Skocz do zawartości

Wenus ?


4zyzz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ogolnie pierwszy raz szukam planety gołym okiem na niebie.. jestem bardzo początkujący , a więc czy to co oglądałem to Wenus ? Obiekt znajdował sie na południu i kierował sie na południowy-zachód , spostrzegłem go niedawno po zachodzie slońca , nie widać było prawie żadnych gwiazd tylko tą. Swiatło było bardzo intensywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, 4zyzz napisał:

 a więc czy to co oglądałem to Wenus ? Obiekt znajdował sie na południu i kierował sie na południowy-zachód , spostrzegłem go niedawno po zachodzie slońca , nie widać było prawie żadnych gwiazd tylko tą. Swiatło było bardzo intensywne.imageproxy.php?img=&key=264583d68bfbf12aimageproxy.php?img=&key=264583d68bfbf12a

Tak - jeśli to było niedawno i jeszcze jasno mogłeś widzieć nisko nad horyzontem Wenus na południowym zachodzie lub bardziej na południe Marsa.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około godziny 6:00 wypatruj na południowym wschodzie jasnej kulki naszego giganta Jowisza :) I to tyle gołym okiem.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie na niebie można dostrzec gołym okiem jeszcze Urana ale wymagany zasięg minimum lekko ponad 6 mag, więc raczej tylko poza miastem. Znajduje się on w gwiazdozbiorze Ryb i góruję na południku około 20.30, ponad 45 stopni nad horyzontem. Na Saturna i Merkurego trzeba będzie poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Damian P. napisał:

Obecnie na niebie można dostrzec gołym okiem jeszcze Urana ale wymagany zasięg minimum lekko ponad 6 mag, więc raczej tylko poza miastem.

Oprócz dobrego nieba, jeszcze jego znajomość i wprawnego oka... A Kolega napisał ,, ogolnie pierwszy raz szukam planety gołym okiem na niebie." Stąd o Uraniku nie wspomniałem :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Damian P. napisał:

Obecnie na niebie można dostrzec gołym okiem jeszcze Urana ale wymagany zasięg minimum lekko ponad 6 mag, więc raczej tylko poza miastem. Znajduje się on w gwiazdozbiorze Ryb i góruję na południku około 20.30, ponad 45 stopni nad horyzontem. Na Saturna i Merkurego trzeba będzie poczekać.

Poza miasto i tak trzeba wyjechać, żeby w ogóle ten gwiazdozbiór Ryb zobaczyć (w poniedizałek za miastem ledwie było widać, a znajomi chcieli Urana w teleskopie obejrzeć) ;). Więc w mieście nawet w teleskopie ciężki do znalezienia Uran cieżki do znalezienia bez GOTO. 

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Oprócz dobrego nieba, jeszcze jego znajomość i wprawnego oka..

To prawda, początkujący miałby spore wyzwanie.

18 minut temu, Charon_X napisał:

Poza miasto i tak trzeba wyjechać, żeby w ogóle ten gwiazdozbiór Ryb zobaczyć

 

2 godziny temu, Damian P. napisał:

wymagany zasięg minimum lekko ponad 6 mag, więc raczej tylko poza miastem.

Czyli wszystko się ze sobą zgadza. Poza miastem będą i Ryby Crazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a Mars? Jest jeszcze widoczny wieczorkiem, na południowym zachodzie. Coraz gorzej, ale wciąż wystarczająco jasny, żeby się wyróżnić.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MateuszW napisał:

Panowie, a Mars? Jest jeszcze widoczny wieczorkiem, na południowym zachodzie. Coraz gorzej, ale wciąż wystarczająco jasny, żeby się wyróżnić.

A o kim napisałem w swoim pierwszym poście ??? ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jacek E. napisał:

A o kim napisałem w swoim pierwszym poście ??? ;)

A jasne, zauważyłem tylko Wenus, Jowisza i Urana w waszych postach :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)