Skocz do zawartości

AstroLink 4.0 mini


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

42 minuty temu, jolo napisał:

 Nie będzie też FTDI do sterowania montażem, bo musiałbym mieć w środku hub USB. 

A nie można go wrzucić aby była alternatywa dla HUBowców ?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, jolo napisał:

Jest to jakiś pomysł, ale to raczej w pełnej wersji. W wersji mini nie będzie na to miejsca na pewno. 

Jak by go obrzezać .... nie wejdzie takie maleństwo ? http://www.tme.eu/pl/details/us232r-10-blk/moduly-ftdi/ftdi/us232r-10-bulk/?brutto=pl&gclid=CjwKEAiAyanCBRDkiO6M_rDroH0SJAAfZ4KL96HCkxR-C42_sGr8APfxlNkwulPIjKMPiOXJbKjN5xoCQajw_wcB

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, jeśli to będę robił to na czystym układzie FDTI który ma kilka milimetrów. To hub USB nie wejdzie do środka, a bez huba to nie ma sensu, bo muszę podzielić sygnał USB na AstroLinka i na FTDI (ups, wygadałem się z nową nazwą... :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:( Ale może z przewidzeniem dla HUBowców, kosztem jakiegoś (pomiar pobieranego prądu i dwóch napięć (wejściowe i regulowane) ), czy innego bajeranckiego zbędnego w amatorskim astrofoto bajeru..... Fajna nazwa a montażu nie połączę ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak... ale jak zrobie taki konwerter w wersji z wyjściem TTL dla montaży SW, to Twojego i tak nie podepniesz. A jak zrobię w wersji ze standardem napięć RS232, to z kolei montaży SW nie podepnie się bezpośrednio (jedynie z pośrednictwem pilota SynScan).

Dla posiadaczy montaży SW nie widzę potrzeby takiego konwertera, bo można kupić kabelek z konwerterem we wtyczce USB (jaki Zdzich pokazywał) i tylko na końcu dołożyć wtyczkę do montażu. Wygląda coś takiego po prostu jak wpięty do huba kabel USB, nie ma już więcej miejsca na ułatwienia :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jolo napisał:

 A jak zrobię w wersji ze standardem napięć RS232, to z kolei montaży SW nie podepnie się bezpośrednio (jedynie z pośrednictwem pilota SynScan).

I jak nie nakopać w miejsce gdzie się plecy kończą producentom za brak unifikacji..... 3:)

P.S. Celestrony i iOptrony tak można a SW nie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jolo napisał:

...ale SW możesz też bez pilota i większość wybiera taką opcję. Tylko wtedy musi tam być napięcie 5V. 

Nie wiem jak w iOptronie ale w Celestronie też można, tylko napięcie musi być 12V.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na temat huba USB ja ostatnio spotkałem się z układem, który musiałem wymienić w swoim hubie USB. Jest to scalak FE1.1s używany w sporej ilości hubów USB. Układ jest bardzo tani (około 2.76$ za  5szt. + freeShipping u Chinoli), jest w obudowie SMD i wymaga minimalnej ilości elementów peryferyjnych. Jako ciekawostka:

Fe11s.jpg

  • Like 4

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.12.2016 at 12:58, jolo napisał:

O, wygląda obiecująco i poczciwie. A cena zachęca do eksperymentów... :)

 

Dominik, a używasz tego huba z tym układem w Twoim astrozestawie? Wszystko działa bez problemów? 

Przepraszam Łukaszu, bo nie doczytałem że zadałeś pytanie. Ja mam osobny hub USB firmy LogiLink ale zasilany jest  z gniazda  Astrohuba. W tym hubie siedzi właśnie wspomniany przeze mnie chip.

Musiałem go jednak wymienić ponieważ podczas testów biurkowych zrobiłem zwarcie na jednym z gniazd.

