Skocz do zawartości

Obserwacje w okolicach Warszawy


filipf

Rekomendowane odpowiedzi

To może okolice Wilgi? Byłoby dla każdego najbliżej a wg mapy LP niebo porównywalne do miejscówki, o której pisaliście.

Np w okolicy tych współrzędnych 51° 50? 31? N 21° 28? 22? E można by poszukać.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, astrobonq napisał:

To może okolice Wilgi? Byłoby dla każdego najbliżej a wg mapy LP niebo porównywalne do miejscówki, o której pisaliście.

Np w okolicy tych współrzędnych 51° 50? 31? N 21° 28? 22? E można by poszukać.

Jak najbardziej. Tylko chętna też jest osoba z Łukowa na 80%. 

Jeszcze nie wiem tylko czy auto będę miał. Ale raczej tak.

PS. Ma ktoś coś klasy EQ5 by powiesić 8" f/5 ? Nie dam rady raczej zabrać jedenej osoby, 14", 8" i EDka z montażami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkanie się udało, poobserwowaliśmy trochę klasyków pod ciemnym niebem.

M13 ładnie rozbita, M51 pokazała zarysy ramion a w M104 majaczył ciemny pas pyłowy.

Do dyspozycji była lornetka Nikona 10x50, refraktor 120/600 na AZ4 i Synta10.

Pozdrawiam uczestników :)

 

  • Like 3

SW 120/600

AZ Nord

DOT 8X42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pełnia się dzieje :)

Za tydzień odpadam, ale za dwa trzeba popaczać. To może być jedna z ostatnich okazji na galaktyki przed latem.

 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugiej połowie maja muszę przetestować nowy sprzęt. Interesuje mnie mniejscówka w min. niebieskim LP do 100 km od Wawki. Jeśli ktoś zna odpowiednie miejsce (minimum 1 km od najbliższych zabudowań i minimum szans na nieplanowaną wizytę lokalsów) proszę o info. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, astrobonq napisał:

Pełnia się dzieje :)

Za tydzień odpadam, ale za dwa trzeba popaczać. To może być jedna z ostatnich okazji na galaktyki przed latem.

 

Jak najbardziej :)

 

 

ExSniperEx

Więc zapraszam, ostatnio z Michałem (astrobonq ) obserwowaliśmy w okolicach miejscowości Dobre z niezłym skutkiem :)

SW 120/600

AZ Nord

DOT 8X42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ExSniperEx napisał:

Trochę za blisko Wawki. Według mapy LP to na żółtym jest.

Mapy sobie a rzeczywistość sobie. Ta miejscówka jest na prawdę dobra. Zero świateł w zasięgu wzroku, droga mleczna wyraźna już na 20-30* i tylko jedna niezbyt silna łuna na płn-zach.

Można oczywiście poszukać czegoś dalej na wschód, ale w promieniu 100km od Wawy dużo lepszego nieba nie będzie.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astrobonq napisał:

Mapy sobie a rzeczywistość sobie. Ta miejscówka jest na prawdę dobra. Zero świateł w zasięgu wzroku, droga mleczna wyraźna już na 20-30* i tylko jedna niezbyt silna łuna na płn-zach.

Można oczywiście poszukać czegoś dalej na wschód, ale w promieniu 100km od Wawy dużo lepszego nieba nie będzie.

W sumie można spróbować. Z powodu wyjazdu mogę dopiero 18 lub 19 maja podjechać. BTW autem z niskim podwoziem dojadę na miejsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ExSniperEx napisał:

BTW autem z niskim podwoziem dojadę na miejsce?

Bez problemu, prawie do końca jest asfalt :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do miejscówki to pewna jest za Siemiatyczami:

 

Link

Totalnie odizolowana od ludzi miejscówka, nieutwardzona droga dojazdowa do dużych pól uprawnych, która kończy się w polu. Sucha, piaszczysta gleba i lekkie wyniesienie terenu powoduje, że nie ma problemu z wilgotnością i błotem. Powyżej 1 km w prostej linii do najbliższego zamieszkałego budynku. Można przyjechać z namiotem na obóz na całą noc pozostając niedostrzeżonym przez nikogo. Niebo genialne aż po horyzont, północ delikatnie podświetlona przez Augustowo, ale o czym ja mówię, lepsze niebo widziałem tylko w Bieszczadach.

 

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

W najbliższą środę planujemy z kolegą Nordem jakiś szybki wypadzik na wschód od Warszawy, jak ktoś chce dołączyć zapraszamy :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejscowka w okolicach miejscowości Dobre. Spotykamy się na stacji benzynowej w Stanisławowie na trasie 50 między  Mińskiem Mazowieckim a Łochowem.  Dalej kilka km świeżo wyremontowaną trasą i na miejscu?

SW 120/600

AZ Nord

DOT 8X42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...
  • 6 miesięcy później...
W dniu 17.02.2018 o 13:33, daniel.s napisał:

Karol, co prawda przeprowadziłem się do Ożarowa Mazowieckiego, ale pochodzę z Sochaczewa i tam nadal trzymam swój większy teleskop. Mam jednego kompana (@Radek:)) i na obserwacje jeździmy kilka razy w roku na miejscówkę w Jasieńcu, gmina Rybno. Dysponujemy newtonami 8 i 10". Przyzwoite niebo jest też na północ od Sochaczewa, w okolicach Tułowic, gdzie po północy wyłączane są latarnie, ale tam nie znam żadnej bezpiecznej miejscówki. Krótko mówiąc chętnie powiększymy nasze grono :) Jaki sprzęt planujesz kupić?

Hej. Jak byś chciał poobserwować w Sochaczewie to mam kilka fajnych miejscówek w tych okolicach o których piszesz. Zazwyczaj jestem tam sam więc tłoku nigdy nie ma :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2019 o 11:02, Kazar napisał:

Hej. Jak byś chciał poobserwować w Sochaczewie to mam kilka fajnych miejscówek w tych okolicach o których piszesz. Zazwyczaj jestem tam sam więc tłoku nigdy nie ma :))

Hej, fajnie że dajesz znać. A w których miejscach obserwujesz? Ostatecznie osiadłem w Ożarowie Mazowieckim, jednak tu niebo jest fatalne, więc i tak na obserwacje ruszam w kierunku Sochaczewa.

Słyszałem, że niektórzy z Warszawy ruszają do miejscówki w Granicy. Jak tam jest z jakością nieba?

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)