Skocz do zawartości

Klasyczny elegant z Kraju Kwitnącej Wiśni vs pretendent z Państwa Środka, czyli pojedynek Nikon 10x70 IP HP WP vs DOE 10,5x70ED BA8


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

A jak w DO Extreme z tą słabą transmisją w okolicach 80% w/g testu Arka z Optyczne.pl . ?

Możesz to jakoś porównać i  opisać odczucia  w obserwacjach pod gwiaździstym niebem lub np.  M42 ? 

 

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekta astygmatyzmu jest moim zdaniem na takim samym poziomie jak komy. Zaczyna się na ostatnich kilkunastu procentach promienia i rośnie dosyć szybko osiągając przy diafragmie średni poziom.

W DOE w ogóle nie odczułem dołka transmisji. W centrum pola widzenia kolory są równie wiernie oddane jak w Nikonie EII z transmisją o 10% wyższą.

Zasięg gwiazdowy zarówno Nikona HP jak i DOE jest bardzo porównywalny, nie zaobserwowałem gwiazd widocznych w jednej lornetce a niewidocznych w drugiej. Być może w tym przypadku DOE gorsza o kilka  procent transmisja jest rekompensowana przez powiększenie większe o 5% niż w Nikonie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Z tego co piszesz jest dobrze z tą DO E 10,5x70ed i chyba warta jest rozważenia.

Rzeczywiście bardzo fajna i przejrzysta recenzja !

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lukost napisał:

Niestety, te lornety mają jedną "wadę" - ze źrenicą 7 mm swój potencjał pokażą dopiero pod bardzo dobrym niebem...

Nie wiem, co ze mną jest nie tak ale jestem (prawie) całkowicie niewrażliwy na wzrost lub spadek kontrastu tła nieba w zależności od źrenicy wyjściowej. Obserwuję z balkonu niebo 4,5mag lornetką EII o źrenicy wyjściowej 3,75mm i jest mi z tym dobrze; przeskakuję na lornetkę o źrenicy wyjściowej 7mm i też jestem zadowolony. :)

Różnicę w kontraście zauważam jedynie wtedy, gdy w obserwacjach teleskopowych używam zooma 8-24mm. Takie szybkie trzykrotne zmniejszenie lub zwiększenie źrenicy wyjściowej pozwala wyraźnie zauważyć różnicę w kontraście (kolor tła nieba), a że idzie to w parze ze zmianą powiększenia oczywiście zmienia się wielkość i ilość szczegółów obserwowanego obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to kwestia indywidualnych preferencji, ale na podmiejskim niebie zdecydowanie wolałem lornetę 15x70. Co innego w Bieszczadach... :)

Jeszcze jedna rzecz - w 10.5x70, z uwagi na źrenicę, świetnie sprawdzały się wąskopasmowe filtry mgławicowe (nie tylko UHC, ale nawet OIII i H-beta). Widok Veila czy Kalifornii w szerokim polu - mniam, mniam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, DOE jest na tyle jasna, że świetnie współpracuje z filtrami OIII (mam niestety tylko ekonomiczną parkę Zhumella) Veil czy nawet M27 po ich wkręceniu zaczynały dosłownie wyskakiwać z tła i razić w oczy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem z 10.5x70, jak Lukost.
Być może sednem sprawy było to, że miałem tę lornetę równolegle z 10x50, która dawała większe pole i była poręczniejsza. Na miejskim lub półwiejskim niebie różnica na korzyść większych szkieł nie była na tyle duża, by uzasadnić trzymanie większej z lornet.
A inna sprawa, że jeśli któryś z kolegów ma na obserwach 10.5x70, to zawsze chętnie podkradam :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w Nikonie chyba najbardziej uwiera 51-stopniowe pole widzenia okularów. Niby nie jest klaustrofobicznie, ale mogłoby być choć trochę szerzej.

Szkoda, że czasy, gdy Nikon 10x70 miał okulary z polem 65-stopniowym bezpowrotnie minęły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
20 godzin temu, polaris napisał:

zapraszam do mojej recenzji Nikona 10x70 HP

Świetna robota

Właśnie trochę zastanawiam się nad zakupem lornetki z parametrów 10x70, 10x50, 7x50

Taki Nikon 10x70 HP nie ma poważniejszych wad. Konkurencją jest dla niej seria BA8, która poza ceną wygrywa moim zdaniem możliwością wkręcenia filtrów. Lornetki z źrenica powyżej 6mm, aż proszą się o taką opcję. 

Bardzo ważnym plusem a nawet kluczowym (przynajmniej dla mnie) obydwu lornetek jest natomiast duży zakres głębi ostrość, co w połączeniu z brakiem centralnej regulacji ostrości jest niezwykle wygodne (wiem bo miałem 15x70 BA8).

Minusem jest natomiast dość wąskie pole widzenia w 10x70 i 7x50. Niby w 10x50 z polem jest znacznie lepiej, ale z kolei źrenica już mniejsza. Mimo tego na razie faworytem dla mnie lornetki (przeglądowej) z myślą o zastosowanie filtrów UHC pozostaje na razie 10x50 BA8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)