Skocz do zawartości

Teleskop ok. 500zł, tereny pozamiejskie


diu3rr

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, ja wiem, że tu dużo takich tematów i w ogóle, ale proszę mi wierzyć - przy kupnie pierwszego teleskopu i braku praktycznej wiedzy, z samych opisów nie da się wszystkiego wywnioskować. Stąd proszę o radę w wyborze teleskopu: Krótka metryka

1. Obserwacje będa prowadzone koło domu, tereny pozamiejskie, latarnia przy ulicy mi nie działa więc zanieczyszczenie świetlne nie jest duże.

2. Raczej newton, ale jeżeli z jakichś powodów lepszy będzie refraktor to nie mam z tym problemu

3. Jako, że mieszkam w domu jednorodzinnym, obserwacje będę prowadził na dworze.

4. Jako że wiem, że w przedziale do 500zł nie ma co się nastawiać na DS, chciałbym żeby ładnie było widać planety, księżyc i galaktyki - mgławice na marginesie.

5. Jak wyżej wspomniałem, mam ok. 500zł.

Tutaj kilka modeli jakie znalazłem na delta optical, kolejność nie jest przypadkowa - od wg. mnie dla mnie najlepszego do najmniej spełniającego moje nadzieje. Ale jak mówiłem, brak mi praktycznej wiedzy toteż proszę o rady :)

1. BK1149EQ1 http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1149eq1,d854.html

2. BK1141EQ2 http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1141eq1,d821.html

3. BK1145EQ1 http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1145eq1,d696.html

4. BK767AZ1 http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk767az1,d694.html

Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to najgorsze co zrobisz to będzie jak kupisz pierwszy teleskop na montażu paralaktycznym tym bardziej tak kiepskim! Pierwszym i ostatnim z podlinkowanych nawet nie zawracał bym sobie głowy, zresztą pozostałe, nie lepsze, za taką kasę to lepiej kup sobie porządną lornetkę do nauki nieba ewentualnie dozbieraj kasy bo będziesz żałował, te sprzęty, które podlinkowałeś służą nie do zarażenia pasją a skutecznego zniechęcania, według mnie minimum to to http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html,

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - dzięki za opinię, ale nie zgadzam się z nią - widziałem wiele opinii ludzi, którzy korzystają z teleskopów z podobnego zakresu cenowego i są zadowoleni. Rozumiem, że Ty pewnie jesteś bardziej zaawansowanym obserwatorem i dla Ciebie tańsze teleskopy są słabe, ale nie musisz zrażać do astronomii ludzi dysponujących mniejszym budżetem na teleskop. Jestem pewien, że do 500zł znajdę fajny teleskop który zaspokoi moje niewygórowane potrzeby - prosiłem o pomoc w znalezieniu teleskopu, a nie odradzeniu kupna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, kolego, ja widzę, że Ty nie potrzebujesz porady tylko ,żeby Cię ktoś utwierdził w swoim wyborze!!!!, skoro widziałeś wiele opinii to po co Ci następna ? Swoją drogą chciałbym te opinie zobaczyć i poznać kogoś kto je wystawiał?  Po drugie ja nie wyrażam opinii na temat zakresu cenowego tylko jakości tych teleskopów , które podałeś , ale skoro uważasz, że są ok to idąc za głosem tych wielu opinii, które widziałeś kup obojętnie , który chcesz z tych co zaproponowałeś ( obojętnie bo to dla mnie to jeden kit) i powodzenia ,  ja swoje zdanie wyraziłem.

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie potrafisz mi pomóc to nie udzielaj się w tym temacie - to, że Ty uważasz że taki teleskop to kit to Twoja opinia i nie wciskaj mi jej na siłę. Proszę Cię idź nawracać na słuszną stronę innych ludzi, a mi daj w spokoju wybrać sobie kiczowaty teleskop za mniej niż 500zł i łaskawie przestań zaśmiecać mi wątek. Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku próbuję właśnie zrozumieć jakiej Ty pomocy oczekujesz? skoro jesteś przekonany ,że to dla Ciebie świetny sprzęt to po co pytasz o pomoc?, grzecznie odpowiedziałem na Twoje pytanie nie po to , żeby Ci coś odradzić tylko po to, żeby Ci uświadomić jak sprawa wygląda, Podpowiedziałem Ci, że lepiej kup na razie lornetkę i dozbieraj sobie do teleskopu, który też Ci podałem, ale skoro jesteś mądrzejszy to z takim podejściem życzę powodzenia w szukaniu pomocy u innych userów, bez odbioru.....ja już Cie jak to nazwałeś "nawracać" nie mam zamiaru.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz - to tylko przykłady, ja nie mówię że te telskopy są dobre. Ale gadanie w stylu "takiego nei kupisz, co najmniej 1000zl" mnie denerwuje. Chcę tańszy teleskop i proszę o pomoc w doradzeniu jaki tańszy TELESKOP kupić, czytanie ze zrozumieniem :)