Wymiana była w sumie banalna a warunkiem powodzenia jest posiadanie odpowiednich narzędzi. Zacząłem od podgrzania starego scalaka, potem wyczyściłem styki plecionką rozlutowniczą, dalej dużo pasty lutowniczej i grot z mikrofalą. 10 minut strachu ale działa bez zarzutu Crazy

Jeżeli chcesz to chyba mam jeszcze jeden taki układ, więc mogę Ci go oddać na testy :)

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, odlutowywanie układów w takim rastrze to chyba niezłe wyzwanie - jeszcze tego nie przerabiałem :) Mam taki sam hub USB w pudełku to sobie sprawdzę co w nim siedzi i jak jest połączone. I może jednak wpakuję taki scalak do AstroLinka nowego, ale nie tego w wersji mini, a ta powstanie najpierw, więc jeszcze trochę czasu minie. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu namysłach i pomysłach przedstawiam najbardziej prawdopodobny zestaw funkcjonalności w projektowanych urządzeniach AstroLink 4.0 i 4.0 mini. Przy czym najpierw powstaje wersja mini. Tak że można będzie zawczasu sobie zaplanować swoje wymagania i dobrać / poczekać na odpowiednią wersję. 

Parametr

 

AstroHub 3.0

 

AstroLink 4.0 mini

 

AstroLink 4.0

 

Wyjścia DC

4 wyjścia

4 włączane

Max obciążenie 5A

3 wyjścia, w tym

2 włączane

Max obciążenie 5A

4 wyjścia

4 włączane

Max obciążenie 5A

Osobny pomiar prądu na wyjściu nr 4

Wyjścia PWM

4 wyjścia

Max obciążenie 3A

3 wyjścia

Max obciążenie 4A

4 wyjścia

Max obciążenie 4A

Wyjścia na silniki krokowe

2 wyjścia DB9

Max obciążenie 0.6A

Silniki bipolarne i unipolarne (Robofocus)

 

 

1 wyjście DB9

Max obciążenie 1.5A

Silniki bipolarne i unipolarne (Robofocus)

2 wyjścia DB9

Max obciążenie 1.5A

Silniki bipolarne i unipolarne (Robofocus)

Możliwość dołożenia modułu sterowania mikrokrokowego

Wyjścia na silniki DC (motofocus SW)

1 wyjście RJ

Max obciążenie 0.6A

1 wyjście RJ

Max obciążenie 1.5A

1 wyjście RJ

Max obciążenie 1.5A

Dodatkowe wyjścia napięciowe

1 wyjście regulowane 3-10V / 2A

1 wyjście 5V / 2A

1 wyjście regulowane 3-10V / 3A

 

 

1 wyjście regulowane 3-10V / 3A

1 wyjście 5V / 1A 1)

Napięcie zasilania

11-14V DC

11-14V DC

11-14V DC

Maksymalny prąd pobierany przez wszystkie peryferia

12A

10A

15A

Pomiar prądu

Prąd całkowity

Prąd całkowity

Prąd całkowity

Prąd pobierany przez wyjście DC nr 4

Wymiary

185x136x40mm

147x92x36mm

185x136x40mm

Pomiar napięcia

Napięcie wejściowe

Napięcie regulowane

Napięcie wejściowe

Napięcie regulowane

Napięcie wejściowe

Napięcie regulowane

Napięcie 5V

Pomiar pobranej energii

Tak, Wh i Ah

Tak, Wh i Ah

Tak, Wh i Ah

Podłączenie do komputera

Port USB B (Arduino)

Port USB B, wbudowany konwerter FT232RL

Port USB B, wbudowany konwerter FT232RL

Możliwość podłączenia sterowania ręcznego

tak

tak

tak

Możliwość podłączenia sterowania pilotem

Nie

nie

tak

Pomiar temperatury i wilgotności

2 wejścia na czujniki DHT22

1 wejście na czujnik DS1820

 

 

