Skocz do zawartości

Obecnie najlepsza lornetka na początek


ancientcdr

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Jaką lornetkę wybrać tak by obserować pierścienie saturna i mgławice na nocnym niebie do dyspozycji 650 zł. Na militaria pl szukałme sky master 20x80 ale nie ma i tylko to mają:

https://www.militaria.pl/celestron/lornetka_celestron_skymaster_25x70_71008_d_p73482.xml

 

ale czytałem opinie że kiepskie do mgławic.

Co polecacie szanowni obserwatorzy.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Trochę zabiłeś mi ćwieka swoim zapytaniem. Czemu? Bo wymaga ono co najmniej dwóch sprzecznych odpowiedzi, a tak naprawdę to nawet trzech. Pytasz o lornetkę do obserwacji pierścieni Saturna. By zobaczyć pierścień Saturna oddzielony od planety potrzebujesz powiększenia przynajmniej 20x. Lornetka nie musi przy tym być "jasna", czyli upraszczając, nie musi mieć dużych obiektywów. Powinna jednak być niezłej jakości, by przy wciąż maleńkiej planecie można było ładnie oddzielić równie maleńki pierścionek. Zalinkowana lornetka bynajmniej taka nie jest, a podobno wprost przeciwnie. Szczerze mówiąc, do obserwacji Saturna (i innych planet) znacznie lepszy byłby teleskop soczewkowy (refraktor).

Zaraz obok piszesz o obserwacji mgławic. Tutaj wymogi są całkiem odmienne. Oprócz naprawdę ciemnego nieba (warunek niezbędny) najlepsza byłaby lornetka o dużych obiektywach i niewielkim powiększeniu, np. taka 10x70.

Ja jednak podejrzewam, że jesteś osobą całkiem początkującą w astrohobby i zadałeś pytanie nieprecyzyjnie. Można je zrozumieć tak - jaką lornetkę polecamy na początek do ogólnych obserwacji astronomicznych, w podanym budżecie. Na tak zadane pytanie mogę z czystym sumieniem odpowiedzieć - Kamakurę 10x50. Pierścienia Saturna przez nią wprawdzie nie zobaczysz, ale już sporo mgławic, galaktyk a zwłaszcza gromad gwiazd (najodpowiedniejsze obiekty dla lornetki) - i owszem. Jeśli prawidłowo rozpoznałem Twoją sytuację, nie wahaj się. Nic lepszego nie znajdziesz :))

  • Like 5

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
o mgławicach i pierścieniach pięknie odpisał Ci Janko.
Dorzucę tylko małą myśl do dyskusji: generalnie w tym budżecie drogi są dwie: albo pójdziesz w dobrą jakościowo 10x50, albo w słabą mechanicznie i bardzo przeciętną optycznie 15x70.
W pierwszym wariancie zyskujesz na jakości optyki i trwałości sprzętu, poręczności i łatwości uczenia się. Wada jest jednak taka, że mało który początkujący docenia to, co daje powiększenie 10x i szerokie pole.

Z tego, co widzę, lorneta 15x70 znacznie łatwiej trafia swoimi osiągami do nowicjuszy (też to przerabiałem na sobie) - wszystko większe i jaśniejsze (a obraz jest akceptowalny, dopóki nie spojrzy się przez lornetkę lepszej klasy ;) ). Licz się jednak z tym, że będzie to zakup dość tymczasowy.

Daj znać, czy podany budżet obejmuje też statyw (czy już może jakiś masz). A w międzyczasie przeczesz dział lornetkowy - trochę było zapytań o pierwszą lornetkę (rzuciłbym linkiem, ale w tej chwili nie mam czasu szukać :( ).
A jeśli celujesz wysoko, rozważ doskładanie paru stówek i upolowanie na giełdzie czegoś TAKIEGO.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ancientcdr napisał:

Jaką lornetkę wybrać tak by obserować pierścienie saturna i mgławice na nocnym niebie do dyspozycji 650 zł. 

