Super-księżyc


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj na rowerze ujrzałem na niebie takie zjawisko pierwszy raz od naszego księżyca Blush

1.jpg

  • Like 1

            "Observations indicate that the universe is expanding at an ever increasing rate. It will expand forever, getting emptier and darker."

Stephen Hawking

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Przemek_K napisał:

A oto moje dzisiejsze dokonania: "Wschód Superksiężyca 2016" ;) Pogoda paskudna bo zimno, wilgotno i mglisto ale pamiątka jest :)

supermoon_2016_PrzemyslawKepa.jpg

 

 

 

Dzięki Przemku za te zdjęcia, są okrasą tematu!Cool

W północnej Wielkopolsce nie dane nam było obserwować tego urokliwego zjawiska. Okolicę spowiła całunem  gęsta i  nieprzenikliwa mgła. Z dziećmi pojechaliśmy za miasto licząc że choć przez mgłę, zobaczymy tarczę. Nie było widać nawet okolicznych lamp ulicznych.:O 

 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samego wschodu Księżyca nie było mi dzisiaj dane obejrzeć raz, że zawierucha zawodowa rzuciła mnie złośliwie wyjazdem służbowym do stolicy dwa pogoda była... tragiczna - na pewno także złośliwie :) Tym bardziej, że  stwierdziłam, że nic mi nie przeszkodzi utrwalić tego zjawiska i zabrałem ze sobą aparat ze statywem :) Nic z tego, w Warszawie takie chmury, że historia po drodze za każdym razem gdy zatrzymywaliśmy się "na kawę" kontrolnie przemiatałem horyzont - nic z tego!. Gdy wróciłem do domu ok. 20 myślałem, że dzisiaj ze zdjęć będę mógł sobie zrobić fotkę psa, kota czy innego akwarium :) Dałem pograć naszym w piłkę i .. czekałem ... czekałem co chwila sprawdzając widoczność bohatera dzisiejszego wieczora. Ogólnie otaczała mnie mgła a Księżyc delikatnie prześwitywał przez chmury udało mi się zrobić kilka zdjęć - faktycznie był "deko" większy!

IMG_1470_zmn.JPG

2016-11-14 Super Księżyc panorama opis zmn.jpg

  • Like 7

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ignisdei napisał:

 

Dzięki Przemku za te zdjęcia, są okrasą tematu!Cool

 

Proszę bardzo :) Ja się cieszę potrójnie bo raz, że warunki jakie były takie były ale pozwoliły na zrobienie zdjęć, dwa - to kolejne zjawisko po zaćmieniu które było mi dane uwiecznić i trzy - zobaczyć to na stronie głównej forum pod tytułem "superksiężyc - fotorelacja", dzięki :) Jest radocha z pasji i uwiecznionych zjawisk :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było tak, całkowite zachmurzenie

O godzinie 18:44 zaczął Księżyc przebijać się przez chmury,

Godzina 19:10. Wypogodziło się, ale na polu i placu koło domu narastał mróz

Godzina 19:11. Szybko się ubieram zabieram podręczny teleskop i wychodzę na plac koło domu Księżyc daje po oczach.

Godzina 19:15. Super Księżyc w super pełni obserwuję już na placu koło domu mróz -2 stopnie.

Obserwuję Księżyc za pomocą. Refraktor Sky-Watcher SK804A. Pryzmat Amiciego 45 stopni 1,25. Montaż paralaktyczny.

Godzina 19:30. Mróz robi się większy nie mam termometru koło siebie, więc nie patrzę ile stopni pokazuje.

Godzina 19:40. Pojawia się mgła oraz zadymienie z kominów, postanawiam, że resztę obserwacji przeprowadzę z domu, przez okno.

Godzina 19:45. Jestem już w domu u siebie w pokoju.

Godzina 20:00. Mglisto koło domu.

Godzina 21:00. Chmury przechodzą po niebie.

