Skocz do zawartości

ASI1600 moja pierwsza kamera B/W


Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Borowy Misiek napisał:

    - Dla mnie prawdziwym minusem jest brak współpracy kamery z Maximem, który nie widzi chłodzenia kamery. Użyłem wszystkich znanych mi sztuczek i niestety .... 

Chcąc wykorzystać nowe możliwości kamery w fotografii DS,  np. robić dużo klatek w krótkich czasach, do sprawnego działania kamery z portem USB 3.0 musiałem też zmienić laptopa astro. Mój poprzedni lapek, co prawda miał USB 3.0 , ale procesor nie był wystarczająco wydajny. Duża ilość ciężkich klatek zapychała transfer i czas sczytywania klatki rósł z 3 aż do 20s ,  robiąc np. 1000 ujęć znacznie wydłużałoby sesję.  Wybór padł na laptopa Lenowo z najwydajniejszą wersją procesora i7 , (4 rdzenie / 8 HT),  podświetlaną klawiaturą (w nocy super sprawa). Teraz klatki schodzą mi w 2,5s.

Czy inni użytkownicy ASI1600 mogą potwierdzić problemy z chłodzeniem w Maximie? Jam jest tylko bierny obserwator w kwestii tej kamery, ale wydawało mi się, że nikt nie zgłaszał takich problemów.

Co do czasu sczytywania, to na pewno wąskim gardłem był procesor, a nie dysk? Ja mam ASI174 i tutaj na Core2 Duo spokojnie chodzi, a wszystko blokuje się na dysku (po zapchaniu bufora w ramie).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście nikt nie rozpisywał się o tym problemie, co nie zmienia faktu, że po użyciu wszystkich "sztuczek" i testach na 3 komputerach mi nie udało się uruchomić chłodzenia kamery w Maximie.  Rozmawiałem o tym z Jesionem i przy okazji jak będę w Warszawie spróbujemy to rozwiązać. 

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu (zakupów) :) CMOSy się mnożą w kraju nad Wisłą i fajnie :) Co do Maxima - z jakiej wersji korzystasz? Ja pamiętam jedną z wersji 5.2x która po prostu też nie wyświetlała ani bieżącej temperatury, ani mocy chłodzenia, jedynie zadany setpoint. W wersjach "oczko" niżej i wyżej wszystko było ok. A transfer klatki w 2.5s jest do przyjęcia, choć wg mnie powinno być ciutkę szybciej - próbowałeś regulować parametr "USB traffic" w sterowniku?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu, też mi się wydaje, ze to wina maximkowej wersji - mnie też niedawno przy 6,11 coś ze ze SBIGusiem nie działało jak trzeba i chyba z poprawianiem centrowania obiektu z automatu a następna wersja wszystko rozwiązała - w tej materii popróbuj zadziałać .......

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Maxima 5.07, objaw jest taki jak piszesz. 

"USB traffic" regulowałem. Ja używam huba kamery do podłączenia montażu i kamery guidującej, może to spowalnia transfer ? Ale mi 2,5s wystarcza :)

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Borowy Misiek napisał:

Ja przed przypadkowym odkręceniem się lica kamery zabezpieczyłem się w prosty sposób.

Jaki jest ten Twoj sposob ? Tak z ciekawosci pytam. 

 

Marcin

 

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Borowy Misiek napisał:

Mam Maxima 5.07, objaw jest taki jak piszesz.

Możesz sobie darmowo pobrać aktualizację do 5.24, to chyba najnowsza jak dobrze pamiętam. Warto, bo są pewne zauważalne zmiany. A i problem może ustąpić.

1 godzinę temu, Borowy Misiek napisał:

Rozmawiałem o tym z Jesionem i przy okazji jak będę w Warszawie spróbujemy to rozwiązać. 

No właśnie, on chyba jechał ostro w Maximie i nie zgłaszał problemów.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxima kupowałem dawno dawno temu, jeszcze w wersji 4.0. Jakiś czas temu uaktualniłem ją do wersji 5.07. To niestety jest ostatnia wersja którą obsługuje mój klucz :( 

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zabezpieczenie przed przypadkowym odkręceniem frontu kamery jest typowo "hamerykańskie", czyli porządna taśma klejąca, wszystko widać na foto. Gwarantuję, że dekiel jest nie do ruszenia.

 

WP_20161115_18_43_42_Rich.jpg

  • Like 1

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Borowy Misiek napisał:

Moje zabezpieczenie przed przypadkowym odkręceniem frontu kamery jest typowo "hamerykańskie", czyli porządna taśma klejąca, wszystko widać na foto. Gwarantuję, że dekiel jest nie do ruszenia.

Taśma klejąca to nie jest dobre rozwiązanie. Prędzej, czy później klej zacznie się "rozpaćkiwać" i zasyfi Ci obudowę. Oczywiście nie, że wypłynie, ale pod tą taśmą zrobi się sajgon, jak ją odkleisz. Dlatego też nie polecam niczego na stałe zaklejać taśmą.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz. Masz jakiś pomysł zastępczy zamiast taśmy na zabezpieczenie dekielka przed przypadkowym odkręceniem? Pytam bo też mnie ten temat interesuje. Myślę, że nie tylko mnie.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz pisząc taśma klejąca miał zapewne na myśli taśmę, którą wyprodukowali mali ludzie i jest dostępna we wszelkiego rodzaju sklepach i hurtowniach pod nazwą taśma izolacyjna w przedziale cenowym - 3 - 5 zł. Ale są - piszę z autopsji, taśmy izolacyjne, które nie odklejają się, nie pękają na mrozie czy nie rozmaziają i odklejają gdy mamy plusową temperaturkę. Gdy chcemy je usunąć nie zostawiają kleju :) 
Fakt - kosztują drożej 40 - 50 zł, ale warto taką rolkę sobie kupić, właśnie między innymi do tego celu jak i np. do ,,powiązania" naszych wiąch kabelków idących po setupie gdy nie posiadamy peszelka.
W Internecie mamy ich multum - polecam firmy 3M.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, może faktycznie taśma 3M nie zrobi sajgonu. Np produkty Tesa zostawiają sajgon (choć nie aż taki), a nie kosztują tych 5 zł, stąd moja opinia się nieco utwierdziła.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)