Skocz do zawartości

Identyczny układ planet


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, mular_san napisał:

Cześć,

mam pytanie absolutnego nowicjusza - co jaki czas wszystkie planety z układu słonecznego znajdą się dokładnie w tym samym miejscu (w modelu 2D patrząc "z góry")
O tak jak w załączeniu

Cześć :)
A gdzie jest to pytanie ?

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek E. napisał:

Cześć :)
A gdzie jest to pytanie ?

Eee, kolega zapomniał tylko o znakach interpunkcyjnych.

Rozpoczęcie zdania wielką literą też boli.

 

Kolego mular_san. Witaj na forum.

Nie było to spektakularne wejście na forum ale pomijając to...

A co do twojego pytania to... hmmm... Nie wiem. >:O

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jprdl,

powiem szczerze, że myślałem o tym forum jako o miejscu pasjonatów i życzliwych ludzi, ale widzę, że póki co natrafiłem na nazistów gramatycznych.
@Jacek E. - zabrakło znaku zapytania, ale wydaje mi się, że zdanie to jednak pewnie jakieś 99% uczniów szkoły podstawowej rozszyfrowałoby bez problemu. W takim razie pozostaje tylko czepialstwo....
Skoro nie znasz odpowiedzi na moje pytanie lub nic konstruktywnego nie wniesiesz do dyskusji, to możesz sobie darować w przyszłości. Dziękuję i pozdrawiam.
@szdom1 - wydaje mi się, że poza znakiem zapytania interpunkcja była OK. Dzięki za powitanie i chciałbym obliczyć jakoś takie prawdopodobieństwo - czy znalezienie najmniejszej wspólnej wielokrotności dla czasu obrotu poszczególnych plant wokół słońca da rzetelny wynik?
Na przykład - Ziemi zajmie to ok. 365 dni, Saturnowi ok. 224 dni - taki sam układ tych plant jest możliwy za 81 760 dni

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazista gramatyczny pozdrawia.  Jak można przeczytać w wypowiedzi Kolegi nie dorosłem do szkoły podstawowej, ponieważ nie potrafiłem zdania oznajmującego bez znaku zapytania ,,przerobić" sobie na pytające :( Ale cóż - człowiek się uczy całe życie i może tego jeszcze zdążę się douczyć :) 

Myślę, że aby sobie wyliczyć czy i kiedy planety znajdą się w identycznym położeniu jak na obrazku Kolegi (to obrazek spłaszczony - nie trójwymiarowy jak w rzeczywistości) należy skorzystać z Prawa powszechnego ciążenia Izaaka Newtona. Z jego pomocą wyliczy Kolega ich promienie, odległości i okresy obiegu, ekliptyczny ruch, który wynika z przyciągania grawitacyjnego między planetami a Słońcem.

prawo powszechnego ciążenia - wzór ogólny

P.S. ,, Na przykład - Ziemi zajmie to ok. 365 dni, Saturnowi ok. 224 dni - taki sam układ tych plant jest możliwy za 81 760 dni "
Mała poprawka - Saturn potrzebuje 29 lat z haczykiem nie 244 dni aby ,,obiegł" Słońce. Chyba, że coś źle zrozumiałem....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mular_san napisał:

czy znalezienie najmniejszej wspólnej wielokrotności dla czasu obrotu poszczególnych plant wokół słońca da rzetelny wynik?

Z grubsza wystarczy, choć wszystko zależy od dokładności, jaką chcesz uzyskać (co do dnia, co do jakiegoś ułamku roku).
Warto jednak pamiętać, że Układ Słoneczny nie jest szwajcarskim zegarkiem - wzajemne oddziaływania ciał mają znaczenie, szczególnie jeśli nawarstwiają się z czasem.

Jeśli najmniejsza wspólna wielokrotność da Ci wynik rzędu kilkuset tysięcy czy milionów lat, może się okazać, że do tego czasu parametr którejś orbity się zmieni i wyliczenie ze wspólnej wielokrotności nie będzie prawdziwe (choć pozornie nie będzie zawierało błędu - po prostu po drodze "zmienią się zasady"). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Panasmaras napisał:

Jeśli najmniejsza wspólna wielokrotność da Ci wynik rzędu kilkuset tysięcy czy milionów lat, może się okazać, że do tego czasu parametr którejś orbity się zmieni i wyliczenie ze wspólnej wielokrotności nie będzie prawdziwe (choć pozornie nie będzie zawierało błędu - po prostu po drodze "zmienią się zasady"). 

Ja bym był wręcz pewien, że wyjdzie jakaś bardzo duża liczba i da to w efekcie niemożliwy do przewidzenia moment własnie z uwagi na perturbacje itp.

Co do samego pytania, to jeśli dołożyć do tego zdania twierdzącego pytajnik i wziąć je dosłownie, to odpowiedź brzmi "nigdy". Gdyby wszystkie planety był w tym samym miejscu, to byłoby to jedno wielkie zderzenie. Koledze chodzi zapewne o to, kiedy wszystkie planety będą z jednej strony Słońca.

Inna kwestia, to jakie ma to znaczenie? Czy ktoś poza głupimi astrologami przywiązuje jakąkolwiek wagę do takiego wydarzenia? W takiej sytuacji obie planety wewnętrzne będą niewidoczne, bo w koniunkcji ze Słońcem. Za to wszystkie zewnętrzne będą w opozycji i być może bliskiej koniunkcji, no to może być ładny widok :)

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej niezmiernie rzadkie zjawisko, i tak jak pisał Panasmaras, zależy od tego jak bardzo chcesz mieć blisko siebie na niebie wszystkie planety. Nawet jeśli przyjąć, że chodzi nam tylko o to, żeby wszystkie były jednocześnie widoczne nad horyzontem, to takie zjawisko nastąpi dopiero 6 maja 2492 roku (nie licząc Plutona, którego obecnie się do planet nie zalicza)  http://sciencequestionswithsurprisinganswers.org/2013/08/28/when-do-the-planets-in-our-solar-system-all-line-up/

p_alignment2.png

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)