Skocz do zawartości

Nie ma śrub do kolimacji zwierciadła


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem teleskop newton sky watcher diskowery 150/750 z gooto i zauwarzyłem że nie ma śrub do kolimacji zwierciadła głównego z tyłu teleskopu ,tylko te po bokach aby wyjąć zwierciadło,czy ktoś może mi odpowiedzieć jak skolimować ten teleskop i czemu nie ma tam śrub??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marek i ilonka napisał:

Tu jest inaczej? tył jest bez śrób nie mogę wrzucić zdjęcia bo coś jest nie tak ? 

Musi być fotografia z rozszerzeniem JPG lub PNG.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż to nowościa ;) SW serii Star Discovery - może to skolimowane na amen i masz problem z głowy z kolimacją :) - A próbowałeś zdjąć ten dekielek z tyłu ?????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję to ten teleskop faktycznie nie ma kolimacji lustra głównego. Można kolimować jedynie lustro wtórne. Dodatkowo z tego co wiem cała rurka jest z plastiku. 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, szdom1 napisał:

Z tego co się orientuję to ten teleskop faktycznie nie ma kolimacji lustra głównego. Można kolimować jedynie lustro wtórne. Dodatkowo z tego co wiem cała rurka jest z plastiku. 

Jednym słowem - teleskop nie nadaje się do użytku. Co za strzał w kolano ze strony SW...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, BlackPitchPL napisał:

Mnie bardziej interesuje dlaczego nie było pytania przed zakupem a jest po. Jak głosi przysłowie mądry Polak po . . .

Wysłane z mojego HTC One X przy użyciu Tapatalka

Przed zakupem nie zdajesz sobie sprawy z wielu rzeczy. Problemy przychodzą wraz z użytkowaniem. Każdy tak ma. Sam moge podać wiele przykładów u siebie, gdy coś kupiłem, a "mogłem zapytać na forum" i by nie było problemu :)

  • Like 3

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MateuszW napisał:

Jednym słowem - teleskop nie nadaje się do użytku. Co za strzał w kolano ze strony SW...

No tak nie można napisać jeśli chodzi o pierwsze zdanie.... Może jest zrobiona - jakoś, kolimacja na sztywno z tak ustawionym lustrem aby można było lustrzankę podpiąć i okular wetknąć.......
Kolega jeszcze nie spoglądał przez to nowe cudo techniki SW, może jest wszystko OK i tak będzie....
Jeśli nie to rzeczywiście strzał w kolano i proponuję pilnować terminu ewentualnego zwrotu towaru.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, wessel napisał:

 

Marek, możesz mi zdradzić gdzie nabyłeś ten teleskop?

I Delta i Teleskopy to sprzedają - nowa seria ,,Star Discovery"

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przerażają mnie Wasze komentarze w temacie tego sprzętu :-(

Kupiłem wersję 130/650 z GoTo po przeczytaniu rożnych informacji i wydawało się to dobrym wyborem na początek z planem kupna czegoś większego jak się wkręcę w temat.

Teraz czytam, że to pomyłka i najlepiej zwrócić (po czasie).

Czy możecie bardziej merytorycznie napisać co jest nie tak z tym sprzętem? Czy wciąż jest szansa, że ten teleskop mnie nie zniechęci?

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż może być bardziej merytorycznego od tego co jest napisane powyżej?

1. Brak kolimacji - rzecz podstawowa w teleskopach zwierciadlanych. Każde lustro jest inne, każde mocowanie jest inne - mówimy tu o ulamkach milimetra które w optyce maja kapitalne znaczenie.

2. Plastikowy tubus teleskopu - jeśli nie jest wykonany z najwyższej jakości materiałów wzmocnionych ( włókno szklane lub węglowe) to jest potencjalnym żródłem ugięć .