1 wejście na czujnik DHT22

1 wejście na czujnik DS1820

2 wejścia na czujniki DHT22

1 wejście na czujnik DS1820

1 wewnętrzny czujnik temperatury

Sygnalizator dźwiękowy

Tak, konfigurowalny

Tak, konfigurowalny

Tak, konfigurowalny

Wyświetlacz LCD

Możliwość podłączenia LDC 4x20

Brak możliwości podłączenia

Wbudowany TFT 320x240px kolor

Moduł GPS

Możliwość podłączenia

Brak możliwości podłączenia

Wbudowany uBlox NEO-6M

Hub USB

Brak

Brak

Wbudowany, wyjścia 3 porty USB 2.0 A

Możliwość podłączenia dodatkowych modułów

Wyprowadzone złącza portu szeregowego oraz magistrali I2C. Możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń takich jak:

?         Dodatkowe wejścia / wyjścia sterujące

?         Miernik temperatury nieba MLX

 

 

Brak możliwości podłączenia

Wyprowadzone złącza portu szeregowego oraz magistrali I2C. Możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń takich jak:

?         Dodatkowe wejścia / wyjścia sterujące

?         Miernik temperatury nieba MLX

?         Sterowanie bezprzewodowe BlueTooth

?         Inne w opracowaniu

 

1) wyjście 5V DC jest współdzielone z zasilaniem huba USB i dodatkowymi modułami. Maksymalna obciążalność zależeć będzie od ilości podłączonych modułów i urządzeń

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może dodałbyś do tabelki kolumnę z opisem AH? Nie znam pełnej konfiguracji na pamięć a tak to byłoby w jednym miejscu wszystko, ułatwiłoby np namysły czy przesiąść się z AH na AL mini :) Dobrze by też było jakbyś mógł określić wagę urządzeń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanka odnośnie AstroLinka 4.0.
1. Czy wewn. czujnik temp. to DHT22 ?
2. Czy moduł do sterowania mikrokowego to A4988 (max 1/16 kroku) lub DRV8825 (max 1/32 kroku) ? I czy będzie go można zastosować do każdego z dwóch focuserów ? 
3. Zakładam że bez dodatkowego modułu będzie sterowanie 1/2 kroku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie, ten wewnętrzny to będzie tylko miniaturowy czujnik temperatury. Będzie umieszczony w pobliżu elementów mocy i będzie śledził ich pracę. Taki pomiar wilgotności w środku obudowy w której wydziela się ciepło chyba nie byłby zbyt miarodajny. 
2. Będzie możliwość podłączenia zarówno A4988 jak i DRV8825 i wybrania potem jednej z trzech opcji rozdzielczości (choć raczej stawiam na ten ostatni). To będą osobne moduły podłączane do gniazdek DB9. I tak, będzie można to wpiąć do obu gniazd focuserów.
3. Dokładnie, bez modułu będzie tak jak teraz - 1/2 kroku. 

Ale to jeszcze nie są zupełnie pewne finalne parametry, choć na pewno na ich podstawie powstają prototypy i do nich będę dążył.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie czytam i czytam - przegapiłem poprzednie wersje od PreAlfa 1.0 do samego focusera (qrde to już 3 lata minęły)

 

mam tylko pytanko jedno - czy silniczek który "ładzia" w wersji 1.0 (na RJ45) będzie można wpiąć wtyczkę do wersji 4.0 i poleci czy jakieś machlojki będę musiał uskuteczniać ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pewnie prace na urządzeniem już dalece zaawansowane. Jednak skoro ma być hub USB, to czy dałoby się jeszcze uwzględnić możliwość resetowania portów USB w razie zawieszenia urządzenia. Na Astropolis (Szybka pomoc : Zdalne resetowanie USB) opisałem ten problem, wywiązała się dyskusja, że jest możliwość zrobienia takiego modułu resetującego. Byłoby to duże ułatwienie przy zdalnym zarządzaniu setupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Gayos napisał:

 Teraz posypią się na rynku wtórnym AstroHuby V 3.0

Jaskółka ;)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11621-sprzedam-astrohub-30/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak będzie hub Usb, bardzo dobry kierunek:)

Rzeczywiście, funkcja resetowania usb przydałaby się, dotychczas przy "wieszaniu" włączałem i wyłączałem urządzenie w menadżerze urządzeń, ale było to trochę uciążliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)