Skocz do zawartości

Księżyc.. a Ziemia - dla mnie zagadka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Dwa dni temu myślałem sobie o księżycu, przeczytałem o nim w Wikipedii. Zrodziły się pytania w mojej, nie astronomicznej głowie. Mianowicie:

 

Księżyc obiega ziemię w około 27 dni, jeśli połączyć to z obrotem ziemi wychodzi jakoś 29 dni. Więc jak na moją głowę przez jakieś 2 tygodnie jest po drugiej stronie naszego globu. Zainteresowałem się fazami księżyca i znalazłem kalendarz księżycowy. Wynika z niego że księżyc jest niemal w każdą dobę widoczny. A jest inaczej to przez to że ziemia zasłania słońce, które normalnie by się od niego odbijało.

 

Znalazłem także w Wikipedii informacje o widoczności księżyca. W pełni widać go całą noc. W pierwszej kwadrze widoczny jest wieczorem i zachodzi około północy, a w ostatniej kwadrze wschodzi dopiero około północy. Sugeruje mi to że szybciej obiega ziemię niż w 29dni :).

 

Księżyc się przemieszcza po niebie, a cień na nim się nie zmienia. Co dla mnie także wydaje się nie logiczne.

 

Proszę o jakieś wytłumaczenie, jak to jest z tym naszym naturalnym satelitą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, obserwator15swiata napisał:

Wynika z niego że księżyc jest niemal w każdą dobę widoczny. A jest inaczej to przez to że ziemia zasłania słońce, które normalnie by się od niego odbijało.

Księżyc się przemieszcza po niebie, a cień na nim się nie zmienia. Co dla mnie także wydaje się nie logiczne.

Popełniasz bardzo duży błąd - na Księżycu nie widać cienia Ziemi (dzieje się tak tylko podczas zaćmienia Księżyca). Ta część Księżyca, która jest ciemna jest po prostu nieoświetlona przez Słońce (jest tam noc).

A to, co pisałeś, że Księżyc widać codziennie, wynika z tego, że Ziemia też się przecież obraca wokół własnej osi. Kiedy Księżyc jest "z tyłu za Ziemią", to widzimy go w nocy w pełni. Gdy jest "obok Ziemi", widzimy go wieczorami lub nad ranem, w kwadrze. Kiedy z kolei jest między Ziemią a Słońcem, mamy nów i nie widzimy go, bo jest w naszym kierunku odwrócony tą stroną, na której jest noc. Chyba, że akurat trafi na Słońce, to mamy zaćmienie Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc jest widoczny dokładnie przez połowę czasu (no, w dobrym uproszczeniu :) ). Tzn, z grubsza widać go 12h, potem 12h nie widać (również w uproszczeniu). Musisz mieć na uwadze, że zarówno Księżyc Krąży wokół Ziemi, jak in Ziemia się obraca wokół osi :) Na to, czy widać Ksiezyc, czy nie wpływa głównie ten obrót Ziemi. To z tego powodu, przez połowę czasu jest on pod horyzontem, a drugą połowę nad nim. Obieg Księżyca w czasie tych 27 dni tylko modeluje nieco ten ruch. Tzn Księżyc patrząc na niego w nocy, na tle gwiazd porusza się nieco wolniej po niebie, niż one. Gwiazdy na równiku niebieskim (czyli pi razy oko tam, gdzie jest zwykle Księżyc) są nad horyzontem ok 12h. Księżyc, jako że porusza się wolniej ("traci" niecałą godzinę na dobę), to nad horyzontem jest ok 0,5h krócej. Później, pod horyzontem jest znowu 0,5h krócej.

Fazy Księżyca niewiele wpływają na jego widoczność. Faktycznie, tylko kilka dni w okolicy nowiu (+-2-3 dni od nowiu) jest on niewidoczny (lub bardzo trudny do zobaczenia). W czasie pozostałych dni w cyklu miesiąca Księżycowego da się go zobaczyć o odpowiednich godzinach.

Fazy Księżyca nie powstają dlatego, że Ziemia rzuca cień na Księżyc (zasłania "mu" Słońce)!!! To jeden z popularnych i podstawowych błędów. Księżyc cały czas jest oświetlony w połowie przez Słońce (od przodu). Ta druga strona jest ciemna. A to, jaką fazę widać wynika z położenia obserwatora (czyli Ziemi) w tej układance. Jeśli Ziemia jest od przodu tej oświetlonej części, to mamy pełnię. Jak jest "z boku", to kwadrę itd.

1 godzinę temu, obserwator15swiata napisał:

Księżyc się przemieszcza po niebie, a cień na nim się nie zmienia. Co dla mnie także wydaje się nie logiczne.

