Skocz do zawartości

Laptop do astro


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

Prośba o opinię :) Znam się trochę na tym ale specem nie jestem.

Przymierzam się do zakupu laptopa z myślą o astro (oprócz tego przeglądanie stron w necie, raczej nie do grania, od tego mam konsolę ;) )

Celuję w używkę - cena do 1500zł max. Powinien udźwignąć programy do astro takie jak MAXIM, FireCapture, itd... Oprócz tego powinien w miarę szybko stackować materiał i radzić sobie sprawnie z operacjami automatycznymi w PSie.

Na co szczególnie zwrócić uwagę? Taktowanie procka? ilość RAM? A może karta grafiki też jest tu ważna? Co jest kluczowe.

Patrzyłem na tego:

http://allegro.pl/laptop-dell-e6230-i5-4-320gb-7pro-cam-usb-3-0-gw12-i6637113276.html

w opcji z 16GB RAM + HDD SSD 256GB . Myślicie, że da radę? A może macie jakieś sugestie?

Z góry dzięki.

PS:  Warunek konieczny to USB 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Lukasz83 napisał:

Na co szczególnie zwrócić uwagę? Taktowanie procka? ilość RAM? A może karta grafiki też jest tu ważna? Co jest kluczowe.

Patrzyłem na tego:

http://allegro.pl/laptop-dell-e6230-i5-4-320gb-7pro-cam-usb-3-0-gw12-i6637113276.html

w opcji z 16GB RAM + HDD SSD 256GB . Myślicie, że da radę? A może macie jakieś sugestie?

Z góry dzięki.

PS:  Warunek konieczny to USB 3.0

Łukasz - Mam procesor odpowiednik P4 jednordzeniowy, RAM 2GB, i jednocześnie działa: Maxim do sterowania montazem, akwizycja, guide, i kamera + kamera guide. W czasie gdy idzie akwizycja ja mogę przeglądać i streczować zassane fotki. Oczywiscie wszelkie zbędne usługi winowe powyłączane. Zapewniam tyle wystarczy. A jeszcze nieraz Canonek na barana w tym czasie światełko zbiera.
Zalinkowany przez Ciebie to full wypas :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie uważasz że trochę szkoda takiego lapka męczyć zewnętrznymi warunkami?  Może lepiej zainwestować również w coś tańszego do samego prowadzenia sesji, a tego używać tylko w domu do składania i obróbki. No i do szybkiego nagrywania na usb3 :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, DarX86 napisał:

A nie uważasz że trochę szkoda takiego lapka męczyć zewnętrznymi warunkami?  Może lepiej zainwestować również w coś tańszego do samego prowadzenia sesji,

Będę miał za parę dni do sprzedania za 150 zł z przesyłką swojego, już z ASCOMem, CdC i innymi potrzebnymi do astro pierdołkami. Czyściutki na matrycy, bez otarć w stanie super zadbanym.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, DarX86 napisał:

A nie uważasz że trochę szkoda takiego lapka męczyć zewnętrznymi warunkami?  Może lepiej zainwestować również w coś tańszego do samego prowadzenia sesji, a tego używać tylko w domu do składania i obróbki. No i do szybkiego nagrywania na usb3 :) 

Może i prawda - ale moje sesje trwają max 2-3 godziny więc nie cierpi jakoś bardzo. I chcę mieć wszystko w jednym miejscu.

Bardziej ciekawi mnie czy programy stackujące polegają bardziej na pamięci RAM czy na mocy obliczeniowej procka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lukasz83 napisał:

 

Bardziej ciekawi mnie czy programy stackujące polegają bardziej na pamięci RAM czy na mocy obliczeniowej procka?

Raczej i jednego i drugiego, ale ten co wybrałeś będzie wystarczający :) Według mnie RAM jest ważniejszy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobrze. Nawet do kamerek CMOS USB3.0 z 16Mpx powinien dać radę złapać cały materiał z maksymalną szybkością (ja mam i5 4x2.5GHz 16MB RAM i "prawie" daje radę, więc ten który wybrałeś powinien być o to "prawie" lepszy). 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tutaj masz recenzję tego DELL-a http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Dell-Latitude-E6230.88047.0.html . Mnie trochę "męczy" ta stosunkowo mała matryca 12,5" - przy obróbce zdjęć może być wyzwaniem dla wzroku. Chyba, że podepniesz pod niego zewnętrzny monitor - jest HDMI - to nie ma tematu. 

2. W załączonym przez Ciebie linku z Alle... nie jest podane jaka wersja WIN7 PRO jest zainstalowana: 32 czy 64 bity. W dołączonej recenzji jest informacja, że jest to wersja 64 bitowa ale warto to zweryfikować przed zakupem. Jeśli chcesz korzystać z 16 GB RAM-u to musisz mieć wersję 64 bitową. Dla WIN ( czy to 7 czy 10 ) w wersji 32-bitowej nie wykorzystasz więcej niż 4 GB RAM-u, a w praktyce będzie to JESZCZE MNIEJ :(.System RAM.jpg

3. Jak dla sprzętu mobilnego - "bateria Litowo-jonowa sprawna z gwarancją 30 min pracy, oryginalny zasilacz w zestawie." - te "gwarantowane" minuty to bardzo słabo - chyba, że nastawiasz się tylko na pracę z zasilaczem.

