Skocz do zawartości

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900


Ann_S

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Planuję zakupić swój pierwszy teleskop (przedział cenowy 500-1100 zł). Zastanawiam się nad Teleskope Sky-Watchera Synta R-90/900 i w związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy uważacie to za dobry wybór i czy możecie polecić ewentualnie jakiś inny model?

2. Lepszy montaż AZ3 czy EQ-3-2? Obserwacje będą obywać się z balkonu, podwórka albo miejsca wymienionego w pytaniu nr 3

3. Czy jeśli mam duże okna pod skosem, to mogę otworzywszy okno obserwować niebo? (okno mogę obracać o 180 stopni)? To pytanie może wydać się głupie, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie.

Liczę na pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz niebo, tzn mieszkasz na wsi, pod miastem, w mieście? Jaka jest wielkość balkonu i w jakim kierunku jest widok z balkonu? Jakie obiekty Cię interesują?

Sam zaczynałem od wymienionego przez Ciebie modelu dysponując budżetem 500zł. Warto rozglądać się na giełdzie za używanym sprzętem (chyba że musi być nowy) wtedy w tej cenie można trafić naprawdę porządny sprzęt.  

Dla początkującego montaż azymutalny jest bardziej intuicyjny. 
Przez okno można obserwować jednak nie warto tego robić, prądy ciepłego powietrza z domu skutecznie zdegradują dawane obrazy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w dużym mieście, ale raczej na obrzeżach, warunki podmiejskie. Z balkonu widok na zachód. Interesują mnie głównie mgławice oraz planety. Balkon jest raczej dość duży 2x4 o ile się nie mylę. Jeśli chodzi o używany sprzęt, to na jakich konkretnie stronach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największa giełda jest tu: http://astromaniak.pl/viewforum.php?f=31&sid=2aff5ea7586ad5fa682e14f190c75176

Do mgławic lepiej udać się poza miasto. Nawet w warunkach podmiejskich będzie to tylko namiastka tego co da ciemne pozamiejskie niebo. 
Jak się ma sprawa z mobilnością sprzętu, czy gabaryty mają znaczenie? Jak na balkon to raczej coś na trójnogu (nie ma wtedy problemu z balustradą) , jeśli natomiast głównie na podwórko to może warto pomyśleć o teleskopie na montażu dobsona? 

Jeśli jest możliwość to warto też podjechać do jakiegoś posiadacza takiego sprzętu i zobaczyć na własne oczy jak to wygląda, posłuchać "z czym to się je". A jeszcze lepiej jak można spojrzeć też w niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości podjechania do nikogo niestety nie mam. Wolałaby, dość mobilny model, bo wycieczki na tereny pozamiejskie też planowałam. Myślałam też o http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=1573&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-102/500_AZ-3_(BK1025AZ3)

to już nieco wyższa półka cenowa i zastawawiam się, czy warto zainwestować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)