Skocz do zawartości

15. Podsumowanie, uwagi.


midimariusz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

15. Podsumowanie

 

15.1 Zalety.

Jak widać SkySafari posiada bardzo wiele zalet i możliwości Oto najważniejsze

  • bardzo duży zasięg gwiazdowy i DS-ów w wersji Pro aż do 18 mag.

  • Bardzo dobra przyjemna dla oka grafika

  • możliwość podpięcia pod różne teleskopy, jak i do DSC.

  • Łatwość aktualizacji komet i asteroid

  • możliwość ściągnięcia dodatkowych zdjęć DSS

  • łatwość tworzenia list obserwacyjnych

  • przydatna dla zobrazowania funkcja orbitowania wokół różnych obiektów

 

 

15.2 Wady, uwagi, sugestie.

 

Listy obserwacyjne, obserwacje.

Brak możliwości wyświetlania zaobserwowanych obiektów po dacie i czasie. Chodzi o to , żeby wpisać lub wybrać datę obserwacji o program pokazałby, jakie obiekty obserwowalibyśmy danego dnia. Jest co prawda inne wyjście ? utworzenie nowej listy z daną datą, ale nie o to chodzi. Zbyt wielka ilość list np.: 100 tylko utrudniałaby obsługę programu.

 

Nie ma możliwości, aby program wyświetlał tylko te obiekty, których jeszcze nie obserwowaliśmy. Powinna być funkcja, która zapobiega wyświetlaniu wszystkich obiektów z listy. Czasamli lista liczy 2000 obiektów i wtedy juz nic nie widać na mapie.

 

Brak możliwości, aby program wyświetlał obiekty z własnych list obserwacyjnych bez ich nazw. Problem zaczyna się, gdy katalog zawiera kilkaset obiektów, których nazwy zasłaniają całą mapę nieba.

 

Ostatnia wada, jaką tutaj wymienię przeszkadza mi najbardziej. Brak automatycznego wstawiania daty, czasu, lokalizacji, aktualnej pozycji Słońca pod horyzontem i fazy Księżyca, zasięgu gwiazdowego. Każdorazowe wybieranie takich danych tylko zajmuje czas na obserwacje. A i tak nie ma sporo rzeczy przy zapisywaniu. Mogłaby też zostać zapisana automatycznie średnica użytego sprzętu, a także możliwość wybrania z listy użytego filtra. Widzę tu jeszcze duże możliwości do zapisków z obserwacji.

 

Wyszukiwanie.

Brak możliwości wyszukiwania obiektów po współrzędnych. Czasami są obiekty, których nie ma w bazie danych programu. Mając ich współrzędne można by łatwo je znaleźć. Tutaj się tak nie da.

 

Brak możliwości dodawania do programu obiektów, których nie ma w bazie danych. Jest to poważny problem. Mam kilka obiektów, których nie ma w programu i nie da się ich dodać.

 

Przy wyszukiwaniu zaawansowanym Advanced Search nie ma możliwości wyszukania obiektów na podstawie katalogów. Można by dzięki tej opcji wyszukać np.: wszystkie obiekty z listy H400 lub innego w danej konstelacji. Dało by do duże możliwości.

 

Do warunków wyszukiwania można by dodać dodatkowe warunki np.: czy obiekt ma być widoczny czy nie, wybrać wg najlepszej ogniskowej okularu, czy też wybrać na podstawie stopnia trudności obserwacji.

 

Mało asteryzmów.

Są co prawda wielkie asteryzmy, jak Trójkąt Letni , Wielki Wóz itp., ale kompletnie zaniedbano te mniejsze. Nie się też ich dodać ręcznie.

 

Zdjęcia.

 

Ogólny problem ze zdjęciami jest taki, że jest ich po prostu za mało w programie. Zawartość 800 zdjęć jest absolutnie niewystarczająca. Przydałby się jakiś mechanizm pozwalający zwiększyć na stałe ilość zdjęć.

 

Brak możliwości dodania swojego zdjęcia jakiegoś obiektu.

Istnieje możliwość ściągnięcia zdjęć z DSS, ale dotyczy to tylko obiektów, które są już w bazie danych programu. Nie ma natomiast możliwości dodania zdjęcia swojego obiektu, jak np.: komety, albo inne DS-y. Można by tutaj załadować np.: swoje zdjęcie jakieś nowej komety.

