Skocz do zawartości

Jaki garniturek okularów do Synty 6"


bilon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kupiłem w ubiegłym tygodniu mój pierwszy teleskop i nie bardzo wiem z czym zaatakować mgławice i planety ;) obejrzałem już większość dostępnych gwiazdozbiorów i kilka pozycji z katalogu M ale nie bardzo wiem co dalej zmontować by uzupełnić zestaw. Chciałem też zapytac specjalistów o zastosowanie super plossla zestawowego 10mm skoro wszystko wygląda ładniej w 25-ce. Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i odpowiedzi i pozdrawiam,

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mniejszych powiększeniach (25mm) zawsze choć mniejsze wychodzi ładniejsze.

Dodatkowo w kitowych okularach niestety 10mm to żenada. 25mm jest znośny (nawet niezły), więc również dlatego odnosisz takie wrażenie.

Wraz ze wzrostem powiększenia ważna jest również pogoda oraz kilka innych czynników.

Tak jak napisał kolega musisz dużo eksperymentować oraz poczytać tu i ówdzie.

Co do doboru okularów to jest kwestia indywidualna. Jest tyle rozwiązań ile oglądających :)

25mm starczy ci na jakiś czas, poczytaj o czymś krótszym a'la 13mm.

I nie zaczynaj zakupów od 5 lub 8mm bo mało sobie pooglądasz ucząc się dopiero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też stoję przed podobnym dylematem  :) Zanim cokolwiek kupisz poczytaj trochę w necie o doborze okularów. Określ maksymalne i minimalne powiększenie z jakim możesz pracować, poczytaj trochę o innych parametrach okularów jak np źrenica wyjściowa, pole widzenia, jakie są zależności między ogniskową teleskopu a powiększeniem itp... jednym słowem, im dalej w las, tym więcej drzew... ze swojej strony polecam lekturę tego forum oraz np:

http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

http://www.teleskopy.pl/powiekszenie_i_pole_widzenia_okularow.html - polecam!!

W internecie jest tego sporo, wujek google wie wszystko, ale znim cokolwiek kupisz poczytaj, bo możesz niepotrzebnie pieniądze wyrzucić w kosmos  ;D

GSO 8", Canon 7D, zbieram na eq6 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ceny synta 6" dobs to średnio wymagający teleskop ze względu na światłosiłę

Moje typy budżetowe to:

Orto 6 lub 7mm planety (warunek nie obserwujesz w okularach)

Średnie-kątowo obiekty: 8 elementowe UWA SW (starego typu) 13mm jak również 17mm

Jak Cię stać weź też UWA SW nowego typu 22mm

Mgławice i rozległe cirrusy : Hyperion asferyk lub Swan, to okulary 2"  ok. 40mm ogniskowej!

Do tego aż się prosi filtr 2" UHC lub  ultrblock :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również używam Synty 6" F8 i okulary SW UWA-70 22mm oraz 13mm. Te okulary pracują idealnie z tym teleskopem. Z krótszych do planet polecam Ortho 7mm. Jako długoogniskowy do przeglądu nieba polecam SW UWA-70 32mm. W tym teleskopie F8 okular ten pracuje bardzo dobrze - wyłuskuje nawet najmniejsze mgiełki pod ciemnym niebem.

Newton SW 150/750, Refraktor SW 100/500, AZ4 + extension tube
SkyMaster 15x70, SkyMaster 12x60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam. Wedle tego co wyczytałem w linku podrzuconym przez kolegę http://www.teleskopy.pl/powiekszenie_i_pole_widzenia_okularow.html wychodzi mi że najlepsze powiększenie miałbym w przypadku mojej synty 6" przy okularze 8mm połączonym z barlowem 2x - wtedy wyszłoby 300 x powiększenie max dla sprzętu jaki posiadam, więc czemu polecacie ortho 6-7mm ? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze 2xD przyjmuje się dla bardzo dobrych luster, ty masz.... dosyć przeciętne lustro dla którego powinieneś przyjąć 1,5xD.

Poza tym warunki pogodowe w tym stan atmosfery często ogranicza maksymalne powiększenie do ok. 200x

No i najważniejsza sprawa- z maksymalnym powiększeniem jest trochę tak jak z oznaczeniem 280km/h na liczniku całkiem przeciętnego samochodu - niby jest ale gdzie i jak to nie wiadomo  :D

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoria teoria. Syntia 6'' jest na montazu Dobsona, wiec trzeba bedzie teleskop prowadzic w dwoch osiach recznie, co przy pow.300x bedzie baaardzo uciazliwe. lepiej bedzie zastosowac mniejsze powiekszenie i okular o szerszym polu widzenia. w moim N150/F6 po dokupieniu okularu BST ED 5mm uzyskuje pow. 180x i to jest max. pow. jakie obecnie stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszych szerokościach geograficznych (przynajmniej u mnie) rzadko zdarzają się warunki umożliwiające zastosowanie powiększeń ponad 200x.

