Skocz do zawartości

Obserwacje w okolicach Warszawy


filipf

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, ja jestem niemal zupełnie świeży; chętnie dołączyłbym do jakichś podwarszawskich obserwacji, żeby podejrzeć sprzęt i się czegoś nauczyć. Ktoś coś planuje w ten weekend? Mogę zaoferować transport minisuvem.

pozdrawiam,
Darek

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej, a czy ktoś byłby chętny przyłączyć się do mnie?

Jestem początkującym astronomem i jako sprzęt mam lornetkę Celestron Skymaster 15x70 + statyw. Pierwszą obserwację astronomiczną zaliczyłem w miejscowości Granica niedaleko Kampinosu. Co prawda nad horyzontem wali łuna znad Kampinosu, ale gwiazdozbiór Oriona widać całkiem dobrze. Tam, gdzie byłem, jest wybudowana wieża obserwacyjna, co prawda położona nad bagnami, ale widok na południową stronę jest nienajgorszy. Mam auto, więc nie ma problemu z transportem - aczkolwiek do bagażnika teleskop na montażu Dobsona raczej nie wejdzie...

Jak znacie lepsze miejscówki w okolicach Warszawy (tam, gdzie bez problemu można zwykłym samochodem osobowym (nie terenowym) wjechać), to dajcie znać.

Co do dni tygodnia, to planowałbym wyjazdy bliżej weekendu...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Sochaczewie (jestem też czasem w okolicach Dęblina) i chyba będę mógł pożyczyć auto. Narazie nikogo nie znalazłem chętnego z okolic więc też nie znam dobrej miejscówki. Skąd jesteś ? Bo z map LP można by wybrać jakieś fajne ciemne miejsce. Nie chce krakać ale palnuje za tydzień zakup dużego Newtona. Teraz będę w domu i może zabrał bym ze sobą ED 80 ale nie mam narazie do niego montażu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol_C napisał:

Mieszkam w Sochaczewie (jestem też czasem w okolicach Dęblina) i chyba będę mógł pożyczyć auto. Narazie nikogo nie znalazłem chętnego z okolic więc też nie znam dobrej miejscówki. Skąd jesteś ? Bo z map LP można by wybrać jakieś fajne ciemne miejsce. Nie chce krakać ale palnuje za tydzień zakup dużego Newtona. Teraz będę w domu i może zabrał bym ze sobą ED 80 ale nie mam narazie do niego montażu.

 

Karol, co prawda przeprowadziłem się do Ożarowa Mazowieckiego, ale pochodzę z Sochaczewa i tam nadal trzymam swój większy teleskop. Mam jednego kompana (@Radek:)) i na obserwacje jeździmy kilka razy w roku na miejscówkę w Jasieńcu, gmina Rybno. Dysponujemy newtonami 8 i 10". Przyzwoite niebo jest też na północ od Sochaczewa, w okolicach Tułowic, gdzie po północy wyłączane są latarnie, ale tam nie znam żadnej bezpiecznej miejscówki. Krótko mówiąc chętnie powiększymy nasze grono :) Jaki sprzęt planujesz kupić?

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, daniel.s napisał:

Karol, co prawda przeprowadziłem się do Ożarowa Mazowieckiego, ale pochodzę z Sochaczewa i tam nadal trzymam swój większy teleskop. Mam jednego kompana (@Radek:)) i na obserwacje jeździmy kilka razy w roku na miejscówkę w Jasieńcu, gmina Rybno. Dysponujemy newtonami 8 i 10". Przyzwoite niebo jest też na północ od Sochaczewa, w okolicach Tułowic, gdzie po północy wyłączane są latarnie, ale tam nie znam żadnej bezpiecznej miejscówki. Krótko mówiąc chętnie powiększymy nasze grono :) Jaki sprzęt planujesz kupić?

Szukam kogoś od pół roku na obserwacje więc cieszę się, że ktoś się zgłosił i ma ochotę na spotkanie. 