Ogólnie DELL jest jak najbardziej OK - też niedawno zakupiłem dla siebie, bo 6-cio letni ASUS, z którego teraz piszę, zaczyna domagać się ze względu na stan zdrowia, emerytury...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, jolo napisał:

Będzie dobrze. Nawet do kamerek CMOS USB3.0 z 16Mpx powinien dać radę złapać cały materiał z maksymalną szybkością (ja mam i5 4x2.5GHz 16MB RAM i "prawie" daje radę, więc ten który wybrałeś powinien być o to "prawie" lepszy). 

W awikowaniu szybkimi kamerkami to z kolei ważny jest dysk :) Ja awikuję lapkiem ze starym Core 2 Duo i 4 GB RAM i dopóki nie zapcha się na dysku, to leci pełna przepustowość USB (w moim wypadku niższa, niż "czystego 3.0", bo mam kartę ExpressCard). Procek jest wyraźnie obciążony, ale wyrabia. W zasadzie, to dla awikowania istotna jest ilość ramu, bo jak dysk jest za wolny, to rejestracja leci ok, dopóki ram się nie zapcha. Ale w praktyce taki FireCpature buforuje tylko 1 GB ramu (ktoś wie czemu?) i pożytek z tego żaden. Choć jak sobie zrobiłem eksperymentalnie ram-dysk 10 GB, to świetnie śmigało, ale o tylko 10 GB na dane :) Do poradzenia sobie z USB 3.0 na pełnej przepustowości potrzeba dysku SSD 400-500 MB/s.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

 Ja awikuję lapkiem ze starym Core 2 Duo i 4 GB RAM i dopóki nie zapcha się na dysku,  Procek jest wyraźnie obciążony, ale wyrabia. W zasadzie, to dla awikowania istotna jest ilość ramu, bo jak dysk jest za wolny, to rejestracja leci ok, dopóki ram się nie zapcha.

Jest na RAM stary sprawdzony sposób. Wystarczy we właściwościach systemu zmienić tzw. pamięć wirtualną, nie tak jak ustawia to sobie Win tylko zmienić na sztywno - Generalna zasada, wpisać podwójną ilość RAMu fizycznego. Jeśli mamy 4 to wpisujemy 8. Po restarcie robi się zarezerwowany obszar na dysku tylko dla tego celu i nawet dysk zdefragmentowany nie przeszkadza. Swą szybkością ta wirtualna dorównuje fizycznej. Właściwości systemu, zakładka Zaawansowane - Ustawienia.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MateuszW napisał:

W awikowaniu szybkimi kamerkami to z kolei ważny jest dysk :) Ja awikuję lapkiem ze starym Core 2 Duo i 4 GB RAM i dopóki nie zapcha się na dysku, to leci pełna przepustowość USB (w moim wypadku niższa, niż "czystego 3.0", bo mam kartę ExpressCard). Procek jest wyraźnie obciążony, ale wyrabia. W zasadzie, to dla awikowania istotna jest ilość ramu, bo jak dysk jest za wolny, to rejestracja leci ok, dopóki ram się nie zapcha. Ale w praktyce taki FireCpature buforuje tylko 1 GB ramu (ktoś wie czemu?) i pożytek z tego żaden. Choć jak sobie zrobiłem eksperymentalnie ram-dysk 10 GB, to świetnie śmigało, ale o tylko 10 GB na dane :) Do poradzenia sobie z USB 3.0 na pełnej przepustowości potrzeba dysku SSD 400-500 MB/s.

Kupiłem Lenovo X230 (procek I5 3230m) z matrycą IPS (przydatna pod kątem pracy w pełnym Słońcu) + 8GB RAM + HDD 240GB SSD

Także powinien radzić sobie w miarę przyzwoicie ze zrzucaniem klatek z USB3.

Do tego stacja dokująca między innymi z portem HDMI  oraz nowa bateria :)

Nieużywany leżak magazynowy w stanie idealnym z 12 miesięczną gwarancją. Mam nadzieję, że wszystko będzie ok :) Przemyślałem sobie trochę powyższe uwagi i dlatego nie chciałem brać już "styranej" używki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jacek E. napisał:

Jest na RAM stary sprawdzony sposób. Wystarczy we właściwościach systemu zmienić tzw. pamięć wirtualną, nie tak jak ustawia to sobie Win tylko zmienić na sztywno - Generalna zasada, wpisać podwójną ilość RAMu fizycznego. Jeśli mamy 4 to wpisujemy 8. Po restarcie robi się zarezerwowany obszar na dysku tylko dla tego celu i nawet dysk zdefragmentowany nie przeszkadza. Swą szybkością ta wirtualna dorównuje fizycznej. Właściwości systemu, zakładka Zaawansowane - Ustawienia.

Hmm, ale to chyba niewiele mi da. Bo FireCapture po prostu nie chce zarezerwować sobie więcej, niż ok 1 GB. Nawet jak mam kompa z 16 GB RAM, to o i tak go nie tyka.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)