Skocz do zawartości

1. Wstęp. Ogólne informacje


midimariusz

Rekomendowane odpowiedzi

1. Wstęp. Informacje ogólne.

 

ssplus2.jpg

IMG_0225.png

 

 

      Każdy miłośnik astronomii prędzej czy później staje przed wyborem kupienia odpowiedniego atlasu nieba. Są małe atlasy z małą ilością gwiazd, są i duże z dużą zawartością gwiazd jak i DS-ów i dużym zasięgiem. Jednak te drugie są dość duże, ciężkie, nieporęczne i nie nadają się do wypadów w pole. Do tego dochodzą latające kartki przy silniejszym wietrze. Zatem jaki atlas będzie odpowiedni?

Niestety nie ma złotego środka. Od kilku lat jest inna alternatywa do drukowanych atlasów ? są nimi programy astronomiczne na smartfon czy tablet. Jednak ostudzę już na początku zapędy przed kupowaniem, czy używaniem tabletu. Z doświadczenia napiszę, że tablety z głównego powodu - zbyt jasnego świecenia w nocy, a także przez swoją nieporęczność nie nadają się za bardzo do użytkowania w celach astronomicznych. Co innego smartfon. Przy odpowiednim ściemnieniu ekranu i użyciu trybu Night Sky nadaje się idealnie! Jeszcze tylko wystarczy zainstalować odpowiedni program astronomiczny. Tylko jaki? I o tym właśnie będzie ten poradnik.

 

Dlaczego Sky Safari?

Z prostego powodu. Jest to najlepszy dostępny program na Androida jaki jest w sieci. Kilka lat temu opisywałem możliwości programu Astromist, a Sky Safari wcale mu nie ustępuje. Ma kilka ważnych dodatków, które go przewyższają, ale i ma kilka opcji mniej od Astromista. Więc oba programy uważam za równie dobre i funkcjonalne a na pewno godne polecenia.

Jak piszą producenci Sky Safari to potężne planetarium, które mieści się w kieszeni.

 

Różne wersje Sky Safari.

Aktualnie są oferowane trzy wersje programy: Basic, Plus i Pro.

Z powodu małych możliwości wersją Basic nie będziemy się zajmowali i ogólnie jej nie polecam. Wersję Plus lub Pro - jak najbardziej.

 

tabela.jpg

 

Dodatkowo wersja Pro posiada funkcję New 3D Galaxy View ? widok 3D obiektów np.: gromad kulistych i ich położenie w naszej Galaktyce.

 

 

galaxy3D.jpg

 

 

Zatem którą wersję kupić?

To już zależy od nas. Mni wystarcza wersja Plus. Zasięg gwiazd 12 mag. jest wystarczający do mojej Synty 12" i taki sam jak w programie Astromist. Z tego co widzę większość użytkowników również wybiera tę wersję. Ale jak nam za mało szczegółów na planetach i Księżycu oraz chcemy mieć ogromny zasięg gwiazdowy to wydanie 205 zł na pewno nie pójdzie na marne i będzie to jedna z naszych lepszych astro ? inwestycji.

 

Co takiego jeszcze oferuje Sky Safari?

Oprócz gigantycznych baz danych, program z punktu widzenia miłośnika astronomii posiada kilka bardzo ważnych zalet:

  • współpraca z teleskopami, prowadzenie i sterowanie teleskopem, obsługuje także DSC (tylko Android) czy, jak kto woli Push-To. Łączność przewodowa (tylko Apple) lub bezprzewodowa przez Wi-Fi, a także przez BT (tylko na Android),

  • Gigantyczne bazy danych gwiazd, DS-ów i ciał Układu Słonecznego,

  • Załadowanie odpowiedniej listy obserwacyjnej jak np.: Messier. Caldwell, Herschell 400 czy wiele innych. Wybór jest bardzo duży. Można też tworzyć własne listy i robić cyfrowe zapiski,

  • Bardzo dobra wyszukiwarka obiektów oraz bogate informacje o każdym obiekcie z możliwością ściągnięcia dodatkowych zdjęć z internetu (DSS). W programie jest wgrane ponad 800 pięknych zdjęć,

  • Posiada bardzo dobry tryb nocny Night Vision,

  • Można latać po orbitach gwiazd i ciał układu Słonecznego obserwując niebo z innego punktu widzenia,

  • Możliwość namierzania obiektu za pomocą wbudowanego w smartfon żyroskopu i kompasu (możliwa też praca bez niego),

  • Animacja zjawisk,

  • Najważniejsze wydarzenia na każdy dzień tygodnia,

     

    Program jest przeznaczony na systemy - android (wersja min. 4x), iOS oraz Mac OS X.

     

    I wiele innych, ciekawych funkcji, które zostaną przedstawione w niniejszym poradniku.

Niestety program jest w wersji angielskiej, stąd pomysł polskiego tłumaczenia.

Wiele osób poświęciło mnóstwo czasu, aby przetłumaczyć, przetestować i napisać ten poradnik. Miłej lektury!