 

Bardzo wolne ładowanie się zdjęć z DSS. Załadowanie kilkunastu zdjęć zajęło mi mi około godziny czasu. Duże zdjęcia ładują się bardzo długo, a niektóre nawet ściągane przez całą noc się nie załadowały.

 

Brak możliwości zapisania na stałe zdjęć z DSS. Wszystko jest kasowane przy czyszczeniu pamięci telefonu.

 

Brak możliwości masowego ściągania zdjęć z katalogu DSS. Można by w ten sposób ustawić sobie kolejkę ściągania zdjęć i zostawić to na całą noc.

 

Można by dodać opcję osobnego ściągnięcia zdjęć do poszczególnych katalogów np.: zdjęcia NGC, IC itp. Zdjęcia w ten sposób ściągnięte mogłyby być przechowywane na karcie SD telefonu. Duży plus to taki, że były by wszystkie zdjęcia obiektów i dostępne dodatkowo "od ręki" w czasie rzeczywistym.

 

 

Dodatkowe funkcje programu.

 

Mogę zasugerować funkcje jakie dodatkowe mogłyby się znaleźć z programie.

 

Brak funkcji Dark Hours ? ciemne godziny.

Przydałaby się taka funkcja, która w sposób prosty pokazałyby w jakich godzinach jest wystarczające ciemne niebo do obserwacji DS-ów.

 

Brak klepsydry.

Bardzo popularna klepsydra, czyli roczne zestawienie wschodów, górowania i zachodów planet, mógłby być też udziałem programu.

 

Brak narzędzia pokazującego przyszłe zaćmienie Słońca i Księżyca.

Można co prawda oglądać, symulację samego zaćmienia, jeśli wpisze się odpowiednia datę i godzinę, ale sam program nie mówi, kiedy to będzie. Można wejść i zobaczyć tutaj do Sky Week, ale to nie o to chodzi. Równie dobrze można szukać na stronach www, a mi chodzi o program.

 

Brak zalecanego okularu. Szkoda, że przy informacjach o obiekcie nie pokazuje nam zalecanego okularu do jego obserwacji. Najlepiej, jak by było to z bazy naszych okularów.

 

Brak funkcji ? najlepsza data do obserwacji komety dla naszej lokalizacji.

 

Brak mapy Ziemi, na której byłoby pokazane, którędy dokładnie przebiegnie pas z zaćmieniem Słońca, czy Księżyca.

 

Brak wykresów z widocznością dla księżyców planet. Jest co prawda animacja ruchu, ale nie ma możliwości zobaczenia ruchów na wykresie. Na przykład:

1.jpg.f5d3dbeb6d85c8ec38afb8999879fbfa.jpg

 

 

Brak pokazania na wykresie rozmiarów planet zwłaszcza Marsa, Merkurego i Wenus. Dobrze byłoby zobaczyć na wykresie zmianę średnicy tarczy planety i wychylenie kątowe dla Wenus i Merkurego. Na przykład:

3.jpg.2a8bd5c2113aa72f9acf0f019ccd2575.jpg

 

 

Brak wykresu symulacji kąta nachylenia pierścieni Saturna. Np. Takiej jak tutaj:

2.jpg.b2ff3132ab751ebd474f3dca74e4bf37.jpg

 

 

Brak wykresów ciał US wg elongacji i jasności np. tak jak tutaj:

4.jpg.3a0eb4e42b5d89502113f87bc65db0f7.jpg

 

 

Brak zdjęć z powierzchni Marsa. Jest co prawda mapa, ale przydałyby się zdjęcia z łazików, czy sond kosmicznych np.: kraterów czy innych obiektów z powierzchni planety.

 

Brak zdjęć kraterów na Ksieżycu. Byłaby to przydatna funkcja dla zoobrazowania powierzchni naszego satelity.

 

Brak kalendarza z fazami Ksieżyca na cały miesiąc.

 

Brak kalendarza ze wschodami i zachodami Księżyca.

 

Brak listy z informacją, przez jakie ciekawe obiekty np.: kratery, będzie przechodził zaraz treminator na Księżycu.

 

Brak mapy Ziemi, na której możnaby zobaczyć, którędy będzie leciał satelita nad danym rejonem Ziemi.

