Skocz do zawartości

Obecnie najlepsza lornetka na początek


ancientcdr

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, ancientcdr napisał:

ooo jest w media expert w opini pisze ze przebija  15x70 i 25x70 

http://www.mediaexpert.pl/lornetki/lornetka-celestron-skymaster-20x80,id-240647

dobry sprzet? i cena?

 

Jeżeli szukasz na początek modeli z Delty to mam do zaoferowania dla ciebie  praktycznie nową DO StarLight 15x70 z gotowym zestawem do obserwacji za pozytywny budżet

 

            "Observations indicate that the universe is expanding at an ever increasing rate. It will expand forever, getting emptier and darker."

Stephen Hawking

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ancientcdr napisał:

ooo jest w media expert w opini pisze ze przebija  15x70 i 25x70 

http://www.mediaexpert.pl/lornetki/lornetka-celestron-skymaster-20x80,id-240647

dobry sprzet? i cena?

 

Nie. Lornetki Celestrona z serii SkyMaster, niezaleznie od tego czy będzie to 15x70, 20x80 czy 25x70, a zwłaszcza ta ostatnia to naniższa akceptowalna półka jakościowa. Takie minimum, przez które da się patrzeć  - z nieszczególną transmisją i żółtawymi obrazami.  O żywotności nawet nie wspomnę. To samo dotyczy  innych lornetek z podobnego przedziału cenowego, np. DO 15x70 Starlight. Nie kieruj się samym powiększeniem i wielkością obiektywów, bo dobra optycznie (tj. o większej sprawności optycznej i z nieprzekłamanymi parametrami) 10x50 nie dość, że pokaże Ci więcej, to jeszcze będzie bardziej mobilna i przyjemniejsza w użytkowaniu.  650 zł można znacznie lepiej zagospodarować. Piszę to jako człowiek, który zaczynał od lidletki 10x50 za 70 zł  a i Celestrona SkyMaster 15x70 też miałem. Jak gdzieś kiedyś czytałem, życie jest za krótkie żeby patrzeć przez kiepskie szkła. To nie jest tak, że z SM 20x80 nie będziesz zadowolony. Podejrzewam, że nawet będziesz nią zachwycony, dopóki nie spojrzysz przez lepszą i to niekoniecznie droższą lornetkę. Wtedy przez tę, którą podlinkowałeś prawdopodobnie  nawet nie będziesz chciał więcej spojrzeć. Patrzyłem przez SM 20x80, miałem Ecotone 10x50 i gdybym miał z nich  wybrać lornetkę dla siebie bez wahania wybrałbym tę drugą.  

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Panasmaras napisał:

Na teleskopy.pl jest tańsza - tyle o cenie.
Nie pisaliśmy tego wcześniej, ale lornetki 20x80 w twoim budżecie będą jeszcze słabsze jakościowo niż 15x70. 

Możesz spróbować nieco lepszych 15x70 - Cavalry lub SkyMaster Pro Celestrona, ale tu musiałbyś poszukać jakichś recenzji w internecie (na szybko widzę tylko zachwalanie producenta).
A jeśli możesz nieco nagiąć budżet i nie chcesz poczekać na to, co przyniesie giełda - TU masz SkyGuide 15x70 w całkiem dobrej cenie.

Jaka giełda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, ancientcdr napisał:

Jaka giełda?

Największa jest tu https://www.astromaniak.pl/viewforum.php?f=31

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ancientcdr napisał:

Co lepsze   SkyGuide 15x70 czy Delta optical Star Light 15x70?

Stanowczo Sky Guide.

Natomiast wracając do statywu, Twój jest stanowczo za niski. No, chyba że z użyciem jakiejś ekwilibrystyki uda Ci się obserwować z nim na siedząco (wątpię).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Janko napisał:

Stanowczo Sky Gude.

 

Ale co jest lepsze ostrość ? wiekszy obszar widzenia? czy powiekszenie (chodź też 70%) ? odległość od źrenic ? 
to dla mnie i tak pierwsza lornetka bedzie ... jest aż tak duża rużnica ? jeśli tak to prosze krótko wyjaśnić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, ancientcdr napisał:

Ale co jest lepsze, ostrość? Większy obszar widzenia? Czy powiększenie (choć też 70%)? Odległość od źrenic? 
To dla mnie i tak pierwsza lornetka będzie ... Jest aż tak duża różnica? Jeśli tak, to proszę krótko wyjaśnić.

No, bracie, nie każ się prowadzić za rękę 3:)

Edycja:

Jestem purystą nie tylko lornetkowym, lecz także językowym. Uszanuj to i popraw byki i byczki.

PS

Tylko bez obrazy, bo już różnie tutaj bywało :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ancientcdr napisał:

Co lepsze   SkyGuide 15x70 czy Delta optical Star Light 15x70?

Ancientcdr,
dochodzimy do takiego przykrego momentu w rozmowie, kiedy nowicjusz pokazuje, że ma wylane na wszystko i oczekuje podania gotowego rozwiązania na tacy bez najmniejszego wysiłku własnego. 
O jakości SkyGuide czy StarLighta można przeczytać w paru miejscach i nie wymaga to wcale wielkiego wysiłku, żeby znaleźć parę słów o ich jakości i wzajemnym "zaszeregowaniu" jakościowym. 

