Skocz do zawartości

Teleskop astronomiczny dla nowicjusza :)


fifczak

Rekomendowane odpowiedzi

Po sygnaturze widać, że bardziej interesują go drzewka niż astronomia...

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, cyberboss napisał:

Po sygnaturze widać, że bardziej interesują go drzewka niż astronomia...

A!!! To ja się męczę a tu zwykły spamerek >:O

Za chwilę mu je Mod przesadzi.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Jacek E. napisał:

A!!! To ja się męczę a tu zwykły spamerek >:O

I weź tu ludziom pomagaj...

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na pierwszy wybrałbym średniej wielkości teleskop systemu Newtona, z tańszych Sky-Watcher Dobson 6 (jest łatwy w obsłudze, stabilny, daje ostre i wyraźne obrazy z minimalną komą), a z trochę droższych model BKP 150750 EQ3-2 (ma niezbyt wielkie rozmiary, a zarazem dużą średnicę lustra głównego), chyba, że teleskop ma być dla dziecka, to BK 1309 EQ2 (tani, mobilny, z niezbędnym wyposażeniem) - na Delta Optical powinny być wszystkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałem kupić pierwszy teleskop. Interesują mnie te trzy, jakieś sugestie?

https://m.ebay.co.uk/itm/Celestron-Astromaster-114EQ-Reflector-Telescope-31042-London-/232525400122

 

 

https://m.ebay.co.uk/itm/KONUSPACE-114-Newtonian-1749-114mm-F900-f-B-Equatorial-Mount-/142545151982

 

https://m.ebay.co.uk/itm/Sky-Watcher-Explorer-130-EQ2-Newtonian-Reflector-Telescope-/162732183664

 

 

Pozdrawiam I dziękuję za pomoc.

P. S Mam spory ogród za domem pod małym miastem i w zasadzie zaczynam przygodę z obserwacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ko1nage napisał:

Witam. Chciałem kupić pierwszy teleskop. Interesują mnie te trzy, jakieś sugestie?

Witaj na FA :)
,,Jakieś sugestie?" - Tak - odpowiedzi na pytania z pierwszego postu tego tematu: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedzieć/&page=1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pod małym miastem, ale daleko od świateł. Postawie teleskop w ogrodzie, mogę go trzymać w altanie. W bezchmurna noc widać ładnie gwiazdy. Jedyne światło to od sąsiada z okna z 20m ode mnie.

2. Nie mam pojęcia.

3. Jak punkt 1

4. Planety, księżyc, slonce

5. No chcialem kupić coś do 150 funtów to jakieś 750 zł, szukam na ebay, amazon i argos.co.uk

Pozdrawiam

PS. Aktualnie zaciekawił mnie ten

 

https://m.ebay.co.uk/itm/Celestron-Astromaster-130EQ-Astro-Reflector-Astronomy-Telescope-MPN-31045-CGL-/321247492934

I ten, trochę tańszy ale nie używany i też do mnie przemawia no i ma więcej soczewek.

https://m.ebay.co.uk/itm/Sky-Watcher-Explorer-130-EQ2-Newtonian-Reflector-Telescope-/162732183664

 

Ogólnie spędzam dużo czasu na ogrodzie, mam różne rośliny i te sprawy. Dużo też pale więc po prostu spędzam tam dużo czasu i pomyślałem sobie dlaczego, by nie zacząć trochę podglądać te nasze planety, poczytać trochę, poszerzyć wiedzę, a z zawodu jestem kucharzem więc dość odmienne tematy. Ponadto śmigam dronami no i od jakiegoś czasu ogrodnictwo. Szukam dobrego teleskopu w moim przedziale cenowym żeby sobie popatrzeć na planety i gwiazdy i od czegoś zacząć, a w przyszłości może rozbudowa czy wymiana na coś większego. No to chyba tyle, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11/11/2017 o 22:57, ko1nage napisał:

... Dużo też pale więc po prostu spędzam tam dużo czasu i pomyślałem sobie dlaczego, by nie zacząć trochę podglądać te nasze planety, poczytać trochę, poszerzyć wiedzę...

... jakieś sugestie?

Radzę Ci słowami Agnieszki Osieckiej:

Rób co chcesz, mów co chcesz, tylko nie pal!
Całuj, grzesz, baw się, ciesz, tylko nie pal!

 

 

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bardzo serdecznie,

Od dwóch lat interesuje się kosmosem i od dwóch lat zastanawiałem się nad zakupem teleskopu i dzisiaj nadszedł ten dzień. Lecz jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o wybór dobrego teleskopu na moje wymagania. Więc proszę was dzisiaj o pomoc.