Używany wchodzi w grę, ale jednak bardziej skłaniałbym się ku słabszemu, lecz nowemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra odezwę się po ras ostatni, ja po pierwsze nigdzie nie pisze, Że nie kupisz teleskopu za mniej niż 1000zł, tylko napisałem, że za tą kasę co ten teleskop kupisz porządną lornetke , z której będziesz miał sporo więcej satysfakcji niż z tego teleskopu i to nie ważne ile kosztuje, bo równie dobrze za tą kasę , albo bardzo zbliżoną możesz kupić używanego dobsona, ostatni raz powtórzę, JA SKOMENTOWAŁEM TELESKPOPY, KTÓRE PODLINKOWAŁEŚ A NIE TO ILE KOSZTUJĄ.

 

PS, kto tu powinien czytać ze zrozumieniem?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych pieniądzach do wyboru masz:

- kupic refraktor SW 80/400 na montażu AZ-3

http://www.astrokrak.pl/622-teleskop-sky-watcher-sk804az3-.html i pogodzić się z abberacją chromatyczną na planetach, lub dołozyć trochę i kupić używaną sytnę 150/1200 na montażu dobsona. 

Na to co wymieniłeś szkoda pieniędzy. Oczywiście można jeszcze kupić porządną lornetkę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja subiektywna opinia:

Kup używkę - później przyjdzie czas na nowe sprzęty - jak już Cię wciągnie.

Nie kupuj lornetki na start - powiększenia Cię zniechęcą. Ja lornetkę mam i jest super ale jako uzupełnienie zaplecza sprzętowego.

Mój pierwszy teleskop 1309EQ2 -> byłem bardzo zadowolony pomimo tego że to straszny badziew ;). Gdybym miał tą decyzję podjąć jeszcze raz - kupił bym to samo ale używane.

Refraktor 80/400 - fajny ale faktycznie abberacja,... :(. Jak refraktor to pewnie juz jakiś lepszy APO... nie jestem znawcą.

Newton? Ja lubię Newtony - spore możliwości w przystępnej cenie.

Celuj w jak największą aperturę (śred. lustra ew. soczewki).

Szukaj na giełdach astronomicznych, np: www.astromaniak.pl, www.astropolis.pl lub u nas www.forumastronomiczne.pl

Jak coś znajdziesz podlinkuj z pytaniem: "czy ogłoszenie jest ok?" a nie "kupić go?".

Decyzja jest Twoja - pamiętaj.

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Każda Wasza odpowiedź komplikuje dla mnie sprawę i rodzi kolejne pytania. Dotąd jako laik myślałem, że jak jest duże zwierciadło i duża ogniskowa (ale bez przesady) to teleskop dobry, ale teraz widzę jak bardzo się myliłem. Nie byłbym sobą, gdybym nie zapytał:

co jest złego w tych teleskopach, że "szkoda na nie pieniędzy"?

Wg. opinii w sklepie to ludzie są dość zadowoleni.

Coraz bardziej kusi mnie refraktor - obejrzałbym wtedy również teren, więc pieniądze by się nie zmarnowały, kosmos jako-tako bym pooglądał - byłoby to coś wypośrodkowanego, a na teleskop przyszedłby czas. 

Kapral - dzięki, zaraz na giełdach poszukam. 

 

Co sądzicie o czymś takim?

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk607az2,d1286.html

lub inny refraktor w podobnej cenie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega ma taki refraktor - stoi u niego na działce rekreacyjnej żeby popatrzeć na Księżyc, tylko. Ja widziałem przez niego również Jowisza jakieś 2-3 lata temu -hmmm... :(. Sprawdziłem astromaniaka (pierwsze 4 strony działu sprzedam) i już znalazłem 2 teleskopy które bym kupił mając ok500zł... Uparłeś się na nówkę widzę. Powodzenia w takim razie ;)

EDIT: za 800zł jest/była 8" synta. To już fajny teleskop do US i DS'ów na początek.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kapral napisał:

Moja subiektywna opinia:

Kup używkę - później przyjdzie czas na nowe sprzęty - jak już Cię wciągnie.