3. Cela główna z tworzyw sztucznych- nie wypowiadam się, ale to niespotykane rozwiązanie.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jest to merytoryczne. Po prostu trudno mi uwierzyć, że firma Skywatcher wyprodukowała coś, co z podstawowych względów jest tak słabe, a wręcz 'bezużyteczne'. Nie znalazłem nigdzie negatywnych opinii o firmie, a powyższe komentarze brzmią tak, jakby SW nabijało klientów w przysłowiową butelkę :-(

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony, przy obserwacjach wizualnych nie jest wymagana perfekcyjna kolimacja... By widzieć, że coś jest nie tak z gwiazdami, telep musi być już naprawdę mocno rozkolimowany. Więcej wad wprowadzają tanie okulary w światłosilnym niutku. ;) Co innego w astrofoto, ale to już nie moja branża.  Ja bym nie panikowal, tylko zobaczył jak to rozwiązanie sprawdza się w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, filipf napisał:

Czy możecie bardziej merytorycznie napisać co jest nie tak z tym sprzętem? Czy wciąż jest szansa, że ten teleskop mnie nie zniechęci?

Kolimacja teleskopów zwierciadlanych (choć refraktorów również) to podstawa uzyskiwania dobrych - ostrych obrazów oglądanych obiektów (choć na obraz mają wpływ również czynniki zaświetlenia czy tzw. kryształowo czystego nieba).
Jeśli teleskop został skolimowany poprawnie i zabezpieczony ,,jakoś" przed rozkolimowaniem fabrycznie to może....
Jednak trzeba wziąć pod uwagę to co napisał Kolega Wessel - jakość materiałów, z których został wykonany... co to za plastik - tworzywo ??? Jak ono będzie reagowało na zmiany temperatury w czasie obserwacji czy fotografowania, czy jest odpowiednio sztywne i czy przy wetknięciu cięższych okularów czy podpięciu lustrzanki nie będzie ugięć ??? A to ma bardzo duży wpływ na obrazy niestety.
Kurczak Ludziska kochane - przeca tu raczej dostajecie odpowiedź na niemal wszystkie swoje pytania. Odpowiadają ludzie, którzy z niejednym teleskopem mieli do czynienia.. Czemu kupujecie na podstawie grubo podkreślonych przez sprzedawcę zdań - ,,świetny sprzęt do wszystkiego" ???? Czemu kupujecie i wydajecie pieniążki na coś nowego nie sprawdzonego, gdzie nigdzie niema o nim recenzji użytkowników ???
Może się sprawdzi ale to trzeba sprawdzenia organoleptycznego niestety.

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Charon_X napisał:

Kupiłeś przez internet ? Zawsze możesz zwrócić - masz 14 dni na odstąpienie od umowy.

Adrian - Czy przez Internet czy face to face zawsze można od umowy odstąpić, tu jest inna sprawa - kupowanie niewiadomego... Ale może jak napisał Lukost - wyważamy otwarte drzwi i sprzęt będzie w miarę dobre skolimowany i co ważne kolimacja będzie trzymała. Wszysto pokażą pierwsze obserwacje - oby nastąpiły jak najszybciej.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba z tego co widzę ,,,, i po dotyku to jest jakiś metal bo ma charakterystyczndźwięk!!

 

!!Dzwoniłem do deltaoptical do serwisu .to odpowiedzieli że z tymi teleskopami jeszcze nie mieli doczynienia ale jeśli chodzi o kolimację to ustawia się tylko z przodu tuby,i dostałem śrubokręt i kluczyk imbusowy...ciekawe jak będe chciał wyczyścić zwierciadło i włoże go z powrotem ?? na razie bez paniki może akurat nie jest to zły teleskop zobacze po czasie a tak na marginesie firma orion    

Teleskop Orion StarSeeker IV Newton 150 mm GoTo (#13161)
 

podobny model z goto,, te same parametry  ale droższy  więcej kosztuje  choć nie wiem dla czego taka różnica .....tych śrub też niema patrzyłem na yutube !,,! a kupiłem go w chorzowie teleskopy pl...byłem osobiście. nie wygląda źle, kosztował 1800 zł a w delta optical kosztuje 2200 jest różnica... za to dokupiłem okular 6mm barlow 2× i filtr księżycowy i jeszcze mi zostało,,,nie był wystawiony mieli 1 egzemplarz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)