Skocz do zawartości

Obróbka materiału Ha i RGB z kamery OSC


Rekomendowane odpowiedzi

Materiał wyjściowy to materiał konkursowy z Astropolis, kolor z kamery OSC i osobno Ha. Na prośbę Darka ( DarX86) zamieszczam go też tutaj, może się komuś przyda.

 

Etap 1 to "wyciąganie" nieliniowe obrazu Ha. Korzystałem tu z modułu DDP PixInsight 1.8. Parametry widać na ekranie.

 

Edu1.jpg

 

Etap 2 to obcięcie zbędnej, nie zawierającej treści cześci histogramu. Moduł Histogram Pixa.

 

Edu2.jpg

 

Etap 3 to delikatne, dodatkowe  wyciągnięcie mgławicy do granicy akceptowalnego szumu. Moduł Histogram Pixa, parametry na obrazku.

 

Edu3.jpg

 

Etap IV to ponowne obcięcie histogramu po lewej stronie.

 

Edu4.jpg

 

W efekcie tych działań otrzymałem bazową postać Ha:

 

Edu5.jpg

 

Po lewej stronie i na górze obrazka wyraźnie widac obszary które musiały ulec obcięciu ze wzgledu na brak lub zniekształcenie w wyniku przesunięcia kolejnych ramek stacku.

 

Etap V. Teraz Ha podlegało odszumianiu, polepszeniu kontrastu i wyrównaniu tła ( był gradient- tło wyraźnie jaśniejsze po prawej stronie). Korzystałem z Astronomy Actions i modułu Topaz Labs De Noise. Wszystkie działania w Photoshopie CS5 Extended.

Efekt poniżej:

 

Edu6.jpg

 

Etap VI. Identyczny ciąg czynności wykonałem dla pliku RGB . Efekt końcowy poniżej:

 

Edu7.jpg

 

Etap VII. Z obrazu Ha usunąłem gwiazdy Startonem.

 

Edu 8.jpg

 

Teraz zaczyna się właściwe składanie obrazu końcowego.

 

Etap VIII. Najpierw uzyskanie właściwego obrazu zakolorowanego Ha .Uklad warstw w PSie widać na obrazku.

 

Edu8.jpg

 

Niestety , to jest nieładne. Najjaśniejsze obszary są w kolorze majtek barchanowych i nie mają szczegółów.

Edu9.jpg

 

Etap IX. Manipulując krzywymi i korzystając z maski doprowadziłem do stanu jak poniżej:

 

Edu10.jpg

 

Etap X. Teraz właściwe składanie mgławicy z kolorem. Układ warstw i atrybuty opisane na obrazku.

 

Edu11.jpg

 

Tutaj jest dużo pracy przy dobraniu właściwej proporcji poziomów warstw i przenikalności.

 

Etap XI. Efekt tych operacji poniżej. Zaznaczyłem tam także obszar, który wymaga dodatkowej korekty kontrastu aby pokazać lepiej fragmenty mgławicy a nie czarną studnię.

 

Edu12.jpg

 

W opisie pominąłem czynności techniczne czyli alignację w Pixie  i crop w PSie  z wyrzuceniem obszarów nie posiadających wszystkich składowych warstw.

 

 

Obrazek konkursowy już znacie:

 

Edu final.jpg

 

 

Mam nadzieję że się to komuś przyda a może nawet ktoś na tym zarobi.

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wessel przypiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)