Skocz do zawartości

Czy to jest meteoryt ?


Rekomendowane odpowiedzi

Ten duży to też granit co do tego czarnego nie mam pojęcia , a możesz go przeciąć   ?

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia które podałeś wyżej jest na nich szlaka (żużel) bardzo często mylone z meteorytami  ;)

Ten czarny to prawdopodobnie też szlaka (żużel) 

 

post-1409-0-66203000-1404665334.jpg

 

post-1409-0-24236900-1404665335.jpg

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zmienia to postać rzeczy , kiedyś widziałem takie kamień , jak znajdę o nim info to dam ci znać .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnetyt,raczej nie  , a odłupywałeś go od jakieś większej bryły czy znalazłeś go luzem ??

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dziś byłam na poszukiwaniu z wykrywaczem   i  znalazłam coś takiego powiem tylko że ten większy jest przyciągany przez magnes neodymowy i to mocno  pierwsze zdjęcie z fleszem a trzecie bez bo robione na słońcu proszę o informację co to może być 

post-3391-0-81643200-1404811386_thumb.jp

post-3391-0-65919500-1404811528_thumb.jp

post-3391-0-73466300-1404811683_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak Ruda żelaza ale nie jestem pewny , najlepiej jak możliwość to przetnij kawałek i go oszlifuj . 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę skorupy obtopieniowej... dziur po gazach itp. nie wygląda mi to na meteoryt..myślę pomogą Ci na forum geologicznym! 

http://www.geologia.fora.pl/

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko czy w rudzie żelaza występuje jakiś srebrzysty jeszcze metal ??  zdjęcie w przybliżeniu dodaję słabo zeszlifowałem ale zawsze jest jak zeszlifuję lepiej to coraz więcej tego przebłysku jest więc sama ni wiem co o tym myśleć co sądzicie wy o tym ?? 

post-3391-0-72045900-1404929675_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolego/ koleżanko (raz piszesz w rodzaju męskim, innym razem w żeńskim)? myślę, że na większość z postawionych przez Ciebie tu pytań otrzymałbyś bardziej wyczerpujące odpowiedzi na jakimś forum geologicznym, a nie astronomicznym. :)
 

Ale do rzeczy? żaden z prezentowanych przez Ciebie okazów nie wygląda na meteoryt. To, że jakiś kamień przyciąga magnes wcale nie świadczy o jego pozaziemskim pochodzeniu. Właściwość  ta  może być tylko jedną ze wskazówek, bo niemal wszystkie meteoryty (oprócz achondrytów) przyciągają magnes, ale przyciąga go też wiele ziemskich kamieni ? to już jednak chyba wiesz. Należy więc zwrócić uwagę na wiele innych właściwości, m.in. strukturę powierzchni, radzę poczytać troszkę choćby tu:

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/92-kamienie-z-nieba-alternatywa-na-pochmurne-dni/#entry741

 

i obejrzeć kilka zdjęć stąd (choć przyznam, że dawno nie aktualizowałem prezentacji kolekcji):
 

http://astronomica.pl/kolekcja.html

 

Ale przede wszystkim polecam wybranie się na jakąś wystawę meteorytów lub skontaktowanie się z jakimś pobliskim kolekcjonerem meteorytów i obejrzenie ich z bliska. Nic nie jest w stanie zastąpić bezpośredniej styczności z meteorytami.
Zdaję sobie sprawę, że każdy początkujący poszukiwacz widzi meteoryt niemal w każdym odróżniającym się od otoczenia kamieniu, ale niestety rzeczywistość jest trochę bardziej złożona. Nie jest też łatwo przeprowadzić identyfikację na podstawie zdjęcia (czasem wątpliwej jakości). Żaden szanujący się znawca tematu nie napisze Ci pod zdjęciem, że na 100% znalazłeś meteoryt. W przypadku podejrzeń o pozaziemskie pochodzenie znaleziska raczej poprosi Cię o więcej danych, albo przesłanie kamienia do oględzin i analizy.
 

Ja taki przypadek miałem po zeszłorocznej wyprawie na pola Morasko, gdzie najłatwiej znaleźć meteoryty. Z wyprawy wróciłem z jednym poważnym kandydatem i mimo, że wszystkie znaki na Ziemi i niebie wskazywały, że jest to meteoryt żelazny ze spadku, który miał tam miejsce około 5 tysięcy la temu,  to jednak dla pewności pojechałem do specjalisty, który przeprowadził szczegółową mikroskopową analizę przekroju okazu.
 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2988-morasko-%E2%80%93-wyprawa-poszukiwawcza-07-08092013-r/
 

Z mojego skromnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wykrywacze na  meteoryty żelazne reagują jak na zwykłe, czyste żelazo (dlatego dyskryminację ustawiałem tak, by nie pokazywał mi militariów i metali kolorowych).
Natomiast co do meteorytów kamiennych się nie wypowiem, ale tu możesz podpytać użytkownika Astrokosmo na forach Astromaniak albo Astropolis. :)

 

Powodzenia życzę!
Pozdrawiam :)
Krzysztof

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za informacje wiem że sporo kamieni ziemskich ma też takie właściwości co meteoryt  prawie identyczne  więc  wysłałam już zdjęcia do specjalistów odpisali do mnie że interesujące są tylko dwa kamienie ten z rdzą niby miką tak zwana ruda żelaza raczej jednak tak myślałam że to nie ruda a drugi to ten mniejszy też z rdzą  pewnie będę musiała wysłać próbki po analizie dam znać co to jest jak by co 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)