A dlaczego nie teleskop? W tej cenie kupisz używanego Sky - Watchera 150/1200 na montażu dobsona, który pokaże Ci wszystko znacznie lepiej niż lorneta mieszcząca się w Twoim budżecie.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja napiszę inaczej. Jako właściciel były albo obecny lornetek m.in. 6x30, 7x35, 7x50, 8,5x44, 10x50, 12x50, 15x70, 20x80 jako pierwszą lornetkę i na początku dla siebie pod kątem astro wybrałbym nie 10x50 ani 15x70, lecz coś w granicach 8x40. Według mnie to optymalny kompromis między wagą, powiększeniem, jasnością (źrenicą wyjściową) oraz polem widzenia, które w wielu lornetkach o tych parametrach będzie naprawdę przyzwoite.  Zasięg taka lornetka będzie wprawdzie miała trochę mniejszy niż 10x50, ale dzięki mniejszej wadze oraz mniejszemu powiększeniu, a konsekwencji - mniejszym drganiom obrazu  obraz będzie stabilniejszy, czyli  inaczej mówiąc będziesz widział bardziej punktowe gwiazdki zamiast zygzaków . W porównaniu z 10x50, 15x70 czy 20x80 docenisz też większe pole widzenia, czyli panoramiczne widoki nieba zamiast obrazu jak przez dziurkę od klucza. Dodam jeszcze, że 20x80 to zdecydowanie najrzadziej używana przeze mnie lornetka i taką kupiłbym dopiero na końcu. Jednak wskazana przez Janko Kamakura 10x50 WP 2 to też dobry wybór. Miałem taką i sobie chwaliłem.  Natomiast teraz nie mam żadnej 10x50 i raczej już nie wrócę do tych parametrów. Jednak do pierścini Saturna tylko i wyłącznie teleskop. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

spośród wymienianych tu lornetek, miałem SM 20x80 i "coś takiego" - czyli Deltę Optical Extreme 15x70. Jeśli możesz, to spróbuj kupić tę drugą. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz. Kiedy kupujesz pierwszą lornetkę, nie mając zbyt dużo opatrzenia przez inne, to nabywając nawet nowy model w sklepie, czasem możesz dostać bubel. Różni ludzie będą miec na przyklad inny próg tolerancji niedokładności kolimacji, luzów na okularach i mostku, brudu na szkle itp. Niestety, ostatnimi czasy, nawe znane mlogo nie jest gwarantem powtarzalności produktu i swój egzemplarz trzeba po prostu wybrać jak z ulęgałek.

P.S. TS Marine 15x70 i D.O. Extreme 15x70 to w zasadzie ta sama lornetka.

 

 

  • Like 3

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, lukost napisał:

A dlaczego nie teleskop? W tej cenie kupisz używanego Sky - Watchera 150/1200 na montażu dobsona, który pokaże Ci wszystko znacznie lepiej niż lorneta mieszcząca się w Twoim budżecie.

Pomysł nie taki zły, acz z fragmentem "wszystko znacznie lepiej" - polemizowałbym :) 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Panasmaras napisał:

Cześć,
o mgławicach i pierścieniach pięknie odpisał Ci Janko.
Dorzucę tylko małą myśl do dyskusji: generalnie w tym budżecie drogi są dwie: albo pójdziesz w dobrą jakościowo 10x50, albo w słabą mechanicznie i bardzo przeciętną optycznie 15x70.
W pierwszym wariancie zyskujesz na jakości optyki i trwałości sprzętu, poręczności i łatwości uczenia się. Wada jest jednak taka, że mało który początkujący docenia to, co daje powiększenie 10x i szerokie pole.

Z tego, co widzę, lorneta 15x70 znacznie łatwiej trafia swoimi osiągami do nowicjuszy (też to przerabiałem na sobie) - wszystko większe i jaśniejsze (a obraz jest akceptowalny, dopóki nie spojrzy się przez lornetkę lepszej klasy ;) ). Licz się jednak z tym, że będzie to zakup dość tymczasowy.

Daj znać, czy podany budżet obejmuje też statyw (czy już może jakiś masz). A w międzyczasie przeczesz dział lornetkowy - trochę było zapytań o pierwszą lornetkę (rzuciłbym linkiem, ale w tej chwili nie mam czasu szukać :( ).
A jeśli celujesz wysoko, rozważ doskładanie paru stówek i upolowanie na giełdzie czegoś TAKIEGO.

Tak mam statyw do aparatu lustrzanki czy taki da rade ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Panasmaras napisał:

(...)  z fragmentem "wszystko znacznie lepiej" - polemizowałbym :) 

No zgoda, nie wszystko. No i sam się dziwię, że odważyłem się to napisać po postach Twoim i Janka...  :))  

A jeśli koniecznie musi być lornetka, to warto też zapolować na używaną Deltę Sky Guide 15x70.

 

16 minut temu, ancientcdr napisał:

Tak mam statyw do aparatu lustrzanki czy taki da rade ?