Do teleskopu na Dobsonie najlepiej nadają się okulary o szerokim polu widzenia, gdyż jak napisał margor55, prowadzenie w dwóch osiach jest trudne i uciążliwe.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez przesady, nie musisz na poczatek tak szalec z tymi okularami. na ES-y i Naglery przyjdzie czas. wystarcza okulary max. za 200-300 pln. wybierz okulary o wlasnym polu 58*- 66*. ogniskowe z zakresu 20mm-30mm do obiektow mglawicowych i 8mm-10mm do planet i Ksiezyca. na poczatek celuj w TMB, Sky Watcher, BST. nie sa zbyt drogie. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę że w tej samej cenie jest Swan 40, 33 i 25 mm to którego wybrać tylko tak, żeby było można go używać gdy wymienię syntę 6" na powiedzmy 10-12" ? Czy jest to wogóle możliwe (kupno okularu który przy obecnym teleskopie da radę i posłuży w przyszłości gdy przesiądę się na większy teleskop ? ) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syntia6'' ma swiatlo 8, wiec jest tolerancyjna co do okularow. Syntia 10'' i 12'' maja swiatlo okolo 5, wiec okulary powinny miec lepsza korekcje wad wlasnych, zeby uzyskac obraz dobrze skorygowany w calym polu. przewaznie okulary w tym przedziale cenowym /ponizej 300 pln./ i przy tak duzej swiatlosile nie beda dawac ostrych obrazow w calym polu. to teoria. wszystko zalezy od tego, w jakim stopniu jestes w stanie zaakceptowac nieostrosci brzegowe danego okularu, albo kupic okulary np. lantanowe /LVW/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było niedomówień. To ja zasugerowałem bilonowi kupno ESa 14mm bo:

- ma możliwość zakupu w cenie do 600 PLN

- wspominał o okularze docelowym i wymianie teleskopu

Wg mnie ogniskową docelową dla większości DSów jest zakres 16-12mm w zależności od ogniskowej teleskopu dający źrenicę wyjściową w granicach 2,5-2,2mm. Taki okular będzie wielokrotnie częściej używany niż jakiś długi, np. 30-25mm. I oczywiście z polem widzenia co najmniej 65st., a najlepiej 70-80 st. dla komfortu obserwacji Dobsonem.

Przynajmniej na razie zapomnij o okularach 30-40mm!

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Przynajmniej na razie zapomnij o okularach 30-40mm!

Posiadam synte 6" chcę zobaczyć najszersze możliwe pole przy jak najmniejszym powiększeniu. Czy okulary 40mm lub 50mm z seri Gso sv spełni te wymagania. Czy szukać innego. Jak tak to jaki? Chodzi o porównanie jasności gwiazd. Pozdrawiam Grzegorz.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 6" jest dość ciemna ok f/8 -zgodnie zasadą o źrenicy wyjściowej do szerokich pól potrzebujesz źrenicę ok 5mm. Ze swej strony proponuję WO Swana 40mm -to okular o wspaniałej transmisji, to jedyny okular, który mam niemal od początku swojej astro-kariery i się go nie pozbyłem. W tak "ciemnym" teleskopie astygmatyzm własny okularu nie będzie tak bardzo widoczny! 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. A co z 50mm okularem. Da radę czy to już przesada? Jak wspomniałem chce zobaczyć - móc ogarnąć w jednym okularze największy możliwy obszar jaki jest dostępny dla tego teleskopu.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę (6.25)..ale nie kupuj GSO 50mm, ma tak parszywie długi ER, oraz jest b. wrażliwy na osiowe patrzenie,  że będziesz musiał sobie kołnierzyki  na muszle oczną z papierka robić :)) . Miałem go 3 lata temu i zaraz na giełdzie wylądował. Normalnie koszmar!

Bierz SWANa,  nic go nie pobije w klasie econo!!!!  

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 50mm z ciekawości jak się prezentował obraz w nim. Po za wadą odległego era? A na wo swana oraz scoposa zaczynam polować jak tylko wpadnie gotówka. Dzięki.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem góra okular 40mm z polem widzenia 55 stopni. A SWANek z 72* będzie bardzo OK :)
 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z mniejszych o szerokim polu do porównania gwiazd? Np taki

SkyWatcher UWA 15 mm 2'' 80°

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem - powinieneś umówić się na jakieś większe obserwacje w swoim rejonie (większa liczba szkiełek). Naoczne spojrzenie jest najlepsze, nie raz wyliczenia ze wzorów nie pasowały preferencji użytkownika - to po pierwsze.

Po drugie powinieneś inwestować w okulary ,,jednego typu" jeśli mają być to docelowe, powinieneś dopasowywać do większej apertury. Zaczynasz od 6" ale należy przyjąć, że średnia apertura teleskopu do obserwacji to 8-12" i zapewne do takiej Będziesz dążył.

Wydając powoli pieniążki na ,,lepsze" sprawdzone do Newtona marki, zyskujesz wizualnie Ty a i z ewentualną sprzedażą nie będzie problemu.

Wybrać serię do DSO oraz ze dwa do planet czy Księżyca aby Twardowskiego odnaleźć ;) .

Pomyśl nad tym...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)