Skocz do zawartości

Czy i jakie LVW?


Acidtea

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

znowu pomęczę się o okulary. Więc tak: generalnie w chwili obecnej jestem zdecydowany na zaopatrzenie się w garniturek okularów Vixena z serii LVW. Marzyłem o Naglerach, ale z powodu ich wysokiej ceny stwierdziłem, że dam się rozwinąć pasji

przy użyciu LVW. Zaś jeśli mi się odmieni, to nie będzie aż takiego wielkiego żalu je sprzedawać. A jeśli się rozwinie, to albo zostaną i dokupię inne okulary lub będę sukcesywnie wymieniał na lepsze.

Ważna wskazówka: obserwuję w okularach.

Wobec powyższego mam następujące pytania:

1. Duży power: LVW 5mm czy 8 mm? Jako lamer wolałbym 5mm, co mi da powiększenie 240 z polem 16'. Zaś 8mm da mi tylko 150 razy z polem 26'. W porównaniu 8mm do 5mm to pole jest większe o 10 sekund - jaka jest różnica w obserwacji? Na jakie parametry zwrócić uwagę przy porównywaniu okularów?

2. Średni power: LVW 13mm czy 17mm? 13mm da i powiększenie 92 razy przy 42' a 17mm da mi powiększenie 71 razy przy polu 55'.

3. Mały power: LVW 22mm czy NLVW 30mm? 22mm da mi 55 razy i pole 71', zaś 30mm da mi powiększenie 40 razy, a pole wyszło mi 1,625 stopnia (pole okularu 65stopni / powiększenie 40)?

Ja przyznam się szczerze, że mając te kitowe 25mm i 10mm. Zdecydowanie bardziej mi pasuje ten okular 25mm, gdyż widzę w nim większy kawałek nieba oraz obraz jest dużo jaśniejszy. Natomiast ten 10mm jest bardzo ciemny i ma bardzo mały zakres ostrzenia - co ja interpretuję, że trzeba bardzo dokładnie ustawić ostrość, żeby cokolwiek widzieć. Natomiast w 25mm ten zakres jest dużo większy.

Czy dla okularników pozostają tylko LVW i Pentaxy XW?

Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie byłem zwolennikiem LVW -nie są to mistrzowie transmisji.Co prawda podbijają kontrastem obraz planety jednak - zwykłe orto z niekomfortowym er potrafi znacznie więcej!

Skąd ten pomysł by kupować cały zestaw LVW?  :o 

Na Twoim miejscu (skoro stać cie na te Vixeny)  kupił bym sobie garniturek Pentaxów XW !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acidtea jasno dał do zrozumienia, że obserwuje w okularach korekcyjnych więc orto odpada :) Może skupmy się na razie na przedziałach ogniskowych, a nie deprecjonujmy biednych LVW ;)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acidtea jasno dał do zrozumienia, że obserwuje w okularach korekcyjnych więc orto odpada :) Może skupmy się na razie na przedziałach ogniskowych, a nie deprecjonujmy biednych LVW ;)

To ja wiem...wyobraź sobie ze przeczytałem ;D  dałem tylko przykład, że orto bije kontrastem LVW co moim zdaniem jest prawdą.

Co do przedziałów muszę napisać coś o źrenicy wyjściowej i doborze okularów. Mam urlop więc jest czas..biorę się więc do roboty! 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

garniturek LVW jako mniej więcej docelowy zestaw.

A istnieje coś takiego?  :D

Taki żelazny zestaw wg. mnie do ogniskowej 1200mm to 13mm, 8mm i 5mm. Do tego coś dłuższego - pod jaśniejsze niebo może być 22mm lub okolice a pod ciemniejsze niebo (6mag i lepiej) coś ok. 30mm.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież teraz jest cała masa różnych okularów na rynku, więc po co brać te drogie  okulary z ledwie 65 st polem widzenia. Kolega naczytał się chyba wiadomości sprzed 5 lat: gdzie na rynku były tylko Kellnery, Plossle, Ortho, LV, parę Erfli, LVW i Naglery. Dzisiaj jest cała masa tańszych odpowiedników LVW, Naglerów czy nawet Ethosów, więc po co pchać się w te nieekonomiczne LVW, których czas już minął ?

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie byłem zwolennikiem LVW -nie są to mistrzowie transmisji.Co prawda podbijają kontrastem obraz planety jednak - zwykłe orto z niekomfortowym er potrafi znacznie więcej!

Skąd ten pomysł by kupować cały zestaw LVW?  :o 

Na Twoim miejscu (skoro stać cie na te Vixeny)  kupił bym sobie garniturek Pentaxów XW !

Dokładnie tak!

1. Duży power: LVW 5mm czy 8 mm?

2. Średni power: LVW 13mm czy 17mm?

3. Mały power: LVW 22mm czy NLVW 30mm? Czy dla okularników pozostają tylko LVW i Pentaxy XW?

Dzięki za odpowiedzi.