- Mieszkam w 70-tysięcznym miasteczku i raczej mieszkam na obrzeżach miasta. Wokół mnie są pola i lasy. Miasto nie jest aż tak naświetlone.

- Na teleskop mogę wydać maks 250 Euro.

- Raczej będę chciał obserwować niebo z balkonu. Wymiary to 350x142x112 (długość x szerokość x wysokość). Nie ma też przeszkody żebym gdzieś z nim wyjechał, czy wyszedł na zewnątrz.

- Teleskopem chciałbym obserwować gwiazdy,mgławice,gwiazdo zbiory,galaktyki i różne tego rzeczy.

- Chciałbym robić za pomocą tego teleskopu zdjęcia moim aparatem.

- Chciałbym żeby obraz był w pewnym stopniu stabilny. Żeby nie trząsł się jak zawieje lekki wiaterek

Co do jakości obrazu dawanego przez teleskop, chciałbym żeby nie był aż tak zły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Witam, 

Mam zamiar kupić swój pierwszy teleskop za ok 6 Msc.  i im dłużej patrzę na teleskopy i czytam o nich to zaczynam się robić coraz głupszy co do wyboru. Budzet jaki będę mogl przeznaczyć to ok 2500 Pln. Obserwacje będą prowadzone głównie z dużego miasta jakim jest Warszawa 2 razy w Msc pod średnio  ciemnym niebem ok 60 km od Warszawy na działce. A bardzo okazyjnie z Bieszczad.  Teleskopu chciałbym też czasami użyć do robienia amatorskich zdjęć przy pomocy kamerki sportowej gopro hero 6 telefonu i wszystkiego co wpadnie w ręce :) Chciałbym obserwować zarówno planety jak i mgławice wiem że teleskopy maja to do siebie że pokazują lepiej jedno albo drugie. Obecnie od czasu do czasu obserwuje z lornety Celesteon Sky Master 15/70 i naprawdę jest w porządku. Z Warszawy udało mi się zaobserwować Jowisz i jeszcze kilka innych obiektów i gwiazdozbiorow. 

Rozwazam dwa teleskopy: 

Sky-Watcher Dobson 10

Sky-Watcher BKP 150750 EQ3-2

Do tego pierwszego poza odpowiednim okularem nie mam pojęcia co będę musiał jeszcze dokupić zaś do tego drugiego jeśli się zdecyduje to dokupie napęd nie wiem jeszcze czy w jednej osi czy w dwóch dwie torby na sprzęt okulary poza tymi co są w zestawie, adapter do sprzętu foto i może za jakiś czas kolimator komy. Prosiłbym o wsparcie dla świeżaka że strony bardziej doświadczonych osób  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Cześć.

Jestem nowy i zielony ale niebo mnie zawsze fascynowało. Chcę w nie zaglądnąć głębiej i potrzebuje waszej pomocy. Do tego potrzebny mi będzie teleskop w którym coś zobaczę i zrobię zdjęcie. Mieszkam w domu pod Krakowem na górze Mogilany stok północny , mam dwa tarasy duża działka miejsca sporo. Wiem , że takich zapytań było wiele na forum , więc mam jako tako sprecyzowane typy teleskopów ; sky watcher 15\750 eq3-2 lub sky watcher 200\1000 eq5 . Między innymi byłem w sklepie w Krakowie ze sprzętem i tam trochę porozmawiałem ze sprzedawcą , który mi powiedział , po krótkiej rozmowie , że ze swojej lokalizacji to nic nie zobaczę , nie widać drogi mlecznej .Oczywiście zaproponował mi dwa zestawy teleskopów za 2500zł i 3200zł. Trochę się załamałem , na księżyc to mogę popatrzeć sobie przez lepsza lornetkę nie wydając tysięcy złotych

Jeśli to możliwe ,to przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu , z przyjemnością  nawiązałbym kontakt z osobą mającą doświadczenie z Krakowa i okolic.

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Remek Małachowski napisał:

Cześć.

