Skocz do zawartości

Królowa bieguna północnego


Damian P.

Rekomendowane odpowiedzi

I jak tu nie lubić obserwacji lornetkowych !.

Tylko fotel, mobilna lornetka w rękach lub na żurawiu no i dobre niebo.

Damian, bardzo dziękuję za wspaniałą wycieczkę :).

Z braku pogody mam nieraz dylemat jak wykorzystać rozpogodzenie, zbyt dużo planów a za mało czystego nieba i czasu.

Ale korzystając z tego materiału jak z przewodnika, będę się starał tą wycieczkę szybko powtórzyć z tym, że ja na dzień dobry (a raczej dobry wieczór) używał będę 15/70.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Damian P. napisał:

..."I oto ujrzała księcia, ubranego w kalesony, dres domowy i gumofilce, lecz bez rękawic a przybył doń na Żyrafie długiej"...
 

Jedyne słowo, jakie mi się ciśnie na usta po przeczytaniu całości, to ZAWIŚĆ :diablatko:

PS

Przynajmniej wiem, na kogo mam głosować w konkursie rocznym :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Panasmaras napisał:

Nie denerwuj się, kupimy Ci kalesony i gumofilce. Nawet na żyrafę się złożymy :D 

Bez łaski. Jedno i drugie mam. Natomiast ciśnie mi się jeszcze na usta cytat z piosenki "Wojtka Belona ostatnia ziemska podróż do Włodawy". Oj, niedobrze!

 

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam bardzo za miłe słowa, które są dla mnie nagrodą i zarazem motywacją :)

4 godziny temu, jolo napisał:

Jak zacząłeś temat Muminków byłem prawie pewny, że będziesz pisał o Hatifnatach

Może tam, na nieboskłonie, są gdzieś też i Hatifnaty. Kto wie, może ktoś na nie kiedyś trafi Crazy

 

Janko, nie słyszałem tej piosenki, miło posłuchać :) A skoro temat trochę muminkowy, czy to aby nie ten sam wykonawca?

https://www.youtube.com/watch?v=Sy1K8zMcP9s

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam do końca nie wiedziałem co mnie tam czeka, ale to było także swego rodzaju plusem :)
Prawie wszystkie wyłapane gromady nie przekraczają 10mag, także jak najbardziej są w zasięgu. Wyjątkiem jest chyba tylko King 16, którego jasność wynosi chyba 10.3mag
Przykładowo taki Berk 62 ma bodajże 9.3mag, czyli podobnie jak NGC 7788. To znacznie łatwiejsze cele od takiej NGC 103 o jasności 9.8mag

Inna sprawa, że mało kto zainteresuje się taką drobnicą, ale to ona świadczy właśnie w dużej mierze o bogactwie jakim opływa Kasjopeja. Można machnąć lornetką większość, nie odrywając nawet od niej oczu. A zabawa gwarantowana :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Damian P. napisał:

...Janko, nie słyszałem tej piosenki, miło posłuchać :) A skoro temat trochę muminkowy, czy to aby nie ten sam wykonawca?

https://www.youtube.com/watch?v=Sy1K8zMcP9s

 

Też ich lubię, za piosenki a także za nazwę :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem jeszcze od siebie, że tak się właśnie kończy odkładanie projektu w nieskończoność - a przymierzałem się do sesji nazwanej (ze dwa-trzy lata temu) roboczo "Drobnica Królowej Kasjopei". Luz, dla odróżnienia, napiszę swoją relację trzynastozgłoskowcem ze średniówką :D
Fajnie, że twoja relacja tak mocno ekploruje temat, bo jest przeciekawy. Inna sprawa, że zakoczyłeś mnie, ile z tego widać w 10x50 - tak obfitych łowów spodziewałbym się raczej po 15x70.

Co do paru ciemnic, któreś wyłowił - parę tygodni temu też próbowałem wydzielić LDN 1253 i 1254, ale całość była zlana ze sobą, zarówno w 10x50, jak i 22x85. Inna sprawa, że jako kompleks - były bardzo wyraźne. LDN 1249 również zapamiętałem jako wyraźną, choć kojarzę, że było tam sporo podobnych przepyleń.
Bardzo wyraźny natomiast jest LDN 1287 blisko trójcy NGC 133 - NGC 146 - King 14. Dość łatwy i wdzięczny jest też zlepek LDN 1290 i 1298 koło NGC 225. Widać nawet te "zacieki" wieńczące kompleks pyłowy od południa (są wyrysowane na mapce).
No i oczywiście kojarzę też wyraźne pyły koło M52, ale ich nigdy nie udało mi się zidentyfikować (inna sprawa, że intensywnie nie próbowałem).
Pozostałych LDN-ów (we wschodniej części) nie łowiłem.

A swojszą drogą - strach pomyśleć, ile byś wyłapywał z optyką o lepszej transmisji... :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ciemnotki przy NGC 225 to myślałem o nich, ale już bardziej po obserwacjach, że mogłem jednak zaplanować. Pewnie kiedyś i tak tam wrócę :)

Natomiast żałuję trochę, że nie sprawdziłem, czy widać LDN 1325-26 tuż pod NGC 559. Te pociemnienie ciekawiło mnie już od dawna i nawet myślałem zajrzeć tam też teleskopem. Ostatnio zobaczyłem, że jest tam także obok LDN 1315. Więc przy okazji chciałbym zapytać, czy łapałeś może jakąś dziurę pod NGC 559 ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Damian P. napisał:

Inna sprawa, że mało kto zainteresuje się taką drobnicą, ale to ona świadczy właśnie w dużej mierze o bogactwie jakim opływa Kasjopeja. Można machnąć lornetką większość, nie odrywając nawet od niej oczu. A zabawa gwarantowana :)

Ile razy zaglądałem do atlasu i myślałem by tam popatrzeć. Tyle razy już patrzyłem ale nigdy przy dobrych warunkach (lornetką). Inna sprawa to  to, że nie ma szans na napisanie takiej fajnej relacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Damian P. napisał:

Więc przy okazji chciałbym zapytać, czy łapałeś może jakąś dziurę pod NGC 559 ? :)

No właśnie nie łapałem - jak miałem warunki, to Kasjopeja była tylko rozgrzewką przez TMC-1. Potem oczywiście tego żałowałem - we "dziury w okolicach NGC 559 powinny dać się wyłapać.
Na listę "do wyłapania" trafi też na pewno łuk LDN 1312-17 oraz zbitek koło Berkeley 7. Ale to wszystko pewnie za rok.

2 minuty temu, karl napisał:

Inna sprawa to to, że nie ma szans na napisanie takiej fajnej relacji

Uprzejmie proszę nie pierniczyć. Jeśli znasz literki i umiesz obserwować, to umiesz napisać relację.
Nikt nie każe od razu wskakiwać na nie wiadomo jaki poziom pisarstwa czy umiejętności wyłapywania słabych kłaków. Relacja z łapania prościzn też może być bardzo fajna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej mam na myśli fajnej poetycznie, że tak powiem nie napisał bym. Obiekty (z trudem wymyślam ale jednak) myślę, że ciekawe obserwuje - mam kilka nieopisanych ale nie mogę się do tego zabrać. Choć jak już opiszę to nie spodziewajcie się arcydzieła :D 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)