Skocz do zawartości

Teleskop astronomiczny dla nowicjusza :)


fifczak

Rekomendowane odpowiedzi

W takim razie określanie tej zasady jako wady sprzętu uznałabym za spore nadużycie. Myślałam, ze to jest miejsce gdzie osoby znające się na temacie, docenią  jego jakość, której przecież nie wyznacza miara napisanych postów.  Jak widać pomyliłam sie. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bajeczka952 napisał:

Jeżeli wypowiadam się na temat sprzętu, którego sama używam , jest to moja subiektywna opinia, którą mam prawo chyba wyrazić?

 

Masz prawo. Tylko że sama opinia bez argumentów to słaba rzecz. Bo idąc tą drogą ktoś napisze subiektywna opinię "TMB Planetary dla synty 8 jest za mocny".

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bajeczka952 napisał:

Jeżeli wypowiadam się na temat sprzętu, którego sama używam , jest to moja subiektywna opinia, którą mam prawo chyba wyrazić?

Tak zdecydowanie, tylko musisz mieć wzgląd na innych wyrażając takie opinie - no bo jak ma zrozumieć zaczynający przygodę z teleskopem zdanie użytkownika: ,,TMB planetary do synty 8 chyba za slaby" ????  Dla kogoś kto zaczyna zabrzmi to wieloznacznie niestety :( A przypominam, że dział jest dla początkujących.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam.

Jestem zielony w temacie astronomii jedyne obserwacje w jakie się bawiłem to oglądanie łysego z lornetki 10x50 przez otwarte okno.

Warto w to zainwestować jako początkujący, myślę że w spoglądanie dalej jak poza księżyc i kilka planet nie będę się bawił, ale gdyby ten sprzęt miałby mi pomóc to może byłbym zainteresowany?

Wiem, że najlepiej najpierw nauczyć się nieba, żeby wiedzieć na co patrzymy tylko trudno z czasem na taką zabawę.

Generalnie z tego co wyczytałem, to celował bym w jakiegoś MAKa ze względu na mobilność,  bo mieszkam na 6 piętrze bez balkonu, więc lepiej wychodzić że sprzętem niż patrzeć przez otwarte okno. 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 1 miesiąc później...

Przeczytałem sporo na temat pierwszego sprzętu bo wreszcie po latach obserwowania Waszego i innych portali sam chyba znajdę trochę czasu na obserwacje ....nieba!

Warunki mam kiepskie, obrzeża miasta i dlatego po rozmowach z Maćkiem Wesselem postanowiłem nastawić się na Dobsona 8 cali i docelowo może dokupić jakąś kamerkę do zdjęć planet i księżyca.

Mam taras odkryty w kierunku południowego wschodu, więc planety chyba będą dobrze widoczne?

Może ktoś pomóc w weryfikacji mojej decyzji?

Wessel, sam powiedziałeś że wizual to nie Twój  świat, więc się nie dziw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
29 minut temu, astrofan napisał:

Cześć! Jaki teleskop polecacie dla dziecka 12 lat? B

No to tak po calu na rok - czyli 12" .....
A na poważnie - Witaj na FA :)
Bądź uprzejmy nas oświecić bardziej odpowiadając na pytania z pierwszego postu tego tematu  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedzieć/&page=1
Oraz poczytaj troszkę tu - są bardzo podobne tematy http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Witam wszystkich,

Chciał bym kupić pierwszy teleskop do astro- zaczynam zabawę,

jakiś wielkich oczekiwań nie mam na początek ale oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia, mieszkam w Gdyni w bloku na ostatnim piętrze ,duży obszar nieba nad głowa,

balkon około 1,5 na 3,5m  niestety dość spore zanieczyszczenie światłem. Głównie będę focił planety układu i księżyc, wiadomo że zamierzam tez czasami wyjechać za miast w celu złapania czegoś lepszego więc powinien to być sprzęt mobilny gdyż nie posiadam dużego auta. budżet mam nie za duży do 2500zł ,

myślałem o Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP15075EQ3-2    choć po dokupieniu reduktora komy ,przejściówki do aparatu , napędu to juz chyba budżet przekrocze,

znalazłem jeszcze taki Teleskop Sky-Watcher Star Discovery 150 Newton ale nie mogę znaleźć żadnych recenzji - może ktoś coś o nim wie? i czy w ogóle warto ,

proszę o jakieś sugestię.