Potrzebny Ci będzie jeszcze adapter statywowy - do kupienia w sklepach astro. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Grzesiek napisał:
2 godziny temu, Janko napisał:

Witaj.

Trochę zabiłeś mi ćwieka swoim zapytaniem. Czemu? Bo wymaga ono co najmniej dwóch sprzecznych odpowiedzi, a tak naprawdę to nawet trzech. Pytasz o lornetkę do obserwacji pierścieni Saturna. By zobaczyć pierścień Saturna oddzielony od planety potrzebujesz powiększenia przynajmniej 20x. Lornetka nie musi przy tym być "jasna", czyli upraszczając, nie musi mieć dużych obiektywów. Powinna jednak być niezłej jakości, by przy wciąż maleńkiej planecie można było ładnie oddzielić równie maleńki pierścionek. Zalinkowana lornetka bynajmniej taka nie jest, a podobno wprost przeciwnie. Szczerze mówiąc, do obserwacji Saturna (i innych planet) znacznie lepszy byłby teleskop soczewkowy (refraktor).

Zaraz obok piszesz o obserwacji mgławic. Tutaj wymogi są całkiem odmienne. Oprócz naprawdę ciemnego nieba (warunek niezbędny) najlepsza byłaby lornetka o dużych obiektywach i niewielkim powiększeniu, np. taka 10x70.

Ja jednak podejrzewam, że jesteś osobą całkiem początkującą w astrohobby i zadałeś pytanie nieprecyzyjnie. Można je zrozumieć tak - jaką lornetkę polecamy na początek do ogólnych obserwacji astronomicznych, w podanym budżecie. Na tak zadane pytanie mogę z czystym sumieniem odpowiedzieć - Kamakurę 10x50. Pierścienia Saturna przez nią wprawdzie nie zobaczysz, ale już sporo mgławic, galaktyk a zwłaszcza gromad gwiazd (najodpowiedniejsze obiekty dla lornetki) - i owszem. Jeśli prawidłowo rozpoznałem Twoją sytuację, nie wahaj się. Nic lepszego nie znajdziesz :))

w militaria pl maja tylko to : 
https://www.militaria.pl/bushnell/lornetka_bushnell_falcon_10x50_133450_p621.xml

Gdzie najlepiej kupić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli celujesz w 10x50, polecaną Kamakurę znajdziesz TUTAJ.
Jeśli natomiast szukasz innej lornety, sprawdź w sklepach takich, jak teleskopy.pl, Delta Optical, Astroshop czy fotozakupy.pl. To są sprawdzone miejsca.
Rozważ też sugestię Lukosta, szczególnie tę lornetkową ;) - SkyGuide 15x70 jest solidną lornetą, która pojawia się na giełdach w cenie, która powinna być dla Ciebie akceptowalna.

Co do statywu - różne są statywy pod lustrzanki. W tym przypadku ważna jest nośność i maksymalna wysokość. Podaj, jaki masz model - tylko wtedy będziemy w stanie się wypowiedzieć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli używaną (a to moim zdaniem bardzo dobry pomysł), to na przykład tu na forum. Albo na jakimś sąsiednim. Tylko zapytaj dokładnie o jej stan i poproś o zdjęcia. Jeśli w sklepie, to jest całkiem sporo możliwości. Wtedy, kupując przez internet,  masz 14 dni na jej odesłanie w razie jakichkolwiek uwag co do jakości. Niestety, ciągle powinieneś wiedzieć co jest akceptowalne, a co powinno być przyczyną wymiany sprzętu.

A tak w ogóle, to: Astrospołeczność -> Astriculus -> 

 

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Panasmaras napisał:

Jeśli celujesz w 10x50, polecaną Kamakurę znajdziesz TUTAJ.
Jeśli natomiast szukasz innej lornety, sprawdź w sklepach takich, jak teleskopy.pl, Delta Optical, Astroshop czy fotozakupy.pl. To są sprawdzone miejsca.
Rozważ też sugestię Lukosta, szczególnie tę lornetkową ;) - SkyGuide 15x70 jest solidną lornetą, która pojawia się na giełdach w cenie, która powinna być dla Ciebie akceptowalna.

