Skocz do zawartości

Teleskop astronomiczny dla nowicjusza :)


fifczak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym zakupić teleskop astronomiczny do obserwacji. Zawsze lubiłem tematy związane z kosmosem(nawet prace licencjacką z ekonomii o tym piszę). Jednak nigdy nie miałem jakoś czasu/finansów aby połączyć to z obserwacją nieba. Niestety jestem całkowicie zielony w tym temacie. Oczywiście przeczytałem kilka poradników na ten temat, ale one podają jedynie tak na prawdę suche fakty, które trudno często powiązać z danymi w sklepach. Szczerze mówiąc przede wszystkim ufam doświadczeniu innych osób, czyli Was(a głównie przy wyborze sprzętu na ten pierwszy raz). Po przeczytaniu poradników, jednak dokonałem selekcji moich wymagań co do sprzętu:

-na ten cel mam od 300-700zł. Podaje taki przedział, ponieważ całkowicie nie wiem jaki sprzęt będzie dla mnie odpowiedni. Nie chce koniecznie kupić sprzętu droższego, a nie umieć wykorzystywać jego możliwości

-liczy się dla mnie duża mobilność sprzętu. Chciałbym z niego korzystać na balkonie jak i czasem wyjechać za miasto(autem). Jestem dosyć silnym facetem, więc może być trochę cięższy.

-wysoka jakość materiałów i duża stabilnosć sprzętu(oczywiście w przedziale cenowym)

-co do zasięgi i jakości obrazu nie wiem co oczekiwać.

Chciałbym Was prosić o jakąś opinie przynajmniej za jakim sprzętem się rozglądać(na jakie parametry patrzeć). Jeśli oczywiście jesteście w stanie polecić jakiś ciekawy sprzęt, to poprosiłbym również o jakieś konkretne modele :). Podsumowując, jestem całkowitym laikiem, nie wiem czego oczekiwać od takiego sprzętu, nie potrzebuje ferrari, ale nie chciałbym również malucha, aby mógł czasem poczuć moc :)

Pozdrawiam i z góry dziękuje :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och...zabiłeś Ćwieka :)

1) Mobilność

2) Balkon

3) spory zasięg i osiągi

4) Możliwość wyjazdów

5) Oraz 700 zł  ;)

Jak duży masz balkon -zmierz go koniecznie i napisz!

Tubę na Dosbonie sobie odpuść -ze względu na balkon!

Myślę taki  SW 150/750 byłby idealny! -wyglądał by poza barierki - ma spory zasięg i możliwości - teraz jest na niego promocja!

Eq3 dawał by już względną stabilność, choć nie dorówna Dobsonowi

A po dokupieniu napędu na jedną oś mógłbyś robić proste zdjęcia konsumu lustrzanką!

Rozejrzyj się po necie. Daje Ci link u oficjalnego przedstawiciela, choć nie wykluczam że znajdziesz ciut taniej!

http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15012eq3-2,d985.html

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och...zabiłeś Ćwieka :)

1) Mobilność

2) Balkon

3) spory zasięg i osiągi

4) Możliwość wyjazdów

5) Oraz 700 zł  ;)

Jak duży masz balkon -zmierz go koniecznie i napisz!

Tubę na Dosbonie sobie odpuść -ze względu na balkon!

Myślę taki  SW 150/750 byłby idealny! -wyglądał by poza barierki - ma spory zasięg i możliwości - teraz jest na niego promocja!

Eq3 dawał by już względną stabilność, choć nie dorówna Dobsonowi

A po dokupieniu napędu na jedną oś mógłbyś robić proste zdjęcia konsumu lustrzanką!

Rozejrzyj się po necie. Daje Ci link u oficjalnego przedstawiciela, choć nie wykluczam że znajdziesz ciut taniej!

http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15012eq3-2,d985.html

Jak wspomniałem jestem totalnym laikiem. Przeglądając sklepy internetowe można odnieść wrażenie, że połączenie tych wszystkich punktów nie powinno być problemem. Dlatego poprosiłem o opinie w tym temacie :). Będę w takim razie próbował celować w jakiś lepszy sprzęt(powyżej 700zł). Najwyżej poczekam miesiąc, dwa dłużej ;). Dzięki i pozdrawiam! :)

P.S jakby ktoś chciał się jeszcze wypowiedzieć, to nadal czekam na opinie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam serdecznie,

jestem absolutnie poczatkujacy wiec prosze o wyrozumiałość ale kupilem synte 8"/dobson/ zmontowalem zobaczylem chyba jowisza golym okiem, szukaczem znalazlem ,patrze przez okular 25mm/ z zestawu- wiem ze slaby / j widze jasną duzą rozmazaną plame ktorej nie mozna wyostrzyc , czy to norma ze w polu widzenia w srodku jest duzy czarny punkt jakby cień wtórnego zwierciadła i skrzyżowane 2 czarne linie od tych pretów na ktorych wisi to zwierciadlo? czy ja może czegos nie wyjąłem?

prosze o pomoc i dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego to co widzisz to niewyostrzony obraz planety! Obraz pająka na to wskazuje!  Z kitową 25tką nie powino być problemów...powinieneś złapać ostrość z okularem 25mm

