Skocz do zawartości

Pierwsze foto


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy!

Pytanie proste ;-) chociaż skomplikowane ;-)

Chciałbym zrobić pierwsze foto. Celem jest foto, na którym zobaczę Ksieżyc. Może być nie do końca ostry, może być lekko prześwietlony, ale żeby go było widać. To będzie mój punkt startowy do doskonalenia techniki.

Mam:

- teleskop Sky Watcher Newton 130/650 na montażu GoTo z głowicą Star Discovery GT (wiem, że nie jest to szczyt techniki, ale kiedyś dokupię inny montaż)
- lustrzanka Nikon D90, a do niej wymagane przejściówki
- niebo podmiejskie, na ktorym ładnie widać obiekty (nawet lornetka Nikon 10x50 pozwala zobaczyć naprawdę dużo)

Przeczytałem milion (no może mniej) artykułów internetowych i mam mętlik w głowie. Potrzebuję podstawowego info jak zacząć z ustawieniami aparatu (przesłona, czas itp.), żeby mieć foto i wiedzieć, że idę w dobrym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas i iso musisz dobrać metodą prób i błędów, ale na początek spruóbuj ustawić iso100 i czas 1/100s.

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, filipf napisał:

Koledzy!

Pytanie proste ;-) chociaż skomplikowane ;-)

Chciałbym zrobić pierwsze foto. Celem jest foto, na którym zobaczę Ksieżyc. Może być nie do końca ostry, może być lekko prześwietlony, ale żeby go było widać. To będzie mój punkt startowy do doskonalenia techniki.

Najlepiej tak jak tak jak napisał Grzegorz, metodą prób i błędów, im większy Munio tym zmniejszaj czas, proponuję przy ISO 200 czas spróbować na 1/200 lub 1/250.

Bardzo pomocnym będzie ten temat, poczytaj ,,wizytówki" fotografii są tam podane części składowe setupów, rurki, detektory, ISO i czasy http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/158-fotki-księżyca/&page=36

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, filipf napisał:

Właśnie w tym temacie grzebałem i te wizytówki są bardzo pomocne. Pytanie powstało, ponieważ tam się pojawia ogromna różnorodność ustawień.

Popróbuję i dam znać o efektach!

To zależy również od jakości nieba, zaświetlenia i innych, dlatego trzeba próbować a przybliżone ustawienia masz podane. Proponuję zaopatrzyć się w najzwyklejszy wężyk spustowy z pilocikiem, taki za 10 - 15 zł, zapobiegnie drganiom zestawu, wyzwalając migawkę przyciskiem tego nie unikniesz a przy takich czasach będzie pojechanie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ogarniam i zaczynam się irytować ;-)

Wczoraj był super jasny Księżyc! Lornetka i teleskop pokazały wszelkie szczegóły, chociaż patrzeć było trudno ze względu na jasność.

Podłączyłem aparat (Nikon D90) w sposób następujący: Teleskop->extender GSO->t-ring->NikonD90
Włączyłem LiveView na aparacie i próbowałem ustawić ostrość na Księżyc, ale niestety kręcenie pokrętłami przy wyciągu okularowym nic nie zmieniało i widziałem białą plamę, która nie bardzo się zmieniała podczas kręcenia.

Co robię źle, bo w poradnikach jest napisane: ustawić ostrość na jasnym obiekcie...??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmhmhm, a próbowałeś bez przedłużki GSO? Teraz już nie pamiętam na 100%, ale wydaje mi się, że przedłużka jest do wizuala, a do foto lustrzanką się jej nie daje. Najlepiej w dzień spróbuj wyostrzyć sobie na próbę na jakimś odległym obiekcie. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bank wywal przedłużkę. Na Nikonka zatrzaśnij T-ringa, w niego wkręć jakiś nosek T2/2" lub T2/1,25" i to wszystko w wyciąg.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mylę pojęcia. 'Przedłużka' to 'GSO Eyepieces Project Camera Adapter'. To jest rurka (7cm), do której jest wkręcony element, który ma średnicę 1,25'' i pasuje do wyciągu okularowego.

Wszystko ma gwinty, więc mogę przykręcić t-ring bezpośrednio do tego elementu (to chyba ten nosek ;-)).

Zaraz popróbuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, filipf napisał:

Chyba mylę pojęcia. 'Przedłużka' to 'GSO Eyepieces Project Camera Adapter'. To jest rurka (7cm), do której jest wkręcony element, który ma średnicę 1,25'' i pasuje do wyciągu okularowego.

Nie, te 7 cm będzie za długie, zobacz tak mniej więcej musisz zrobić https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/05/poaczenie-lustrzanki-z-teleskopem-krok.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, filipf napisał:

I tego opisu właśnie mi brakowało.

Proponuję Ci ten temat oblukać - tu jest kopalnia wiedzy jeśli chodzi o pierwsze kroki z astrofotografią :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)