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie początkujący ze sprecyzowanymi rozsądnymi oczekiwaniami :) Ale czy zgłębiałeś wiedzę w jaki sposób foci się planetki? Bo aparatem będzie ciężko o dobry efekt. Do focenia Układu Słonecznego są kamerki. 

Oba podlinkowane teleskopy to prawie to samo, największą różnicą jest montaż. Pierwszy ma paralaktyczny, drugi azymutalny. Azymutalny nie nadaje się do długiego naświetlania obiektów, występuje rotacja pola. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Syriusz za szybka reakcje i miłe słowo, choć troszkę mnie zasmuciłeś wolał bym jednak robić zdjęcia( po prostu lubię), czytałem że lepsze są kamerki , ale ja sie potrafię cieszyć

nawet z trzech kropek dookoła jowisza  zrobione 300mmm , 

a ile można naświetlać żeby nie pojawiła się rotacja pola ?

i może mi podpowiesz  co byś wybrał na moim miejscu- może jakiś inny sprzęt.

 

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syriusz to opis/ranga, mój nick to DarX86.

Możesz zerknąć tu : 

 

Zaraz w drugim poście wrzuciłem zdjęcia które zrobiłem planetką przy użyciu lustrzanki, jednak przez większy teleskop.

Na twoim miejscu to chyba zdecydowałbym się na pierwszą opcję i do tego kamerkę do nagrywania obiektów US ( te tańsze na giełdzie to 400-600zł), barlow, napęd do montażu i lunetka biegunowa, filtr do Słońca. Zarówno tuba 150/750 jak i montaż eq 3-2 to popularne sprzęty, więc ja bym szukał na giełdzie. Można dużo taniej kupić a w razie odsprzedaży praktycznie nic nie stracić;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki DarX86. , zdjęcia super, księżyc petarda , powiem szczerze że SW był pierwszy jaki zobaczyłem i im wiecej zacząłem oglądać tym większy mętlik w głowie,

a napęd na początku w jednej osi starczy? no i reduktor komy raczej konieczny?! choć w sumie zanim sie nauczę to może do zbieram:)

 

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek w jednej osi starczy, choć gdy napęd jest w dwóch osiach to łatwiej jest robić korekty położenia planety na żywo bo można pilotem w każdym kierunku przesunąć kadr. Korektor komy na razie bym odpuścił. Do foto Układu Słonecznego jest nie potrzebny. A zanim zaczniesz próby poza miastem z obiektami głębokiego nieba to może dozbierasz by go dokupić;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady, myślę że tak zrobię- teraz tylko znaleźć dobrą ofertę, na razie nie widzę, najwyżej zakupię nowy w delta optical w końcu mam blisko do Gdańska.

 

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Palacz napisał:

Witam , jeszcze mam pytanie jakiego barlowa byś polecił na poczatek, oczywiście w rozsondnej cenie:)

Żadnego do obserwacji - okulary są do tego :) I na początek i na koniec. A do Lustrzanki - 2" ED, np. GSO, na giełdach około 230 zł

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek dobrze prawi, jeśli do lustrzanki to taki GSO ED 2" 2x, tylko jeszcze złączki do danego modelu lustrzanki. Chyba że jednak skusisz się na kamerkę do planet, wtedy wystarczy barlow GSO 1,25" 2,5x ;) Wszystko zależy jak dużą ogniskową będzie się chciało uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki panowie za pomoc, teraz musze wszystko zebrac do kupy i chyba troszkę dozbierać bo w budżecie na tą chwile się nie zmieszczę.

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

jestem nadal przed zakupem swojego pierwszego teleskopu i dzięki opiniom doświadczonych kolegów już się prawie zdecydowałem na Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP15075EQ3-2  

przypominam że miał bym ochotę troszke po focić - i tu właśnie pojawił się problem, gdyż wczoraj przy względnym niebie zauważyłem że z mojego balkonu nie dam rady dostrzec gwiazdy polarnej :(,

niestety kont widzenia kończy się na Kasjopei , rozumiem ze nie ma innej metody ustawienia prowadzenia w paralaktyku ?,

moje pytanie brzmi czy nie lepiej wtedy kupic Teleskop Sky-Watcher Star Discovery 150 Newton na montażu azymutalnym ? czasy do focenia US powinny starczyć (chyba)

a DS- cóż skończy się na obserwacji.

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście ID: 105 masz też metody ustawiania montażu gdy Polarisek nie jest widoczny http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/&page=4
Przy foto US można robić fotografie na montazu azymutalnym, szczególnie lustrzanką - Księżyc, Słońce. Kamerką będzie już trudno....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)