Skocz do zawartości

Test miniPC na potrzeby sterowania zestawem astrofoto


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, jolo napisał:
  • zainstalowanie platformy ASCOM. Tutaj brakowało .NET w wersji 3.5 (zainstalowana była tylko wersja 4.6). Wersję 3.5 instalujemy przez dodanie funkcji Windowsa - klikamy prawą mychą na przycisk Start, wybieramy Panel sterowania, następnie Programy i funkcje -> Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows i zahaczamy pole .NET Framework 3.5. Potem OK i po chwili gotowe.

 

Łukasz - nie panimaju. Przecież ASCOM 6.2 potrzebuje Frameworka minimum 4.5 to czemu się cofnąłeś do 3,5?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak próbowałem instalować ASCOM 6.2 to mi tak napisał, że mu brakuje .NET 3.5. Nie dyskutowałem z nim, tym bardziej, że ta wersja jest w Win10, tylko wyłączona, więc nie jest to problem. Nie cofnąłem się do 3.5, tylko mam teraz jednocześnie 3.5 i 4.6 - może w tym jest problem, że Win10 nie ma wersj 4.5 tylko 4.6? Nie znam się na .NETach za bardzo, może Jarek @bujarek coś podszepnie? 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jolo napisał:

Jak próbowałem instalować ASCOM 6.2 to mi tak napisał, że mu brakuje .NET 3.5. Nie dyskutowałem w nim, tym bardziej, że ta wersja jest w Win10, tylko wyłączona, więc nie jest to problem. Nie cofnąłem się do 3.5, tylko mam teraz jednocześnie 3.5 i 4.6 - może w tym jest problem, że Win10 nie ma wersj 4.5 tylko 4.6? Nie znam się na .NETach za bardzo, może Jarek @bujarek coś podszepnie? 

No to panimaju - widocznie ten typ tak ma ;)
A jeszcze na razie jedno pytanko. Czy mógłbyś w wolnej chwili sprawdzić czy łączy się po TimeViewerze?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek - Wessel - przepraszam, zamiast swojego usunąłem Twojego posta o miniaturyzacji Łukasza :( A przywrócić na tym silniku nie mozna :(:(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, jolo napisał:

Jak próbowałem instalować ASCOM 6.2 to mi tak napisał, że mu brakuje .NET 3.5. Nie dyskutowałem z nim, tym bardziej, że ta wersja jest w Win10, tylko wyłączona, więc nie jest to problem. Nie cofnąłem się do 3.5, tylko mam teraz jednocześnie 3.5 i 4.6 - może w tym jest problem, że Win10 nie ma wersj 4.5 tylko 4.6? Nie znam się na .NETach za bardzo, może Jarek @bujarek coś podszepnie? 

Niestety, .NET to takie małe piekło. Na szczęście MSDN jest całkiem niezłym narzędziem. Jeśli kogoś to interesuje to tutaj jest odpowiednia tabelka z wersjami i kompatybilnością .NET vs Windows: https://msdn.microsoft.com/pl-pl/library/bb822049(v=vs.110).aspx

 

  • Like 2

CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, AstroHub, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jolo napisał:

Z pewnymi problemami, ale w końcu udało mi się odnaleźć pod choinką mikroskopijne pudełeczko zawierające komputerek typu HDMI stick sygnowany przez firmę Modecom http://www.modecom.eu/freepc/mini_pc1/product/ .

No no no. Dobrze kojarzę, że to te same podzespoły, co LattePanda? Rozumiem, że z tego drugiego zrezygnowałeś na dobre?

W sumie nie tak dawno znajomy mówił mi o tym komputerku, on sam go stosuje. Szczerze mówiąc miałem pewne obawy (co do portów i WiFi), ale widać, że jednak działa to prawidłowo. Hmm, może też się skuszę?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba te same podzespoły, jedynie w tym mini sticku jest mniej portów i nie ma wbudowanego arduino. Ale jest przez to mniejszy. 

Jeszcze jedną rzecz zauważyłem - komputerek się grzeje :) W spoczynku ma jakieś 5*C więcej niż otoczenie, ale pod obciążeniem jest już wyraźnie ciepły. Ma to swoje zalety przy pracy obok astrozestawu, bo nie będzie się go imać rosa. 

11 godzin temu, Jacek E. napisał:

No to panimaju - widocznie ten typ tak ma ;)
A jeszcze na razie jedno pytanko. Czy mógłbyś w wolnej chwili sprawdzić czy łączy się po TimeViewerze?