Co do statywu - różne są statywy pod lustrzanki. W tym przypadku ważna jest nośność i maksymalna wysokość. Podaj, jaki masz model - tylko wtedy będziemy w stanie się wypowiedzieć.

statyw Triopo KJ-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ancientcdr napisał:

statyw Triopo KJ-2

Jeśli chodzi o udźwig, da radę. Musiałbyś tylko dokupić adapter do lornety.
Mam jedynie wątpliwości (spore) odnośnie komfortu użytkowania - znacznie lepiej spisują się zwykłe, dwukierunkowe głowice z rączką. Sam używam takiej (mam olejową) i bardzo sobie ją chwalę. 

Cytat

jestem rozdarty ... za dużo tego jest niwiem na co sie decydowac

Daj znać, skąd jesteś. Może w okoicy znajdzie się ktoś, kto zabierze Cię na obserwacje i pokaże, czego się spodziewać.
TUTAJ znajdź sobie właściwe województwo i zadaj pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Hagen napisał:

Właśnie nowych użytkowników czy astroamatorów dopada tzw "syndrom Hubbla". Nie pamiętam, ale ktoś już tu na forum to "zjawisko" omawiał.

Dokładnie - czemu nie widzę w kolorach i czemu nie tak :(  A wszystkiemu ta strona winna......

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka na stanie u mnie w miescie
https://www.hobby4men.com/lornetki-i-noktowizory/lornetki/lornetka-delta-optical-hunter-9x63

warta uwagi ?

 

Panowie spokojnie mialem juz lunete galileoskop zwykly wiem o co chodzi mniej wiecej mi to styka ale lorneta wygodniejsza i naprawde mozna miec lepszy zoom

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, czy warta uwagi. Generalnie lornety dachopryzmatyczne są gorszej jakości niż lornetki porro - przynajmniej jeśli mówimy o przedziale do tysiąca złotych i przy założeniu, że porównujemy lornetki w podobnej cenie. Spodziewam się, że polecana wcześniej Kamakura 10x50 zapewni znacznie lepszą jakość.
Zastanawia mnie też, czemu nie sprawdzasz sklepów, które rekomendowałem - tego Huntera 9x63 na stronie producenta masz znacznie taniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kilka mgławic i gromad za obserwowałem tą lornetką którą już od roku posiadam http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_65&products_id=1508&lunety=Lornetka_Celestron_SkyMaster_20x80_BaK-4

Drugą rzecz która również jest potrzebne do obserwacji to zakup duży żuraw Lornetkowy ponieważ do obserwacji astronomicznych przy dłuższych obserwacjach ręce ci będą opadać http://www.astrokrak.pl/-montaze-azymutalne/842-zuraw-lornetkowy-duzy-ze-statywem.html

Lornetka DO extreme ED 7x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ancientcdr napisał:

Niekuniecznie ;-)))

Ja bym nie kupił.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Panasmaras napisał:

Nie mam pojęcia, czy warta uwagi. Generalnie lornety dachopryzmatyczne są gorszej jakości niż lornetki porro - przynajmniej jeśli mówimy o przedziale do tysiąca złotych i przy założeniu, że porównujemy lornetki w podobnej cenie. Spodziewam się, że polecana wcześniej Kamakura 10x50 zapewni znacznie lepszą jakość.
Zastanawia mnie też, czemu nie sprawdzasz sklepów, które rekomendowałem - tego Huntera 9x63 na stronie producenta masz znacznie taniej...

z tego co widze to jakies sklepy internetowe, niema ich  we wrocławiu a ja wole isc sprawdzic na miejscu zanim kupie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na teleskopy.pl jest tańsza - tyle o cenie.
Nie pisaliśmy tego wcześniej, ale lornetki 20x80 w twoim budżecie będą jeszcze słabsze jakościowo niż 15x70. 

Możesz spróbować nieco lepszych 15x70 - Cavalry lub SkyMaster Pro Celestrona, ale tu musiałbyś poszukać jakichś recenzji w internecie (na szybko widzę tylko zachwalanie producenta).
A jeśli możesz nieco nagiąć budżet i nie chcesz poczekać na to, co przyniesie giełda - TU masz SkyGuide 15x70 w całkiem dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj dwie recenzje po angielsku, jedna z fotkami
http://www.cloudynights.com/topic/549825-celestron-skymaster-pro-15x70-my-review/
http://www.cloudynights.com/topic/541170-celestron-15-x-70-skymaster-pro-binocular/

Problem jest taki że póki co nie widzę jej w żadnym polskim sklepie.

Natomiast SkyGuide 15x70 to rozsądny wybór przy tym budżecie ale mogliby obniżyć cenę tak o stówkę.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)