Ja mogę zarwać jedną, może w porywach dwie noce w tygodniu więc jak coś to ja chętny zawsze. Planuję zakup SW Flex 14" ale cicho sza bo to nie jest pewne. Jeśli byśmy się spotykali w miarę często to zostawie go w mieście a dodatkowo mogę przywieźć N 8" f/5 i ED 80. Tylko do ED brakuje monta ale chyba kupię EQ 3-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

no ja to mam właściwie możliwość obserwacji jedynie w weekendy , więc ciężko utrafić w pogodę i żeby jeszcze Łysego nie było, ale te kilka razy w roku zawsze się uda wyskoczyć :) I spojrzeć przez 14" też by było ciekawie :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odświeżam temat :) Za tydzień-dwa, jak się łysy skurczy, wybieram się w okolice Broka. To ostatnie chwile żeby złapać nieco zimowego nieba. Jacyś  chętni?

 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak będzie z pogodą. Co do Łysego to już w przyszły weekend wstaje na tyle późno, że można posiedzieć trochę dłużej :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2018 o 13:33, daniel.s napisał:

Karol, co prawda przeprowadziłem się do Ożarowa Mazowieckiego, ale pochodzę z Sochaczewa i tam nadal trzymam swój większy teleskop. Mam jednego kompana (@Radek:)) i na obserwacje jeździmy kilka razy w roku na miejscówkę w Jasieńcu, gmina Rybno. Dysponujemy newtonami 8 i 10". Przyzwoite niebo jest też na północ od Sochaczewa, w okolicach Tułowic, gdzie po północy wyłączane są latarnie, ale tam nie znam żadnej bezpiecznej miejscówki. Krótko mówiąc chętnie powiększymy nasze grono :) Jaki sprzęt planujesz kupić?

Hey ja jestem z Pruszkowa, a miejacówke w Granicy znam dobrze wiec może jakiś wspólny wypad ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2018 o 11:46, astrobonq napisał:

Zobaczymy jak będzie z pogodą. Co do Łysego to już w przyszły weekend wstaje na tyle późno, że można posiedzieć trochę dłużej :)

Patrząc na pogodę raczej nic z tego nie będzie...

SW 120/600

AZ Nord

DOT 8X42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nord napisał:

Patrząc na pogodę raczej nic z tego nie będzie...

Ociepliło się, ziemia puszcza wilgoć to i chmurewki się zleciały. Znając życie rozpogodzi się na pełnię :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu Friday, March 02, 2018 o 13:55, Ewrc napisał:

Hey ja jestem z Pruszkowa, a miejacówke w Granicy znam dobrze wiec może jakiś wspólny wypad ?:)

Cześć gdzie dokładnie jest ta miejscówka? Może bym tam zawitał ze swoją lornetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2018 o 17:20, AdrianX napisał:

Cześć gdzie dokładnie jest ta miejscówka? Może bym tam zawitał ze swoją lornetką.

https://www.google.pl/search?q=granica+kampinos&oq=granica&aqs=chrome.1.69i57j35i39j0j5.2304j0j7&client=ms-android-htc&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8 dokładnie chodzi o parking przy lesie fajne bezpieczne miejsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Nord napisał:

W weekend spadnie temperatura to może i niebo się oczyści.  Ktoś chętny na obserwacje jeśli pogoda pozwoli?

Operacja Brok wciąż aktualna :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tam nie byłem. Na google earth obiecująco wygląda ul. Leśna między Udrzynem  a Udrzynkiem.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Karol_C napisał:

A na południe od Warszawy nie jedzie ktoś ? 

Mi się opłaca jeździć na południe tylko na krótkie wypady tak do 30-40km od Warszawy. Jak dalej to już lepiej na wschód. Lepsze niebo i lepszy dojazd jest :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie byłem tam nigdy ale ponoć jest lepiej niż tam gdzie ja byłem, czyli Urszulin (51° 41? 51? N 22° 06? 28? E). Tak stwierdziła jedna osoba, która była tu i tu. 

Może być tu np. 51° 53? 07? N 22° 04? 08? E O ile wieś gasi światła to może być super. Ale jeszcze się pomyśli. Jeśli pogoda będzie to i coś się zrobi. Chyba, że nikt chętny nie będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)