Nie kupuj lornetki na start - powiększenia Cię zniechęcą. Ja lornetkę mam i jest super ale jako uzupełnienie zaplecza sprzętowego.

Mój pierwszy teleskop 1309EQ2 -> byłem bardzo zadowolony pomimo tego że to straszny badziew ;). Gdybym miał tą decyzję podjąć jeszcze raz - kupił bym to samo ale używane.

Refraktor 80/400 - fajny ale faktycznie abberacja,... :(. Jak refraktor to pewnie juz jakiś lepszy APO... nie jestem znawcą.

Newton? Ja lubię Newtony - spore możliwości w przystępnej cenie.

Celuj w jak największą aperturę (śred. lustra ew. soczewki).

Szukaj na giełdach astronomicznych, np: www.astromaniak.pl, www.astropolis.pl lub u nas www.forumastronomiczne.pl

Jak coś znajdziesz podlinkuj z pytaniem: "czy ogłoszenie jest ok?" a nie "kupić go?".

Decyzja jest Twoja - pamiętaj.

No tak, za to w tych teleskopach co podlinkował "powiększenia" go oczarują!!!, właśnie po to aby poznać niebo to od lornetki powinno się zaczynać!

  • Like 2

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, diu3rr napisał:

A'propos Grzegorza, czy spamowanie i off-top nie jest na tym forum zabronione?

Ponawiam pytanie: Co jest nie tak z podlinkowanymi w pierwszym poście teleskopami? :)

 

1. Grzegorz nie spamuje - próbuje Ci uświadomić abyś nie wyrzucał pieniędzy.

2. Co z nimi nie tak? Są na lichych trzęsących się montażach o reszcie się nie wypowiem...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego diu3rr, że tak zapytam ile Ty masz lat? Przypuszczam, że nie za dużo? ! w którym niby z moich postów widzisz spam, albo off top? Kup sobie lepiej jakiś leksykon dobrych manier zamiast teleskopu, lepiej na tym wyjdziesz.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, diu3rr napisał:

Ponawiam pytanie: Co jest nie tak z podlinkowanymi w pierwszym poście teleskopami? :)

Napisałeś w pierwszym poście, że raczej nastawiasz się na obserwacje planet i Księżyca, a obiektów głębokiego nieba w drugiej kolejności. Takie obserwacje są prowadzone przy średnim i dużym powiększeniu, a wtedy stabilność montażu jest kluczowa. Prowadzenie obserwacji przy powiększeniu 100x na trzęsących się paralaktykach potrafi skutecznie zniechęcić na długo, a może i na zawsze do astronomii. 

Używany 6" dobson będzie dużo stabilniejszym rozwiązaniem, a i 6" lustro potrafi już całkiem dużo pokazać. Kolega mkowalik już to sugerował.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że po prostu nie potraficie mi pomóc - nie używacie żadnych argumentów (szczególnie pan ekspert Grzegorz) a jedynie mówicie, że to jest be bo tak. Nie w mojej naturze wierzyć w coś bo tak, w moim świecie używa się ARGUMENTÓW - których w Waszych wypowiedziach jak na lekarstwo, na żadne z moich pytań nie udzieliliście odpowiedzi. O co chodzi, nie posiadacie wystarczającej wiedzy? Jedyne co usłyszałem przeciw teleskopom w moim pierwszym poście to chwiejąca się konstrukcja, ale tutaj moje pytanie - niby dlaczego "chwiejąca się"? Jakieś uzasadnienie? Naprawdę chciałbym aby pomogli mi ludzie kompetentni, bo jak na razie czuję się osaczony przez grupę ludzi którzy zamiast chcieć mi pomóc próbują mi wpajać swoje racje, bombardujecie mnei swoimi subiektywnymi opiniami, kiedy to ja tutaj wybieram teleskop i oczekiwałbym od Was przedstawienia obiektywnie: za i przeciw. Bo nie wierzę, że w teleskopie za ok. 500zł są same "przeciw". Dlatego proszę: jeżeli macie zamiar atakować mnie i próbować wpajać mi jakieś swoje własne SUBIEKTYWNE zdanie nt. teleskopów, to ja podziękuję - idzcie na inny temat. Ja proszę o przedstawienie mi obiektywnie plusów i minusów danych konstrukcji. Nic takiego jak na razie nie otrzymałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu, napisałem wyraźnie, że to subiektywna opinia. Sam zacząłem od newtona na EQ2. Gdybym wówczas kupił lornetkę to do dziś pewnie bym miał ....lornetkę. Jowisz którego zobaczyłem przy 180X nawet w tak słabym sprzęcie jakim jest SW1309  i tak był 100x lepszy niż w lornetce (spędziłem godziny w okularze w pierwszych dniach po zakupie, fakt obraz niemiłosiernie się trzęsł).

