Skocz do zawartości

Rozetka


Rekomendowane odpowiedzi

Z gwiazdami miałem odkąd pamiętam największy problem. Dopiero od całkiem niedawna efekt mnie jako tako zadowala, ale wciąż sporo czasu spędzam nad nimi, a wyniki nie są jeszcze do końca powtarzalne :( Winię za to w pewnym stopniu słabe niebo, bo jednak na klatkach z Zatomia kolor gwiazd wychodzi ot tak, bez większego wysiłku. A spod mojego nieba, to raz tak, a raz siak. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne fotki. Uwzględniając Twoją miejscówkę i ostatnio panującą pogodę - szacun !! Widać, że "fabryka" (obserwatorium) gna na pełnych obrotach :) 
Mam pytanie odnośnie gwiazd w klatce Ha. Z czego wynikają te "rozbłyski" ? Widoczne na dużych gwiazdach, ale po dokładniejszej analizie na wszystkich.
Kiedyś miałem podobnie w teleskopie TS65Q, okazało się, że mam "ściśnięty korektor". 
 

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, teraz już każdą godzinę chwytam :)

Odnośnie tych "spajków" radziłem się speca i pisał mi, że są dwie możliwości - albo ściśnięta optyka, albo jakieś przeszkody przesłaniające aperturę. Jeśli byłaby to zdeformowana optyka, to widać by to było przede wszystkim na rozogniskowanym obrazie gwiazd, a u mnie rozogniskowana gwiazda to ładne kółeczko. Więc pozostają jakieś łapki albo inne przeszkody w celi albo gdzieś dalej. Przyglądałem się, ale nic tam nie widzę, więc podejrzewam jeszcze może któryś z bafli w tubie. Mam zamiar zrobić przesłonę z kartonu tak na 3/4 apertury i sprawdzę w ten sposób. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Mam podobne zdanie jak Panas. Kurcze, nie wiem co napisać. Skłaniam się delikatnie ku drugiej wersji, ale ta czerwień na obrzeżach pierwszej wersji miód malina.

Nie masz łatwiejszych pytań? :P

  • Like 2

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dnia 10.12.2016 at 12:57, Borowy Misiek napisał:

Piękne fotki. Uwzględniając Twoją miejscówkę i ostatnio panującą pogodę - szacun !! Widać, że "fabryka" (obserwatorium) gna na pełnych obrotach :) 
Mam pytanie odnośnie gwiazd w klatce Ha. Z czego wynikają te "rozbłyski" ? Widoczne na dużych gwiazdach, ale po dokładniejszej analizie na wszystkich.
Kiedyś miałem podobnie w teleskopie TS65Q, okazało się, że mam "ściśnięty korektor". 
 

Jednak koniec końców okazało się, że miałem to samo co Ty - za mocno ściśnięty reduktor. Po obluzowaniu nakrętki i przykręceniu jej z czuciem efekt zniknął, poniżej fragment klatki 600s Ha po "luzowaniu" reduktora:

2017-02-25_191457.jpg.9d951dcde8ffbdb10ef6d0f886bdfa6c.jpg

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednie skręcenie optyki to sztuka, dlatego często fabryczne szkło jest profilaktycznie nieco mocniej ściśnięte (mniejsze ryzyko samoistnego przemieszczenia soczewek). Należy przy tym pamiętać, że szkło inaczej "pracuje" niż cela w relacji temperatury i dlatego często problem się pogłębia wraz ze wzrostem temperatur ujemnych.  

Niestety w moim obecnym teleskopie również zauważyłem, że poniżej -10' też pojawia się ten problem. Póki co nie odważyłem się cokolwiek ruszyć.

 

Pozdrowienia :)

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)