Skocz do zawartości

Wenus 2016/2017


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

No to ja zacznę. Rozpoczyna się sezon na Wenus który potrwa tak mniej więcej do początku marca 2017 :) Także zachęcam do fotografowania.

Ja dzisiaj próbowałem ale przy wysokości 10 stopni nad horyzontem to dość karkołomne zadanie (dopiero po 16 miałem trochę pogody). Ale teraz z każdym dniem warunki obserwacyjne będą coraz lepsze.

D-K 210/3570 (IR742 + RGB ) + ASI120MM. Faza Wenus 69% a rozmiar kątowy to około 17 sekund.

venus 28.11 17arcsec 69% copy.jpg

Czekam na wrattena 47 i w najbliższych dniach będę go próbował połączyć z BG39 żeby uzyskać UV.

Zobaczymy co tego wyjdzie :)

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez lornetkę dzisiaj ją podziwiałem i Marsika. Kłuła w ślepia jak Munio w pełni. Ale musiałem się o ścianę zapierać takie wietrzycho - Ładna :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Lukasz83 napisał:

Coś tam widać w paśmie UV

Pięknie, dla mnie klasa !! :) ..właśnie kombinuje kupić filtry (substytuty) żeby móc przynajmniej zbliżyć się do takich efektów. Jedno pytanie o substytutu filtrów.

Porównanie twojego sprzętu z moją koncepcją (Zielone filtry już mam)

Kompozycja IR, IR+UV, UV (jako RGB)
IR - 742nm [Astronomik Pro Planet 742] 
UV - Wratten #47+ BG39  [GSO Fioletowy #47 + UV/IR Cut Baader (Luminacyjny)] - 

Z tego wynika że jeśli dokupię GSO Fioletowy to czy już moge zrobić podbną kombinacje ?

Będę ogromnie wdzięczny za poradę czy mój tok myślenia ma jakikolwiek sens :)

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, piotrando1 napisał:

 

IR - 742nm [Astronomik Pro Planet 742] 
UV - Wratten #47+ BG39  [GSO Fioletowy #47 + UV/IR Cut Baader (Luminacyjny)] - 

Astronomik 742 jak najbardziej :) Sam takiego używam.

Do UV potrzeba tak jak napisałeś Fioletowego Wrattena #47 (może być GSO) i fitra IR Cut.

Ale z IR-Cut jest największy problem. Jak słusznie napisałeś filtr luminancji to UV/Ir Cut - czyli wytnie Ci też całe UV na którym nam zależy. Dlatego też trzeba zastosować filtr który wycina tylko podczerwień. W moim wypadku był to filtr przemysłowy BG39 który puszcza UV i wywala tylko podczerwień.

Do nabycia w UK:

http://www.uqgoptics.com/catalogue/Filters/SCHOTT_SHORTPASS_FILTERS.aspx

Wratten #47 oprócz UV i niebieskiego puszcza też podczerwień. Jak jej nie wytniemy to wszystko będzie rozmazane i można zapomnieć o szczegółach chmur. Poniżej charakterystyki filtrów dla zobrazowania o czym piszę:

materials_schott_BG39_1.gif

FW47.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wziąć ten o średnicy 25mm i grubości 1mm (im cieniej tym lepiej bo lepsza transmisja)

Zerknij jakie tam mają ceny przesyłek bo z tego co pamiętam to były bardzo wysokie. Ja się dogadałem z kolegą który przywiózł mi go podczas wizyty w PL :) Ewentualnie inną opcją są zakupy w 3-4 osoby i podział kosztów przesyłki.

Jak już będziesz miał ten filterek (to jest samo szkiełko) to można go wsadzić w oprawę od filtra księżycowego Sky-Watcher (koniecznie ten, nie inny):

http://deltaoptical.pl/filtr-ksiezycowy-sky-watcher-125,d820.html

lub "zestackować" wewnątrz oryginalnego filtra GSO - ja właśnie tak zrobiłem :) Wykręcasz kontrę, robisz dystans z jakiegoś sztywnego materiału, wkładasz ten mały filtr BG39 i dokręcasz pierścień z podkładką :)

page.jpg

PS: Żeby nie było :) Całą powyższą wiedzę zdobyłem dzięki Piotrkowi ( @riklaunim ) i jego blogom oraz pomocy indywidualnej, za co serdecznie mu teraz dziękuję :D

http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/filtry-przemyslowe-w-astrofotografii-planetarnej/

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jolo napisał:

Ekstra wyszło! Ale myślę, że to też warunki - przynajmniej u mnie seeing jest rewelacyjny dziś. 

Dzięki! Masz rację, seeing dzisiaj był wyśmienity jak na tak niską wysokość planety.

9 minut temu, piotrando1 napisał:

Kiedy bedzie najlepszy czas do obserwacji Wenus. Sprawdzalem sobie w Stellarium ale chyba coś mam zle ustawione bo mi pokazuje wenus juz na lini horyzontu kiedy powinna być jeszcze nad nim.

 

Obecnie planeta góruje około godziny 14:50 na wysokości 17 stopni. Najlepszy moment na kręcenie avi to czas 30 minut przed i po tej godzinie.

Będzie się podnosić o około 2 stopnie na tydzień do około końca stycznia (mniej więcej) a czas górowania będzie się przesuwał w okolice godziny 15-15:30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Świeciła mi dziś w oczy jak wracałem do domu. Dzieciaki z tyłu się kłóciły czy to Wenus (Kryśka - ona ma pojęcie o astro) czy może Jowisz (Wojtek - jeszcze nie ma za wielkiego pojęcia :) ) . A masz może złożone samo UV? Chłodzisz ASI przy avikowaniu?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus z wczoraj.

Niestety seeing na poziomie 2/10 i temperatura -19C i pas mlecznych chmur rozciągnietych jak mgła na niebie. Niebo wydaje się wtedy bezchmurne. Moj teleskop rozkolimowal sie przy tej temperaturze i nic nie bylem w stanie zobaczyć. Jednak chciałem bardzo przetestować nowe filtry i łudziłem się że zobaczę chmury na wenus. Coś tam widać ale niewiele.

Sekwencja RGB jako IR, IR+UV, UV

MAK150 + ASI120mc

 

 

Wenus RGB 08012017.jpg

  • Like 4

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dopisuje więc Wenus nagrywam codziennie. Tym razem wynik wczorajszej sesji.

Seeing był koszmarny. Dużo gorszy niż w poniedziałek. Dlatego kręciłem tylko na ogniskowej 1800mm i potem drizzlowałem podczas obróbki.

Venus 09_01_2017 copy.jpg

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)