1.Pentax XW 7mm! zamiast LVW 5mm czy 8 mm  -masz coś pośredniego z polem jak w 8mm i jakością niewiele ustępującą ortho a i jeszcze czesto wykożystasz jak 5mm

2.Pentax 14mm! zamiast LVW 13mm czy 17mm - masz pole zbliżone do tego co w Vixen  17mm powiększenie  podobne jak  LVW 13mm  ostrość dalej prawie jak w ortho bardzo duży  komfort podczas obserwacji.

3.LVW 22mm czy NLVW 30mm? Pentax XW 30mm  ciągle masz niedoścignione pole widzenia i kontrast, w miescie sobie poradzi mimo że bedzie troche mlekowato  ale już za miastem  świetny niezastąpiony okular.  w tej ogniskowej konkurencyjny jest Nagler 31mm lepiej koryguje nieostrości brzegowe ale  ma krótszą żrenice wyjściową i trzeba zwracać uwagę by patrzeć bardziej osiowo, jego dużą zaletą jest znacznie szersze pole widzenia ale pentax wynagradza  wszystko swoim kontrastem  na każdej mgławicy!

nie chcę tobie mieszać w wyborze

ale myślę że małymi kroczkami  lepiej budować zestaw Pentaxa XW 3 okulary naprawdę wystarczą

LVW to nie ta liga :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej budować zestaw Pentaxa XW 3 okulary naprawdę wystarczą

Myślę, że Acidtea ma tego świadomość korzystając w Jeziorach z mojego zestawu XW: 20/14/7 :)

PS. choć mając stały dostęp również do LVW: 22/13 trudno powiedzieć, że to nie ta liga; są dobre!

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

znowu pomęczę się o okulary. Więc tak: generalnie w chwili obecnej jestem zdecydowany na zaopatrzenie się w garniturek okularów Vixena z serii LVW. Ważna wskazówka: obserwuję w okularach.

Wobec powyższego mam następujące pytania:

1. Duży power: LVW 5mm czy 8 mm? Jako lamer wolałbym 5mm, co mi da powiększenie 240 z polem 16'. Zaś 8mm da mi tylko 150 razy z polem 26'. W porównaniu 8mm do 5mm to pole jest większe o 10 sekund - jaka jest różnica w obserwacji? Na jakie parametry zwrócić uwagę przy porównywaniu okularów?

...

Czy dla okularników pozostają tylko LVW i Pentaxy XW?

Dzięki za odpowiedzi.

Jako okulary planetarne polecam serię TV Radian o polu 60 stopni. Na twoim miejscu wybrałbym Radiana 6mm zamiast LVW 5mm. Radiany mają bardzo dobrze skorygowane pole o jakosci orthoskopa. Miałem w tym samym czasie ortho i Radiana 6mm i testowałem dość długo te okulary. Jak dla mnie wygrywa Radian - na planetach widziałem tą samą ilość szczegółów w obu okularach ale zdecydowanie większe pole Radiana i komfortowy ER oraz idealna korekcja nawet w jasnych teleskopach F5 - to zdecydowało że pozbyłem się orthosa i zostawiłem Radiana. Z nowości - bardzo dobre recenzje ma też seria TV Delos o ogniskowych 10mm i 6mm.

Newton SW 150/750, Refraktor SW 100/500, AZ4 + extension tube
SkyMaster 15x70, SkyMaster 12x60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie optymalnym rozwiązaniem byłby zestaw 8/13/22. W naszych warunkach piątkę wykorzystywał byś raczej rzadko, a ósemka spoko starczy na przypowerowanie na planetarkach i będzie lądować w wyciągu częściej. Dłuższe ogniskowe rzędu 30mm wzwyż - w moim przypadku sprawa wyglądała podobnie, okular raczej leżał w pudełku. Owszem fajnie jest spojrzeć na chichoty lub plejady w szerokim polu ale jako deesowiec najczęściej wykorzystuję zestaw 22/13mm - na takie obserwacje jest najbardziej wydajny. Do powera przy planetach zawsze można posiłkować się Barlowem.

Kwestia wyboru marki - owszem, wybór poszerzył się znacznie od czasów renesansu LVW. Niestety, jeśli chodzi o ER to nadal nie można przebierać - obok LVW masz Pentaxy, Delosy i hmmm...  ??? może koledzy coś dopiszą...

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acidtea skoro masz dostęp do lantanów pentaxa i vixena musisz sam zadecydować co brać , porównać obrazy z tych stajni przed wydaniem pieniędzy dużych czy jeszcze większych.

Ktoś wspomniał o obserwacjach na przedmieściach jeśli takowe prowadzisz to pchanie się w ogniskowe 30mm jest bez sensu (dla światłosił w okolicy F/5)

Mam dwa jasne Newtony i wołami roboczymi są LVW 13 i 8 sprawują się bardzo dobrze znacznie lepiej od wspomnianych tańszych odpowiedników.

Jaki masz dokładnie teleskop

ogniskowa 1200  , światłosiła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj.. ja bym  ściągał używane XW z USA mimo cen dolara i tak się opłaca kupić używkę!

Obejrzyj sobie www.astromart.com

edit: Ten 10mmXW  np. kosztuje 255$

http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=760123

7mm XL 185$

http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=759619

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do Delosów. W tej chwili są tylko z 2 ogniskowymi 6mm i 10mm. Zaś pole i ER są niemal identyczne jak z XW.

