Skocz do zawartości

Syriusz A-B (gwiazda podwójna)


Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje Łukasz! Też się przymierzałem ostatnio do tej parki, ale jakoś nie zgrał mi się nigdy seeing z górowaniem Syriusza. 

Praktycznie aż do momentu jak zobaczyłem stopkę Twojego zdjęcia byłem przekonany, że robiłeś to jakąś większą aperturą. A wykorzystałeś jednak refraktor 102 :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Tu apertura nie gra roli bo 10'' rozdzielczości to nie problem dla 4 cali. Tu po prostu potrzeba długiej ogniskowej (min 4 metry) i duuuuuużo cierpliwości żeby trafić w seeing :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.12.2016 at 10:13, mkowalik napisał:

A ile czasu trwało zbieranie jednej klatki?

Przy f/44 poruszałem się w czasach 40-60ms (gamma i gain prawie na full, tak powiedzmy 90%)

Bardzo ważny jest wysoki parametr gamma - pozwala wyłuskać słabe gwiazdy w tym Syriusza B

Czasy i gain dobieramy eksperymentalnie pod nasz teleskop i kamerę tak żeby przepalony obszar nie przekroczył 8-9 arcsec ( im mniej tym lepiej). Trzeba to sobie przeliczyć na piksele wg skali zdjęcia. Jeżeli przepalimy więcej niż 10'' na zdjęciu to Syriusza B już nie wyłapiemy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 23/12/2016 at 22:21, Lukasz83 napisał:

pomimo, że są to tylko dwa punkty ? jeden duży drugi mały to dla mnie osobiście jest w tym zdjęciu coś takiego majestatycznego i ujmującego

Niesamowita fota. Rzeczywiście coś w tym jest. Do głowy przychodzą rozmiary gwiazd i porównywanie ich do naszych malutkich planet..to zdjęcie pobudza wyobraźnie. Patrzyłem w stellarium ale gwiazdy Sirius B nigdzie nie widać ? Jak zacząć polowanie na obie gwiazdy ?? Przyznam że efekt jest mega

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, piotrando1 napisał:

Patrzyłem w stellarium ale gwiazdy Sirius B nigdzie nie widać ? Jak zacząć polowanie na obie gwiazdy ?? Przyznam że efekt jest mega

To wszystko zależy od katalogu - w Starry Night też nie ma ale za to w SkySafari już jest. Gwiazdki 10,5m odległej o 40'' od Syriusza A też nie ma w programach (??).

Żeby złapać karzełka potrzebujesz teleskopu o wypadkowej ogniskowej 4-5 metrów (przy pikselu 3,75um) i szybkiej kamerki oraz filtra UV

Oraz dobrego seeingu. Ważne jest żeby przy nagrywaniu nie prześwietlić Syriusza A na średnicę większą niż 20'' bo wtedy prześwietli się też karzełek (separacja to 10'')

I tyle, większej filozofii tu nie ma. Potrzeba za to sporo szczęścia do pogody ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 10 miesięcy później...

Tak się zastanawiam - ma sens próbować Point Grey Firerfly+sct5" ? Wieczorem nic do avikowania nie ma poza Uranem, do DS nie mam teraz nawet lustrzanki. A na obserwacje za miasto nie pojadę bo samochodu w tej chwili nie mam.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2018 o 20:02, Charon_X napisał:

Tak się zastanawiam - ma sens próbować Point Grey Firerfly+sct5" ? Wieczorem nic do avikowania nie ma poza Uranem, do DS nie mam teraz nawet lustrzanki. A na obserwacje za miasto nie pojadę bo samochodu w tej chwili nie mam.

Warto próbować - bez problemu powinno dać radę tylko musisz wydłużyć ogniskową do jakiś 3-4 metrów żeby uzyskać dobrą separację. Pamiętaj żeby dobrze operować ekspozycją i gain żeby nie przepalić karzełka blaskiem składnika głównego.

No i seeingu potrzeba dobrego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie zrezygnowałem tego dnia z avikowania, potem juz nie było pogody, trzeba trochę na nią poczekać. Teraz cieżko o dobry seeing bo muszę mieć minimalnie niedomknięty balkon - bo z pokoju idzie kabel do laptopa (bo niestety bateria siada po paru minutach od odłączenia).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Charon_X napisał:

W sumie zrezygnowałem tego dnia z avikowania, potem juz nie było pogody, trzeba trochę na nią poczekać. Teraz cieżko o dobry seeing bo muszę mieć minimalnie niedomknięty balkon - bo z pokoju idzie kabel do laptopa (bo niestety bateria siada po paru minutach od odłączenia).

Przedłużacz kup ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)