Godzina 22:00. Chmur przybywa.

Godzina 22:30. Chmury poszły Księżyc wysoko świeci nad horyzontem, zagląda mi do okna, w pokoju jest tak jasno, że nie trzeba świecić lampki nocnej.

Godzina 22:45. Ktoś zamknął mi oczy i super pełnia poszła spać, że mną, usnąłem obudziłem się dnia 2016-11-15 o godzinie 7:00.

DSCN0187.jpg

DSCN0234.jpg

DSCN0239.jpg

DSCN0242.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było mi  dane spojrzeć księżycowi  w ślepia w dniu pełni, pomimo doskonałej pogody. Oglądałem Go  z za szyby i faktycznie,- robił wrażenie. Niestety temperatura +40* z małym hakiem uaktywniły służby domowe (Lucyna i Laura) do zatrzymania mnie w lazarecie domowym. Wysyłam więc fotę z nocy 11-12,11,2016,- wtedy właśnie wyszedłem ok  godz 24 bezpośrednio z gorącej kąpieli na nocny mróz i wiatr (przykład głupoty i braku odpowiedzialności). Poprzedniego dnia  nie dokończyłem z braku czasu kolimacji swojego N 150/750 z korektorem comy i Canonem 30 D mod. na NEQ 6 PRO. Wykonałem 87 zdjęć z ISO 200 i czasami : 50x1/1000s i 50x1/2000s . Z tej ilości klatek odpadło mi 3 klatki wyraźnie poruszone. Otwarcie "podboju muńka" nastąpiło za pomocą  Fast Stone Viewer i zupełnie przypadkowy plik został zapisany w formacie JPG aby można było wysłać go koledze Adrianowi Black Pit do oceny. Jako że czytałem o mini konkursiku zapisałem plik w odcieniach szarości by zadowolić Jacka (podpowiedział jak pozbyć się odcieni czerwieni) i ten właśnie plik wysyłam jako swój wkład do działania forum.....

Jednak padłem podczas przygotowywania pliku (jak zwykle,- coś za szybko. W tym momencie padłem na kadrowaniu) nie ma to jednak znaczenia bo i tak przy braku kolimacji i obróbki plik ten nie przedstawia żadnej wartości poza historycznym zapisem moich bezradnych działań. Cóż,- brak doświadczenia, szybkość podejmowania decyzji i wiek robią swoje, ale bawię się przednio chociaż by dla zabicia czasu, którego za dużo nie mam. I to jest najmniej zrozumiałe, ale piękne.  Pozdrawiam Waldek.

P.S.

Jednak usunąłem wklejony już plik, i przekadrowałem nie poprawiając niestety wartości bo nie mieli byście o czym pisać ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha, ale lipa teraz już macie o czym pisać więc przyznam się bez bicia, - nie przeczytałem postu przed odpowiedzią i nie zauważyłem że muniek uciekł za granicę w obawie przed wojną. Na szczęście wpadł na pasie przygranicznym sąsiadów i właśnie Go przywożą kibitką.

Teraz ju sobie trochę posiedzi ze 40 lat>:O Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zapomniałem wcześniej obrobić i wkleić.

Canon + Tair (20 klatek), dalej z filtrami zielonym (3 klatki) i pomarańczowym (4 klatki)

Nowy folder (44)_g3_b3_ap1 (tair).jpg

 

Nowy folder (44)_g3_b3_ap1 (tair - zielony).jpg

Nowy folder (44)_g3_b3_ap1 (tair - pomarańczowy).jpg

 

I Synta 8" + tair (6 klatek)- dobrych parę godzin później - przez rozrzedzone chmury

Nowy folder (45)_g3_b3_ap2 (synta).jpg 

 

Musiałem się wątku naszukać chwilę - nie powinno być w: obserwacje => Księżyc, ew. astrofotografia => Księżyc ?

  • Like 5

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)