6.jpg.696865a50738f04b674839d13912f3ac.jpg

 

 

Brak możliwości wpisania, w jakich warunkach obserwujemy? Inne warunki są w mieści, inne na wsi. Program mógłby dostosować ilość wyświetlanych obiektów do warunków lokalnych.

 

Brak możliwości ustawienia rozmiaru czcionki.

 

Brak możliwości ustawienia, jaki układ nieba (ziemski prosty, czy też odwrócony) ma być zastosowany przy danym powiększeniu. Inaczej obraz wygląda w lornetce, inaczej w teleskopie. Trzeba ręcznie zmieniać to za każdym razem, a to zajmuje czas.

 

Brak narzędzia alignacji na gwieździe polarnej. Standardowe koło z okolicami gwiazdy Polarnej. Przydatne dla osób fotografujących niebo i korzystających z montażu paralaktycznego. Są w innych programach, lecz tutaj tego nie ma.

 

Przydałyby się do pola informacje o obiekcie "Info" dodać trudność w zaobserwowaniu danego obiekty ? bardzo łatwy, łatwy, trudny, bardzo trudny.

 

Brak opisów jak wygląda obiekt.

Jest całkiem sporo informacji o danym obiekcie, ale nic nie ma na temat jak wygląda w teleskopie. To dwie całkowicie różne rzeczy. Pomaga to w identyfikacji obiektu.

 

Wszystkie moje powyższe uwagi dotyczących programu SkySafari spełnia program Astromist. Posiada on wszystkie te funkcje.

 

Możecie poniżej wpisywać też swoje uwagi.

Prawdopodobnie wyśle niektóre do autorów programu SkySafari i będę one uwzględnione przy wersji 6.

 

 

15.3 Podziękowania.

 

Gorące podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania tego poradnika. Dziękuję za Wasz czas i pracę dla dobra ogółu.

chavez (Amadeusz)  

orzeszek1916 (Marcin) 

Jolo (Łukasz)

Fruktek (Rafał)

barto32 (Bartek)

I specjalne podziękowania dla Waldka wwaldek 1947 za oddanie do testów SkySafari 5 Pro. Dzięki Waldkowi powstał dział 14.

  • Like 3

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, to nie dla mnie należą się podziękowania lecz dla Was, którzy spędziliście wiele godzin, dni i nocy na tłumaczeniu tekstów, testowaniu możliwości programu i wreszcie porównywaniu tych możliwości z tym co reklamują twórcy. Dla mnie była to czysta przyjemność, że wreszcie na cokolwiek mogłem się przydać na tym forum, bo jak dotąd więcej przeszkadzam niż z siebie daję mimo chęci i prób.

Szkoda trochę że program zawiódł oczekiwania, szczególnie Mariusza, który zaufał bardziej programowi Astromist, a ja właściwie "wcisnąłem się na gapę" z tym Sky Safari 5 Pro. No, ale tak bywa gdy zaufa się dystrybutorowi programu czy nawet jakiegoś urządzenie. Ważne jest i to bardzo, że mamy przetłumaczony program na język ojczysty i łatwiej będzie wielu z nas ogarnąć temat.

Przyłączam się do Mariusza w podziękowaniach za tłumaczenie i gorąco pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzięki wersji SS 5 Plus - (powiadomił mnie). Udało się złapać ISSkę :)  W rzadkich chmurewkach, z których prószy śnieg. Pokazywał trasę od horyzontu do horyzontu.

ISS.thumb.jpg.7bad50ebc0da05b8745331a3bd02690c.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Szkoda trochę że program zawiódł oczekiwania, szczególnie Mariusza, "

 

Waldek - program wcale nie zawiódł moich oczekiwań. Będzie to dla mnie główny program do sterowania teleskopem i będą uzupełniać się razem z Astromist.

Chciałem Wam pokazać różnicę między tymi programami i zasugerować dodatkowe funkcje przy kolejnej wersji. Oba programy są różne i na różne systemy. A wersja SS 5 wymaga po prostu dopracowania.

-------------

Dobrze, że Jacek poruszył ten temat.

Program SS wysyła powiadomienia o nadchodzących wydarzeniach np. o przelocie ISS, albo o wschodzie jakieś planety. Czasami pomaga to załapać się właśnie na przelot stacji kosmicznej.

  • Like 1

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)