Niebo nadal poznaję i się go uczę, nie ukrywam. Cały czas zaznaczam, że decyzja o zakupie należy do "inwestora".

Koledze polecam tak jak Jolo - newtona na dobsonie ;)

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, diu3rr napisał:

... Ja proszę o przedstawienie mi obiektywnie plusów i minusów danych konstrukcji...

Minusy - wiotka/słaba konstrukcja EQ1 i AZ1 uniemożliwiająca komfortowe obserwacje. Dodatkowo montaż paralaktyczny niewprawionym astoamatorom utrudni poruszanie sie po niebie. Mała apertura newtona. W przypadku refraktora wady optyczne będą przeszkadzać przy kolorowych planetach (np. Jowisz).

Plusy - cena.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, diu3rr napisał:

Widzę że po prostu nie potraficie mi pomóc - nie używacie żadnych argumentów (szczególnie pan ekspert Grzegorz) a jedynie mówicie, że to jest be bo tak. Nie w mojej naturze wierzyć w coś bo tak, w moim świecie używa się ARGUMENTÓW - których w Waszych wypowiedziach jak na lekarstwo, na żadne z moich pytań nie udzieliliście odpowiedzi. O co chodzi, nie posiadacie wystarczającej wiedzy? Jedyne co usłyszałem przeciw teleskopom w moim pierwszym poście to chwiejąca się konstrukcja, ale tutaj moje pytanie - niby dlaczego "chwiejąca się"? Jakieś uzasadnienie? 

Przejdź się do sklepu i na wystawie popukaj w teleskop na montażu EQ1 i choćby na EQ3-2. Potem pomnóż to razy 100. Albo jeszcze lepiej poproś sprzedawcę o pokazanie powiększenia 100x w jednym z teleskopów które wybrałeś na jakimś odległym obiekcie. Zobacz jak obraz w okularze, choćby podczas próby ustawiania ostrości. Potem poproś o to samo doświadczenie z dobsonem 6". Albo refraktorem 80/400 na montażu AZ3. 

Nie musisz polegać na naszych opiniach - możesz to sam sobie sprawdzić. 

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, diu3rr napisał:

Widzę że po prostu nie potraficie mi pomóc - nie używacie żadnych argumentów (szczególnie pan ekspert Grzegorz) a jedynie mówicie, że to jest be bo tak. Nie w mojej naturze wierzyć w coś bo tak, w moim świecie używa się ARGUMENTÓW - których w Waszych wypowiedziach jak na lekarstwo, na żadne z moich pytań nie udzieliliście odpowiedzi.  Ja proszę o przedstawienie mi obiektywnie plusów i minusów danych konstrukcji. Nic takiego jak na razie nie otrzymałem.

Używamy, tylko nie czytasz. Właśnie chwiejące/marne montażyki - nie montaże dyskwalifikują te teleskopy. Wszyscy, którzy tu pisali wiedzą to z autopsji.
Jeśli w twoim świecie używa się ARGUMENTÓW to przejedź się do sklepu i obejrzyj ten teleskop, dotknij zasymuluj obserwację. Jeśli nie chcesz słuchać ludzi z doświadczeniem, którzy twierdzą, ze wywalisz niepotrzebnie pieniążki to rzeczywiście możesz napisać - forumowiczom brak wiedzy.
Ostatnia rada, popatrz w temat spotkań lokalnych i umów się na spotkanie obserwacyjne lub na zlot - nic lepszego przy wyborze teleskopu :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapral i Jolo - dzięki, wreszcie uzyskałem jakieś konkretne odpowiedzi :) Niestety na Dobsona aktualnie nie mam funduszy. Jak napisałem - 500zł i nie jestem w stanie "dozbierać", bo tyle właśnie chcę przeznaczyć na pierwszy teleskop. Mógłbym wyłożyć 1500zł, 2000, 3000zł ale nie chcę - jeżeli astronomia mnie nie wciągnie, kasa wywalona w błoto. 500 zł zaś to nie jest majątek i tyle chcę wydać na jakiś teleskop który wprowadzi mnie do astronomii, skoro te teleskopy się tak chwieją, to chyba rzeczywiście z nich zrezygnuję.