Jestem nowy i zielony ale niebo mnie zawsze fascynowało. Chcę w nie zaglądnąć głębiej i potrzebuje waszej pomocy. Do tego potrzebny mi będzie teleskop w którym coś zobaczę i zrobię zdjęcie. Mieszkam w domu pod Krakowem na górze Mogilany stok północny , mam dwa tarasy duża działka miejsca sporo. Wiem , że takich zapytań było wiele na forum , więc mam jako tako sprecyzowane typy teleskopów ; sky watcher 15\750 eq3-2 lub sky watcher 200\1000 eq5 . Między innymi byłem w sklepie w Krakowie ze sprzętem i tam trochę porozmawiałem ze sprzedawcą , który mi powiedział , po krótkiej rozmowie , że ze swojej lokalizacji to nic nie zobaczę , nie widać drogi mlecznej .Oczywiście zaproponował mi dwa zestawy teleskopów za 2500zł i 3200zł. Trochę się załamałem , na księżyc to mogę popatrzeć sobie przez lepsza lornetkę nie wydając tysięcy złotych

Jeśli to możliwe ,to przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu , z przyjemnością  nawiązałbym kontakt z osobą mającą doświadczenie z Krakowa i okolic.

Pozdrawiam

Do foto musi być montaż eq, dobsony są do wizuala i ew. do pstryknięcia na szybko Księżyca, Jowisza czy Słońca (przez filtr nd5).
Resztę masz na PW.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Remek Małachowski napisał:

 Między innymi byłem w sklepie w Krakowie ze sprzętem i tam trochę porozmawiałem ze sprzedawcą , który mi powiedział , po krótkiej rozmowie , że ze swojej lokalizacji to nic nie zobaczę , nie widać drogi mlecznej .Oczywiście zaproponował mi dwa zestawy teleskopów za 2500zł i 3200zł. Trochę się załamałem , na księżyc to mogę popatrzeć sobie przez lepsza lornetkę nie wydając tysięcy złotych

Jeśli to możliwe ,to przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu , z przyjemnością  nawiązałbym kontakt z osobą mającą doświadczenie z Krakowa i okolic.

Pozdrawiam

 

Czy to był sprzedawca ze sklepu teleskopy.pl? Też słyszałem jak początkującym mówi że nie ma różnicy między teleskopem za 500 zł a 20 tys. ;)

Jest nas parę osób z Krakowa, na astromaniaku umawiamy się na spotkanie w odpowiednim temacie. Przyjdź na obserwacje i doradzimy :)

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Cześć wszystkim! 

Mam na imię Julia i jestem nowa zarówno na tym forum, jak i w świecie astronomii, dlatego w pierwszej kolejności proszę Was o wyrozumiałość! Niedawno zdecydowałam się na kupno pierwszego teleskopu, padło na SkyWatchera 70-700. Zanim się na niego zdecydowałam przeczytałam to i owo na jego temat i wydawało mi się, że będzie to dobry wybór (w tej chwili jestem o tym coraz mniej przekonana). Zależało mi przede wszystkim na obserwacji księżyca oraz planet. Obserwacja księżyca spełnia moje oczekiwania, gorzej jest z planetami. Kilkukrotnie robiłam podejcia do Jowisza i Marsa. Niestety, jedyny ostry obraz występuje w momencie gdy planeta jest niewielką kropką. Każda próba przybliżenia powoduje coraz to bardziej niewyraźny obraz. Krawędzie tarczy są rozmazane, a to co znajduje się na planecie jest kompletnie niewidoczne. Używam okularu 10mm, 25mm oraz Barlowa x2. Patrząc na charakterystykę tego teleskopu, producent zapewniał dogodne obserwacje planet, oceniał je w skali 4 na 5 gwiazdek. Być może wina leży po mojej stronie? Albo teleskop jest zbyt słaby?

Z góry dziękuje Wam za jakikolwiek odzew!

Pozdrawiam serdecznie!

Julia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może jest to efekt słabego seeingu, wtedy obraz w większych powiększeniach wydaje się pływać i jest niewyraźny. Kitowy barlow i okular 10mm nie są zbyt dobrej jakości i w tym teleskopie dają powiększenie 140x, czyli maksymalne użyteczne powiększenie. Średnica teleskopu wynosi 70mm, nie jest to zbyt dużo.

Zalecam cierpliwość, jeżeli winę ponosi atmosfera to prędzej czy później trafi się noc z lepszym seeingiem. Niskie położenie planet również utrudnia obserwacje detali. Widziałaś już saturna?