Pomóc komuś, komu się chce - to sama przyjemność. Ale jeśli w ten sposób mamy Ci doradzać, to ja mówię pas.
Doczytaj na naszym forum tematy, w których wcześniej coś doradzaliśmy, poszukaj na innych astroforach czy na optyczne.pl - a jak będziesz miał bardziej sprecyzowane zamiary, wróć uzbrojony w podstawową wiedzę. Wtedy chętnie pomożemy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wylane śledzę na bieżąco jest po prostu za dużo lornetek, a i tak te są z 2010 roku nie wierze że niema lepszych w podobnych cenach minęło 6 lat. Druga sprawa że jestem zielony i przepraszam ale nie moge wiedziec za dużo. Moja wina agree... w każdym bądź razie szukam dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ostatnie słowa:

- chcesz dobrą mniejszą lornetkę - bierz Kamakurę 10x50;

- chcesz solidną dużą lornetę - szukaj na giełdach którejś z serii BA8 15x70 (Oberwerk Ultra, TS Marine, DO Extreme, Garret Optical Signature i in.).

Inne możesz sobie darować :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ancientcdr napisał:

Nie mam wylane śledzę na bieżąco jest po prostu za dużo lornetek, a i tak te są z 2010 roku nie wierze że niema lepszych w podobnych cenach minęło 6 lat. Druga sprawa że jestem zielony i przepraszam ale nie moge wiedziec za dużo. Moja wina agree... w każdym bądź razie szukam dalej

 

No to chyba Cię zaskoczę, ale jeśli chcesz mieć przyzwoitą lornetkę budżetową, to paradoksalnie powinieneś szukać tych sprzed kilku, jeśli nie kilkunastu lat. Tendencja bowiem jest taka, że teraz liczy się tania masówka, co wiąże się z oszczędnościami na pokrywaniu optyki warstwaami przeciwodblaskowymi, jakością używanych materiałow czy soliidnością wykonania. W świetle często spotykanej opinii np. w przypadku serii SkyMaster im nowszy egzzemplarz tym większa szansa, że jest gorszy optycznie i bardziej kiepsko wykonany niż egzeplarz sprzed kilku lat. Teraz trafić na taką tanią lornetkę z dobrą kolimacją to już jest jak wygrać los na loterii, zwłaszcza jesli kupuje się przez Internet. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit: Zgadza sie mój błąd Blush

Najlepiej jak byś pszejechał sie do dobrego sklepu gdzie dostaniesz fachową odpowiedz na twoje pytani lub odwiedzenie kogoś z forum kto blicko mieszka.

            "Observations indicate that the universe is expanding at an ever increasing rate. It will expand forever, getting emptier and darker."

Stephen Hawking

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli SkyMaster 15x70 jest "ciut gorszy" od DO Starlight 15x70 po względem optycznym, to jest to argument, żeby nie kupować żadnej z nich. Bo różnica między SkyMasterem 15x70 a DO SkyGuide 15x70 to już prawdziwa przepaść, oczywiście na korzyść tej drugiej.  Używany SM 15x70 to ciekawa propozycja dla osób, które mają do wydania max. 200-250 zł na lornetkę. Mając budżet 650 zł nawet nie brałbym jej pod uwagę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polece klasykiem kup Nikona Action EX 10x50 CF a na pewno się nie zawiedziesz miałem okazje przez nią oglądać i byłem zadowolony. Sam miałem 10x50 od Delty model Silver i był o wiel lepszy optycznie niż Starlight.

Na początek najlepszym rozwiązaniem 10x50 będziesz sporo mobilny bo nie zawsze chyba byś targał statyw za sobą ;)

 

Powiem tak miłej lektury http://www.optyczne.pl/index.php?test=lornetki&test_lo=10

            "Observations indicate that the universe is expanding at an ever increasing rate. It will expand forever, getting emptier and darker."

Stephen Hawking

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11/15/2016 at 08:27, Janko napisał:

Stanowczo Sky Guide.

Natomiast wracając do statywu, Twój jest stanowczo za niski. No, chyba że z użyciem jakiejś ekwilibrystyki uda Ci się obserwować z nim na siedząco (wątpię).

ale 

Sky Guide

 co ???? jaka firma itp bo nie moge znalezc na: 

https://www.optopasja.pl/ 
a to jedyny sklep w moim miescie

Czy ja dobrze patrze mają tylko 3.. 70tki ?? lipa 

https://www.optopasja.pl/lornetki-c-3.html/p2=14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 9 miesięcy później...

Pamiętam moje początki z wyborem lornetki, oj, co to było! :D Głowiłam się jak nigdy, bo niestety nie miałam znajomych, ktorych mogłabym podpytać. Jak dobrze, że istnieje internet i teksty tego pokroju https://www.trenujesz.pl/wiadomosc/jak-wybrac-lornetke-ktora-bedzie-najlepsza/4957/ Rozważam zakup Vanguard Endeavor ED II 10x42. Może to niedokładnie to, czego tu potrzeba, ale słyszałam wiele dobrych opinii. Zgadzacie się? ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)