Tak, właśnie potestowałem z TV 12 i działa bez problemu. 

stick-tv.jpg stick-tv2.jpg

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, jolo napisał:

 Ma to swoje zalety przy pracy obok astrozestawu, bo nie będzie się go imać rosa. 

Tak, właśnie potestowałem z TV 12 i działa bez problemu.

I zagrzać się można ;)
Dzięki za sprawdzenie TV :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz,

Sprawdź pracę z kartą mikroSD - tu pewnie będzie wąskie gardło prędkości zapisu, oraz jakiekolwiek avikowanie na pamięć EMMC.

Dzięki wielkie za podzielenie się szczegółami nowego sprzętu.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jolo napisał:

(bo wbudowana karta nie umożliwia pracy jako host, czyli w trybie access pointa).

Hmm, to windows sam z siebie nie wspiera takiej funkcjonalności? Sprzęt też musi coś od siebie "dać"?

Rozumiem, że montaż łączyłeś poprzez BT? Już nie pamiętam, jak to ostatecznie sobie zorganizowałeś :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, czytałem ten poradnik http://woshub.com/how-to-create-a-wi-fi-access-point-on-windows-10/ i wynika z niego, że ten jakby wspierany przez system AP wymaga takiej funkcjonalności karty sieciowej. Może są jakieś inne dedykowane osobne programy do tworzenia AP, ale nie szukałem jakoś intensywnie. 

Ostatnio montaż łączę przez kabelek z FT232RL, ale mam chyba jeszcze gdzieś zrobionego dongla do EQ6 na BT, to przetestuję przy okazji - dzięki że przypomniałeś :) 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś włożyłem do pyrtka kartę microSD, jakaś Samsunga, Class 10. Na razie nie podłączałem zestawu, jedynie puściłem test szybkości na pamięci EMMC (po lewej) i karcie (po prawej). Jak widać karta SD szybkościowo znacznie odstaje od wbudowanej pamięci EMMC. Do fotografii obiektów DS to ma niewielkie znaczenie, natomiast przy avikowaniu już będzie wąskim gardłem na pewno - tak jak Marek wcześniej pisał. 

stick-emmc.jpg  stick-sd.jpg

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale foto DS to jak jest dobra cała nocka to się załącza i sesja leci a fociarz idzie spać lub coś innego wyczynia i do tego chyba raczej jest ten Mini PCecik, Avikowanie planet to raczej inna bajka i tu raczej nad zestawem trzeba czuwać cały czas.... Nie widzę więc sensu inwestować w to maleństwo do avikowania....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

No tak, ale foto DS to jak jest dobra cała nocka to się załącza i sesja leci a fociarz idzie spać lub coś innego wyczynia i do tego chyba raczej jest ten Mini PCecik, Avikowanie planet to raczej inna bajka i tu raczej nad zestawem trzeba czuwać cały czas.... Nie widzę więc sensu inwestować w to maleństwo do avikowania....

Popieram. Ja mimo posiadanie swojego mini PC, to do awikowania i tak podpinam sprzęt bezpośredni pod lapka i siedzę przy nim ciągle. Awikowanie za pośrednictwem mini PC poza kwestią wydajności ma jeszcze jedną wadę - obraz z pulpitu zdalnego (TV) nawet przy idealnym łączy i wybranej max jakości jest jednak mniej płynny i nieco gorszy, niż bezpośrednio "na swoim" ekranie. Na statycznym obrazie nie ma różnicy, ale dynamiczny film ją pokazuje. Dlatego ustawianie ostrości, czy ocena jakości seeingu byłaby utrudniona.

A co do testów SD, to pytanie, czy ograniczeniem jest czytnik, czy karta. Klasa 10 niewiele mówi, bo tylko tyle, że karta ma > 10 MB/s, a raczej każda rozsądna tyle ma. Pytanie, czy ten komputerek obsługuje UHS (wtedy mamy do 100, albo i więcej MB/s). Inaczej to chyba max jest 25 MB, jak dobrze czytam.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej karta, bo sprawdzałem jeszcze na dwóch komputerach to osiąga niecałe 20MB/s, a na pudełku z karty było napisane że zapis właśnie max 20MB/s. Tylko że odczyt wg pudełka jest 80MB/s, a miniPC osiągnął ok. 20, co by mogło wskazywać na fakt, że nie obsługuje UHS. Sama karta ma też oznaczenie UHS-I. 