 

  • Like 4

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Właśnie pojawiły się promocje na nową wersję:

Sky Safari 6 Plus za 35,99zł

Sky Safari 6 PRO za 89,99zł

Przez ostatnie dwa lata intensywnie użytkowałem wersję Sky Safari 5 Plus i byłem bardzo zadowolony z jej możliwości. Teraz planuję przesiadkę na nową wersję. Postaram się opisać pierwsze wrażenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jutomi napisał:

Właśnie pojawiły się promocje na nową wersję:

Sky Safari 6 Plus za 35,99zł

Sky Safari 6 PRO za 89,99zł

Przez ostatnie dwa lata intensywnie użytkowałem wersję Sky Safari 5 Plus i byłem bardzo zadowolony z jej możliwości. Teraz planuję przesiadkę na nową wersję. Postaram się opisać pierwsze wrażenia.

Podłączałeś jakieś urządzenia do tego programu?

Może można śledzić obiekty korzystając z kompasu wbudowanego w telefon z androidem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako "ręczne go-to" Sky Safari spisuje się bardzo dobrze. Przy dobraniu odpowiedniej skali obrazu naprowadza na szukane obiekty na niebie z dokładnością +/-3o, czyli wystarczającą to szybkiej lokalizacji w teleskopie z szerokokątnym okularem. 

W sumie mogę spróbować zamocować na sztywno smartfon do teleskopu i użyć go jako "szukacza". ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i skusiłem się na Sky Safari 6 PRO.  W porównaniu do wersji 5 PLUS po jednym dniu użytkowania zauważyłem:

- duuużo większy zasięg gwiazdowy: gwiazdy na tle czarnego nieba do 15mag, a na tle zdjęć obiektów DS (M42, M31) nawet do 19mag - mam jednak wrażenie, że przy takim zasięgu nie wszystkie gwiazdki są zaznaczone w porównaniu ze zdjęciami kilku charakterystycznych obiektów,

- inny sposób pomiaru odległości między dwoma zaznaczonymi obiektami,

- trudne zaznaczanie gwiazd położonych na obszarze mgławicowym, np. przy naciśnięciu na gwiazdkę Trapezu w M42 nie wyświetla się info o tej konkretnej gwieździe, tylko o mgławicy na tle której się znajduje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jutomi napisał:

No i skusiłem się na Sky Safari 6 PRO.  W porównaniu do wersji 5 PLUS po jednym dniu użytkowania zauważyłem:

- duuużo większy zasięg gwiazdowy: gwiazdy na tle czarnego nieba do 15mag, a na tle zdjęć obiektów DS (M42, M31) nawet do 19mag - mam jednak wrażenie, że przy takim zasięgu nie wszystkie gwiazdki są zaznaczone w porównaniu ze zdjęciami kilku charakterystycznych obiektów,

- inny sposób pomiaru odległości między dwoma zaznaczonymi obiektami,

- trudne zaznaczanie gwiazd położonych na obszarze mgławicowym, np. przy naciśnięciu na gwiazdkę Trapezu w M42 nie wyświetla się info o tej konkretnej gwieździe, tylko o mgławicy na tle której się znajduje.

Ciekawe. A jak zaznacza się dwa obiekty w smartfonie? 

Pewnie nie miałeś czasu spróbować użyć go jako "szukacza"? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, jutomi napisał:

- trudne zaznaczanie gwiazd położonych na obszarze mgławicowym, np. przy naciśnięciu na gwiazdkę Trapezu w M42 nie wyświetla się info o tej konkretnej gwieździe, tylko o mgławicy na tle której się znajduje.

A jak się max powiększy to też kliknięcie na gwiazdkę nie działa?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, kjacek napisał:

Ciekawe. A jak zaznacza się dwa obiekty w smartfonie? 

Pewnie nie miałeś czasu spróbować użyć go jako "szukacza"? ?

W wersji 5 trzeba było zaznaczyć jeden obiekt a potem szybkim dwuklikiem drugi i wyświetlała się linia łącząca oba zaznaczone obiekty z pomiarem odległości kątowej z dokładnością do 0,1".

W wersji 6 zaznaczam jeden obiekt, wciskam "Selection" w menu podręcznym, wybieram "Measure From" i naciskam na mapce drugi obiekt. 

Niestety, dzisiejszej nocy nie udało mi się sprawdzić programiku jako "szukacza".

36 minut temu, Jacek E. napisał:

A jak się max powiększy to też kliknięcie na gwiazdkę nie działa?

Po licznych eksperymentach odkryłem, jak należy to robić: naciskam jeden raz na gwiazdkę i wyświetlają się dane o mgławicy w tle. Po około sekundzie naciskam drugi raz na gwiazdkę i wyświetlają się dane tej konkretnej gwiazdki.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 12.09.2018 o 09:25, kjacek napisał:

Pewnie nie miałeś czasu spróbować użyć go jako "szuka?cza"? ?

Wczoraj próbowałem użyć aplikacji w smartfonie przymocowanym do teleskopu jako szukacza i niestety nic z tego nie wyszło. Wbudowany kompas/żyroskop ma bardzo dużą "bezwładność" nie reaguje przy korektach mikroruchami w montażu Az-Alt. Działa jedynie z wolnej ręki, gdy naprowadzam go wyraźnymi ruchami +/- 30o, które zawężam kręcąc smartfonem w kółko aż do zatrzymania. Wtedy obiekt na niebie zostaje zlokalizowany z dokładnością do 3-5o. Czyli tak na prawdę mamy do czynienia nie z szukaczem (wyszukującym i lokalizującym obiekty niewidoczne gołym okiem) ale z lokalizatorem, który pokazuje czym jest jasny obiekt (gwiazdozbiór, planeta lub gwiazda), na który właśnie patrzymy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)