Skocz do zawartości

Czy i jakie LVW?


Acidtea

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że będę musiał zebrać wszystkie Wasze wypowiedzi i się nad nimi głębooko zastanowić.

I jeszcze jeden pewnik: muszę poprosić chłopaków z Jezior o długie chwile wyrozumiałości i użyczenie różnych okularów celem porównania

na następnych obserwacjach.

Tak się zastanawiam, jaki ER mają kitowe Ploessle? Przecież od nich zaczynam. Może za szybko przekreślam np. ES'y?

Na sąsiednim forum kolega sprzedaje Naglera 13mm T6, w niezłej cenie. Parametry piękne, tylko ten ER 12mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Esy nie dają rady jeśli ktoś musi obserwować w okularach stąd tak mocno ograniczony wybór.

Edit: ewentualnie można by spróbować Es'a 24 i 30 bo mają Er na dolnej granicy przydatności dla okularnika ale szczerze mówiąc wątpię.

Z tego co pamiętam to ESy 100 st mają duży ER (patrzyłem przez wszystkie 3 - 20mm 14mm i 9mm). Koszmarny ER to mają o ile dobrze pamiętam TMB. Nie pamiętam ESów 80 st. - kolega gdzieś miał 14mm ale już nie mogę sobie przymomnieć czy przez nie patrzyłem.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze Naglera T4 12mm z ER 17mm - świetny okular. Może do kompletu Delos 6mm i ES 24mm lub Nagler 26mm.

ES 14mm ma ER na poziomie 15mm ale naprawdę chyba nieco mniej, raczej nie dla okularnika. Krótsze ES-y mają ER jeszcze mniejszy.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to ESy 100 st mają duży ER (patrzyłem przez wszystkie 3 - 20mm 14mm i 9mm). Koszmarny ER to mają o ile dobrze pamiętam TMB. Nie pamiętam ESów 80 st. - kolega gdzieś miał 14mm ale już nie mogę sobie przymomnieć czy przez nie patrzyłem.

Es'a 9 mm 100 stopni miałem przez ponad rok i faktyczny er to około 10-12 mm maksimum. Przez 14 i 20 też patrzyłem w Jodłowie i jest to samo. 14 mm 82 stopnie mam i er faktyczny tez jest około 10-12 mm, wygląda to tak samo jak w 9 mm: nie ma szans objąć całości pola nie "wklejając" oka w okular. W 6.7 mm jest podobnie, 24 mm jest już całkiem wygodny i zapewne może mieć realnie er około 17 mm.

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Es'a 9 mm 100 stopni miałem przez ponad rok i faktyczny er to około 10-12 mm maksimum. Przez 14 i 20 też patrzyłem w Jodłowie i jest to samo. 14 mm 82 stopnie mam i er faktyczny tez jest około 10-12 mm, wygląda to tak samo jak w 9 mm: nie ma szans objąć całości pola nie "wklejając" oka w okular. W 6.7 mm jest podobnie, 24 mm jest już całkiem wygodny i zapewne może mieć realnie er około 17 mm.

Bez przesady z tym wlepianiem, nie liczyłem nigdy ER, ale całe pole da się objąc bez wielkiego wysłku. CO innego TMB, albo krótkie Naglery, gdzie krawędzi pola prawie nie sposób zobaczyć.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rzeczywiście mieliście rację z tym ER ESów. Mam teraz ESa 14mm 82st i rzeczywiście trzeba trochę oko przykleić, aby zobaczyć cale pole. Chociaż nie jest tak źle, kiedys patrzyłem przez jakiegoś Naglera 7mm i bardzo ciezko było zobaczyć krawędzie pola. Raz jeszcze widziałem jakiegoś plossla ze 4mm co nie dość że pole małe, to ER koszmarne.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Acidtea i cos zakupiłeś?

Ostatnio mialem okazję bezpośrednio porównać ES 14mm i LVW 13mm. LVW oczywiście wygodniejszy i nie zaparował po 2 godz. Przegrał natomiast z ES-em na Hicksonie 44 gdzie jedna z galaktyk w ES była (w danych warunkach, niestety słabych) widoczna na wprost 90% czasu a w LVW  jakieś 50-60%.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej piotrkusiu,

kupiłem na razie XW 7mm, a teraz czaję się na XW 20mm. Zaś co do ogniskowych około 10,12 czekam na jesień na Delosa 14mm. NAtomiast mam pecha, bo od zakupu mogłem go wypróbować tylko pod zaświetlonym miejskim niebem :(

Aczkolwiek sprawdziłem na stronie optcorp i są preordery właśnie na Delosa 14mm. Jeszcze sprawdzę w DO jak z dostępnością tego Delosa.

Również sprawdziłem tego ES 14mm 82 st. Jego cena to około połowy Delosa, zaś ER to 15mm. Mam nadzieję wreszcie dotrzeć na zlot w Zatomiu we wrześniu i poprosić któregoś z kolegów o użyczenie ES'a, wtedy zdecyduję, czy jest komforftowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam od prawie 2 lat LVW 13mm i jest to najczęsciej używany przeze mnie okular. Zastanawiam się jednak nad czymś  pomiedzy 8-9mm. Może LVW 8mm a może ES 8,8mm. Może koledzy co mają w/w okulary coś doradzą. :)

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczorajszej nocy przez 2 godz. porównywałem 14mm ES i LVW 13mm oraz 8.8mm ES i LVW 8mm. Białe noce, niebo ok. 5,5mag po północy dociągnęło do 6mag czyli nie najlepsze. A teraz najważniejsze: nie byłem w stanie odnaleźć znaczących różnic między tymi okularami (oprócz pola i ER). Kontrast i punktowość gwiazd w centrum pola na podobnym poziomie, z lekkim wskazaniem na ES ale to czepianie się. LVW 8mm nieco trudniejszy do wyostrzenia ale power jaki dawał też był nieco większy niż ES 8.8mm. Epsilony rozbite we wszystkich praktycznie identycznie (lekkie wskazanie na ES 8.8mm - chyba idealne powiększenie na dane warunki). Próbowałem też znaleźć różnice w transmisji tych szkieł - wyzerkiwałem słabe gwiazdki, jednak nie znalazłem takiej której bym nie widział w którymś okularze a w innym tak. Na słabych galaktykach było podobnie, z tym że miałem wrażenie, że w ES łatwiej wyzerkać mgiełkę (lepszy kontrast ES?)- jednak nawet najsłabsze tego dnia widziałem w obydwu parach. Ogólnie to bardzo porównywalne okulary, z lekkim wskazaniem na ES-a. Nie lubię jednak dużego pola (Nagler-a T4 12mm też pozbyłem się z tego powodu) i ES-y szybciej mi zaparowały (2 godz.) więc zostaję przy LVW.

Odniosę się jeszcze sam do siebie:

Przegrał natomiast z ES-em na Hicksonie 44 gdzie jedna z galaktyk w ES była (w danych warunkach, niestety słabych) widoczna na wprost 90% czasu a w LVW  jakieś 50-60%.

Później się dowiedziałem, że LVW nie był czyszczony od nowości czyli od jakiś 4 lat  :o Takie to jest niestety porównywanie okularów na zlotach - nie wiesz co ci się trafi... Panowie i Panie - okulary trzeba jednak czyścić  ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)