Właśnie dlatego, że to nie jest cień Ziemi :) Ten ruch Księżyca po niebie jest pozorny - to Ziemia się kręci. Co innego, jak mamy zaćmienie Księżyca - wtedy znajduje się on dokładnie z drugiej strony, niż Słońce i faktycznie trafia w cień Ziemi. Wtedy faktycznie wraz z upływem czasu (godziny) cień przesuwa się po Księżycu (a jest kilka razy większy od niego) i dlatego zmieniają się fazy zaćmienia (nie mylić z fazami Księżyca, który jest ciągle w pełni wówczas).

 

Nie jestem dumny z moich wypocin, ale mam nadzieję, że Cię trochę naprowadzą :) Czytaj dalej i oglądaj różne animacje / symulacje. Zainstaluj sobie program Stellarium i zobacz, jak to się faktycznie porusza po niebie. Jesteś na dobrej drodze do zrozumienia, ale potrzebujesz jeszcze trochę poświęcić czasu :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że koledzy byli szybsi ;). Tylko to "cień się nie zmienia" - chodziło o nieruchomą fazę ?  Faza zmienia się cały czas - za wolno aby zaobserwować gołym okiem, w teleskopie gdzie widać już masę szczegółów widać to w perspektywie paru godzin -widzimy zmieniające się oświetlenie kraterów, gór itp na granicy terminatora (linii na granicy światła i cienia).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Charon_X napisał:

Faza zmienia się cały czas - za wolno aby zaobserwować gołym okiem, w teleskopie gdzie widać już masę szczegółów widać to w perspektywie paru godzin -widzimy zmieniające się oświetlenie kraterów, gór itp na granicy terminatora (linii na granicy światła i cienia).

Nie potrzeba kilku godzin. W teleskopie zmianę zacieniania w kraterach przy terminatorze widać w przeciągu godziny, na niektórych kraterach nawet krócej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam za odpowiedzi.

Żenujące dla mnie jest to. Że całe życie myślałem że w nocy faza księżyca, czyli jego kształt. Są powodowane cieniem rzucanym na niego, przez Ziemię. Jedynie o jego kształcie za dnia uważałem (i dalej uważam), że jest on dzięki temu że słońce część oświetla , a część nie. Z resztą w dzień to bardzo dobrze widać gołym okiem. Konkretnie gdzie znajduje się księżyc, a gdzie słońce.

Właśnie co do obserwacji teleskopem, bardzo bym chciał popatrzeć na niebo. W szczególności księżyc. Jednak nie kupię teleskopu, ponieważ na dłuższą metę będzie zawadzał w mieszkaniu (blok bez piwnicy). Jedynie myślałem o pożyczeniu od kogoś sprzętu na jakiś czas. To tak tylko rzucę - może ktoś w okolicach Myślenic/Krakowa posiada takowy do odpłatnego/nieodpłatnego pożyczenia teleskopu na jakiś czas? <przepraszam za pisanie nie w temacie>

Bardzo dobrym pomysłem jest spojrzenie na jakiś symulator, znajdę więcej czasu to, to uczynię.

Teraz tylko myślę skoro w nocy nie ma cień ziemi nic do rzeczy to (niżej jest grafika):

1 Słońce jest za całkiem za księżycem? Ale przecież było by to zaćmienia księżyca :)

2 Słońce jest z mojej perspektywy na godzinie 1 - 2 za księżycem. Czyli powinien być dzień?

3 Słońce jest z mojej perspektywy na godzinie 3-4 obok księżyca. Więc dalej powinien być dzień :)

4 Słońce z mojej perspektywy jest na godzinie 4 - 5 przed księżycem. Z całą pewnością jest noc.

5 Na pewno jest noc o ile ziemia nie zasłoni księżycowi słońca.

Waxing_Moon_slides.jpg

Jest to niewątpliwie błądzenie z mojej strony.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nów jest w dzień - Słońce masz za Księżycem. Z reguły Księżyc mija Słońce przechodząc nad lub pod nim, jeżeli przetnie tarczę Słoneczną mamy zaćmienie Słońca. W przybliżeniu pierwsza kwadra jest widoczna w pierwszej części nocy, pełnia jest całonocna, a 3 kwadra w drugiej części nocy (fazy częsciowe mogą być też widoczne w dzień). Generalnie im większa faza tym Księżyc jest na niebie dalej od Słońca. Dzienny nów przechodzi stopniowo w całonocną pełnię.  

 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, obserwator15swiata napisał:

2 Słońce jest z mojej perspektywy na godzinie 1 - 2 za księżycem. Czyli powinien być dzień?

Możesz to sprawdzić od ręki, jeśli tylko nie ma chmur. Księżyc jest w podobnej fazie, tylko przed nowiem a nie po nim (czyli oświetlona jest lewa część tarczy). 
Jak masz widok (dosłownie teraz) na niebo południowo-zachodnie, zobaczysz Księżyc (w dzień). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)