Jaki montaż tańszy od Dobsona jest w miarę stabilny? Może być i refraktor i newton, o tym jeszcze nie zdecydowałem. Do tej pory nie zwracałem uwagę na montaż i chciałbym wiedzieć, czego mniej więcej szukać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, diu3rr napisał:

Niestety na Dobsona aktualnie nie mam funduszy. Jak napisałem - 500zł i nie jestem w stanie "dozbierać", bo tyle właśnie chcę przeznaczyć na pierwszy teleskop.

Poluj na giełdach astro, 6" Syntę na Dobsonie kupisz w granicach 500-600 zł. A to jako pierwszy teleskop będzie OK. A gdy apetyt na większy wzrośnie odsprzedaż bez straty finansowej.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważyłbym jeszcze zakup sprzętu używanego - ma to kilka zalet:

  • raczej nikt nie poprzestaje na pierwszym instrumencie. Albo wymienia na większy, albo sprzedaje, jeśli to nie jest dla niego hobby. W obu przypadkach traci się mniej :)
  • kupowanie sprzętu używanego na forach astronomicznych to małe ryzyko - dużo mniejsze, niż np kupowanie używanego samochodu. Sporo osób się tutaj zna, nieuczciwych sprzedawców się szybko eliminuje, a zawsze możesz podpytać opiekunów albo moderatorów o konkretną ofertę

W miarę stabilny montaż to np AZ3. A za 500-600 zł kupisz używanego dobsona 6" i naprawdę pokaże ten teleskop sporo. Przy samym Księżycu można spędzić masę czasu na obserwacjach. Do tego filtr słoneczny i można obserwować Słonko. Jak masz lustrzankę to wystarczy dołożyć adapter i można już robić zdjęcia Słonka (przez filtr)  i Księżyca z dużym powiększeniem. Oczywiście lustro 150mm pokaże też dużo DSów, szczególnie pod ciemnym niebem. Ale nawet pod podmiejskim są setki obiektów DS do obserwacji. A jak Ci się znudzi, to stracisz na nim bardzo niewiele. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kapral napisał:

... i już znalazłem 2 teleskopy które bym kupił mając ok500zł...

Podlinkowałbyś te 2? :)

Nie powiem - namówiliście mnie, chyba poszukam używki Dobsona. Ale jeszcze zapytam, bo z nówek to znalazlem na deltaoptical:

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-130,d2760.html

oraz coś takiego

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-130-130-650-markowy-i6512581551.html

Co o tych 2 sądzicie?;) chodź z tego co widzę to chyba ten sam model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, diu3rr napisał:

... Mógłbym wyłożyć 1500zł, 2000, 3000zł ale nie chcę - jeżeli astronomia mnie nie wciągnie, kasa wywalona w błoto.

I tu się kolego mylisz. Jeżeli kupisz dobrej klasy używany teleskop za jakieś pieniążki - powiedzmy za 1500zł - i za pół roku astronomia Ci się znudzi lub po prostu nie złapiesz bakcyla to bez problemu odsprzedasz go za tą samą kwotę. A schodząc z ceny 100-200zł sprzedasz go od ręki.

Jeżeli kupisz bubel lub żeby nie było "zabawkę dla dzieci" za 300-500 zł nówkę ze sklepu a astronomia cię nie wciągnie to będziesz się z tym bujał bo nikt od Ciebie tego nie kupi i w tym przypadku te 500zł faktycznie będzie wyrzucone w błoto.

  • Like 3

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, szdom1 napisał:

Jeżeli kupisz bubel lub żeby nie było "zabawkę dla dzieci" za 300-500 zł nówkę ze sklepu a astronomia cię nie wciągnie to będziesz się z tym bujał bo nikt od Ciebie tego nie kupi i w tym przypadku te 500zł faktycznie będzie wyrzucone w błoto.

To jest chyba argument koronny

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)