Albo to nie jest nowa synta i  ktoś Ci manipulował przy lustrze gł. np. podniósł je w górę by wyostrzyć  lustrzanką albo coś  źle robisz. Cyknij może fotkę kompaktem teleskopu z okularem w wyciągu i walnij obraz Jowisza z projekcji okularowej!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to  moze jescze pytanie czy w trakcie obserwacji zdejmujemy całą pokrywe tuby/od góry/ czy tylko tą mała jej część takie paracentralne kółko okolo 5cm , przez szukacz pieknie widac jowisz i 3-4 ksiezyce a przez okular 25 duza jasna nieostra plama mam duzy , teleskop na duzym tarasie pod miastem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że niepotrzebnie wkładasz tą redukcję 2" a potem w  nią  1,25". Zapomnij może o niej i  włóż od razu redukcje 1,25" bezpośrednio w tuleję wyciągu!  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem zastanawiam się dlaczego początkujący amatorzy astronomii zaczynają od zakupu teleskopu? Z racji początku pasji szukają taniego i do wszystkiego nadającego się sprzętu. Ta niemożliwość spełnienia tego założenia wynika z naszej, początkujących astroamatorów, niewiedzy.

Stąd postuluję zawsze w pierwszej kolejności zdobycie wiedzy na tematy astronomiczne, co wymaga czasu i sporego poświęcenia ze strony amatora. Wysiłek jednak się opłaci. Oczywiście wszystko musi robić w dużej mierze sam, bez względu na to, czy ma dostęp do takich czy innych źródeł. Inaczej wszystko skończy się na tak zwanym zobaczeniu kilku obiektów i koniec, słomiany zapał wyparuje, lub zostaniemy gadżetomaniakami kupując kolejne narzędzia mniej lub bardziej potrzebne. W końcu i tak dojdziemy do wniosku, że powinniśmy to zrobić w zupełnie inny sposób.

Ja sobie zadaje zawsze pytanie bardzo proste: po co to wszystko? Często ratuje mnie ono przed popełnianiem błędów na które inni łapią się bardzo często.

Może lepiej warto najpierw poznać wiedzę, która jest ogromna i nazywa się astronomią? Nim zakupimy pierwszy teleskop warto zbudować nawet najprostszy układ poznając w ten sposób istotę działania teleskopu. Choć wielu powie, że to dzisiaj anachronizm, to ja twierdzę, że ta nauka zwraca się w przyszłość z nawiązką.

Nie wspomnę już o tym, że wiele obserwacji amatorskich możemy wykonać bez udziału teleskopu. Biorąc pod uwagę prace zawodowców możemy w ogóle  nie kupować nigdy teleskopu i zajmować się badaniami astronomicznymi na bazie danych dostarczanych przez upublicznione zbiory przygotowywane dla profesjonalistów.

Kiedy się zdecydujemy na zakup po takiej edukacji, będziemy wiedzieli o co mamy zapytać, a odpowiedzi będziemy wręcz umieli dobrze ocenić. A wszystko z korzyścią dla nas samych.

Dla przykładu: jak łatwo jest zbudować prosty teleskop.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chmury sie rozeszły piękny jowisz i jego księżyce, m42, kawalek ksiezyca , dzieki raz jeszcze za wskazówki, jutro ide do astrokraka po okular do planet bo ten super 10mm nie jest idealny - myślicie ze NLV 6mm jest warty doplaty 235zl w stosunku do TMB 6mm 1,25" 58° PLANETARY II ? - wiem ze temat wałkowany x razy ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam chciałbym kupić 2 teleskop:

1. Mieszkam na wsi gdzie jest mało oświetleń.

2. Może być duży tylko żeby się zbytnio nie trząsł bo nie mamy zbytnio prostej powierzchni najlepiej na montażu Dobsona.

3. Obserwację będę prowadził na łące, boisku nie oświetlonym czy podwórku.

4. Interesują mnie  planety mgławice i galaktyki ewentualnie inne obiekty.

5. Dysponuję 1200 zł.             

                                                                                                                                                     Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość bajastro

Jak na wieś, to Synta 8" jest dobrym wyborem i od razu zaopatrz się w szukacz kątowy dający prosty obraz - bardzo ułatwia wyszukiwanie obiektów (do momentu kiedy nie pokryje się rosą lub szronem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
Dnia 27.12.2011 at 21:51, perski napisał:

chmury sie rozeszły piękny jowisz i jego księżyce, m42, kawalek ksiezyca , dzieki raz jeszcze za wskazówki, jutro ide do astrokraka po okular do planet bo ten super 10mm nie jest idealny - myślicie ze NLV 6mm jest warty doplaty 235zl w stosunku do TMB 6mm 1,25" 58° PLANETARY II ? - wiem ze temat wałkowany x razy ;D

TMB planetary do synty 8 chyba za slaby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bajeczka952 napisał:

TMB planetary do synty 8 chyba za slaby

???

co to znaczy wg ciebie "za słaby"?

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, jolo napisał:

W sensie, że jak chwycisz zestaw za okular, to może nie wytrzymać XD

Koleżanka bajeczka chciała sobie napykać postów, żeby wystawić sprzęt na giełdę. Nie brałbym tej opinii na poważnie. 

Jeżeli wypowiadam się na temat sprzętu, którego sama używam , jest to moja subiektywna opinia, którą mam prawo chyba wyrazić? I masz rację napykałam sobie postów dokładnie po to żeby sprzedać ten dobry, według mojej opini sprzęt. Przestrzeliłeś mnie bystrzaku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)