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, mam bliźniaczy teleskop (r70/700) i ogólnie różnie bywa z obserwacjami - dużo zależy od pogody, przejrzystości powietrza etc. Np ostatnio Saturn wyglądał bardzo słabo, a miesiąc temu "ostry jak żyleta" na 10 mm bez barlowa, a z barlowem większy, mniej ostry, ale też "świetnie" (Hubble na orbicie to to nie jest ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

Teleskop mam niecały tydzień, więc może po prostu potrzeba mi więcej cierpliwości, a warunki przyjdą :) Saturna jeszcze nie miałam okazji oglądać, wciąż czekam na dogodny moment. Do tej pory o obserwacji detali na planetach nie było mowy, zaczęłam się martwić, że mój zakup jest totalnie nietrafionym zakupem. Pocieszyliście mnie trochę, że być może jest to spowodowane słabym seeingiem. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda mi się z tego teleskopu wyciągnąć coś więcej, a planety nie będą już tak bardzo rozmazane. Jeżeli macie dla mnie jakieś rady i wskazówki, przyjmę je z otwartymi ramionami! 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Witam, jestem nowym amatorem na forum chciałbym kupić swój pierwszy teleskop jestem zielony jeśli chodzi o astronomów i optyke mieszkam w wieżowcu na 7 piętrze balkon długi ale za to wąski jaki byście polecili mi do kwoty 2000 zł temat być może poruszany ale nie mogłem znaleźć na forum. Jakie sklepy brać pod uwagę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 3.02.2019 o 10:39, Łukanio napisał:

Witam, jestem nowym amatorem na forum chciałbym kupić swój pierwszy teleskop jestem zielony jeśli chodzi o astronomów i optyke mieszkam w wieżowcu na 7 piętrze balkon długi ale za to wąski jaki byście polecili mi do kwoty 2000 zł temat być może poruszany ale nie mogłem znaleźć na forum. Jakie sklepy brać pod uwagę 

Ja swój pierwszy teleskop tak do 2000 zł kupiłem na skynet.pl przez polecenie znajomego i był to model levenhuk skymatic 135 https://www.skynet.pl/promocja-teleskop-levenhuk-skymatic-135-gta-wysylka-gratis.html. Wiem, że ten model ma wielu przeciwników jak i zwolenników, ale ja go pokochałem. Teraz mam mniej czasu na obserwację nieba, ale kiedy tylko jestem u rodziców na wsi wyjmuję teleskop i odpływam ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
W dniu 20.03.2019 o 19:15, GabrielZ28 napisał:
W dniu 3.02.2019 o 10:39, Łukanio napisał:

Witam, jestem nowym amatorem na forum chciałbym kupić swój pierwszy teleskop jestem zielony jeśli chodzi o astronomów i optyke mieszkam w wieżowcu na 7 piętrze balkon długi ale za to wąski jaki byście polecili mi do kwoty 2000 zł temat być może poruszany ale nie mogłem znaleźć na forum. Jakie sklepy brać pod uwagę 

Ja swój pierwszy teleskop tak do 2000 zł kupiłem na skynet.pl przez polecenie znajomego i był to model levenhuk skymatic 135 https://www.skynet.pl/promocja-teleskop-levenhuk-skymatic-135-gta-wysylka-gratis.html. Wiem, że ten model ma wielu przeciwników jak i zwolenników, ale ja go pokochałem. Teraz mam mniej czasu na obserwację nieba, ale kiedy tylko jestem u rodziców na wsi wyjmuję teleskop i odpływam ?

Żeby pomoc w wyborze teleskopu miała sens, to raczej powinniśmy dać szansę @Łukanio odpowiedzieć na pytania, jak sugerował @jolo .

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

3 godziny temu, Oriopeja napisał:

A co sądzicie o takim teleskopie: https://www.bresser.de/en/Astronomy/Telescopes/BRESSER-Refractor-90-500-EQ3-Telescope.html

Czy będzie dobry do obserwacji księżyca?

To jest achromat o światłosile f/5.5 i przy dużych powiększeniach będzie wyraźna aberracja chromatyczna. Jeśli chodzi sam Księżyc to raczej bym polecił inne konstrukcje.

I znów polecam zacząć od początku:

W dniu 3.02.2019 o 10:43, jolo napisał:

Zajrzyj najpierw do tematu https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedzieć/ i spróbuj odpowiedzieć na pytania z pierwszego postu.

wtedy na pewno łatwej jest pomóc.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam, czy w Lublinie lub okolicach znajduję się jakiś sklep stacjonarny z teleskopami? Ponieważ chciałbym zobaczyć jak to wygląda i z "czym się to je". Ewentualnie czy może ktoś jest z tych okolic, kto miałby chwilę czasu, aby pokazać na czym rzecz polega. Jestem nowy w temacie bez doświadczenia, teoretycznie dla mnie jest to ciekawe, ale chciałbym zobaczyć jak wygląda to w praktyce 🙂 Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)