Szkoda, że nie można ich przetestować w warunkach polowych w porównaniu do XW.

Kupisz to Polaris na pewno przetestuje  ;D

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj.. ja bym  ściągał używane XW z USA mimo cen dolara i tak się opłaca kupić używkę!

Obejrzyj sobie www.astromart.com

edit: Ten 10mmXW  np. kosztuje 255$

http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=760123

7mm XL 185$

http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=759619

Ignisdei,

dzięki, nie znałem tego linku.

Ale od razu rzucają mi się 2 pytania:

1. Skąd będę wiedział, że gość mnie oszuka? Nawet jeśli prześledzę jego wiadomości? Kto z Polski będzie śmiał szukać tam sprawiedliwości?

2. A do tych cen pewnie będę musiał cło i podatek, czyli jakieś 60% więcej? Jest tu na forum wątek o zakupach w USA.

3. Jakie są doświadczenia z takimi zakupami używanych rzeczy w USA? Płacę pewno i tak dopiero po otrzymaniu przesyłki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupy w stanach po doliczeniu wszystkich ciekawostek wychodzą jak w euro co przy kursie 4,4 opłacalność tego zakupu stawia pod znakiem zapytania.

Płacić trzeba od razu zanim towar zostanie wysłany potem czekasz w głębokiej nadzieji że przyjdzie to za co zapłaciłeś.

Dla pentaxa xw10 za 255 zielonych wychodzi około 1000-1100zł to sporo drożej jak unas na giełdzie chodzą po 800-900

To samo dotyczy LVW w stanach od 150-180$ czyli 600-700zł , używane na naszych giełdach chodzą po takiej samej cenie czyli też nie warto się babrać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignisdei,

dzięki, nie znałem tego linku.

Ale od razu rzucają mi się 2 pytania:

1. Skąd będę wiedział, że gość mnie oszuka? Nawet jeśli prześledzę jego wiadomości? Kto z Polski będzie śmiał szukać tam sprawiedliwości?

2. A do tych cen pewnie będę musiał cło i podatek, czyli jakieś 60% więcej? Jest tu na forum wątek o zakupach w USA.

3. Jakie są doświadczenia z takimi zakupami używanych rzeczy w USA? Płacę pewno i tak dopiero po otrzymaniu przesyłki?

Tu masz link

http://astropolis.pl/topic/15080-zakupy-na-astromart-manual/

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie dodam tylko, że na pewno kup XW 7mm, moim zdaniem to jeden z najlepiej skorygowanych, jeśli nie najlepszy, okular szerokokątny poniżej 10mm, aczkolwiek muszę dodać że Delosa to na oczy nawet nie widziałem jeszcze.

Co do innych okularów z tematu: niekoniecznie kupowałbym XW 20 mm bo w Twoim f/4.8 szału nie zrobi, głównie w oczy rzuci się brak płaskiego pola, środek pola łapie ostrość w innym miejscu niż obrzeża i korekcja też idealna nie będzie. Zresztą z tego co pamiętam sam producent deklaruję że XW przeznaczone są do światłosiły powyżej f/6. Im dłuższa ogniskowa tym wady są większe, wyjątek to rewelacyjny XW 7 mm który u mnie w f/5 jest idealny. W sumie to nie umiem wskazać żadnej wady tego konkretnego modelu. No może wrażliwość na osiowość patrzenia ale raz dotyczy to każdego XW a dwa wystarczy podnieść muszlę oczną i problemu nie ma ;)

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile głosów tyle opini. Osobiscie posiadam LVW13mm i uzywam go jako okular docelowy. Przy mojej ogniskowej daję mi powiekszenie 77x. Jest on najczęściej używanym przeze mnie okularem również w kombinacji z Barlowem GSO. Co niektórzy obserwatorzy są w stanie wypatrzeć jakieś niedoskonałości w okolicach krawędzi okularu lecz jak dla mnie jest to niezauważalne. Osobiście uważam, że w LVW osiągnięto bardzo komfortowe pole do obserwacji.

Szczerze polecam choć decyzja nalezy oczywiście do Ciebie. Jeśli tylko nadarzy się okazja żeby spotkać się w Jeziorach z przyjemnością uzyczę Ci go żebyś mógł sobie zobaczyć czy Ci odpowiada.

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Esy nie dają rady jeśli ktoś musi obserwować w okularach stąd tak mocno ograniczony wybór.

Edit: ewentualnie można by spróbować Es'a 24 i 30 bo mają Er na dolnej granicy przydatności dla okularnika ale szczerze mówiąc wątpię.

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby za bardzo kolega nie nadwyrężał kieszeni proponuję zestaw es24-LVW13-LVW8 + coś do powerka na planety 5-6mm np.TV radian.

es 24 do szerokiego pola pod miejskim niebem lepiej się sprawdzi od propowanego pentaxa 30 ,lub LVW22 z mniejszym polem niestety w zamian za mniejszą cene i parafokalność z pozostałymi.

Lantany 13 i 8 jako woły robocze

Radian 5-6 do planet na dobry seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)