Ale też uważam, że zdalne awikowanie to nie jest najlepszy pomysł. Jutro jakaś pogoda ma się zdarzyć, to wymienię astrolapka na mini pc i zobaczymy jak sobie radzi w boju. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że nie ma tam 3.0 - można by jakieś ssd zapiąć

ja myślę nad czymś takim:

http://www.komputronik.pl/product/321410/gigabyte-brix-gb-bsceh-3955.html

lub zbliżonym 

http://www.komputronik.pl/product/306724/gigabyte-brix-gb-bace-3000.html

brakuje tu ramu i dysku (no i ofcoz system) ale wygląda to ciekawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to już są fajne minikomputerki. Są też tańsze z USB 3.0 , np http://allegro.pl/mini-pc-wintel-pro-windows-10-intel-2-32gb-4k-i6659812255.html#thumb/3 - ale tam wciąż jest EMMC i slot na SD. Ja raczej patrzyłem tylko na funkcjonalność do zestawu astrofoto głębokiego nieba. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, jeszcze pytanie o zasilanie tego maleństwa. Z opisu produktu wiem, że do zestawu dołączona jest ładowarka sieciowa z mikroUSB na 5V / 2A. Czy dałoby się ten komputer zasilić np. przez redukcję napięcia z 12V (zasilanie bez dostępu do 220V)? Krótko mówiąc czy ta ładowarka daje zwykłe 5V czy może to jakieś ładowanie impulsowe (albo coś takiego)?

 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę to sprawdzał, bo docelowo oczywiście miniPC ma być zasilany z AstroLinka, ale na 99.99% jest to zwykłe napięcie stałe 5V. A te 2A podawane jest pewnie z lekkim zapasem. 

Można użyć np taką przetwornicę http://electropark.pl/moduly-zasilania/7470-przetwornica-dc-dc-4-5-40v-na-5v-2a-z-usb.html z gniazdem USB i zasilać miniPC zwykłym kablem USB A - USB B micro. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jolo napisał:

 

Można użyć np taką przetwornicę http://electropark.pl/moduly-zasilania/7470-przetwornica-dc-dc-4-5-40v-na-5v-2a-z-usb.html z gniazdem USB i zasilać miniPC zwykłym kablem USB A - USB A micro. 

I jak w toto wepnę kabelek z prądzikiem 12V to wyjdzie mi z tego 5V? I czy do kabelka zakończonego mikro USB da się podłączyć?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minęło już trochę czasu, jak wygląda stabilność tego urządzenia. Czytałem, że lubi się wieszać, szczególnie Wifi. Zastanawiam się nad przesiadką z Raspberry, bo tam stabilność to loteria- ciągle kłopoty z linuksem, którego za bardzo nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prowadziłem jeszcze nim sesji pod gwiazdami, tylko przez dwie nocki "na sucho" w astroszopce robiłem bibliotekę darków (raz przez kilka godzin, drugi raz całą nockę). Oprócz tego praktycznie jest non stop włączony do TV i służy jako mini centrum medialne. Nie zawiesiło się toto ani razu. Czasami jak jest pootwierane kilka programów to całość się lekko przytka na kilka sekund, ale zwisu nie zaliczył jeszcze. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dnia 8.01.2017 at 19:44, Zywis napisał:

Minęło już trochę czasu, jak wygląda stabilność tego urządzenia. Czytałem, że lubi się wieszać, szczególnie Wifi. Zastanawiam się nad przesiadką z Raspberry, bo tam stabilność to loteria- ciągle kłopoty z linuksem, którego za bardzo nie znam.

Po wstępnych testach opisanych przez kolegę Jolo, zainstalowałem u siebie to maleństwo. Zamieniłem dużego, starego laptopa Dell na FreePC Modecom. Ten komputer/pendrive mieści się w dłoni i z powodzeniem obsługuje wszystkie aplikacje z których korzystam (Maxim, Focus Max, platforma ASCOM, TeamViewer). Póki co testowałem na sucho (zaczyna mi to wchodzić w krew :) ), nic się nie wiesza wykorzystanie procesora na poziomie 12%. Połączenie WiFi stabilne, TeemViewer działa OK. Po instalacjach sterowników i oprogramowania na dysku pozostało mi 10GB. W czasie pracy ma dość wysoką temperaturę na oko 50*C - mam nadmuch powietrza więc temperatura znacznie spada, wydaje się być OK. Też jestem ciekaw jak się sprawdzi w praktyce. Dla potrzeb zdjęcia zostawiłem w skrzynce dotychczasowy komputer dla porównania gabarytów.

1.JPG

2.JPG

 

 

  • Like 8

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)